BAFTA En İyi İngiliz Filmi Ödülü
Adaylar ve kazananlar, 1947–1967
1940'lar
Film | Yönetmen | Yapımcı |
---|---|---|
1947 (1st) | ||
Odd Man Out | Carol Reed | Carol Reed |
1948 (2nd) | ||
The Fallen Idol | Carol Reed | Carol Reed |
Hamlet | Laurence Olivier | Laurence Olivier |
Oliver Twist | David Lean | Ronald Neame |
Once a Jolly Swagman | Jack Lee | Ian Dalrymple |
The Red Shoes | Michael Powell Emeric Pressburger | Michael Powell Emeric Pressburger |
Scott of the Antarctic | Charles Frend | Michael Balcon |
The Small Voice | Fergus McDonell | Anthony Havelock-Allan |
1949 (3rd) | ||
The Third Man | Carol Reed | Carol Reed |
Kind Hearts and Coronets | Robert Hamer | Michael Balcon |
Passport to Pimlico | Henry Cornelius | Michael Balcon |
The Queen of Spades | Thorold Dickinson | Anatole de Grunwald |
A Run for Your Money | Charles Frend | Michael Balcon |
The Small Back Room | Michael Powell Emeric Pressburger | Michael Powell Emeric Pressburger |
Whisky Galore! | Alexander Mackendrick | Michael Balcon |
1950'ler
Film | Yönetmen | Yapımcı | ||
---|---|---|---|---|
1950 (4th) | ||||
The Blue Lamp | Basil Dearden | Michael Balcon | ||
Chance of a Lifetime | Bernard Miles | Bernard Miles | ||
Morning Departure | Roy Ward Baker | Jay Lewis | ||
Seven Days to Noon | John Boulting Roy Boulting | John Boulting Roy Boulting | ||
State Secret | Sidney Gilliat | Sidney Gilliat Frank Launder | ||
The Wooden Horse | Jack Lee | Ian Dalrymple | ||
1951 (5th) | ||||
The Lavender Hill Mob | Charles Crichton | Michael Balcon | ||
The Browning Version | Anthony Asquith | Teddy Baird | ||
The Magic Box (1951) | John Boulting | Ronald Neame | ||
The Magic Garden | Donald Swanson | Donald Swanson | ||
The Man in the White Suit | Alexander Mackendrick | Michael Balcon | ||
No Resting Place | Paul Rotha | Colin Lesslie | ||
The Small Miracle | Maurice Cloche Ralph Smart | Anthony Havelock-Allan | ||
White Corridors | Pat Jackson | John Croydon Joseph Janni | ||
1952 (6th) | ||||
The Sound Barrier | David Lean | David Lean | ||
Angels One Five | George More O'Ferrall | John W. Gossage Derek N. Twist | ||
Cry, the Beloved Country | Zoltán Korda | Zoltán Korda Alan Paton | ||
Mandy | Alexander Mackendrick Fred F. Sears | Michael Balcon Leslie Norman | ||
Outcast of the Islands | Carol Reed | Carol Reed | ||
The River | Jean Renoir | Kenneth McEldowney Jean Renoir | ||
1953 (7th) | ||||
Genevieve | Henry Cornelius | Henry Cornelius | ||
The Cruel Sea | Charles Frend | Leslie Norman | ||
The Heart of the Matter | George More O'Ferrall | Ian Dalrymple | ||
The Kidnappers | Philip Leacock | Sergei Nolbandov Leslie Parkyn | ||
Moulin Rouge | John Huston | John and James Woolf | ||
1954 (8th) | ||||
Hobson's Choice | David Lean | David Lean | ||
Carrington V.C. | Anthony Asquith | Teddy Baird | ||
The Divided Heart | Charles Crichton | Michael Truman | ||
Doctor in the House | Ralph Thomas | Betty E. Box | ||
For Better, for Worse | J. Lee Thompson | Kenneth Harper | ||
The Maggie | Alexander Mackendrick | Michael Truman | ||
The Purple Plain | Robert Parrish | John Bryan | ||
Romeo and Juliet | Renato Castellani | Sandro Ghenzi Joseph Janni | ||
1955 (9th) | ||||
Richard III | Laurence Olivier | Laurence Olivier | ||
The Colditz Story | Guy Hamilton | Ivan Foxwell | ||
The Dam Busters | Michael Anderson | |||
The Ladykillers | Alexander Mackendrick | Seth Holt Michael Balcon | ||
The Night My Number Came Up | Leslie Norman | Michael Balcon | ||
The Prisoner | Peter Glenville | Vivian Cox | ||
Simba | Brian Desmond Hurst | Peter De Sarigny | ||
1956 (10th) | ||||
Reach for the Sky | Lewis Gilbert | Daniel M. Angel | ||
The Battle of the River Plate | Michael Powell Emeric Pressburger | Michael Powell Emeric Pressburger | ||
The Man Who Never Was | Ronald Neame | André Hakim | ||
A Town Like Alice | Jack Lee | Joseph Janni | ||
Yield to the Night | J. Lee Thompson | Kenneth Harper | ||
1957 (11th) | ||||
The Bridge on the River Kwai | David Lean | Sam Spiegel | ||
The Prince and the Showgirl | Laurence Olivier | Laurence Olivier | ||
The Shiralee | Leslie Norman | Michael Balcon Jack Rix | ||
Windom's Way | Ronald Neame | John Bryan | ||
1958 (12th) | ||||
Room at the Top | Jack Clayton | James Woolf John Woolf | ||
Ice Cold in Alex | J. Lee Thompson | W.A. Whittaker | ||
Indiscreet | Stanley Donen | Stanley Donen | ||
Orders to Kill | Anthony Asquith | Anthony Havelock-Allan | ||
Sea of Sand | Guy Green | Robert S. Baker Monty Berman | ||
1959 (13th) | ||||
Sapphire | Basil Dearden | Michael Relph | ||
Look Back in Anger | Tony Richardson | Harry Saltzman | ||
North West Frontier | J. Lee Thompson | Marcel Hellman | ||
Tiger Bay | J. Lee Thompson | John Hawkesworth Leslie Parkyn Julian Wintle | ||
Yesterday's Enemy | Val Guest | Michael Carreras |
1960'lar
Film | Yönetmen | Yapımcı |
---|---|---|
1960 (14th) | ||
Saturday Night and Sunday Morning | Karel Reisz | Tony Richardson |
The Angry Silence | Guy Green | Richard Attenborough Bryan Forbes |
The Trials of Oscar Wilde | Ken Hughes | Irving Allen Albert R. Broccoli Harold Huth |
Tunes of Glory | Ronald Neame | Colin Lesslie |
1961 (15th) | ||
A Taste of Honey | Tony Richardson | Tony Richardson |
The Innocents | Jack Clayton | Jack Clayton |
The Long and the Short and the Tall | Leslie Norman | Michael Balcon |
The Sundowners | Fred Zinnemann | Gerry Blatner |
Whistle Down the Wind | Bryan Forbes | Richard Attenborough |
1962 (16th) | ||
Lawrence of Arabia | David Lean | Sam Spiegel |
Billy Budd | Peter Ustinov | Peter Ustinov |
A Kind of Loving | John Schlesinger | Joseph Janni |
The L-Shaped Room | Bryan Forbes | Richard Attenborough James Woolf |
Only Two Can Play | Sidney Gilliat | Leslie Gilliat |
1963 (17th) | ||
Tom Jones | Tony Richardson | Tony Richardson |
Billy Liar | John Schlesinger | Joseph Janni |
The Servant | Joseph Losey | Joseph Losey Norman Priggen |
This Sporting Life | Lindsay Anderson | Karel Reisz |
1964 (18th) | ||
Dr. Strangelove Or: How I Learned To Stop Worrying And Love The Bomb | Stanley Kubrick | Stanley Kubrick |
Becket | Peter Glenville | Hal B. Wallis |
The Pumpkin Eater | Jack Clayton | James Woolf |
The Train | John Frankenheimer | Jules Bricken |
1965 (19th) | ||
The IPCRESS File | Sidney J. Furie | Harry Saltzman |
Darling | John Schlesinger | Joseph Janni |
The Hill | Sidney Lumet | Kenneth Hyman |
The Knack …and How to Get It | Richard Lester | Oscar Lewenstein |
1966 (20th) | ||
The Spy Who Came In From The Cold | Martin Ritt | Martin Ritt |
Alfie | Lewis Gilbert | Lewis Gilbert |
Georgy Girl | Silvio Narizzano | Robert A. Goldston Otto Plaschkes |
Morgan: A Suitable Case for Treatment | Karel Reisz | Leon Clore |
1967 (21st) | ||
A Man For All Seasons | Fred Zinnemann | Fred Zinnemann |
Accident | Joseph Losey | Joseph Losey Norman Priggen |
Blow-Up | Michelangelo Antonioni | Carlo Ponti |
The Deadly Affair | Sidney Lumet | Sidney Lumet |
Adaylar ve kazananlar, 1993–günümüz
1990'lar
Film | Yönetmen | Yapımcı | |||
---|---|---|---|---|---|
1992 (46th) | |||||
The Crying Game | Neil Jordan | Stephen Woolley | |||
1993 (47th) | |||||
Shadowlands | Richard Attenborough | Brian Eastman | |||
Tom & Viv | Brian Gilbert | Marc Samuelson Harvey Kass Peter Samuelson | |||
Naked | Mike Leigh | Simon Channing-Williams | |||
Raining Stones | Ken Loach | Sally Hibbin | |||
1994 (48th) | |||||
Shallow Grave | Danny Boyle | Andrew Macdonald | |||
Backbeat | Iain Softley | Finola Dwyer | |||
Bhaji on the Beach | Gurinder Chadha | Nadine Marsh-Edwards | |||
Priest | Antonia Bird | George S. J. Faber | |||
1995 (49th) | |||||
The Madness of King George | Nicholas Hytner | Stephen Evans David Parfitt | |||
Carrington | Christopher Hampton | Ronald Shedlo John McGrath | |||
Trainspotting | Danny Boyle | Andrew Macdonald | |||
Land and Freedom | Ken Loach | Rebecca O'Brien | |||
1996 (50th) | |||||
Secrets & Lies | Mike Leigh | Simon Channing-Williams | |||
Richard III | Richard Loncraine | Lisa Katselas Paré Stephen Bayly | |||
Brassed Off | Mark Herman | Steve Abbott | |||
Carla's Song | Ken Loach | Sally Hibbin | |||
1997 (51st) | |||||
Nil by Mouth | Gary Oldman | Luc Besson Douglas Urbanski | |||
The Full Monty | Peter Cattaneo | Uberto Pasolini | |||
Mrs. Brown | John Madden | Sarah Curtis | |||
Regeneration | Gillies MacKinnon | Allan Scott Peter R. Simpson | |||
The Borrowers | Peter Hewitt | Tim Bevan Eric Fellner Rachel Talalay | |||
24 7: Twenty Four Seven | Shane Meadows | Imogen West | |||
1998 (52nd) | |||||
Elizabeth | Shekhar Kapur | Alison Owen Eric Fellner Tim Bevan | |||
Hilary and Jackie | Anand Tucker | Andy Paterson Nicolas Kent | |||
Little Voice | Mark Herman | Elizabeth Karlsen | |||
Lock, Stock and Two Smoking Barrels | Guy Ritchie | Matthew Vaughn | |||
Sliding Doors | Peter Howitt | Sydney Pollack Philippa Braithwaite William Horberg | |||
1999 (53rd) | |||||
East Is East | Damien O'Donnell | Leslee Udwin | |||
Notting Hill | Roger Michell | Duncan Kenworthy | |||
Topsy-Turvy | Mike Leigh | Simon Channing-Williams | |||
Wonderland | Michael Winterbottom | Michele Camarda Andrew Eaton | |||
Ratcatcher | Lynne Ramsay | Gavin Emerson | |||
Onegin | Martha Fiennes | Ileen Maisel Simon Bosanquet |
2000'ler
Film | Yapımcı | Yapımcı |
---|---|---|
2000 (54th) | ||
Billy Elliot | Stephen Daldry | Greg Brenman Jonathan Finn |
Chicken Run | Nick Park | Peter Lord David Sproxton |
Sexy Beast | Jonathan Glazer | Jeremy Thomas |
Last Resort | Paweł Pawlikowski | Ruth Caleb |
The House of Mirth | Terence Davies | Olivia Stewart |
2001 (55th) | ||
Gosford Park | Robert Altman | Bob Balaban David Levy |
Bridget Jones's Diary | Sharon Maguire | Tim Bevan Eric Fellner Jonathan Cavendish |
Harry Potter and the Philosopher's Stone | Chris Columbus | David Heyman |
Iris | Richard Eyre | Robert Fox Scott Rudin |
Me Without You | Sandra Goldbacher | Finola Dwyer |
2002 (56th) | ||
The Warrior | Asif Kapadia | Bertrand Faivre |
The Hours | Stephen Daldry | Scott Rudin Robert Fox |
Dirty Pretty Things | Stephen Frears | Tracey Seaward Robert Jones |
Bend It Like Beckham | Gurinder Chadha | Deepak Nayar |
The Magdalene Sisters | Peter Mullan | Frances Higson |
2003 (57th) | ||
Touching the Void | Kevin Macdonald | John Smithson |
Cold Mountain | Anthony Minghella | Sydney Pollack William Horberg Albert Berger Ron Yerxa |
Girl with a Pearl Earring | Peter Webber | Anand Tucker Andy Paterson |
Love Actually | Richard Curtis | Duncan Kenworthy Tim Bevan Eric Fellner |
In This World | Michael Winterbottom | Andrew Eaton Anita Overland |
2004 (58th) | ||
My Summer of Love | Paweł Pawlikowski | Tanya Seghatchian Chris Collins |
Vera Drake | Mike Leigh | Simon Channing-Williams Alain Sarde |
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban | Alfonso Cuarón | David Heyman Chris Columbus Mark Radcliffe |
Shaun of the Dead | Edgar Wright | Nira Park |
Dead Man's Shoes | Shane Meadows | Mark Herbert |
2005 (59th) | ||
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit | Nick Park Steve Box | Claire Jennings David Sproxton Bob Baker |
The Constant Gardener | Fernando Meirelles | Simon Channing-Williams Jeffrey Caine |
Pride & Prejudice | Joe Wright | Tim Bevan, Eric Fellner Paul Webster, Deborah Moggach |
A Cock and Bull Story | Michael Winterbottom | Andrew Eaton Martin Hardy |
Festival | Annie Griffin | Christopher Young |
2006 (60th) | ||
The Last King of Scotland | Kevin Macdonald | Andrea Calderwood Lisa Bryer Charles Steel Peter Morgan |
The Queen | Stephen Frears | Tracey Seaward Christine Langan Andy Harries Peter Morgan |
Casino Royale | Martin Campbell | Michael G. Wilson, Barbara Broccoli, Neal Purvis and Robert Wade Paul Haggis |
United 93 | Paul Greengrass | Tim Bevan Lloyd Levin |
Notes on a Scandal | Richard Eyre | Scott Rudin Robert Fox |
2007 (61st) | ||
This Is England | Shane Meadows | Mark Herbert |
Atonement | Joe Wright | Tim Bevan, Eric Fellner, Paul Webster |
The Bourne Ultimatum | Paul Greengrass | Patrick Crowley, Frank Marshall, Paul L. Sandberg, Doug Liman |
Control | Anton Corbijn | Tony Wilson, Deborah Curtis |
Eastern Promises | David Cronenberg | Paul Webster, Robert Lantos |
2008 (62.) | ||
Teldeki Adam | James Marsh | Simon Chinn |
Hunger | Steve McQueen | Laura Hastings-Smith, Robin Gutch |
In Bruges | Martin McDonagh | Graham Broadbent, Peter Czernin |
Mamma Mia! | Phyllida Lloyd | Judy Craymer, Benny Andersson, Björn Ulvaeus, Phyllida Lloyd, Tom Hanks, Rita Wilson |
Slumdog Millionaire | Danny Boyle, Loveleen Tandan | Christian Colson |
2009 (63.) | ||
Fish Tank | Andrea Arnold | Kees Kasander, Nick Laws, Andrea Arnold |
An Education | Lone Scherfig | Finola Dwyer, Amanda Posey, Lone Scherfig, Nick Hornby |
In the Loop | Armando Iannucci | Kevin Loader, Adam Tandy, Armando Iannucci, Jesse Armstrong, Simon Blackwell, Tony Roche |
Moon | Duncan Jones | Stuart Fenegan, Trudie Styler, Duncan Jones, Nathan Parker |
Nowhere Boy | Sam Taylor-Wood | Robert Bernstein, Douglas Rae, Kevin Loader, Sam Taylor-Wood, Matt Greenhalgh |
2010'lar
Film | Yönetmen | Yapımcı |
---|---|---|
2010 (64.) | ||
The King's Speech | Tom Hooper | Tom Hooper, Iain Canning, Emile Sherman, Gareth Unwin |
127 Hours | Danny Boyle | Danny Boyle, Christian Colson, John Smithson |
Another Year | Mike Leigh | Mike Leigh Georgina Lowe |
Four Lions | Chris Morris | Chris Morris, Mark Herbert, Derrin Schlesinger |
Made in Dagenham | Nigel Cole | Nigel Cole, Stephen Woolley, Elizabeth Karlsen |
2011 (65.) | ||
Köstebek | Tomas Alfredson | Tomas Alfredson, Eric Fellner, Bridget O'Connor, Peter Straughan, Robyn Slovo, Tim Bevan |
My Week with Marilyn | Simon Curtis | Simon Curtis, Adrian Hodges, David Parfitt, Harvey Weinstein |
Senna | Asif Kapadia | Tim Bevan, Eric Fellner, James Gay-Rees, Asif Kapadia, Manish Pandey |
Shame | Steve McQueen | Emile Sherman, Abi Morgan, Steve McQueen, Iain Canning |
We Need to Talk About Kevin | Lynne Ramsay | Jennifer Fox, Rory Stewart Kinnear, Lynne Ramsay, Luc Roeg, Robert Salerno |
2012 (66.) | ||
Skyfall | Sam Mendes | Sam Mendes, Michael G. Wilson, Barbara Broccoli, Neal Purvis, Robert Wade, John Logan |
Anna Karenina | Joe Wright | Joe Wright, Tim Bevan, Eric Fellner, Paul Webster, Tom Stoppard |
The Best Exotic Marigold Hotel | John Madden | John Madden, Graham Broadbent, Pete Czernin, Oliver Parker |
Les Misérables | Tom Hooper | Tom Hooper, Tim Bevan, Eric Fellner, Debra Hayward, Cameron Mackintosh, William Nicholson, Alain Boublil, Claude-Michel Schönberg, Herbert Kretzmer |
Seven Psychopaths | Martin McDonagh | Martin McDonagh, Graham Broadbent, Pete Czernin |
2013 (67.) | ||
Gravity | Alfonso Cuarón | Alfonso Cuarón, David Heyman, Jonás Cuarón |
Mandela: Long Walk to Freedom | Justin Chadwick | Justin Chadwick, Anant Singh, David M. Thompson, William Nicholson |
Umudun Peşinde | Stephen Frears | Gabrielle Tana, Steve Coogan, Tracey Seaward |
Rush | Ron Howard | Ron Howard, Andrew Eaton, Peter Morgan |
Saving Mr. Banks | John Lee Hancock | Alison Owen, Ian Collie, Philip Steuer, Kelly Marcel, Sue Smith |
The Selfish Giant | Clio Barnard | Tracy O'Riordan |
2014 (68.) | ||
The Theory of Everything | James Marsh | Tim Bevan, Eric Fellner, Lisa Bruce, Anthony McCarten |
'71 | Yann Demange | Angus Lamont, Robin Gutch, Gregory Burke |
Paddington | Paul King | David Heyman |
Pride | Matthew Warchus | David Livingstone, Stephen Beresford |
The Imitation Game | Morten Tyldum | Nora Grossman, Ido Ostrowsky, Teddy Schwarzman |
Under the Skin | Jonathan Glazer | James Wilson, Nick Wechsler, Walter Campbell |
2015 (69.) | ||
Brooklyn | John Crowley | John Crowley, Finola Dwyer, Amanda Posey ve Nick Hornby |
45 Yıl | Andrew Haigh | Andrew Haigh ve Tristan Goligher |
Amy | Asif Kapadia | James Gay-Rees |
Danimarkalı Kız | Tom Hooper | Tom Hooper, Tim Bevan, Eric Fellner, Anne Harrison, Gail MutruxLveucinda Coxon |
Ex Machina | Alex Garland | Andrew Macdonald ve Allon Reich |
The Lobster | Yorgos Lanthimos | Ceci Dempsey, Ed Guiney, Lee Magiday ve Efthimis Filippou |
2016 (70.) | ||
Ben, Daniel Blake | Ken Loach | Ken Loach Rebecca O'Brien Paul Laverty |
American Honey | Andrea Arnold | Andrea Arnold Lars Knudsen Pouya Shahbazian Jay Van Hoy |
Denial | Mick Jackson | Mick Jackson Gary Foster Russ Krasnoff David Hare |
Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar? | David Yates | David Yates J. K. Rowling David Heyman Steve Kloves Lionel Wigram |
Notes on Blindness | Peter Middleton James Spinney | Peter Middleton James Spinney Mike Brett Jo-Jo Ellison Steve Jamison |
Under the Shadow | Babak Anvari | Babak Anvari Emily Leo Oliver Roskill Lucan Toh |
2017 (71.) | ||
Üç Billboard Ebbing Çıkışı, Missouri | Martin McDonagh | Martin McDonagh Graham Broadbent Peter Czernin |
En Karanlık Saat | Joe Wright | Joe Wright Tim Bevan Lisa Bruce Eric Fellner Anthony McCarten Douglas Urbanski |
Stalin'in Ölümü | Armando Iannucci | Armando Iannucci Kevin Loader Laurent Zeitoun Yann Zenou Ian Martin David Schneider |
God's Own Country | Francis Lee | Francis Lee Manon Ardisson Jack Tarling |
Lady Macbeth | William Oldroyd | William Oldroyd Fodhla Cronin O'Reilly Alice Birch |
Ayı Paddington 2 | Paul King | Paul King David Heyman Simon Farnaby |
Kaynakça
- BAFTA'da Ödüller26 Şubat 2019 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
🔥 Top keywords: Anasayfa2024 Avrupa Futbol ŞampiyonasıÖzel:AraAvrupa Futbol ŞampiyonasıAişe2020 Avrupa Futbol ŞampiyonasıOktay Kaynarca2024 FIVB Kadınlar Voleybol Milletler LigiKylian MbappéSlovakyaTürkiye2024 Avrupa Futbol Şampiyonası elemeleriFIVB Dünya SıralamasıFIFA Dünya KupasıTürkiye millî futbol takımıMuhammed'in evlilikleriGibi bölümleri listesi2008 Avrupa Futbol ŞampiyonasıKurban BayramıVII. KleopatraGülse BirselRomelu LukakuOsmanlı padişahları listesiÖzel:SonDeğişikliklerMuhammedÜlkeler listesiAntoine Griezmann2026 FIFA Dünya KupasıVatan ŞaşmazII. MehmedOsmanlı İmparatorluğuFIFA Dünya Kupası finalleri listesiBurçlarSeks pozisyonlarıUsame bin LadinGheorghe HagiPrens (dizi)Muğla'nın ilçeleriSıla