2022-23 UEFA Uluslar B Ligi
2022-23 UEFA Uluslar B Ligi, 2022-23 UEFA Uluslar Ligi'nin ikinci seviye liginin üçüncü sezonudur.
Turnuva detayları | |
---|---|
Tarih | 2 Haziran - 27 Eylül 2022 |
Takım | 16 |
Şampiyon | |
Turnuva istatistikleri | |
Oynanan maç | 42 |
Atılan gol | 112 (maç başına 2,67) |
Seyirci | 758.681 (maç başına 18.064) |
Gol kralı | Erling Haaland Aleksandar Mitrović (6 gol) |
Üst lige yükselenler | Bosna-Hersek İskoçya İsrail Sırbistan |
Ligden düşenler | Ermenistan İsveç Romanya Rusya |
← 2020-21 2024-25 → |
Format
B Ligi 2020-21 UEFA Uluslar B Liginde kalan 8 takım, 2020-21 UEFA Uluslar A Liginden düşen 4 takım ve 2020-21 UEFA Uluslar C Liginden yükselen 4 takım olmak üzere toplam 16 takımdan oluşmuştur. Takımların her biri dörderli 4 grupta çift devreli lig usulüne göre 6 maç yapacaktır. Grup birincileri A Ligine yükselirken grup dördüncüleri C Ligine düşecektir.
Takımlar
Takımlar, 2020-21 UEFA Uluslar Ligi genel sıralamasına göre dörderli 4 torbaya ayrılmıştır. Kura çekimi 16 Aralık 2021 tarihinde İsviçre'nin Nyon şehrinde yapılmıştır.[1]
|
|
|
|
Gruplar
1. Grup
Sıra | Takım | O | G | B | M | AG | YG | GF | P | Eleme veya küme düşme | İSK | UKR | İRL | ERM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | İskoçya | 6 | 4 | 1 | 1 | 11 | 5 | +6 | 13 | A Ligine | — | 3-0 | 2-1 | 2-0 | |
2 | Ukrayna | 6 | 3 | 2 | 1 | 10 | 4 | +6 | 11 | 0-0 | — | 1-1 | 3-0 | ||
3 | İrlanda | 6 | 2 | 1 | 3 | 8 | 7 | +1 | 7 | 3-0 | 0-1 | — | 3-2 | ||
4 | Ermenistan | 6 | 1 | 0 | 5 | 4 | 17 | -13 | 3 | C Ligine | 1-4 | 0-5 | 1-0 | — |
Kaynak: UEFA
v
27 Eylül 2022 20.45 |
Ukrayna | 0-0 | İskoçya |
---|---|---|
Rapor |
Mareşal Józef Piłsudski Stadyumu, Kraków (Polonya) Seyirci: 13,534[13] Hakem: Anastasios Sidiropulos (Yunanistan) |
2. Grup
Sıra | Takım | O | G | B | M | AG | YG | GF | P | Eleme veya küme düşme | İSR | İZL | ARN | RUS | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | İsrail | 4 | 2 | 2 | 0 | 8 | 6 | +2 | 8 | A Ligine | — | 2-2 | 2-1 | İptal | |
2 | İzlanda | 4 | 0 | 4 | 0 | 6 | 6 | 0 | 4 | 2-2 | — | 1-1 | İptal | ||
3 | Arnavutluk | 4 | 0 | 2 | 2 | 4 | 6 | -2 | 2 | 1-2 | 1-1 | — | İptal | ||
4 | Rusya[a] | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | C Ligine | İptal | İptal | İptal | — |
Kaynak: UEFA
Notlar:
Notlar:
3. Grup
Sıra | Takım | O | G | B | M | AG | YG | GF | P | Eleme veya küme düşme | BOS | FİN | KAR | ROM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Bosna-Hersek | 6 | 3 | 2 | 1 | 8 | 8 | 0 | 11 | A Ligine | — | 3-2 | 1-0 | 1-0 | |
2 | Finlandiya | 6 | 2 | 2 | 2 | 8 | 6 | +2 | 8 | 1-1 | — | 2-0 | 1-1 | ||
3 | Karadağ | 6 | 2 | 1 | 3 | 6 | 6 | 0 | 7 | 1-1 | 0-2 | — | 2-0 | ||
4 | Romanya | 6 | 2 | 1 | 3 | 6 | 8 | -2 | 7 | C Ligine | 4-1 | 1-0 | 0-3 | — |
Kaynak: UEFA
4. Grup
Sıra | Takım | O | G | B | M | AG | YG | GF | P | Eleme veya küme düşme | SIR | NOR | SLO | İSV | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Sırbistan | 6 | 4 | 1 | 1 | 13 | 5 | +8 | 13 | A Ligine | — | 0-1 | 4-1 | 4-1 | |
2 | Norveç | 6 | 3 | 1 | 2 | 7 | 7 | 0 | 10 | 0-2 | — | 0-0 | 3-2 | ||
3 | Slovenya | 6 | 1 | 3 | 2 | 6 | 10 | -4 | 6 | 2-2 | 2-1 | — | 0-2 | ||
4 | İsveç | 6 | 1 | 1 | 4 | 7 | 11 | -4 | 4 | C Ligine | 0-1 | 1-2 | 1-1 | — |
Kaynak: UEFA
v
5 Haziran 2022 20.45 |
Sırbistan | 4-1 | Slovenya |
---|---|---|
| Rapor |
|
v
12 Haziran 2022 20.45 |
Slovenya | 2-2 | Sırbistan |
---|---|---|
| Rapor |
|
Lig sıralaması
B liginin 16 takımı lig sıralaması kriterlerine göre 17. ile 32. sıralar arasına aşağıdaki şekilde sıralanacaktır.
- Grup birincileri grup aşaması sonuçlarına göre 17-20 arası
- Grup ikincileri grup aşaması sonuçlarına göre 21-24 arası
- Grup üçüncüleri grup aşaması sonuçlarına göre 25-28 arası
- Grup dördüncüleri grup aşaması sonuçlarına göre 29-32 arası
Poz. | Grp | Takım | O | G | B | M | AG | YG | GF | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
17 | B2 | İsrail | 4 | 2 | 2 | 0 | 8 | 6 | +2 | 8 |
18 | B3 | Bosna-Hersek | 4 | 2 | 2 | 0 | 6 | 4 | +2 | 8 |
19 | B4 | Sırbistan | 4 | 2 | 1 | 1 | 8 | 4 | +4 | 7 |
20 | B1 | İskoçya | 4 | 2 | 1 | 1 | 5 | 4 | +1 | 7 |
21 | B3 | Finlandiya | 4 | 2 | 1 | 1 | 7 | 4 | +3 | 7 |
22 | B1 | Ukrayna | 4 | 1 | 2 | 1 | 2 | 4 | -2 | 5 |
23 | B2 | İzlanda | 4 | 0 | 4 | 0 | 6 | 6 | 0 | 4 |
24 | B4 | Norveç | 4 | 1 | 1 | 2 | 2 | 4 | -2 | 4 |
25 | B4 | Slovenya | 4 | 1 | 2 | 1 | 5 | 7 | -2 | 5 |
26 | B1 | İrlanda | 4 | 1 | 1 | 2 | 5 | 4 | +1 | 4 |
27 | B2 | Arnavutluk | 4 | 0 | 2 | 2 | 4 | 6 | -2 | 2 |
28 | B3 | Karadağ | 4 | 0 | 1 | 3 | 1 | 6 | -5 | 1 |
29 | B3 | Romanya | 6 | 2 | 1 | 3 | 6 | 8 | -2 | 7 |
30 | B4 | İsveç | 6 | 1 | 1 | 4 | 7 | 11 | -4 | 4 |
31 | B1 | Ermenistan | 6 | 1 | 0 | 5 | 4 | 17 | -13 | 3 |
32 | B2 | Rusya | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kaynak: UEFA
Kaynakça
🔥 Top keywords: Anasayfa2024 Avrupa Futbol ŞampiyonasıÖzel:AraAvrupa Futbol ŞampiyonasıAişe2020 Avrupa Futbol ŞampiyonasıOktay Kaynarca2024 FIVB Kadınlar Voleybol Milletler LigiKylian MbappéSlovakyaTürkiye2024 Avrupa Futbol Şampiyonası elemeleriFIVB Dünya SıralamasıFIFA Dünya KupasıTürkiye millî futbol takımıMuhammed'in evlilikleriGibi bölümleri listesi2008 Avrupa Futbol ŞampiyonasıKurban BayramıVII. KleopatraGülse BirselRomelu LukakuOsmanlı padişahları listesiÖzel:SonDeğişikliklerMuhammedÜlkeler listesiAntoine Griezmann2026 FIFA Dünya KupasıVatan ŞaşmazII. MehmedOsmanlı İmparatorluğuFIFA Dünya Kupası finalleri listesiBurçlarSeks pozisyonlarıUsame bin LadinGheorghe HagiPrens (dizi)Muğla'nın ilçeleriSıla