2019 Dünya Atletizm Şampiyonası - Kadınlar 800 metre
kadın dünya atletizm şampiyonası
2019 Dünya Atletizm Şampiyonası'nda kadınlar 800 metre yarışması, 27-30 Eylül tarihleri arasında Doha'daki Uluslararası Halife Stadyumu'nda gerçekleştirildi.[1]
Kadınlar 800 metre 2019 Dünya Atletizm Şampiyonası | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Mekan | Uluslararası Halife Stadyumu | |||||||||
Tarih | 27 Eylül (eleme serileri) 28 Eylül (yarı finaller) 30 Eylül (final) | |||||||||
Sporcu sayısı | 28 ülkeden 41 sporcu | |||||||||
Kazanan derece | 1.58.04 | |||||||||
Madalya kazananlar | ||||||||||
| ||||||||||
← 2017 2021 → |
2019 Dünya Atletizm Şampiyonası'ndaki müsabakalar | ||||
---|---|---|---|---|
Koşu etkinlikleri | ||||
100 m | erkekler | kadınlar | ||
200 m | erkekler | kadınlar | ||
400 m | erkekler | kadınlar | ||
800 m | erkekler | kadınlar | ||
1500 m | erkekler | kadınlar | ||
5000 m | erkekler | kadınlar | ||
10.000 m | erkekler | kadınlar | ||
100 m engelli | kadınlar | |||
110 m engelli | erkekler | |||
400 m engelli | erkekler | kadınlar | ||
3000 m su engelli | erkekler | kadınlar | ||
4 × 100 m bayrak | erkekler | kadınlar | ||
4 × 400 m bayrak | erkekler | karışık | kadınlar | |
Yol etkinlikleri | ||||
Maraton | erkekler | kadınlar | ||
20 km yürüyüş | erkekler | kadınlar | ||
50 km yürüyüş | erkekler | kadınlar | ||
Saha etkinlikleri | ||||
Yüksek atlama | erkekler | kadınlar | ||
Sırıkla atlama | erkekler | kadınlar | ||
Uzun atlama | erkekler | kadınlar | ||
Üç adım atlama | erkekler | kadınlar | ||
Gülle atma | erkekler | kadınlar | ||
Disk atma | erkekler | kadınlar | ||
Çekiç atma | erkekler | kadınlar | ||
Cirit atma | erkekler | kadınlar | ||
Kombine etkinlikler | ||||
Heptatlon | kadınlar | |||
Dekatlon | erkekler | |||
Rekorlar
Yarışmadan önceki rekorlar aşağıdaki gibiydi:[2]
Rekor | Derece | Atlet | Ülke | Tarih | Yer |
---|---|---|---|---|---|
Dünya rekoru | 1.53.28 | Jarmila Kratochvílová | TCH | 26 Temmuz 1983 | Münih, Batı Almanya |
Şampiyona rekoru | 1.54.68 | Jarmila Kratochvílová | TCH | 9 Ağustos 1983 | Helsinki, Finlandiya |
Dünyada yılın en iyi derecesi | 1.54.98 | Caster Semenya | RSA | 3 Mayıs 2019 | Doha, Katar |
Afrika rekoru | 1.54.01 | Pamela Jelimo | KEN | 29 Ağustos 2008 | Zürih, İsviçre |
Asya rekoru | 1.55.54 | Liu Dong | CHN | 9 Eylül 1993 | Pekin, Çin |
Kuzey, Orta Amerika ve Karayipler rekoru | 1.54.44 | Ana Fidelia Quirot | CUB | 9 Eylül 1989 | Barselona, İspanya |
Güney Amerika rekoru | 1.56.68 | Letitia Vriesde | SUR | 13 Ağustos 1995 | Göteborg, İsveç |
Avrupa rekoru | 1.53.28 | Jarmila Kratochvílová | TCH | 26 Temmuz 1983 | Münih, Batı Almanya |
Okyanusya rekoru | 1.58.25 | Toni Hodgkinson | NZL | 7 Temmuz 1996 | Atlanta, Amerika Birleşik Devletleri |
Program
Yerel saatteki (UTC+3) etkinlik takvimi aşağıdaki gibidir:[3]
Tarih | Saat | Tur |
---|---|---|
27 Eylül | 17.10 | Eleme serileri |
28 Eylül | 19.15 | Yarı finaller |
30 Eylül | 22.10 | Final |
Sonuçlar
Eleme serileri
Her seride üç ( Q ) ve sonraki en hızlı altı atlet ( q ) yarı finalde yarışmaya hak kazandı.[4]
Sıra | Seri | Atlet | Ülke | Derece | Notlar |
---|---|---|---|---|---|
1 | 3 | Winnie Nanyondo | Uganda (UGA) | 2.00.36 | Q |
2 | 4 | Natoya Goule | Jamaika (JAM) | 2.01.01 | Q |
3 | 4 | Ce'Aira Brown | Amerika Birleşik Devletleri (USA) | 2.01.14 | Q |
4 | 4 | Noélie Yarigo | Benin (BEN) | 2.01.19 | Q |
5 | 3 | Katharina Trost | Almanya (GER) | 2.01.45 | Q |
6 | 4 | Olha Lyahova | Ukrayna (UKR) | 2.01.47 | q |
7 | 3 | Halime Haşlaf | Fas (MAR) | 2.01.50 | Q |
8 | 3 | Lindsey Butterworth | Kanada (CAN) | 2.01.64 | q |
9 | 2 | Raevyn Rogers | Amerika Birleşik Devletleri (USA) | 2.02.01 | Q |
10 | 2 | Shelayna Oskan-Clarke | Büyük Britanya (GBR) | 2.02.09 | Q |
11 | 1 | Ajee Wilson | Amerika Birleşik Devletleri (USA) | 2.02.10 | Q |
12 | 2 | Morgan Mitchell | Avustralya (AUS) | 2.02.13 | Q |
13 | 2 | Eunice Jepkoech Sum | Kenya (KEN) | 2.02.17 | q |
14 | 1 | Halimah Nakaayi | Uganda (UGA) | 2.02.33 | Q |
15 | 2 | Anna Sabat | Polonya (POL) | 2.02.43 | q |
16 | 1 | Hedda Hynne | Norveç (NOR) | 2.02.49 | Q |
17 | 4 | Diribe Welteji | Etiyopya (ETH) | 2.02.71 | q |
18 | 3 | Līga Velvere | Letonya (LAT) | 2.02.93 | q |
19 | 1 | Christina Hering | Almanya (GER) | 2.03.15 | |
20 | 1 | Sara Kuivisto | Finlandiya (FIN) | 2.03.15 | |
21 | 5 | Nataliya Prışçepa | Ukrayna (UKR) | 2.03.22 | Q |
22 | 5 | Wang Chunyu | Çin (CHN) | 2.03.25 | Q |
23 | 5 | Alexandra Bell | Büyük Britanya (GBR) | 2.03.34 | Q |
24 | 6 | Renelle Lamote | Fransa (FRA) | 2.03.36 | Q |
25 | 2 | Selina Büchel | İsviçre (SUI) | 2.03.38 | |
26 | 5 | Lore Hoffmann | İsviçre (SUI) | 2.03.40 | |
27 | 5 | Melike Akkavi | Fas (MAR) | 2.03.40 | |
28 | 6 | Rose Mary Almanza | Küba (CUB) | 2.03.42 | Q |
29 | 6 | Rabab Arafi | Fas (MAR) | 2.03.44 | Q |
30 | 4 | Diana Mezuliáníková | Çekya (CZE) | 2.03.48 | |
31 | 6 | Lynsey Sharp | Büyük Britanya (GBR) | 2.03.57 | |
32 | 1 | Renée Eykens | Belçika (BEL) | 2.03.65 | |
33 | 5 | Lovisa Lindh | İsveç (SWE) | 2.03.72 | |
34 | 4 | Déborah Rodríguez | Uruguay (URU) | 2.03.80 | |
35 | 5 | Hanna Green | Amerika Birleşik Devletleri (USA) | 2.04.37 | |
36 | 1 | Gabriela Gajanová | Slovakya (SVK) | 2.04.45 | |
37 | 6 | Carley Thomas | Avustralya (AUS) | 2.04.65 | |
38 | 6 | Eleonora Vandi | İtalya (ITA) | 2.04.98 | |
39 | 3 | Catriona Bisset | Avustralya (AUS) | 2.05.33 | |
40 | 2 | Rose Lokonyen | Mülteci Atlet Takımı (ART) | 2.13.39 | PB |
6 | Tsepang Sello | Lesotho (LES) | DSQ | 163.5 |
Yarı finaller
Her seride ilk iki (Q) ve sonraki en hızlı iki atlet (q) finalde yarışmaya hak kazandı.[5]
Sıra | Seri | Atlet | Ülke | Derece | Notlar |
---|---|---|---|---|---|
1 | 3 | Halimah Nakaayi | Uganda (UGA) | 1.59.35 | Q, SB |
2 | 1 | Raevyn Rogers | Amerika Birleşik Devletleri (USA) | 1.59.57 | Q |
3 | 1 | Winnie Nanyondo | Uganda (UGA) | 1.59.75 | Q |
4 | 3 | Eunice Jepkoech Sum | Kenya (KEN) | 2.00.10 | Q |
5 | 3 | Ce'Aira Brown | Amerika Birleşik Devletleri (USA) | 2.00.12 | q |
6 | 2 | Ajee Wilson | Amerika Birleşik Devletleri (USA) | 2.00.31 | Q |
7 | 3 | Natoya Goule | Jamaika (JAM) | 2.00.33 | q |
8 | 1 | Olha Lyahova | Ukrayna (UKR) | 2.00.72 | |
9 | 1 | Lindsey Butterworth | Kanada (CAN) | 2.00.74 | |
10 | 3 | Noélie Yarigo | Benin (BEN) | 2.00.75 | |
11 | 2 | Rabab Arafi | Fas (MAR) | 2.00.80 | Q |
12 | 2 | Hedda Hynne | Norveç (NOR) | 2.01.03 | |
13 | 2 | Rose Mary Almanza | Küba (CUB) | 2.01.18 | |
14 | 1 | Alexandra Bell | Büyük Britanya (GBR) | 2.01.23 | |
15 | 2 | Nataliya Prışçepa | Ukrayna (UKR) | 2.01.24 | |
16 | 1 | Halime Haşlaf | Fas (MAR) | 2.01.30 | |
17 | 1 | Katharina Trost | Almanya (GER) | 2.01.77 | |
18 | 2 | Diribe Welteji | Etiyopya (ETH) | 2.02.69 | |
19 | 2 | Wang Chunyu | Çin (CHN) | 2.02.84 | |
20 | 3 | Renelle Lamote | Fransa (FRA) | 2.02.86 | |
21 | 3 | Anna Sabat | Polonya (POL) | 2.04.00 | |
22 | 3 | Morgan Mitchell | Avustralya (AUS) | 2.04.76 | |
23 | 1 | Līga Velvere | Letonya (LAT) | 2.06.99 | |
24 | 2 | Shelayna Oskan-Clarke | Büyük Britanya (GBR) | 2.10.89 |
Final
Final 30 Eylül'de saat 22.10'da başladı.[6]
Sıra | Kulvar | Atlet | Ülke | Derece | Notlar |
---|---|---|---|---|---|
8 | Halimah Nakaayi | Uganda (UGA) | 1.58.04 | NR | |
4 | Raevyn Rogers | Amerika Birleşik Devletleri (USA) | 1.58.18 | SB | |
5 | Ajee Wilson | Amerika Birleşik Devletleri (USA) | 1.58.84 | ||
4 | 7 | Winnie Nanyondo | Uganda (UGA) | 1.59.18 | |
5 | 9 | Eunice Jepkoech Sum | Kenya (KEN) | 1.59.71 | |
6 | 6 | Natoya Goule | Jamaika (JAM) | 2.00.11 | |
7 | 3 | Rabab Arafi | Fas (MAR) | 2.00.48 | |
8 | 2 | Ce'Aira Brown | Amerika Birleşik Devletleri (USA) | 2.02.97 |
Kaynakça
🔥 Top keywords: Anasayfa2024 Avrupa Futbol ŞampiyonasıÖzel:AraAvrupa Futbol ŞampiyonasıAişe2020 Avrupa Futbol ŞampiyonasıOktay Kaynarca2024 FIVB Kadınlar Voleybol Milletler LigiKylian MbappéSlovakyaTürkiye2024 Avrupa Futbol Şampiyonası elemeleriFIVB Dünya SıralamasıFIFA Dünya KupasıTürkiye millî futbol takımıMuhammed'in evlilikleriGibi bölümleri listesi2008 Avrupa Futbol ŞampiyonasıKurban BayramıVII. KleopatraGülse BirselRomelu LukakuOsmanlı padişahları listesiÖzel:SonDeğişikliklerMuhammedÜlkeler listesiAntoine Griezmann2026 FIFA Dünya KupasıVatan ŞaşmazII. MehmedOsmanlı İmparatorluğuFIFA Dünya Kupası finalleri listesiBurçlarSeks pozisyonlarıUsame bin LadinGheorghe HagiPrens (dizi)Muğla'nın ilçeleriSıla