2019 Dünya Atletizm Şampiyonası - Kadınlar 400 metre engelli
2019 Dünya Atletizm Şampiyonası'nda kadınlar 400 metre engelli yarışması, 1 - 4 Ekim tarihleri arasında Doha'daki Uluslararası Halife Stadyumu'nda gerçekleştirildi.[1]
Kadınlar 400 metre engelli 2019 Dünya Atletizm Şampiyonası | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Mekan | Uluslararası Halife Stadyumu | |||||||||
Yer | 1 Ekim (eleme serileri) 2 Ekim (yarı finaller) 4 Ekim (final) | |||||||||
Sporcu sayısı | 27 ülkeden 39 sporcu | |||||||||
Kazanan derece | 52.16 | |||||||||
Madalya kazananlar | ||||||||||
| ||||||||||
← 2017 2021 → |
2019 Dünya Atletizm Şampiyonası'ndaki müsabakalar | ||||
---|---|---|---|---|
Koşu etkinlikleri | ||||
100 m | erkekler | kadınlar | ||
200 m | erkekler | kadınlar | ||
400 m | erkekler | kadınlar | ||
800 m | erkekler | kadınlar | ||
1500 m | erkekler | kadınlar | ||
5000 m | erkekler | kadınlar | ||
10.000 m | erkekler | kadınlar | ||
100 m engelli | kadınlar | |||
110 m engelli | erkekler | |||
400 m engelli | erkekler | kadınlar | ||
3000 m su engelli | erkekler | kadınlar | ||
4 × 100 m bayrak | erkekler | kadınlar | ||
4 × 400 m bayrak | erkekler | karışık | kadınlar | |
Yol etkinlikleri | ||||
Maraton | erkekler | kadınlar | ||
20 km yürüyüş | erkekler | kadınlar | ||
50 km yürüyüş | erkekler | kadınlar | ||
Saha etkinlikleri | ||||
Yüksek atlama | erkekler | kadınlar | ||
Sırıkla atlama | erkekler | kadınlar | ||
Uzun atlama | erkekler | kadınlar | ||
Üç adım atlama | erkekler | kadınlar | ||
Gülle atma | erkekler | kadınlar | ||
Disk atma | erkekler | kadınlar | ||
Çekiç atma | erkekler | kadınlar | ||
Cirit atma | erkekler | kadınlar | ||
Kombine etkinlikler | ||||
Heptatlon | kadınlar | |||
Dekatlon | erkekler | |||
Rekorlar
Yarışmadan önce rekorlar aşağıdaki gibiydi:[2]
Rekor | Derece | Atlet | Ülke | Tarih | Yer |
---|---|---|---|---|---|
Dünya rekoru | 52.20 | Dalilah Muhammad | USA | 28 Temmuz 2019 | Des Moines, Amerika Birleşik Devletleri |
Şampiyona rekoru | 52.42 | Melaine Walker | JAM | 20 Ağustos 2009 | Berlin, Almanya |
Dünyada yılın en iyi derecesi | 52.20 | Dalilah Muhammad | USA | 28 Temmuz 2019 | Des Moines, Amerika Birleşik Devletleri |
Afrika rekoru | 52.90 | Nezha Bidouane | MAR | 25 Ağustos 1999 | Sevilla, İspanya |
Asya rekoru | 53.96 | Han Qing | CHN | 9 Eylül 1993 | Pekin, Çin |
Song Yinglan | CHN | 17 Kasım 2001 | Guangzhou, Çin | ||
Kuzey, Orta Amerika ve Karayipler rekoru | 52.20 | Dalilah Muhammad | USA | 28 Temmuz 2019 | Des Moines, Amerika Birleşik Devletleri |
Güney Amerika rekoru | 55.60 | Gianna Woodruff | PAN | 31 Temmuz 2018 | Barranquilla, Kolombiya |
Avrupa rekoru | 52.34 | Yuliya Peçonkina | RUS | 8 Ağustos 2003 | Tula, Rusya |
Okyanusya rekoru | 53.17 | Debbie Flintoff-King | AUS | 28 Eylül 1998 | Seul, Güney Kore |
Yarışma sırasında aşağıdaki rekorlar kırıldı:
Tarih | Etkinlik | Atlet | Ülke | Derece | Rekor |
---|---|---|---|---|---|
4 Ekim | Final | Dalilah Muhammad | USA | 52.16 | WR CR |
Program
Yerel saatteki (UTC+3) etkinlik takvimi aşağıdaki gibidir:[3]
Tarih | Saat | Tur |
---|---|---|
1 Ekim | 17.30 | Eleme serileri |
2 Ekim | 21.05 | Yarı finaller |
4 Ekim | 21.30 | Final |
Sonuçlar
Eleme serileri
Her seride ilk dört ( Q ) ve sonraki en hızlı dört atlet ( q ) yarı finalde yarışmaya hak kazandı.[4]
Sıra | Seri | Kulvar | Atlet | Ülke | Derece | Notlar |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | 8 | Sydney McLaughlin | Amerika Birleşik Devletleri (USA) | 54.45 | Q |
2 | 4 | 5 | Amalie Iuel | Norveç (NOR) | 54.72 | Q, NR |
3 | 3 | 5 | Dalilah Muhammad | Amerika Birleşik Devletleri (USA) | 54.87 | Q |
4 | 1 | 4 | Léa Sprunger | İsviçre (SUI) | 54.98 | Q, SB |
5 | 2 | 2 | Hanna Rıjıkova | Ukrayna (UKR) | 55.11 | Q |
6 | 4 | 7 | Aminat Yusuf Jamal | Bahreyn (BHR) | 55.13 | Q, PB |
7 | 4 | 6 | Ayomide Folorunso | İtalya (ITA) | 55.20 | Q |
8 | 1 | 9 | Shiann Salmon | Jamaika (JAM) | 55.20 | Q, PB |
9 | 5 | 7 | Rushell Clayton | Jamaika (JAM) | 55.23 | Q |
10 | 4 | 8 | Ashley Spencer | Amerika Birleşik Devletleri (USA) | 55.28 | Q |
11 | 4 | 3 | Femke Bol | Hollanda (NED) | 55.32 | q, PB |
12 | 2 | 9 | Zuzana Hejnová | Çekya (CZE) | 55.33 | Q |
13 | 3 | 4 | Zurian Hechavarría | Küba (CUB) | 55.36 | Q |
14 | 1 | 5 | Vera Rudakova | Yetkili Nötr Atlet (ANA) | 55.51 | Q, SB |
15 | 5 | 9 | Sage Watson | Kanada (CAN) | 55.57 | Q |
16 | 4 | 9 | Hanne Claes | Belçika (BEL) | 55.68 | q |
17 | 2 | 4 | Jessica Turner | Büyük Britanya (GBR) | 55.72 | Q, PB |
18 | 2 | 6 | Yadisleidis Pedroso | İtalya (ITA) | 55.78 | Q, SB |
19 | 2 | 3 | Carolina Krafzik | Almanya (GER) | 55.93 | q |
20 | 3 | 7 | Joanna Linkiewicz | Polonya (POL) | 55.97 | Q |
21 | 5 | 3 | Meghan Beesley | Büyük Britanya (GBR) | 55.97 | Q |
22 | 1 | 3 | Lauren Boden | Avustralya (AUS) | 56.00 | q |
23 | 3 | 3 | Gianna Woodruff | Panama (PAN) | 56.07 | Q |
24 | 2 | 8 | Ronda Whyte | Jamaika (JAM) | 56.37 | |
25 | 5 | 4 | Sarah Carli | Avustralya (AUS) | 56.37 | Q |
26 | 2 | 5 | Melissa González | Kolombiya (COL) | 56.49 | |
27 | 3 | 6 | Valeriya Andreyeva | Yetkili Nötr Atlet (ANA) | 56.79 | |
28 | 5 | 6 | Linda Olivieri | İtalya (ITA) | 56.82 | |
29 | 4 | 4 | Sara Klein | Avustralya (AUS) | 56.97 | |
30 | 4 | 2 | Yanique Haye-Smith | Turks ve Caicos Adaları (TKS) | 56.98 | |
31 | 5 | 8 | Zenéy van der Walt | Güney Afrika (RSA) | 57.11 | |
32 | 3 | 8 | Paulien Couckuyt | Belçika (BEL) | 57.15 | |
33 | 1 | 2 | Jessica Moreira | Brezilya (BRA) | 57.37 | |
34 | 5 | 5 | Lamia el-Hubz | Fas (MAR) | 57.66 | |
35 | 5 | 2 | Tia-Adana Belle | Barbados (BAR) | 58.44 | |
36 | 1 | 7 | Meryem Memduh Ferid | Katar (QAT) | 1.09.49 | PB |
2 | 7 | Kori Carter | Amerika Birleşik Devletleri (USA) | DNF | ||
3 | 2 | Sara Petersen | Danimarka (DEN) | DSQ | 168.7(a) | |
1 | 6 | Portia Bing | Yeni Zelanda (NZL) |
Yarı finaller
Her seride ilk iki (Q) ve sonraki en hızlı iki atlet (q) finalde yarışmaya hak kazandı.[5]
Sıra | Seri | Kulvar | Atlet | Ülke | Derece | Notlar |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 3 | 5 | Sydney McLaughlin | Amerika Birleşik Devletleri (USA) | 53.81 | Q |
2 | 1 | 5 | Dalilah Muhammad | Amerika Birleşik Devletleri (USA) | 53.91 | Q |
3 | 2 | 7 | Rushell Clayton | Jamaika (JAM) | 54.17 | Q |
4 | 1 | 4 | Sage Watson | Kanada (CAN) | 54.32 | Q, NR |
5 | 2 | 5 | Zuzana Hejnová | Çekya (CZE) | 54.41 | Q |
6 | 2 | 8 | Ashley Spencer | Amerika Birleşik Devletleri (USA) | 54.42 | q |
7 | 1 | 6 | Hanna Rıjıkova | Ukrayna (UKR) | 54.45 | q, SB |
8 | 3 | 6 | Léa Sprunger | İsviçre (SUI) | 54.52 | Q, SB |
9 | 1 | 7 | Zurian Hechavarría | Küba (CUB) | 55.03 | |
10 | 2 | 4 | Amalie Iuel | Norveç (NOR) | 55.03 | |
11 | 3 | 7 | Shiann Salmon | Jamaika (JAM) | 55.16 | PB |
12 | 1 | 3 | Hanne Claes | Belçika (BEL) | 55.25 | SB |
13 | 2 | 6 | Ayomide Folorunso | İtalya (ITA) | 55.36 | |
14 | 2 | 9 | Joanna Linkiewicz | Polonya (POL) | 55.38 | SB |
15 | 3 | 8 | Yadisleidis Pedroso | İtalya (ITA) | 55.40 | SB |
16 | 2 | 2 | Sarah Carli | Avustralya (AUS) | 55.43 | PB |
17 | 3 | 4 | Aminat Yusuf Jamal | Bahreyn (BHR) | 55.54 | |
18 | 1 | 8 | Vera Rudakova | Yetkili Nötr Atlet (ANA) | 55.57 | |
19 | 3 | 2 | Gianna Woodruff | Panama (PAN) | 55.61 | SB |
20 | 3 | 9 | Jessica Turner | Büyük Britanya (GBR) | 55.87 | |
21 | 3 | 3 | Lauren Boden | Avustralya (AUS) | 55.94 | |
22 | 1 | 2 | Femke Bol | Hollanda (NED) | 56.37 | |
23 | 2 | 3 | Carolina Krafzik | Almanya (GER) | 56.41 | |
24 | 1 | 9 | Meghan Beesley | Büyük Britanya (GBR) | 56.89 |
Final
Final 4 Ekim'de saat 21.30'da başladı.[6]
Sıra | Kulvar | Atlet | Ülke | Derece | Notlar |
---|---|---|---|---|---|
6 | Dalilah Muhammad | Amerika Birleşik Devletleri (USA) | 52.16 | WR | |
4 | Sydney McLaughlin | Amerika Birleşik Devletleri (USA) | 52.23 | PB | |
5 | Rushell Clayton | Jamaika (JAM) | 53.74 | PB | |
4 | 9 | Léa Sprunger | İsviçre (SUI) | 54.06 | NR |
5 | 8 | Zuzana Hejnová | Çekya (CZE) | 54.23 | |
6 | 2 | Ashley Spencer | Amerika Birleşik Devletleri (USA) | 54.45 | |
7 | 3 | Hanna Rıjıkova | Ukrayna (UKR) | 54.45 | SB |
8 | 7 | Sage Watson | Kanada (CAN) | 54.82 |
Kaynakça
🔥 Top keywords: Anasayfa2024 Avrupa Futbol ŞampiyonasıÖzel:AraAvrupa Futbol ŞampiyonasıAişe2020 Avrupa Futbol ŞampiyonasıOktay Kaynarca2024 FIVB Kadınlar Voleybol Milletler LigiKylian MbappéSlovakyaTürkiye2024 Avrupa Futbol Şampiyonası elemeleriFIVB Dünya SıralamasıFIFA Dünya KupasıTürkiye millî futbol takımıMuhammed'in evlilikleriGibi bölümleri listesi2008 Avrupa Futbol ŞampiyonasıKurban BayramıVII. KleopatraGülse BirselRomelu LukakuOsmanlı padişahları listesiÖzel:SonDeğişikliklerMuhammedÜlkeler listesiAntoine Griezmann2026 FIFA Dünya KupasıVatan ŞaşmazII. MehmedOsmanlı İmparatorluğuFIFA Dünya Kupası finalleri listesiBurçlarSeks pozisyonlarıUsame bin LadinGheorghe HagiPrens (dizi)Muğla'nın ilçeleriSıla