2019 Dünya Atletizm Şampiyonası - Erkekler 4 × 100 metre bayrak yarışı
2019 Dünya Atletizm Şampiyonası'nda erkekler 4 x 100 metre bayrak yarışı, 4-5 Ekim 2019 tarihleri arasında Katar, Doha'daki Uluslararası Halife Stadyumu'nda yapıldı.[1]
Erkekler 4 x 100 metre bayrak yarışı 2019 Dünya Atletizm Şampiyonası | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Mekan | Uluslararası Halife Stadyumu | |||||||||
Tarih | 4 Ekim (eleme serileri) 5 Ekim (final) | |||||||||
Sporcu sayısı | 15 ülkeden 68 sporcu | |||||||||
Takımlar | 15 | |||||||||
Kazanan derece | 37.10 | |||||||||
Madalya kazananlar | ||||||||||
| ||||||||||
← 2017 2021 → |
2019 Dünya Atletizm Şampiyonası'ndaki müsabakalar | ||||
---|---|---|---|---|
Koşu etkinlikleri | ||||
100 m | erkekler | kadınlar | ||
200 m | erkekler | kadınlar | ||
400 m | erkekler | kadınlar | ||
800 m | erkekler | kadınlar | ||
1500 m | erkekler | kadınlar | ||
5000 m | erkekler | kadınlar | ||
10.000 m | erkekler | kadınlar | ||
100 m engelli | kadınlar | |||
110 m engelli | erkekler | |||
400 m engelli | erkekler | kadınlar | ||
3000 m su engelli | erkekler | kadınlar | ||
4 × 100 m bayrak | erkekler | kadınlar | ||
4 × 400 m bayrak | erkekler | karışık | kadınlar | |
Yol etkinlikleri | ||||
Maraton | erkekler | kadınlar | ||
20 km yürüyüş | erkekler | kadınlar | ||
50 km yürüyüş | erkekler | kadınlar | ||
Saha etkinlikleri | ||||
Yüksek atlama | erkekler | kadınlar | ||
Sırıkla atlama | erkekler | kadınlar | ||
Uzun atlama | erkekler | kadınlar | ||
Üç adım atlama | erkekler | kadınlar | ||
Gülle atma | erkekler | kadınlar | ||
Disk atma | erkekler | kadınlar | ||
Çekiç atma | erkekler | kadınlar | ||
Cirit atma | erkekler | kadınlar | ||
Kombine etkinlikler | ||||
Heptatlon | kadınlar | |||
Dekatlon | erkekler | |||
Rekorlar
Yarışmadan önce rekorlar aşağıdaki gibiydi:[2]
Rekor | Der. | Takım | Tarih | Yer |
---|---|---|---|---|
Dünya rekoru | 36.84 | Jamaika Nesta Carter, Michael Frater, Yohan Blake, Usain Bolt | 11 Ağustos 2012 | Londra, Birleşik Krallık |
Şampiyona rekoru | 37.04 | Jamaika Nesta Carter, Michael Frater, Yohan Blake, Usain Bolt | 4 Eylül 2011 | Daegu, Güney Kore |
Dünyada yılın en iyi derecesi | 37.60 | Büyük Britanya Chijindu Ujah, Zharnel Hughes, Richard Kilty, Nethaneel Mitchell-Blake | 21 Temmuz 2019 | Londra, Birleşik Krallık |
Afrika rekoru | 37.94 | Nijerya Osmond Ezinwa, Olapade Adeniken, Francis Obikwelu, Davidson Ezinwa | 9 Ağustos 1997 | Atina, Yunanistan |
Asya rekoru | 37.60 | Japonya Ryōta Yamagata, Shota Iizuka, Yoshihide Kiryū, Asuka Cambridge | 19 Ağustos 2016 | Rio de Janeiro, Brezilya |
Kuzey, Orta Amerika ve Karayipler rekoru | 36.84 | Jamaika Nesta Carter, Michael Frater, Yohan Blake, Usain Bolt | 11 Ağustos 2012 | Londra, Birleşik Krallık |
Güney Amerika rekoru | 37.90 | Brezilya Vicente de Lima, Édson Ribeiro, André Domingos, Claudinei da Silva | 30 Eylül 2000 | Sidney, Avustralya |
Avrupa rekoru | 37.47 | Büyük Britanya Chijindu Ujah, Adam Gemili, Daniel Talbot, Nethaneel Mitchell-Blake | 12 Ağustos 2017 | Londra, Birleşik Krallık |
Okyanusya rekoru | 38.17 | Avustralya Paul Henderson, Tim Jackson, Steve Brimacombe, Damien Marsh | 12 Ağustos 1995 | Göteborg, İsveç |
Avustralya Anthony Alozie, Isaac Ntiamoah, Andrew McCabe (atlet), Josh Ross | 10 Ağustos 2012 | Londra, Birleşik Krallık |
Yarışmada aşağıdaki rekorlar kırıldı ya da egale edildi:
Rekor | Der. | Takım | Tarih |
---|---|---|---|
Dünyada yılın en iyi derecesi | 37.56 | Büyük Britanya Adam Gemili, Zharnel Hughes, Richard Kilty, Nethaneel Mitchell-Blake | 4 Ekim 2019 |
Afrika rekoru | 37.65 | Güney Afrika Thando Dlodlo, Simon Magakwe, Clarence Munyai, Akani Simbine | |
Güney Afrika rekoru | |||
Çin rekoru | 37.79 | Çin Su Bingtian, Xu Zhouzheng, Wu Zhiqiang, Xie Zhenye | |
Güney Amerika rekoru | 37.90 | Brezilya Rodrigo do Nascimento, Vitor Hugo dos Santos, Derick Silva, Paulo André de Oliveira | |
Brezilya rekoru | |||
Hollanda rekoru | 37.91 | Hollanda Joris van Gool, Taymir Burnet, Hensley Paulina, Churandy Martina | |
İtalya rekoru | 38.11 | İtalya Federico Cattaneo, Marcell Jacobs, Davide Manenti, Filippo Tortu | |
Dünyada yılın en iyi derecesi | 37.10 | Amerika Birleşik Devletleri Christian Coleman, Justin Gatlin, Mike Rodgers, Noah Lyles | 5 Ekim 2019 |
Amerika Birleşik Devletleri rekoru | |||
Avrupa rekoru | 37.36 | Büyük Britanya Adam Gemili, Zharnel Hughes, Richard Kilty, Nethaneel Mitchell-Blake | |
Büyük Britanya rekoru | |||
Asya rekoru | 37.43 | Japonya Shūhei Tada, Kirara Shiraishi, Yoshihide Kiryū, Abdul Hakim Sani Brown | |
Japonya rekoru | |||
Güney Amerika rekoru | 37.72 | Brezilya Rodrigo do Nascimento, Vitor Hugo dos Santos, Derick Silva, Paulo André de Oliveira | |
Brezilya rekoru |
Program
Yerel saatteki (UTC+3) etkinlik takvimi aşağıdaki gibidir:[3]
Tarih | Saat | Tur |
---|---|---|
4 Ekim | 21.05 | Eleme serileri |
5 Ekim | 22.15 | Final |
Sonuçlar
Eleme serileri
Her seride ilk üç ( Q ) ve sonraki en hızlı iki takım ( q ) finalde yarışmaya hak kazandı.[4]
Sıra | Seri | Kulvar | Ülke | Atletler | Derece | Notlar |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | 6 | Büyük Britanya (GBR) | Adam Gemili, Zharnel Hughes, Richard Kilty, Nethaneel Mitchell-Blake | 37.56 | Q, WL |
2 | 2 | 4 | Güney Afrika (RSA) | Thando Dlodlo, Simon Magakwe, Clarence Munyai, Akani Simbine | 37.65 | Q, AR |
3 | 2 | 5 | Japonya (JPN) | Yuki Koike, Kirara Shiraishi, Yoshihide Kiryū, Abdul Hakim Sani Brown | 37.78 | Q, SB |
4 | 2 | 9 | Çin (CHN) | Su Bingtian, Xu Zhouzheng, Wu Zhiqiang, Xie Zhenye | 37.79 | Q, NR |
5 | 2 | 6 | Fransa (FRA) | Amaury Golitin, Jimmy Vicaut, Méba-Mickaël Zeze, Mouhamadou Fall | 37.88 | q, SB |
6 | 1 | 2 | Brezilya (BRA) | Rodrigo do Nascimento, Vitor Hugo dos Santos, Derick Silva, Paulo André de Oliveira | 37.90 | Q, =AR |
7 | 2 | 3 | Hollanda (NED) | Joris van Gool, Taymir Burnet, Hensley Paulina, Churandy Martina | 37.91 | q, NR |
8 | 2 | 2 | Kanada (CAN) | Gavin Smellie, Aaron Brown, Brendon Rodney, Andre De Grasse | 37.91 | SB |
9 | 1 | 5 | Amerika Birleşik Devletleri (USA) | Christian Coleman, Justin Gatlin, Mike Rodgers, Cravon Gillespie | 38.03 | Q, SB |
10 | 1 | 4 | İtalya (ITA) | Federico Cattaneo, Marcell Jacobs, Davide Manenti, Filippo Tortu | 38.11 | NR |
11 | 1 | 7 | Jamaika (JAM) | Oshane Bailey, Yohan Blake, Rasheed Dwyer, Tyquendo Tracey | 38.15 | SB |
12 | 2 | 7 | Almanya (GER) | Julian Reus, Joshua Hartmann, Roy Schmidt, Marvin Schulte | 38.24 | SB |
13 | 1 | 8 | Gana (GHA) | Sean Safo-Antwi, Benjamin Azamati-Kwaku, Martin Owusu Antwi, Joseph Amoah | 38.24 | SB |
1 | 3 | Türkiye (TUR) | Kayhan Özer, Jak Ali Harvey, Emre Zafer Barnes, Ramil Guliyev | DQ | 170.7 | |
2 | 8 | Nijerya (NGR) | Enoch Olaoluwa Adegoke, Usheoritse Itsekiri, Ogho-Oghene Egwero, Adeseye Ogunlewe | DQ | 163.3(a) | |
1 | 9 | Katar (QAT) | DNS |
Final
Final 5 Ekim'de saat 22.15'te başladı.[5]
Sıra | Kulvar | Ülke | Atletler | Derece | Notlar |
---|---|---|---|---|---|
8 | Amerika Birleşik Devletleri (USA) | Christian Coleman, Justin Gatlin, Mike Rodgers, Noah Lyles | 37.10 | WL, NR | |
7 | Büyük Britanya (GBR) | Adam Gemili, Zharnel Hughes, Richard Kilty, Nethaneel Mitchell-Blake | 37.36 | AR | |
4 | Japonya (JPN) | Shūhei Tada, Kirara Shiraishi, Yoshihide Kiryū, Abdul Hakim Sani Brown | 37.43 | AR | |
4 | 6 | Brezilya (BRA) | Rodrigo do Nascimento, Vitor Hugo dos Santos, Derick Silva, Paulo André de Oliveira | 37.72 | AR |
5 | 5 | Güney Afrika (RSA) | Thando Dlodlo, Simon Magakwe, Clarence Munyai, Akani Simbine | 37.73 | |
6 | 9 | Çin (CHN) | Su Bingtian, Xu Zhouzheng, Wu Zhiqiang, Bie Ge | 38.07 | |
2 | Fransa (FRA) | Amaury Golitin, Jimmy Vicaut, Méba-Mickaël Zeze, Christophe Lemaitre | DNF | ||
3 | Hollanda (NED) | Joris van Gool, Taymir Burnet, Hensley Paulina, Churandy Martina | DQ | 170.7 |
Kaynakça
🔥 Top keywords: Anasayfa2024 Avrupa Futbol ŞampiyonasıÖzel:AraAvrupa Futbol ŞampiyonasıAişe2020 Avrupa Futbol ŞampiyonasıOktay Kaynarca2024 FIVB Kadınlar Voleybol Milletler LigiKylian MbappéSlovakyaTürkiye2024 Avrupa Futbol Şampiyonası elemeleriFIVB Dünya SıralamasıFIFA Dünya KupasıTürkiye millî futbol takımıMuhammed'in evlilikleriGibi bölümleri listesi2008 Avrupa Futbol ŞampiyonasıKurban BayramıVII. KleopatraGülse BirselRomelu LukakuOsmanlı padişahları listesiÖzel:SonDeğişikliklerMuhammedÜlkeler listesiAntoine Griezmann2026 FIFA Dünya KupasıVatan ŞaşmazII. MehmedOsmanlı İmparatorluğuFIFA Dünya Kupası finalleri listesiBurçlarSeks pozisyonlarıUsame bin LadinGheorghe HagiPrens (dizi)Muğla'nın ilçeleriSıla