2004 Avrupa Futbol Şampiyonası elemeleri
2004 Avrupa Futbol Şampiyonası elemeleri, Portekiz'de düzenlenen 12. Avrupa Futbol Şampiyonası finallerine katılacak ev sahibi dışındaki 15 takımın belirlendiği eliminasyon turnuvası. Elemelere katılan 50 takım beşer takımdan oluşan 10 grupta mücadele etti. Eylül 2002-Kasım 2003 arasında süren elemelerde grupları ilk sırada tamamlayan 10 takım doğrudan finallere giderken 10 grup ikincisi arasında çift maçlı eleme sistemine göre oynanan maçlardan sonra finallere katılacak son 5 takım belirlendi.
Elemeleri geçen takımlar
2004 Avrupa Futbol Şampiyonası elemeleri katsayıları 2004 Avrupa Futbol Şampiyonası finallerindeki kura torbalarının belirlenmesi amacıyla oluşturulmuştur. Katsayılar 2002 FIFA Dünya Kupası ve 2004 Avrupa Futbol Şampiyonası elemelerindeki puanlarına göre belirlendi.
Ülke | Grup | Katsayı |
---|---|---|
Fransa | B | 3.000 |
Portekiz | A | 2.400 |
İsveç | C | 2.389 |
Çekya | D | 2.333 |
İtalya | C | 2.313 |
İspanya | A | 2.313 |
İngiltere | B | 2.313 |
Almanya | D | 2.188 |
Hollanda | D | 2.167 |
Hırvatistan | B | 2.125 |
Danimarka | C | 2.056 |
Rusya | A | 2.056 |
Bulgaristan | C | 1.889 |
İsviçre | B | 1.611 |
Yunanistan | A | 1.563 |
Letonya | D | 1.250 |
Kura torbaları
Kura çekimi 25 Ocak 2002'de yapıldı. 2000 Avrupa Futbol Şampiyonası birincisi Fransa otomatik olarak birinci torbada yer aldı. Diğer ülkeler 2000 Avrupa Futbol Şampiyonası elemeleri ve 2002 Dünya Kupası elemelerindeki başarılarına göre sınıflandırıldı. Belçika ve Hollanda 2000 Avrupa Futbol Şampiyonası elemelerine katılmadıkları için yalnızca 2002 Dünya Kupası elemelerindeki başarılarına bakıldı.
Portekiz ev sahibi olduğu için elemelere katılmadı ve torbalarda yer almadı.
Puan eşitliği
Normal futbol puan sistemi (galibiyet 3, beraberlik 1, mağlubiyet 0) uygulanır. İki veya daha fazla takımın puan eşitliğinde ise sırasıyla aşağıdaki kriterler uygulanır.
- İlgili takımlar arasındaki maçlardaki puan
- İlgili takımlar arasındaki maçlardaki gol farkı
- İlgili takımlar arasındaki maçlardaki atılan gol sayısı
- İlgili takımlar arasındaki maçlardaki deplasman golleri sayısı
- 1-4 kriterler uygulanmasına rağmen iki takım arasında hala eşitlik varsa 1-4 kriterler iki takım için yeniden uygulanır. Hala eşitlik varsa:
- Grup geneli gol farkı
- Grup geneli atılan gol sayısı
- Grup geneli deplasman golleri sayısı
- Grup geneli fair-play puanı (sarı kart=1, kırmızı kart=3, sarı + kırmızı kart=4 ceza puanı)
- Kura
Özet
Ev sahibi
Gruplar
1. Grup
Sıra | Takım | O | G | B | M | AG | YG | GF | P | Eleme | FRA | SVN | İSR | KIB | MLT | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Fransa | 8 | 8 | 0 | 0 | 29 | 2 | +27 | 24 | Finallere | — | 5-0 | 3-0 | 5-0 | 6-0 | |
2 | Slovenya | 8 | 4 | 2 | 2 | 15 | 12 | +3 | 14 | Play-off | 0-2 | — | 3-1 | 4-1 | 3-0 | |
3 | İsrail | 8 | 2 | 3 | 3 | 9 | 11 | -2 | 9 | 1-2 | 0-0 | — | 2-0 | 2-2 | ||
4 | Kıbrıs Cumhuriyeti | 8 | 2 | 2 | 4 | 9 | 18 | -9 | 8 | 1-2 | 2-2 | 1-1 | — | 2-1 | ||
5 | Malta | 8 | 0 | 1 | 7 | 5 | 24 | -19 | 1 | 0-4 | 1-3 | 0-2 | 1-2 | — |
2. Grup
Sıra | Takım | O | G | B | M | AG | YG | GF | P | Eleme | DAN | NOR | ROM | BOS | LÜK | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Danimarka | 8 | 4 | 3 | 1 | 15 | 9 | +6 | 15 | Finallere | — | 1-0 | 2-2 | 0-2 | 2-0 | |
2 | Norveç | 8 | 4 | 2 | 2 | 9 | 5 | +4 | 14[a] | Play-off | 2-2 | — | 1-1 | 2-0 | 1-0 | |
3 | Romanya | 8 | 4 | 2 | 2 | 21 | 9 | +12 | 14[a] | 2-5 | 0-1 | — | 2-0 | 4-0 | ||
4 | Bosna-Hersek | 8 | 4 | 1 | 3 | 7 | 8 | -1 | 13 | 1-1 | 1-0 | 0-3 | — | 2-0 | ||
5 | Lüksemburg | 8 | 0 | 0 | 8 | 0 | 21 | -21 | 0 | 0-2 | 0-2 | 0-7 | 0-1 | — |
Notlar:
3. Grup
Sıra | Takım | O | G | B | M | AG | YG | GF | P | Eleme | ÇEK | HOL | AVU | MOL | BLR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Çekya | 8 | 7 | 1 | 0 | 23 | 5 | +18 | 22 | Finallere | — | 3-1 | 4-0 | 5-0 | 2-0 | |
2 | Hollanda | 8 | 6 | 1 | 1 | 20 | 6 | +14 | 19 | Play-off | 1-1 | — | 3-1 | 5-0 | 3-0 | |
3 | Avusturya | 8 | 3 | 0 | 5 | 12 | 14 | -2 | 9 | 2-3 | 0-3 | — | 2-0 | 5-0 | ||
4 | Moldova | 8 | 2 | 0 | 6 | 5 | 19 | -14 | 6 | 0-2 | 1-2 | 1-0 | — | 2-1 | ||
5 | Belarus | 8 | 1 | 0 | 7 | 4 | 20 | -16 | 3 | 1-3 | 0-2 | 0-2 | 2-1 | — |
4. Grup
Sıra | Takım | O | G | B | M | AG | YG | GF | P | Eleme | İSV | LET | POL | MAC | SMA | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | İsveç | 8 | 5 | 2 | 1 | 19 | 3 | +16 | 17 | Finallere | — | 0-1 | 3-0 | 1-1 | 5-0 | |
2 | Letonya | 8 | 5 | 1 | 2 | 10 | 6 | +4 | 16 | Play-off | 0-0 | — | 0-2 | 3-1 | 3-0 | |
3 | Polonya | 8 | 4 | 1 | 3 | 11 | 7 | +4 | 13 | 0-2 | 0-1 | — | 0-0 | 5-0 | ||
4 | Macaristan | 8 | 3 | 2 | 3 | 15 | 9 | +6 | 11 | 1-2 | 3-1 | 1-2 | — | 3-0 | ||
5 | San Marino | 8 | 0 | 0 | 8 | 0 | 30 | -30 | 0 | 0-6 | 0-1 | 0-2 | 0-5 | — |
5. Grup
Sıra | Takım | O | G | B | M | AG | YG | GF | P | Eleme | ALM | İSK | İZL | LİT | FAR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Almanya | 8 | 5 | 3 | 0 | 13 | 4 | +9 | 18 | Finallere | — | 2-1 | 3-0 | 1-1 | 2-1 | |
2 | İskoçya | 8 | 4 | 2 | 2 | 12 | 8 | +4 | 14 | Play-off | 1-1 | — | 2-1 | 1-0 | 3-1 | |
3 | İzlanda | 8 | 4 | 1 | 3 | 11 | 9 | +2 | 13 | 0-0 | 0-2 | — | 3-0 | 2-1 | ||
4 | Litvanya | 8 | 3 | 1 | 4 | 7 | 11 | -4 | 10 | 0-2 | 1-0 | 0-3 | — | 2-0 | ||
5 | Faroe Adaları | 8 | 0 | 1 | 7 | 7 | 18 | -11 | 1 | 0-2 | 2-2 | 1-2 | 1-3 | — |
6. Grup
Sıra | Takım | O | G | B | M | AG | YG | GF | P | Eleme | YUN | İSP | UKR | ERM | KİR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Yunanistan | 8 | 6 | 0 | 2 | 8 | 4 | +4 | 18 | Finallere | — | 0-2 | 1-0 | 2-0 | 1-0 | |
2 | İspanya | 8 | 5 | 2 | 1 | 16 | 4 | +12 | 17 | Play-off | 0-1 | — | 2-1 | 3-0 | 3-0 | |
3 | Ukrayna | 8 | 2 | 4 | 2 | 11 | 10 | +1 | 10 | 2-0 | 2-2 | — | 4-3 | 0-0 | ||
4 | Ermenistan | 8 | 2 | 1 | 5 | 7 | 16 | -9 | 7 | 0-1 | 0-4 | 2-2 | — | 1-0 | ||
5 | Kuzey İrlanda | 8 | 0 | 3 | 5 | 0 | 8 | -8 | 3 | 0-2 | 0-0 | 0-0 | 0-1 | — |
7. Grup
Sıra | Takım | O | G | B | M | AG | YG | GF | P | Eleme | İNG | TÜR | SVK | MAK | LİH | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | İngiltere | 8 | 6 | 2 | 0 | 14 | 5 | +9 | 20 | Finallere | — | 2-0 | 2-1 | 2-2 | 2-0 | |
2 | Türkiye | 8 | 6 | 1 | 1 | 17 | 5 | +12 | 19 | Play-off | 0-0 | — | 3-0 | 3-2 | 5-0 | |
3 | Slovakya | 8 | 3 | 1 | 4 | 11 | 9 | +2 | 10 | 1-2 | 0-1 | — | 1-1 | 4-0 | ||
4 | Makedonya | 8 | 1 | 3 | 4 | 11 | 14 | -3 | 6 | 1-2 | 1-2 | 0-2 | — | 3-1 | ||
5 | Lihtenştayn | 8 | 0 | 1 | 7 | 2 | 22 | -20 | 1 | 0-2 | 0-3 | 0-2 | 1-1 | — |
8. Grup
Sıra | Takım | O | G | B | M | AG | YG | GF | P | Eleme | BUL | HIR | BEL | EST | AND | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Bulgaristan | 8 | 5 | 2 | 1 | 13 | 4 | +9 | 17 | Finallere | — | 2-0 | 2-2 | 2-0 | 2-1 | |
2 | Hırvatistan | 8 | 5 | 1 | 2 | 12 | 4 | +8 | 16[a] | Play-off | 1-0 | — | 4-0 | 0-0 | 2-0 | |
3 | Belçika | 8 | 5 | 1 | 2 | 11 | 9 | +2 | 16[a] | 0-2 | 2-1 | — | 2-0 | 3-0 | ||
4 | Estonya | 8 | 2 | 2 | 4 | 4 | 6 | -2 | 8 | 0-0 | 0-1 | 0-1 | — | 2-0 | ||
5 | Andorra | 8 | 0 | 0 | 8 | 1 | 18 | -17 | 0 | 0-3 | 0-3 | 0-1 | 0-2 | — |
Notlar:
9. Grup
Sıra | Takım | O | G | B | M | AG | YG | GF | P | Eleme | İTA | GAL | SKD | FİN | AZE | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | İtalya | 8 | 5 | 2 | 1 | 17 | 4 | +13 | 17 | Finallere | — | 4-0 | 1-1 | 2-0 | 4-0 | |
2 | Galler | 8 | 4 | 1 | 3 | 13 | 10 | +3 | 13 | Play-off | 2-1 | — | 2-3 | 1-1 | 4-0 | |
3 | Sırbistan-Karadağ[a] | 8 | 3 | 3 | 2 | 11 | 11 | 0 | 12 | 1-1 | 1-0 | — | 2-0 | 2-2 | ||
4 | Finlandiya | 8 | 3 | 1 | 4 | 9 | 10 | -1 | 10 | 0-2 | 0-2 | 3-0 | — | 3-0 | ||
5 | Azerbaycan | 8 | 1 | 1 | 6 | 5 | 20 | -15 | 4 | 0-2 | 0-2 | 2-1 | 1-2 | — |
Notlar:
10. Grup
Sıra | Takım | O | G | B | M | AG | YG | GF | P | Eleme | İSV | RUS | İRL | ARN | GÜR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | İsviçre | 8 | 4 | 3 | 1 | 15 | 11 | +4 | 15 | Finallere | — | 2-2 | 2-0 | 3-2 | 4-1 | |
2 | Rusya | 8 | 4 | 2 | 2 | 19 | 12 | +7 | 14 | Play-off | 4-1 | — | 4-2 | 4-1 | 3-1 | |
3 | İrlanda | 8 | 3 | 2 | 3 | 10 | 11 | -1 | 11 | 1-2 | 1-1 | — | 2-1 | 2-0 | ||
4 | Arnavutluk | 8 | 2 | 2 | 4 | 11 | 15 | -4 | 8 | 1-1 | 3-1 | 0-0 | — | 3-1 | ||
5 | Gürcistan | 8 | 2 | 1 | 5 | 8 | 14 | -6 | 7 | 0-0 | 1-0 | 1-2 | 3-0 | — |
Play-off aşaması
Kura çekimi seri başı sistemi uygulanmadan 13 Ekim 2003 tarihinde Frankfurt'ta yapılmıştır. İlk maçlar 15 Kasım, ikinci maçlar 19 Kasım 2003 tarihlerinde oynanmıştır.
1. Takım | Toplam skor | 2. Takım | 1. Maç | 2. Maç |
---|---|---|---|---|
Letonya | 3-2 | Türkiye | 1-0 | 2-2 |
İskoçya | 1-6 | Hollanda | 1-0 | 0-6 |
Hırvatistan | 2-1 | Slovenya | 1-1 | 1-0 |
Rusya | 1-0 | Galler | 0-0 | 1-0 |
İspanya | 5-1 | Norveç | 2-1 | 3-0 |
Gol krallığı
302 farklı oyuncu 566 gol attı (14'ü kendi kalesine).
- 9 gol
- 7 gol
- 6 gol
- 5 gol
- 4 gol
Dış bağlantılar
- UEFA resmî arşiv 25 Şubat 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.