1987 Dünya Atletizm Şampiyonası
1987 Dünya Atletizm Şampiyonası, 28 Ağustos-6 Eylül 1987 tarihleri arasında İtalya'nın başkenti Roma'da Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliğinin yönetiminde düzenlenen ve Dünya Atletizm Şampiyonalarının 2.si olan uluslararası organizasyon.
Erkekler sonuçları
Pist yarışmaları
Branş | Altın | Gümüş | Bronz | Yarışma | Altın | Gümüş | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100 m | Carl Lewis ABD | 9.93 (Dünya Rekoru) | Raymond Stewart Jamaika | 10.08 | Linford Christie Birleşik Krallık | 10.14 | ||||
200 m | Calvin Smith ABD | 20.16 | Gilles Quénéhervé Fransa | 20.16 | John Regis Birleşik Krallık | 20.18 | ||||
400 m | Thomas Schönlebe Doğu Almanya | 44.33 (AR) | Innocent Egbunike Nijerya | 44.56 | Harry Reynolds ABD | 44.80 | ||||
800 m | Billy Konchellah Kenya | 1:43.06 (Şampiyona Rekoru) | Peter Elliott Birleşik Krallık | 1:43.41 | José Luiz Barbosa Brezilya | 1:43.76 | ||||
1,500 m | Abdi Bile Somali | 3:36.80 | José Luis González İspanya | 3:38.03 | Jim Spivey ABD | 3:38.82 | ||||
5,000 m | Said Aouita Fas | 13:26.44 | Domingos Castro Portekiz | 13:27.59 | Jack Buckner Birleşik Krallık | 13:27.74 | ||||
10,000 m | Paul Kipkoech Kenya | 27:38.63 (Şampiyona Rekoru) | Francesco Panetta İtalya | 27:48.98 | Hansjörg Kunze Doğu Almanya | 27:50.37 | ||||
Maraton | Douglas Wakiihuri Kenya | 2:11:48 | Ahmed Salah Cibuti | 2:12:30 | Gelindo Bordin İtalya | 2:12:40 | ||||
110 m engelli | Greg Foster ABD | 13.21 | Jonathan Ridgeon Birleşik Krallık | 13.29 | Colin Jackson Birleşik Krallık | 13.38 | ||||
400 m engelli | Edwin Moses ABD | 47.46 (Şampiyona Rekoru) | Danny Harris ABD | 47.48 | Harald Schmid Batı Almanya | 47.48 (AR) | ||||
3,000 m engelli-hendekli | Francesco Panetta İtalya | 8:08.57 (Şampiyona Rekoru) | Hagen Melzer Doğu Almanya | 8:10.32 | William Van Dijck Belçika | 8:12.18 | ||||
20 km yürüyüş | Maurizio Damilano İtalya | 1:20:45 (Şampiyona Rekoru) | Jozef Pribilinec Çekoslovakya | 1:21:07 | José Marín İspanya | 1:21:24 | ||||
50 km yürüyüş | Hartwig Gauder Doğu Almanya | 3:40:53 (Şampiyona Rekoru) | Ronald Weigel Doğu Almanya | 3:41:30 | Vyaçeslav İvanenko SSCB | 3:44:02 | ||||
4 x 100 m bayrak | Lee McRae Lee McNeill Harvey Glance Carl Lewis ABD | 37.90 | Aleksandr Yevgenyev Viktor Bryzgin Vladimir Muravyov Vladimir Krylov SSCB | 38.02 AR | John Mair Andrew Smith Clive Wright Raymond Stewart Jamaika | 38.41 | ||||
4 x 400 m bayrak | Danny Everett Roddie Haley Antonio McKay Harry Reynolds ABD | 2:57.29 (Şampiyona Rekoru) | Derek Redmond Kriss Akabusi Roger Black Philip Brown Birleşik Krallık | 2:58.86 AR | Leandro Peñalver Agustin Pavo Lazaro Martínez Roberto Hernández Küba | 2:59.16 (Ulusal Rekor) | ||||
Şablon:Sports record codes |
Saha yarışmaları
Branş | Altın | Gümüş | Bronz | Yarışma | Altın | Gümüş | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Uzun atlama | Carl Lewis ABD | 8.67 (Şampiyona Rekoru) | Robert Emmiyan SSCB | 8.53 | Larry Myricks ABD | 8.33 | ||||
Üç adım atlama | Hristo Markov Bulgaristan | 17.92 (Şampiyona Rekoru) | Mike Conley ABD | 17.67 | Oleg Sakirkin SSCB | 17.43 | ||||
Yüksek atlama | Patrik Sjöberg İsveç | 2.38 (Şampiyona Rekoru) | İgor Paklin Gennadiy Avdeyenko SSCB | 2.38 (Şampiyona Rekoru) | ||||||
Sırıkla atlama | Sergey Bubka SSCB | 5.85 (Şampiyona Rekoru) | Thierry Vigneron Fransa | 5.80 | Radion Gataullin SSCB | 5.80 | ||||
Gülle atma | Werner Günthör İsviçre | 22.23 (Şampiyona Rekoru) | Alessandro Andrei İtalya | 21.88 | John Brenner ABD | 21.75 | ||||
Disk atma | Jürgen Schult Doğu Almanya | 68.74 (Şampiyona Rekoru) | John Powell ABD | 66.22 | Luis Delís Küba | 66.02 | ||||
Çekiç atma | Sergey Litvinov SSCB | 83.06 (Şampiyona Rekoru) | Juri Tamm SSCB | 80.84 | Ralf Haber Doğu Almanya | 80.76 | ||||
Cirit atma | Seppo Räty Finlandiya | 83.54 (Şampiyona Rekoru) | Viktor Yevsyukov SSCB | 82.52 | Jan Zelezny Çekoslovakya | 82.20 | ||||
Dekatlon | Torsten Voss Doğu Almanya | 8680 | Siegfried Wentz Batı Almanya | 8461 | Pavel Tarnavetskiy SSCB | 8375 | ||||
Şablon:Sports record codes |
Bayanlar sonuçları
Pist yarışmaları
Branş | Altın | Gümüş | Bronz | Yarışma | Altın | Gümüş | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100 m | Silke Möller Doğu Almanya | 10.90 (Şampiyona Rekoru) | Heike Daute-Drechsler Doğu Almanya | 11.00 | Merlene Ottey Jamaika | 11.04 | ||||
200 m | Silke Möller Doğu Almanya | 21.74 (Şampiyona Rekoru) | Florence Griffith-Joyner ABD | 21.96 | Merlene Ottey Jamaika | 22.06 | ||||
400 m | Olga Bryzgina SSCB | 49.38 | Petra Schersing Doğu Almanya | 49.94 | Kirsten Emmelmann Doğu Almanya | 50.20 | ||||
800 m | Sigrun Wodars Doğu Almanya | 1:55.26 (Ulusal Rekor) | Christine Wachtel Doğu Almanya | 1:55.32 | Lyubov Gurina SSCB | 1:55.56 | ||||
1,500 m | Tatyana Dorovskih SSCB | 3:58.56 (Şampiyona Rekoru) | Hildegard Körner Doğu Almanya | 3:58.67 | Doina Melinte Romanya | 3:59.27 | ||||
3,000 m | Tatyana Dorovskih SSCB | 3:38.73 | Maricica Puica Romanya | 8:39.45 | Ulrike Bruns Doğu Almanya | 8:40.30 | ||||
10,000 m | Ingrid Kristiansen Norveç | 31:05.85 | Yelena Vyazova SSCB | 31:09.40 | Kathrin Ullrich Doğu Almanya | 31:11.34 | ||||
Maraton | Rosa Mota Portekiz | 2:25:17 (Şampiyona Rekoru) | Zoya İvanova SSCB | 2:32:38 | Jocelyne Villeton Fransa | 2:32:53 | ||||
100 m engelli | Ginka Zagorçeva Bulgaristan | 12.34 (Şampiyona Rekoru) | Gloria Siebert Doğu Almanya | 12.44 | Cornelia Oschkenat Doğu Almanya | 12.46 | ||||
400 m engelli | Sabine Busch Doğu Almanya | 53.62 (Şampiyona Rekoru) | Debbie Flintoff Avustralya | 54.19 | Cornelia Feuerbach Doğu Almanya | 54.31 | ||||
10 km yürüyüş | İrina Strakhova SSCB | 44:12 (Şampiyona Rekoru) | Kerry Saxby Avustralya | 44:23 | Yan Hong Çin | 44:42 | ||||
4 x 100 m | Alice Brown Diane Williams Florence Griffith-Joyner Pam Marshall ABD | 41.58 (Şampiyona Rekoru) | Silke Möller Cornelia Oschkenat Kerstin Behrendt Marlies Göhr Doğu Almanya | 41.95 | İrina Slyusar Natalya Pomoshchnikova Natalya German Olga Antonova SSCB | 42.33 | ||||
4 x 400 m | Dagmar Neubauer Kirsten Emmelmann Petra Schersing Sabine Busch Doğu Almanya | 3:18.63 (Şampiyona Rekoru) | Aelita Yurchenko Olga Nazarova Mariya Pingina Olga Bryzgina SSCB | 3:19.50 | Diane Dixon Denean Howard Valerie Brisco Lillie Leatherwood ABD | 3:21.04 | ||||
Şablon:Sports record codes |
Saha yarışmaları
Branş | Altın | Gümüş | Bronz | Yarışma | Altın | Gümüş | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Uzun atlama | Jackie Joyner-Kersee ABD | 7.36 (Şampiyona Rekoru) | Yelena Belevskaya SSCB | 7.14 | Heike Drechsler Doğu Almanya | 7.13 | ||||
Yüksek atlama | Stefka Kostadinova Bulgaristan | 2.09 (Dünya Rekoru) | Tamara Bykova SSCB | 2.04 | Susanne Beyer Doğu Almanya | 1.99 | ||||
Gülle atma | Natalya Lisovskaya SSCB | 21.24 (Şampiyona Rekoru) | Kathrin Neimke Doğu Almanya | 21.21 | Ines Müller Doğu Almanya | 20.76 | ||||
Disk atma | Martina Hellmann Doğu Almanya | 71.62 (Şampiyona Rekoru) | Diana Gansky Doğu Almanya | 70.12 | Tsvetanka Hristova Bulgaristan | 68.82 | ||||
Cirit atma | Fatima Whitbread Birleşik Krallık | 76.64 (Şampiyona Rekoru) | Petra Felke Doğu Almanya | 71.76 | Beate Peters Batı Almanya | 68.82 | ||||
Heptatlon | Jackie Joyner-Kersee ABD | 7128 (Şampiyona Rekoru) | Larisa Nikitina SSCB | 6564 | Jane Frederick ABD | 6502 | ||||
Şablon:Sports record codes |
Madalya tablosu
Sıra | Ülke | Altın | Gümüş | Bronz | Toplam |
1. | Doğu Almanya | 10 | 11 | 10 | 31 |
2. | ABD | 10 | 4 | 6 | 20 |
3. | SSCB | 7 | 12 | 6 | 25 |
4. | Bulgaristan | 3 | 0 | 1 | 4 |
5. | Kenya | 3 | 0 | 0 | 3 |
6. | İtalya | 2 | 2 | 1 | 5 |
7. | Birleşik Krallık | 1 | 3 | 4 | 8 |
8. | Portekiz | 1 | 1 | 0 | 2 |
9= | Finlandiya | 1 | 0 | 0 | 1 |
9= | Fas | 1 | 0 | 0 | 1 |
9= | Norveç | 1 | 0 | 0 | 1 |
9= | Somali | 1 | 0 | 0 | 1 |
9= | İsveç | 1 | 0 | 0 | 1 |
9= | İsviçre | 1 | 0 | 0 | 1 |
15. | Fransa | 0 | 2 | 1 | 3 |
16. | Avustralya | 0 | 2 | 0 | 2 |
17. | Jamaika | 0 | 1 | 3 | 4 |
18. | Batı Almanya | 0 | 1 | 2 | 3 |
19= | Çekoslovakya | 0 | 1 | 1 | 2 |
19= | İspanya | 0 | 1 | 1 | 2 |
19= | Romanya | 0 | 1 | 1 | 2 |
22= | Cibuti | 0 | 1 | 0 | 1 |
22= | Nijerya | 0 | 1 | 0 | 1 |
24. | Küba | 0 | 0 | 2 | 2 |
25= | Belçika | 0 | 0 | 1 | 1 |
25= | Brezilya | 0 | 0 | 1 | 1 |
25= | Çin | 0 | 0 | 1 | 1 |
Kaynakça
🔥 Top keywords: Anasayfa2024 Avrupa Futbol ŞampiyonasıÖzel:AraAvrupa Futbol ŞampiyonasıAişe2020 Avrupa Futbol ŞampiyonasıOktay Kaynarca2024 FIVB Kadınlar Voleybol Milletler LigiKylian MbappéSlovakyaTürkiye2024 Avrupa Futbol Şampiyonası elemeleriFIVB Dünya SıralamasıFIFA Dünya KupasıTürkiye millî futbol takımıMuhammed'in evlilikleriGibi bölümleri listesi2008 Avrupa Futbol ŞampiyonasıKurban BayramıVII. KleopatraGülse BirselRomelu LukakuOsmanlı padişahları listesiÖzel:SonDeğişikliklerMuhammedÜlkeler listesiAntoine Griezmann2026 FIFA Dünya KupasıVatan ŞaşmazII. MehmedOsmanlı İmparatorluğuFIFA Dünya Kupası finalleri listesiBurçlarSeks pozisyonlarıUsame bin LadinGheorghe HagiPrens (dizi)Muğla'nın ilçeleriSıla