1976 Yaz Olimpiyatları'nda Finlandiya
Finlandiya, Kanada'nın Montreal şehrinde düzenlenen 1976 Yaz Olimpiyatları'na katıldı.
Olimpiyat Oyunları'nda Finlandiya | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ||||||||||||
1976 Yaz Olimpiyatları'nda | ||||||||||||
Sporcular | 14 sporda 83 sporcu | |||||||||||
Bayrak taşıyıcısı | Lasse Virén | |||||||||||
Madalyalar Derece: 11 | Altın 4 | Gümüş 2 | Bronz 0 | Toplam 6 | ||||||||
Olimpiyatlar tarihi (özet) | ||||||||||||
Yaz Olimpiyatları | ||||||||||||
Kış Olimpiyatları | ||||||||||||
|
Madalya kazananlar
Madalya | Sporcu | Spor | Kategori |
---|---|---|---|
Altın | Lasse Virén | Atletizm | Erkekler 5000 m |
Altın | Lasse Virén | Atletizm | Erkekler 10.000 m |
Altın | Pertti Ukkola | Güreş | Erkekler grekoromen 57 kg |
Altın | Pertti Karppinen | Kürek | Erkekler tek çifte |
Gümüş | Hannu Siitonen | Atletizm | Erkekler cirit atma |
Gümüş | Antti Kalliomäki | Atletizm | Erkekler sırıkla atlama |
Atıcılık
Sporcu | Kategori | Final | |
---|---|---|---|
Puan | Sıra | ||
Jouko Hietalahti | 50 m tüfek yatarak | 586 | 41 |
50 m tüfek üç pozisyon | 1116 | 43 | |
Jaakko Minkkinen | 50 m tüfek yatarak | 583 | 57 |
50 m tüfek üç pozisyon | 1137 | 24 | |
Ari Westergård | Skeet | 191 | 22 |
Markus Remes | 188 | 35 |
Atletizm
- Pist
Sporcu | Kategori | Elemeler | Çeyrek final | Yarı final | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Derece | Sıra | Derece | Sıra | Derece | Sıra | Derece | Sıra | ||
Ossi Karttunen | Erkekler 400 m | 47.22 | 4 | 47.45 | 5 | Elendi | |||
Markku Kukkoaho | 47.67 | 4 | 46.24 | 5 | Elendi | ||||
Antti Loikkanen | Erkekler 1500 m | 3:45.32 | 7 | Elendi | |||||
Markku Laine | 3:45.32 | 8 | Elendi | ||||||
Lasse Virén | Erkekler 5000 m | 13:33.39 | 4 | 13:24.76 | |||||
Erkekler 10.000 m | 28:14.95 | 3 | 27:40.38 | ||||||
Erkekler maraton | 2:13:10.8 | 5 | |||||||
Pekka Päivärinta | Erkekler 5000 m | 13:45.77 | 2 | 13:46.61 | 13 | ||||
Erkekler 10.000 m | DNF | Elendi | |||||||
Lasse Orimus | Erkekler 5000 m | 13:23.43 | 7 | Elendi | |||||
Martti Vainio | Erkekler 10.000 m | 28:26.60 | 8 | Elendi | |||||
Håkan Spik | Erkekler maraton | 2:17:50.6 | 16 | ||||||
Jukka Toivola | 2:20:26.6 | 27 | |||||||
Ismo Toukonen | Erkekler 3000 m su engelli | 8:27.96 | 5 | 8:42.74 | 12 | ||||
Tapio Kantanen | 8:20.82 | 2 | 8:12.60 | 4 | |||||
Hannu Mäkelä Ossi Karttunen Stig Lönnqvist Markku Kukkoaho | Erkekler 4×400 m bayrak | 3:05.02 | 5 | 3.06.51 | 8 | ||||
Mona-Lisa Pursiainen | Kadınlar 100 m | 11.62 | 6 | 11.72 | 7 | Elendi | |||
Kadınlar 200 m | 24.52 | 5 | 24.10 | 7 | Elendi | ||||
Pirjo Häggman | Kadınlar 400 m | 52.73 | 4 | 51.65 | 3 | 51.03 | 3 | 50.56 | 4 |
Riitta Salin | 52.57 | 2 | 51.62 | 1 | 51.26 | 4 | 50.98 | 7 | |
Marika Lindholm | 53.64 | 6 | 54.07 | 6 | Elendi |
- Saha
Sporcu | Kategori | Elemeler | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Derece | Sıra | Derece | Sıra | ||
Pentti Kuukasjärvi | Erkekler üç adım atlama | 16,31 | 11 | 16,23 | 10 |
Antti Kalliomäki | Erkekler sırıkla atlama | 5,10 | 1 | 5,50 | |
Tapani Haapakoski | 5,10 | 12 | 5,20 | 15 | |
Reijo Ståhlberg | Erkekler gülle atma | 19,40 | 11 | 18,99 | 12 |
Markku Tuokko | Erkekler disk atma | 59,80 | 17 | Elendi | |
Pentti Kahma | 62,10 | 5 | 63,12 | 6 | |
Seppo Hovinen | Erkekler cirit atma | 89,76 | 1 | 84,26 | 7 |
Jorma Jaakola | 83,84 | 6 | DNS | ||
Hannu Siitonen | 79,38 | 16 | 87,92 |
- Kombine
Sporcu | Erkekler dekatlon | Sonuç | ||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100 m | Uzun atlama | Gülle atma | Yüksek atlama | 400 m | 110 m engelli | Disk atma | Sırıkla atlama | Cirit atma | 1500 m | Toplam puan | Sıra | |||||||||||
Johannes Lahti | 10.89 | 831 | 7,28 | 877 | 13,66 | 706 | 2,00 | 857 | 49.34 | 838 | 15.31 | 816 | 38,52 | 656 | 4,20 | 859 | 61,72 | 782 | 4:45.90 | 489 | 7771 | 11 |
Heikki Leppänen | 11.71 | 641 | 6,48 | 710 | DNS | DNF |
Bisiklet
- Pist
Sporcu | Kategori | Eleme turu | Son 16 | Çeyrek final | Yarı final | Final | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Derece | Sıra | Rakip Derece | Rakip Derece | Rakip Derece | Rakip Derece | Sıra | ||
Harry Hannus | Erkekler bireysel takip | 4:57.11 | 12 | Pizzoferrato (ITA) M | Elendi | 13 |
- Yol
Sporcu | Kategori | Derece | Sıra |
---|---|---|---|
Harry Hannus | Erkekler yol yarışı | 4:49:01 | 20 |
Boks
- Erkekler
Sporcu | Kategori | 1. Tur | 2. Tur | 3. Tur | Çeyrek final | Yarı final | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Rakip Skor | Rakip Skor | Rakip Skor | Rakip Skor | Rakip Skor | Rakip Skor | Sıra | ||
Lasse Friman | 63,5 kg | Bay | Clarke (CAN) M | Elendi | ||||
Kalevi Marjamaa | 67 kg | Raçkov (URS) M | Elendi | |||||
Kalevi Kosunen | 71 kg | Scassino (URU) G | Vainonen (SWE) G | Garbey (CUB) M | Elendi | |||
Jorma Taipale | 75 kg | Riskiyev (URS) M | Elendi | |||||
Pekka Ruokola | +81 kg | Bay | Ataga (NIG) G | Stevenson (CUB) M | Elendi |
Eskrim
- Erkekler
Sporcu | Kategori | Maç #1 | Maç #2 | Maç #3 | Maç #4 | Son 16 | Çeyrek final | Yarı final | Final / BM | Sıra |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Veikko Salminen | Epe | Lindner (AUT) M 1-5 | Janikowski (POL) M 2-5 | Benko (AUS) M 1-5 | Ladègaillerie (FRA) M 4-5 | Elendi | ||||
Veikko Salminen Heikki Hulkkonen Risto Hurme Jussi Pelli | Takım epe | Macaristan (HUN) M 5-11 | Fransa (FRA) M 0-8 | Elendi |
Güreş
- Erkekler grekoromen
Sporcu | Kategori | 1. Maç | 2. Maç | 3. Maç | 4. Maç | 5. Maç | 6. Maç | Final / BM | Sıra |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Pertti Ukkola | 57 kg | Veil (FRG) M DQ | Mustafin (URS) G 6-5 | Lipień (POL) M 4-9 | Doncsecz (HUN) G 14-3 | Boţilă (ROU) G DQ | Frgić (YUG) G 5-4 | ||
Pekka Hjelt | 62 kg | Alexander (USA) G Tuş | Choi (KOR) G Tuş | Réczi (HUN) M DQ | Păun (ROU) M 4-11 | Elendi | 6 | ||
Markku Yli-Isotalo | 68 kg | Skiöld (SWE) G Tuş | Mané (SEN) G Tuş | Mutlu (TUR) M DQ | Schöndorfer (FRG) M 3-9 | Elendi | 8 | ||
Mikko Huhtala | 74 kg | Krzesiński (POL) G DQ | Matthews (USA) G DQ | Barbán (CUB) G 12-3 | Mácha (TCH) M 3-4 | Helbing (FRG) M Tuş | Elendi | 4 | |
Keijo Manni | 82 kg | Vitucci (ITA) G Tuş | Çeboksarov (URS) M 9-16 | Ostrowski (POL) G DQ | Takanishi (JPN) M 6-15 | Elendi |
- Erkekler serbest
Sporcu | Kategori | 1. Maç | 2. Maç | 3. Maç | 4. Maç | 5. Maç | 6. Maç | Final / BM | Sıra |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Kari Övermark | 68 kg | Keaser (USA) M 4-20 | Weisenberger (FRG) M 14-24 | Elendi | |||||
Jarmo Övermark | 74 kg | David (ISV) G Tuş | Haward (GBR) G Tuş | Pîrcălabu (ROU) M 6-11 | Barzegar (IRI) M DQ | Elendi | 7 | ||
Keijo Manni | 90 kg | Lütviyev (BUL) M Tuş | Tserentogtokh (MGL) G Tuş | Selahaddin (PAK) G Tuş | Kurczewski (POL) M Tuş | Elendi |
Halter
- Erkekler
Sporcu | Kategori | Koparma | Silkme | Toplam | Sıra | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 1 | 2 | 3 | ||||
Arvo Ala-Pöntiö | 75 kg | 315 | 6 | ||||||
Juhani Avellan | 82,5 kg | 330,0 | 5 | ||||||
Jaakko Kailajärvi | 90 kg | 145,0 | |||||||
Taito Haara | 110 kg | 360,0 | 10 | ||||||
Jouko Leppä | +110 kg | DNF |
Judo
- Erkekler
Sporcu | Kategori | Son 32 | Son 16 | ÇF | YF | Repesaj | Final / BM | Sıra |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Markku Airio | 93 kg | Novák (TCH) M | Elendi | |||||
Açık | Kovacevic (YUG) M | Elendi |
Kano
- Erkekler
Sporcu | Kategori | Seriler | Repesaj | Yarı final | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Derece | Sıra | Derece | Sıra | Derece | Sıra | Derece | Sıra | ||
Timo Grönlund | C-1 500 m | 2:14.40 | 3 | 2:17.39 | 4 | Elendi | |||
C-1 1000 m | 4:30.93 | 5 | 4:19.71 | 7 | Elendi | ||||
Hannu Kojo | K-1 1000 m | 4:01.44 | 3 | 3:55.03 | 4 | Elendi | |||
Hannu Kojo Kari Markkanen | K-2 500 m | 1:44.51 | 2 | 1:40.06 | 3 | 1:39.59 | 6 | ||
Unto Elo Eero Hynninen Heikki Mäkelä Ilkka Nummisto | K-4 1000 m | 3:16.29 | 5 | 3:13.73 | 5 | Elendi |
Kürek
Sporcu | Kategori | Elemeler | Repesaj | Yarı final | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Derece | Sıra | Derece | Sıra | Derece | Sıra | Derece | Sıra | ||
Pertti Karppinen | Tek çifte | 7:12.94 | 4 | 7:06.81 | 1 | 6:59.13 | 1 | 7:29.03 | |
Leo Ahonen Kari Hanska | İki tek | 7:02.62 | 3 | 6:35.53 | 4 | 7:29.09 (B) | 8 | ||
Jorma Hurme Erkka Mattila Pekka Pietilä Matti Salminen | Dört tek | 6:38.91 | 5 | 6:21.54 | 4 | Elendi |
Modern pentatlon
- Erkekler
Sporcu | Kategori | Eskrim | Yüzme | Binicilik | Atıcılık | Koşu | Toplam | Sıra | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Puan | Sıra | Puan | Sıra | Puan | Sıra | Puan | Sıra | Puan | Sıra | ||||
Risto Hurme | Bireysel | 856 | 9 | 1088 | 31 | 1100 | 2 | 868 | 27 | 1246 | 9 | 5158 | 11 |
Heikki Hulkkonen | 880 | 8 | 1120 | 24 | 690 | 45 | 978 | 11 | 1141 | 27 | 4809 | 35 | |
Jussi Pelli | 760 | 24 | 1020 | 40 | 1004 | 35 | 956 | 24 | 1192 | 19 | 4932 | 23 | |
Risto Hurme Heikki Hulkkonen Jussi Pelli | Takım | 2597 | 3 | 3228 | 10 | 2794 | 12 | 2802 | 4 | 3579 | 3 | 15000 | 7 |
Okçuluk
Sporcu | Kategori | 1. Tur | 2. Tur | Toplam | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Puan | Sıra | Puan | Sıra | Puan | Sıra | ||
Kyösti Laasonen | Erkekler bireysel | 1159 | 18 | 1220 | 12 | 2379 | 15 |
Kauko Laasonen | 1156 | 20 | 1192 | 21 | 2348 | 20 |
Yelken
Sporcu | Kategori | Yarış | Toplam | Sıra | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | ||||
Richard Grönblom | Finn | 12 | 14 | 15 | 18 | 18 | 18 | 131,0 | 19 | |
Mikko Brummer Rudi Biaudet | 470 | 21 | 11 | 16 | 15 | 9 | 18 | 126,0 | 18 | |
Pekka Narko Juha Siira | Tornado | 12 | RET | 10 | 6 | 14 | 9 | 100,7 | 13 | |
Matti Jokinen Matti Paloheimo Reijo Laine | Soling | 9 | 19 | 20 | 17 | 20 | 15 | 134,0 | 18 |
Yüzme
- Erkekler
Sporcu | Kategori | Elemeler | Yarı final | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Derece | Sıra | Derece | Sıra | Derece | Sıra | ||
Tuomo Kerola | 100 m kurbağalama | 1:08.22 | 5 | Elendi | |||
200 m kurbağalama | 2:25.87 | 5 | Elendi |
Kaynakça
- Resmî organizasyon raporları
- IOC sonuç veritabanı 9 Mayıs 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
🔥 Top keywords: Anasayfa2024 Avrupa Futbol ŞampiyonasıÖzel:AraAvrupa Futbol ŞampiyonasıAişe2020 Avrupa Futbol ŞampiyonasıOktay Kaynarca2024 FIVB Kadınlar Voleybol Milletler LigiKylian MbappéSlovakyaTürkiye2024 Avrupa Futbol Şampiyonası elemeleriFIVB Dünya SıralamasıFIFA Dünya KupasıTürkiye millî futbol takımıMuhammed'in evlilikleriGibi bölümleri listesi2008 Avrupa Futbol ŞampiyonasıKurban BayramıVII. KleopatraGülse BirselRomelu LukakuOsmanlı padişahları listesiÖzel:SonDeğişikliklerMuhammedÜlkeler listesiAntoine Griezmann2026 FIFA Dünya KupasıVatan ŞaşmazII. MehmedOsmanlı İmparatorluğuFIFA Dünya Kupası finalleri listesiBurçlarSeks pozisyonlarıUsame bin LadinGheorghe HagiPrens (dizi)Muğla'nın ilçeleriSıla