Medaljörer
Resultat DNS startade inte.DNF kom inte i mål.OR markerar olympiskt rekord.NR markerar nationsrekord.PB markerar personligt rekord.SB markerar bästa resultat under säsongen.NM markerar ej resultatDSQ markerar diskvalificerad eller utesluten.
100 m 23 augusti
Heat 1
Heat 2 Placering Idrottare Tid Poäng Noteringar 1 Jaakko Ojaniemi (FIN ) 10.68 s 933 2 Ahmad Hassan Moussa (QAT ) 10.79 s 908 3 Prodromos Korkizoglou (GRE ) 10.86 s 892 4 Dean Macey (GBR ) 10.89 s 885 5 David Gómez (ESP ) 11.08 s 843 6 Romain Barras (FRA ) 11.14 s 830 7 Pavel Andrejev (UZB ) 11.29 s 797
Heat 3
Heat 4
Heat 5 Placering Idrottare Tid Poäng Noteringar 1 Claston Bernard (JAM ) 10.69 s 931 PB 2 Roman Šebrle (CZE ) 10.85 s 894 SB 3 Stefan Drews (GER ) 10.87 s 890 SB 4 Paul Terek (USA ) 10.92 s 878 SB 5 Luiggy Llanos (PUR ) 10.94 s 874 SB 6 Lev Lobodin (RUS ) 11.05 s 850 7 Dennis Leyckes (GER ) 11.05 s 850 8 Qi Haifeng (CHN ) 11.06 s 847 PB
Poängställning efter första grenen
Längdhopp
Heat 1 Placering Idrottare Längd Poäng Noteringar 1 Bryan Clay (USA ) 7.96 m 1050 PB 2 Chiel Warners (NED ) 7.74 m 995 3 Roland Schwarzl (AUT ) 7.49 m 932 4 Tom Pappas (USA ) 7.38 m 905 5 Haifeng Qi (CHN ) 7.34 m 896 6 Florian Schoenbeck (GER ) 7.30 m 886 SB 7 David Gomez (ESP ) 7.26 m 876 8 Victor Covalenko (MDA ) 7.20 m 862 9 Attila Zsivoczky (HUN ) 7.14 m 847 SB 10 Vitalij Smirnov (UZB ) 7.07 m 830 11 Prodromos Korkizoglou (GRE ) 7.07 m 830 12 Dennis Leyckes (GER ) 7.05 m 826 13 Ahmad Hassan Moussa (QAT ) 7.04 m 823 14 Paul Terek (USA ) 6.94 m 799 15 Santiago Lorenzo (ARG ) 7.03 m 821 16 Indrek Turi (EST ) 6.91 m 792 17 Paolo Casarsa (ITA ) 6.68 m 739 18 Aleksandr Parchomenko (BLR ) 6.61 m 723 19 Kristjan Rahnu (EST ) NM 20 Pavel Andrejev (UZB ) NM
Heat 2
Poängställning efter andra grenen
Kulstötning
Heat 1 Tom Pappas, USA 16.17 m (862) SB Aleksandr Parchomenko, Vitryssland 15.69 m (832) PB Attila Zsivoczky, Ungern 15.31 m (809) Bryan Clay, USA 15.23 m (804) Paul Terek, USA 15.15 m (799) Paolo Casarsa, Italien 14.92 m (785) Prodromos Korkizoglou, Grekland 14.81 m (778) PB Florian Schoenbeck, Tyskland 14.77 m (776) PB David Gomez, Spanien 14.57 m (763) Chiel Warners, Nederländerna 14.48 m (758) Kristjan Rahnu, Estland 14.45 m (756) Pavel Andrejev, Uzbekistan 14.30 m (747) Roland Schwarzl, Österrike 14.01 m (729) Vitalij Smirnov, Uzbekistan 13.88 m (721) PB Indrek Turi, Estland 13.62 m (705) Haifeng Qi, Kina 13.55 m (701) PB Ahmad Hassan Moussa, Qatar 13.32 m (687) Santiago Lorenzo, Argentina 13.22 m (681) PB Victor Covalenko, Moldavien 13.04 m (670) Dennis Leyckes, Tyskland 12.84 m (657)
Heat 2 Roman Šebrle, Tjeckien 16.36 m (873) PB Dmitrij Karpov, Kazakstan 15.93 m (847) PB Dean Macey, Storbritannien 15.73 m (835) SB Maurice Smith, Jamaica 15.24 m (804) Aleksandr Pogorelov, Ryssland 15.10 m (796) SB Jon Arnar Magnusson, Iceland 14.98 m (788) Jaakko Ojaniemi, Finland 14.97 m (788) Romain Barras, Frankrike 14.91 m (784) PB Claston Bernard, Jamaica 14.80 m (777) Laurent Tristan, Frankrike 14.65 m (768) PB Nikolay Averjanov, Ryssland 14.44 m (755) Erki Nool, Estland 14.26 m (744) Luiggy Llanos, Puerto Rico 13.77 m (714) Hans Olav Uldal, Norge 13.53 m (700) SB Janis Karlivans, Lettland 13.30 m (686) Stefan Drews, Tyskland 13.07 m (672) Eugene Martineau, Nederländerna NM Tomáš Dvořák, Tjeckien DNS Lev Lobodin, Ryssland DNS
Poängställning efter tredje grenen
Höjdhopp
Heat 1 Attila Zsivoczky, Ungern 2.12 m (915) SB Claston Bernard, Jamaica 2.12 m (915) =SB Roman Šebrle, Tjeckien 2.12 m (915) PB Dmitrij Karpov, Kazakstan 2.09 m (887) SB Bryan Clay, USA 2.06 m (859) Aleksandr Pogorelov, Ryssland 2.06 m (859) =SB Indrek Turi, Estland 2.03 m (831) Laurent Tristan, Frankrike 2.03 m (831) PB Tom Pappas, USA 2.03 m (831) Eugene Martineau, Nederländerna 2.00 m (803) PB Pavel Andrejev, Uzbekistan 2.00 m (803) Janis Karlivans, Lettland 1.97 m (776) Romain Barras, Frankrike 1.94 m (749) =SB Vitalij Smirnov, Uzbekistan 1.94 m (749) Paul Terek, USA 1.94 m (749) Roland Schwarzl, Österrike 1.94 m (749) Paolo Casarsa, Italien 1.94 m (749) Lev Lobodin, Ryssland DNS Jon Arnar Magnusson, Iceland DNS
Heat 2 Dean Macey, Storbritannien 2.15 m (944) PB Aleksandr Parchomenko, Vitryssland 2.03 m (831) PB Haifeng Qi, Kina 1.97 m (776) SB Chiel Warners, Nederländerna 1.97 m (776) PB Prodromos Korkizoglou, Grekland 1.94 m (749) Nikolay Averjanov, Ryssland 1.94 m (749) SB Jaakko Ojaniemi, Finland 1.94 m (749) Maurice Smith, Jamaica 1.91 m (723) Luiggy Llanos, Puerto Rico 1.91 m (723) SB Dennis Leyckes, Tyskland 1.91 m (723) Stefan Drews, Tyskland 1.88 m (696) Erki Nool, Estland 1.88 m (696) Florian Schoenbeck, Tyskland 1.88 m (696) Santiago Lorenzo, Argentina 1.85 m (670) Hans Olav Uldal, Norge 1.85 m (670) Victor Covalenko, Moldavien 1.85 m (670) David Gomez, Spanien 1.85 m (670) Ahmad Hassan Moussa, Qatar 1.82 m (644) Tomáš Dvořák, Tjeckien DNS Kristjan Rahnu, Estland DNS
Poängställning efter fjärde grenen
400 m
Heat 1 Claston Bernard, Jamaica 49.13 s (855) PB Romain Barras, Frankrike 49.41 s (842) SB Haifeng Qi, Kina 49.65 s (831) SB Nikolay Averjanov, Ryssland 49.72 s (828) SB Roland Schwarzl, Österrike 49.76 s (826) PB Florian Schoenbeck, Tyskland 50.30 s (801) Janis Karlivans, Lettland 50.54 s (790) Lev Lobodin, Ryssland DNS
Heat 2 Dmitrij Karpov, Kazakstan 46.81 s (968) PB Tom Pappas, USA 47.97 s (911) SB Chiel Warners, Nederländerna 47.97 s (911) SB Stefan Drews, Tyskland 48.51 s (885) Erki Nool, Estland 48.81 s (870) Eugene Martineau, Nederländerna 49.10 s (857) Bryan Clay, USA 49.19 s (852) Dennis Leyckes, Tyskland DNS
Heat 3 David Gomez, Spanien 48.61 s (880) Ahmad Hassan Moussa, Qatar 48.73 s (874) Jaakko Ojaniemi, Finland 49.12 s (856) Aleksandr Pogorelov, Ryssland 50.79 s (779) SB Hans Olav Uldal, Norge 50.95 s (771) Aleksandr Parchomenko, Vitryssland 51.04 s (767) SB Prodromos Korkizoglou, Grekland 51.16 s (762)
Heat 4 Roman Šebrle, Tjeckien 48.36 s (892) SB Laurent Tristan, Frankrike 48.73 s (874) PB Vitalij Smirnov, Uzbekistan 49.11 s (856) Maurice Smith, Jamaica 49.27 s (849) PB Santiago Lorenzo, Argentina 49.34 s (845) Paul Terek, USA 49.56 s (835) Tomáš Dvořák, Tjeckien DNS Jon Arnar Magnusson, Iceland DNS
Heat 5 Dean Macey, Storbritannien 48.97 s (863) SB Luiggy Llanos, Puerto Rico 49.28 s (848) SB Attila Zsivoczky, Ungern 49.40 s (842) SB Pavel Andrejev, Uzbekistan 51.64 s (741) Indrek Turi, Estland 51.67 s (739) Victor Covalenko, Moldavien 51.82 s (733) Paolo Casarsa, Italien 53.20 s (673) Kristjan Rahnu, Estland DNS
Poängställning efter femte grenen
110 m häck 24 augusti
Heat 1 Romain Barras, Frankrike 14.37 s (927) SB Nikolay Averjanov, Ryssland 14.39 s (925) PB Dean Macey, Storbritannien 14.56 s (903) SB Vitalij Smirnov, Uzbekistan 14.77 s (878) Haifeng Qi, Kina 14.78 s (876) SB Santiago Lorenzo, Argentina 15.38 s (804) Pavel Andrejev, Uzbekistan 15.54 s (785)
Heat 2 Claston Bernard, Jamaica 14.17 s (953) Aleksandr Pogorelov, Ryssland 14.21 s (948) Laurent Tristan, Frankrike 14.25 s (942) Roland Schwarzl, Österrike 14.25 s (942) Indrek Turi, Estland 14.26 s (941) Florian Schoenbeck, Tyskland 14.34 s (931) Jon Arnar Magnusson, Iceland DNS
Heat 3 Chiel Warners, Nederländerna 14.01 s (973) David Gomez, Spanien 14.41 s (922) Prodromos Korkizoglou, Grekland 14.96 s (854) Jaakko Ojaniemi, Finland 15.01 s (848) Victor Covalenko, Moldavien 15.80 s (755) Ahmad Hassan Moussa, Qatar DNF Kristjan Rahnu, Estland DNS
Heat 4 Erki Nool, Estland 14.80 s (874) SB Aleksandr Parchomenko, Vitryssland 14.88 s (864) PB Attila Zsivoczky, Ungern 14.95 s (856) SB Janis Karlivans, Lettland 14.98 s (852) PB Eugene Martineau, Nederländerna 15.02 s (847) PB Hans Olav Uldal, Norge 15.09 s (839) Paul Terek, USA 15.12 s (835) PB
Heat 5 Dmitrij Karpov, Kazakstan 13.97 s (978) SB Maurice Smith, Jamaica 14.01 s (973) PB Stefan Drews, Tyskland 14.01 s (973) Roman Šebrle, Tjeckien 14.05 s (968) SB Bryan Clay, USA 14.13 s (958) Luiggy Llanos, Puerto Rico 14.13 s (958) PB Tom Pappas, USA 14.18 s (951) Paolo Casarsa, Italien 15.39 s (803)
Poängställning efter sjätte grenen
Diskuskastning
Heat 1 Dmitrij Karpov, Kazakstan 51.65 m (905) Maurice Smith, Jamaica 49.02 m (850) Roman Šebrle, Tjeckien 48.72 m (844) PB Dean Macey, Storbritannien 48.34 m (836) PB Romain Barras, Frankrike 44.83 m (763) SB Claston Bernard, Jamaica 44.75 m (762) Laurent Tristan, Frankrike 44.72 m (761) PB Aleksandr Pogorelov, Ryssland 44.60 m (759) SB Janis Karlivans, Lettland 43.34 m (733) Hans Olav Uldal, Norge 43.01 m (726) Erki Nool, Estland 42.05 m (706) SB Luiggy Llanos, Puerto Rico 41.82 m (702) Jaakko Ojaniemi, Finland 40.35 m (672) Stefan Drews, Tyskland 40.11 m (667) Eugene Martineau, Nederländerna 40.00 m (665) Nikolay Averjanov, Ryssland 39.88 m (662) Jon Arnar Magnusson, Iceland DNS Lev Lobodin, Ryssland DNS Tomáš Dvořák, Tjeckien DNS
Heat 2 Bryan Clay, USA 50.11 m (873) Paolo Casarsa, Italien 48.66 m (843) Tom Pappas, USA 47.39 m (816) Prodromos Korkizoglou, Grekland 46.07 m (789) PB Attila Zsivoczky, Ungern 45.62 m (780) Paul Terek, USA 45.62 m (780) Haifeng Qi, Kina 45.13 m (770) Florian Schoenbeck, Tyskland 44.41 m (755) Chiel Warners, Nederländerna 43.73 m (741) PB Vitalij Smirnov, Uzbekistan 42.47 m (715) Roland Schwarzl, Österrike 42.43 m (714) Aleksandr Parchomenko, Vitryssland 41.90 m (703) SB Pavel Andrejev, Uzbekistan 41.89 m (703) David Gomez, Spanien 40.95 m (684) Santiago Lorenzo, Argentina 40.22 m (669) PB Indrek Turi, Estland 39.83 m (661) Victor Covalenko, Moldavien 38.19 m (628) Ahmad Hassan Moussa, Qatar DNS Kristjan Rahnu, Estland DNS Dennis Leyckes, Tyskland DNS
Poängställning efter sjunde grenen
Stavhopp
Heat 1 Erki Nool, Estland 5.40 m (1035) =SB Paul Terek, USA 5.30 m (1004) Roland Schwarzl, Österrike 5.10 m (941) SB Stefan Drews, Tyskland 5.00 m (910) =SB Aleksandr Pogorelov, Ryssland 5.00 m (910) PB Florian Schoenbeck, Tyskland 5.00 m (910) Roman Šebrle, Tjeckien 5.00 m (910) =SB Bryan Clay, USA 4.90 m (880) Laurent Tristan, Frankrike 4.80 m (849) SB Aleksandr Parchomenko, Vitryssland 4.80 m (849) PB Indrek Turi, Estland 4.80 m (849) Eugene Martineau, Nederländerna 4.80 m (849) Santiago Lorenzo, Argentina 4.50 m (760) Haifeng Qi, Kina 4.50 m (760) Paolo Casarsa, Italien 4.40 m (731) Tom Pappas, USA NM Lev Lobodin, Ryssland DNS Jon Arnar Magnusson, Iceland DNS Dennis Leyckes, Tyskland DNS
Heat 2 Chiel Warners, Nederländerna 4.90 m (880) PB Pavel Andrejev, Uzbekistan 4.90 m (880) PB Nikolay Averjanov, Ryssland 4.80 m (849) =SB Attila Zsivoczky, Ungern 4.70 m (819) PB Prodromos Korkizoglou, Grekland 4.70 m (819) Vitalij Smirnov, Uzbekistan 4.70 m (819) PB Romain Barras, Frankrike 4.60 m (790) Dmitrij Karpov, Kazakstan 4.60 m (790) SB Jaakko Ojaniemi, Finland 4.60 m (790) Janis Karlivans, Lettland 4.50 m (760) Hans Olav Uldal, Norge 4.50 m (760) Dean Macey, Storbritannien 4.40 m (731) =SB David Gomez, Spanien 4.40 m (731) Claston Bernard, Jamaica 4.40 m (731) PB Maurice Smith, Jamaica 4.20 m (673) Luiggy Llanos, Puerto Rico NM Victor Covalenko, Moldavien NM Tomáš Dvořák, Tjeckien DNS Kristjan Rahnu, Estland DNS Ahmad Hassan Moussa, Qatar DNS
Poängställning efter åttonde grenen
Spjutkastning
Heat 1 Bryan Clay, USA 69.71 m (885) PB Aleksandr Parchomenko, Vitryssland 65.82 m (826) Eugene Martineau, Nederländerna 63.62 m (792) Maurice Smith, Jamaica 61.52 m (761) PB Haifeng Qi, Kina 60.79 m (750) PB David Gomez, Spanien 60.71 m (749) Hans Olav Uldal, Norge 60.00 m (738) SB Indrek Turi, Estland 59.34 m (728) Paolo Casarsa, Italien 58.62 m (717) Dean Macey, Storbritannien 58.46 m (715) SB Santiago Lorenzo, Argentina 58.36 m (713) Laurent Tristan, Frankrike 57.76 m (704) SB Claston Bernard, Jamaica 55.27 m (667) Victor Covalenko, Moldavien 53.46 m (640) Aleksandr Pogorelov, Ryssland 53.45 m (640) Janis Karlivans, Lettland 52.92 m (632) Luiggy Llanos, Puerto Rico DNS
Heat 2 Roman Šebrle, Tjeckien 70.52 m (897) Romain Barras, Frankrike 64.55 m (807) Attila Zsivoczky, Ungern 63.45 m (790) SB Erki Nool, Estland 61.33 m (758) Florian Schoenbeck, Tyskland 60.89 m (751) SB Vitalij Smirnov, Uzbekistan 60.88 m (751) Jaakko Ojaniemi, Finland 59.26 m (727) Roland Schwarzl, Österrike 56.32 m (683) PB Dmitrij Karpov, Kazakstan 55.54 m (671) =PB Chiel Warners, Nederländerna 55.39 m (669) Nikolay Averjanov, Ryssland 54.51 m (656) Prodromos Korkizoglou, Grekland 53.05 m (634) Stefan Drews, Tyskland 51.53 m (611) Paul Terek, USA 50.62 m (598) Pavel Andrejev, Uzbekistan DNS
Poängställning efter nionde grenen
1500 m
Heat 1 Santiago Lorenzo, Argentina 4:23.08 (791) PB Vitalij Smirnov, Uzbekistan 4:23.31 (789) PB Victor Covalenko, Moldavien 4:23.81 (786) David Gomez, Spanien 4:29.70 (747) Nikolay Averjanov, Ryssland 4:31.02 (738) Eugene Martineau, Nederländerna 4:31.79 (733) Haifeng Qi, Kina 4:32.63 (727) Stefan Drews, Tyskland 4:34.21 (717) Aleksandr Parchomenko, Vitryssland 4:37.94 (693) Janis Karlivans, Lettland 4:38.67 (689) PB Hans Olav Uldal, Norge 4:41.70 (670) SB Indrek Turi, Estland 4:50.01 (619) Paul Terek, USA 4:50.36 (616) Paolo Casarsa, Italien 4:56.12 (582) Prodromos Korkizoglou, Grekland 5:17.00 (466)
Heat 2 Laurent Tristan, Frankrike 4:24.35 (782) PB Dean Macey, Storbritannien 4:25.42 (775) SB Romain Barras, Frankrike 4:27.09 (764) PB Attila Zsivoczky, Ungern 4:29.54 (748) SB Maurice Smith, Jamaica 4:32.74 (727) PB Roland Schwarzl, Österrike 4:33.56 (721) PB Jaakko Ojaniemi, Finland 4:35.71 (708) Claston Bernard, Jamaica 4:36.31 (704) SB Erki Nool, Estland 4:36.33 (704) SB Chiel Warners, Nederländerna 4:38.05 (693) SB Dmitrij Karpov, Kazakstan 4:38.11 (692) SB Florian Schoenbeck, Tyskland 4:38.82 (688) SB Roman Šebrle, Tjeckien 4:40.01 (680) Bryan Clay, USA 4:41.65 (670) SB Aleksandr Pogorelov, Ryssland 4:47.63 (633) PB
Poängställning efter sista grenen
Rekord
Världsrekord Roman Šebrle, Tjeckien - 9 026 - 27 maj 2001 - Götzis , Österrike
Olympiskt rekord Roman Šebrle, Tjeckien - 8 893 - 24 augusti 2004 - Aten , Grekland
Tidigare vinnare
OS 1896 i Aten: Ingen tävling 1900 i Paris: Ingen tävling 1904 i S:t Louis: Thomas Kieley, Storbritannien – 6 036 1906 i Aten: Ingen tävling 1908 i London: Ingen tävling 1912 i Stockholm: Hugo Wieslander, Sverige – 7 724 1920 i Antwerpen: Helge Lövland, Norge – 6 804 1924 i Paris: Harold Osborn, USA – 7 711 1928 i Amsterdam: Paavo Yrjölä, Finland – 8 053 1932 i Los Angeles: Jim Bausch, USA – 8 462 1936 i Berlin: Glenn Morris, USA – 7 900 (Ny tabell) 1948 i London: Bob Mathias, USA - 7 139 (Ny tabell) 1952 i Helsingfors: Bob Mathias, USA - 7 887 1956 i Melbourne: Milton Campbell, USA – 7 937 1960 i Rom: Rafer Johnson, USA – 8 392 1964 i Tokyo: Willi Holdorf, Västtyskland – 7 887 1968 i Mexico City: Bill Toomey, USA – 8 193 1972 i München: Nikolaj Avilov, Sovjetunionen – 8 454 1976 i Montréal: Bruce Jenner, USA – 8 618 1980 i Moskva: Daley Thompson, Storbritannien – 8 495 1984 i Los Angeles: Daley Thompson, Storbritannien – 8 797 1988 i Seoul: Christian Schenke, DDR – 8 488 1992 i Barcelona: Robert Zmelik, Tjeckoslovakien – 8 611 1996 i Atlanta: Dan O’Brien, USA – 8 824 2000 i Sydney: Erki Nool, Estland – 8 641
VM 1983 i Helsingfors: Daley Thompson, Storbritannien – 8 666 1987 i Rom: Torsten Voss, DDR – 8 680 1991 i Tokyo: Dan O’Brien, USA – 8 812 1993 i Stuttgart: Dan O’Brien, USA – 8 817 1995 i Göteborg: Dan O’Brien, USA – 8 695 1997 i Aten: Tomaš Dvořak, Tjeckien – 8 837 1999 i Sevilla: Tomaš Dvořak, Tjeckien – 8 744 2001 i Edmonton: Tomaš Dvořak, Tjeckien – 8 902 2003 i Paris: Tom Pappas, USA – 8 750