Damernas turnering i volleyboll vid panamerikanska spelen 2023
damernas turnering i volleyboll vid panamerikanska spelen 2023
Damernas turnering i volleyboll vid panamerikanska spelen 2023 var den 18:e upplagan av damvolleyboll vid de panamerikanska spelen. Tävlingen hölls 21-26 oktober, 2023 i Arena Parque O'Higgins i Santiago de Chile, Chile.[3] Dominikanska republiken vann turneringen för tredje gången genom att besegra Brasilien i finalen.
Tävling | Panamerikanska spelen |
---|---|
– Sport | Volleyboll |
– tävlingsklass | Damvolleyboll |
– Arrangör | Panamerikanska sportorganisationen |
Spelades | 21[1] – 26 oktober 2023[1] |
Spelplatser | Santiago de Chile |
Resultat | |
Guld | Dominikanska republiken[2] |
Silver | Brasilien[2] |
Brons | Mexiko[2] |
Redigera uppgifter i faktarutan |
Spelartrupper
Varje landslag hade en trupp på 12 spelare.[4][5][6][7][8][9][10][11]
Kval
Totalt åtta landslag var kvalificerade för turneringen. Värdnationen (Chile) var automatiskt kvalificerad. Övriga lag kvalificerade sig genom olika turneringar.[12]
Event | Datum | Plats | Platser | Kvalificerade |
---|---|---|---|---|
Värdnation | i.u. | i.u. | 1 | Chile |
Panamerikanska cupen 2021 | 13–19 september | Santo Domingo | 1 | Dominikanska republiken |
Panamerikanska ungdomsspelen 2021 | 1–5 december | Cali | 2 | Brasilien Mexiko |
CSV-kvalturnering [13] | 7–11 augusti 2022 | San Juan | 2 | Argentina Colombia |
Panamerikanska cupen 2023 | 4–14 augusti | Puerto Rico | 2 | Puerto Rico |
Omallokerad | – | – | 1 | Kuba |
Total | 8 |
Resultat
Alla tider är chilensk tid (UTC−3).
Gruppspel
Grupp A
Pos | Lag | M | V | F | P | BV | BF | BK | SV | SF | SK |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Brasilien | 3 | 3 | 0 | 9 | 225 | 153 | 1,471 | 9 | 0 | MAX |
2 | Argentina | 3 | 2 | 1 | 6 | 218 | 208 | 1,048 | 6 | 4 | 1,500 |
3 | Puerto Rico | 3 | 1 | 2 | 3 | 212 | 204 | 1,039 | 4 | 6 | 0,667 |
4 | Kuba | 3 | 0 | 3 | 0 | 152 | 225 | 0,676 | 0 | 9 | 0,000 |
Källor: Santiago 2023
21 oktober 2023 10:30 | Brasilien | 3–0 | Kuba | Arena Parque O'Higgins, Santiago de Chile Publik: 8 000 Rapport: P2 P3 |
(25–14, 25–16, 25–14) |
21 oktober 2023 13:30 | Puerto Rico | 1–3 | Argentina | Arena Parque O'Higgins, Santiago de Chile Publik: 8 000 Rapport: P2 P3 |
(17–25, 18–25, 25–17, 19–25) |
22 oktober 2023 10:30 | Puerto Rico | 3–0 | Kuba | Arena Parque O'Higgins, Santiago de Chile Publik: 8 000 Rapport: P2 P3 |
(25–20, 25–16, 25–18) |
22 oktober 2023 13:30 | Brasilien | 3–0 | Argentina | Arena Parque O'Higgins, Santiago de Chile Publik: 9 000 Rapport: P2 P3 |
(25–13, 25–20, 25–18) |
23 oktober 2023 10:30 | Brasilien | 3–0 | Puerto Rico | Arena Parque O'Higgins, Santiago de Chile Publik: 5 260 Rapport: P2 P3 |
(25–15, 25–22, 25–21) |
23 oktober 2023 13:30 | Argentina | 3–0 | Kuba | Arena Parque O'Higgins, Santiago de Chile Publik: 1 200 Rapport: P2 P3 |
(25–23, 25–16, 25–15) |
Grupp B
Pos | Lag | M | V | F | P | BV | BF | BK | SV | SF | SK |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Dominikanska republiken | 3 | 3 | 0 | 9 | 225 | 149 | 1,510 | 9 | 0 | MAX |
2 | Mexiko | 3 | 2 | 1 | 6 | 225 | 204 | 1,103 | 6 | 4 | 1,500 |
3 | Chile | 3 | 1 | 2 | 3 | 205 | 231 | 0,887 | 4 | 6 | 0,667 |
4 | Colombia | 3 | 0 | 3 | 0 | 158 | 229 | 0,690 | 0 | 9 | 0,000 |
Källor: Santiago 2023
21 oktober 2023 17:30 | Colombia | 0–3 | Mexiko | Arena Parque O'Higgins, Santiago de Chile Publik: 8 000 Rapport: P2 P3 |
(22–25, 13–25, 14–25) |
21 oktober 2023 20:30 | Chile | 0–3 | Dominikanska republiken | Arena Parque O'Higgins, Santiago de Chile Publik: 8 000 Rapport: P2 P3 |
(18–25, 17–25, 11–25) |
22 oktober 2023 17:30 | Dominikanska republiken | 3–0 | Mexiko | Arena Parque O'Higgins, Santiago de Chile Publik: 12 000 Rapport: P2 P3 |
(25–15, 25–17, 25–19) |
22 oktober 2023 20:30 | Chile | 3–0 | Colombia | Arena Parque O'Higgins, Santiago de Chile Publik: 12 000 Rapport: P2 P3 |
(29–27, 25–23, 25–7) |
23 oktober 2023 17:30 | Dominikanska republiken | 3–0 | Colombia | Arena Parque O'Higgins, Santiago de Chile Publik: 8 000 Rapport: P2 P3 |
(25–14, 25–18, 25–20) |
23 oktober 2023 20:30 | Chile | 1–3 | Mexiko | Arena Parque O'Higgins, Santiago de Chile Publik: 9 000 Rapport: P2 P3 |
(26–24, 21–25, 15–25, 18–25) |
Slutspel
Spelschema
Kvartsfinaler | Semifinaler | Final | ||||||||||||
B1 | Dominikanska republiken | 3 | ||||||||||||
A2 | Argentina | 1 | ||||||||||||
A2 | Argentina | 3 | ||||||||||||
B3 | Chile | 2 | ||||||||||||
B1 | Dominikanska republiken | 3 | ||||||||||||
A1 | Brasilien | 0 | ||||||||||||
A1 | Brasilien | 3 | Match om tredjepris | |||||||||||
B2 | Mexiko | 2 | ||||||||||||
B2 | Mexiko | 3 | A2 | Argentina | 2 | |||||||||
A3 | Puerto Rico | 0 | B2 | Mexiko | 3 |
Kvartsfinaler
24 oktober 2023 10:30 | Mexiko | 3–0 | Puerto Rico | Arena Parque O'Higgins, Santiago de Chile Publik: 3 412 Rapport: P2 P3 |
(25–17, 25–17, 25–14) |
24 oktober 2023 13:30 | Argentina | 3–2 | Chile | Arena Parque O'Higgins, Santiago de Chile Publik: 6 000 Rapport: P2 P3 |
(25–19, 25–9, 21–25, 23–25, 15–7) |
Matcher om plats 5-8
25 oktober 2023 10:30 | Colombia | 3–2 | Puerto Rico | Arena Parque O'Higgins, Santiago de Chile Publik: 3 500 Rapport: P2 P3 |
(19–25, 22–25, 25–22, 25–21, 15–8) |
25 oktober 2023 13:30 | Kuba | 0–3 | Chile | Arena Parque O'Higgins, Santiago de Chile Publik: 5 000 Rapport: P2 P3 |
(15–25, 26–28, 17–25) |
Semifinaler
25 oktober 2023 17:30 | Dominikanska republiken | 3–1 | Argentina | Arena Parque O'Higgins, Santiago de Chile Publik: 9 500 Rapport: P2 P3 |
(16–25, 25–19, 25–20, 25–17) |
25 oktober 2023 20:30 | Brasilien | 3–2 | Mexiko | Arena Parque O'Higgins, Santiago de Chile Publik: 5 500 Rapport: P2 P3 |
(25–17, 22–25, 27–25, 22–25, 15–13) |
Match om sjundeplats
26 oktober 2023 10:00 | Puerto Rico | 3–0 | Kuba | Arena Parque O'Higgins, Santiago de Chile Publik: 4 000 Rapport: P2 P3 |
(25–23, 26–24, 25–19) |
Match om femteplats
26 oktober 2023 13:00 | Colombia | 0–3 | Chile | Arena Parque O'Higgins, Santiago de Chile Publik: 7 000 Rapport: P2 P3 |
(21–25, 20–25, 17–25) |
Match om tredjepris
26 oktober 2023 17:00 | Argentina | 2–3 | Mexiko | Arena Parque O'Higgins, Santiago de Chile Publik: 14 500 Rapport: P2 P3 |
(25–22, 23–25, 25–22, 18–25, 13–15) |
Final
26 oktober 2023 20:00 | Dominikanska republiken | 3–0 | Brasilien | Arena Parque O'Higgins, Santiago de Chile Publik: 15 000 Rapport: P2 P3 |
(26–24, 25–16, 25–19) |
Slutplaceringar
Rank | Lag |
---|---|
Dominikanska republiken | |
Brasilien | |
Mexiko | |
4 | Argentina |
5 | Chile |
6 | Colombia |
7 | Puerto Rico |
8 | Kuba |
Utmärkelser
- Mest värdefulla spelare
- Bästa passare
- Ivone Martínez (MEX)
- Bästa vänsterspikrar
- Bästa centrar
- Neira Ortiz (PUR)
- Lorena Viezel (BRA)
- Bästa högerspiker
- Sabrina Machado (BRA)
- Bästa libero
Referenser
- Den här artikeln är helt eller delvis baserad på material från engelskspråkiga Wikipedia.
Noter
🔥 Top keywords: Portal:HuvudsidaSpecial:SökHamid NouryKylian MbappéJohan Floderus (tjänsteman)Antoine GriezmannEuropamästerskapet i fotbollRomelu LukakuEuropamästerskapet i fotboll 2024Ahmadreza DjalaliLasse DidingJude BellinghamEuropamästerskapet i fotboll 2020Special:Senaste ändringarN'Golo KantéFrida NordstrandFrankrikes herrlandslag i fotbollMidsommarJens FjellströmVärldsmästerskapet i fotboll för herrarEwa RoosLilian ThuramSverigeCristiano RonaldoPeter MangsMarcus ThuramOlof MellbergSlovakienZlatan IbrahimovićElisabeth av Bayern (1837–1898)Amanda BergmanOlivier GiroudMarko ArnautovićDavid AlabaBelgiens herrlandslag i fotbollAnnie LeibovitzBelgienRumänienDag Hammarskjöld