Puchar Afryki w Rugby 2021/2022
Puchar Afryki w Rugby 2021/2022 (ang. Rugby Africa Cup) – międzynarodowe zawody rugby union o randze mistrzostw Afryki organizowane przez Rugby Afrique w latach 2021–2022, stanowiące jednocześnie afrykańskie kwalifikacje do Pucharu Świata w Rugby 2023. Zorganizowane trójetapowo (dwa pierwsze etapy kwalifikacyjne w 2021, ostatni etap finałowy w 2022), z udziałem 14 drużyn, zakończone zwycięstwem reprezentacji Namibii.
| |||
Szczegóły turnieju | |||
Termin | 5 czerwca 2021 – 10 lipca 2022 | ||
---|---|---|---|
Liczba drużyn | 13 | ||
I miejsce | |||
II miejsce | |||
III miejsce | |||
Strona internetowa |
System rozgrywek
Turniej zaplanowano trójetapowo. Jako pierwszy etap zaplanowano turniej w czerwcu 2021 w Wagadugu w Burkinie Faso, w którym udział miały wziąć cztery drużyny: Burkina Faso, Burundi, Kamerunu i Nigerii. Turniej rozgrywano systemem kołowym, a jego zwycięzca uzyskał awans do drugiego etapu rozgrywek[1].
Drugi etap zaplanowano na lipiec 2021: 12 drużyn (11 wcześniej zakwalifikowanych na podstawie rankingu World Rugby oraz zwycięzca pierwszego etapu) podzielono na cztery grupy po trzy zespoły. W każdej z grup rozgrywki zaplanowano rozgrywki systemem kołowym. Dwie najlepsze drużyny z każdej grupy miały awansować do finałowego turnieju zaplanowanego na 2022[2]. Rozgrywki poszczególnych grup pierwotnie miały się odbywać w Namibii, Kenii, Ugandzie i Tunezji[3].
Trzeci etap rozgrywek, finałowy turniej Rugby Africa Cup, zaplanowano na 2022 w formie pucharowej: ćwierćfinały, półfinały i finał[3]. Zwycięzca finału – mistrz kontynentu zdobył bezpośrednią kwalifikację do finałowego turnieju Pucharu Świata w Rugby 2023, a przegrany w finale awansował do międzykontynentalnego turnieju barażowego, którego zwycięzca także awansuje na tę imprezę[1].
I etap – turniej barażowy
Turniej barażowy rozegrano w czerwcu 2021 w Wagadugu w Burkinie Faso. Pierwotnie miały wziąć w nim udział cztery drużyny: Burkina Faso, Burundi, Kamerunu i Nigerii[1]. Z turnieju wykluczono jednak Nigerię, która na miesiąc przed rozpoczęciem zawodów została zawieszona przez Rugby Afrique z powodu rozwiązania przez rząd tamtejszej federacji[4]. Turniej rozgrywano systemem kołowym, a zwycięzca uzyskał awans do drugiego etapu rozgrywek[1]. Zwycięzcą zawodów została reprezentacja gospodarzy – Burkina Faso, dzięki czemu awansowała do drugiej tury rywalizacji[5][6].
Wyniki spotkań:
5 czerwca 2021 16:00 GMT sędzia: Emmanuel Mane Sylvain | Burkina Faso | 52:3 | Burundi | Stade 4 Aout, Wagadugu widzów: 0 |
Punkty: Kassoum Deme 18 (P 2pd 3K), Ali Papi Traore 10 (2P), Ousmane Tioro 10 (2P), A Nourou Bance 5 (P), Antoine C Zana Yameogo 5 (P), Maraoubil Sale 5 (P) | (30:0) Relacja Relacja Relacja | Punkty: Didier Iradukunda 3 (K) |
9 czerwca 2021 16:00 GMT sędzia: Jiriji Aymen | Burundi | 3:81 | Kamerun | Stade 4 Aout, Wagadugu widzów: 500 |
Punkty: Didier Iradukunda 3 (K) Helvé Hasabumutima | (3:38) Relacja Relacja Relacja | Punkty: Noël Gaël Touko 24 (2P 7pd), Moctar Nsangou Hassan 15 (3P), Gervais Mbassa 10 (2P), Moïse Chini Tchekouo 7 (P pd), Cédric Tsague Temgoua 5 (P), Bernard Mengue 5 (P), Ongoudou Amougou 5 (P), Steeve Gérard Nekongo 5 (P), Josué Essome Makongo 5 (P) Cédric Wembe Moteyo, Robin Yantcha, Bernard Mengue |
13 czerwca 2021 16:00 GMT sędzia: Adiru Saudah | Burkina Faso | 17:13 | Kamerun | Stade 4 Aout, Wagadugu widzów: 1500 |
Punkty: Ali Papi Traore 5 (P), Cheick Abasse Sawadogo 5 (P), Ousmane Tioro 5 (P), Adama Deme 2 (pd) | (5:3) Relacja Relacja Relacja | Punkty: Noel Touko 8 (pd 2K), Cederic Wembe Moteyo 5 (P) Moktar Hassan, Moise Chimi |
Tabela końcowa[7]:
- Burkina Faso
- Kamerun
- Burundi
II etap – kwalifikacje
Drugi etap rozpoczęto 3 lipca 2021. 12 drużyn (w tym zwycięzcę turnieju barażowego z pierwszego etapu) podzielono na cztery grupy po trzy zespoły, a z każdej grupy dwie najlepsze drużyny awansowały do turnieju finałowego. Rozgrywki każdej z grup odbywały się w jednym miejscu[8]. Ostatecznie w rozgrywkach wzięło udział 11 drużyn (jedna grupa liczyła dwie ekipy) i trwały do 22 lipca 2021[6].
Grupa A
Rozgrywki grupy A planowano początkowo w Namibii[3][6]. Jednak w związku z pandemią kraj ten nie mógł zostać ostatecznie organizatorem turnieju i w związku z tym przeniesiono go do Abidżanu w Wybrzeża Kości Słoniowej[9][6]. Już w pierwszym meczu doszło do sensacji: gospodarze turnieju, Wybrzeże Kości Słoniowej, pokonali etatowego uczestnika finałów Pucharu Świata w Rugby, Namibię 24:13[10]. Namibia pokonała jednak później Madagaskar i zapewniła sobie awans do kolejnej rundy, a Madagaskar, choć w ostatnim meczu niespodziewanie pokonał Wybrzeże Kości Słoniowej, odpadł z rywalizacji[11].
Wyniki spotkań:
3 lipca 2021 16:00 GMT sędzia: Heykel Bahroun | Wybrzeże Kości Słoniowej | 24:13 | Namibia | Stade Excellence Alassane Ouattara, Abidżan widzów: 1000 |
Punkty: Ezer Kosse 7 (2pd K), Bakary Meite 5 (P), Paul Diallo Dit Peres 5 (P), karne przyłożenie – 7 | (24:8) Relacja Relacja Relacja | Punkty: Obert Nortjie 5 (P), Lesley Klim 5 (P), Helarius Kisting 3 (K) Maharua Katjijeko |
7 lipca 2021 16:00 GMT sędzia: Precious Pazani (Zimbabwe) | Madagaskar | 10:52 | Namibia | Stade Excellence Alassane Ouattara, Abidżan widzów: 200 |
Punkty: Julio Mahavy 5 (P), Robel Rasoloniaina 3 (K), Hery Rakotomanalina 2 (pd) | (0:25) Relacja Relacja Relacja | Punkty: Helarius Kisting 20 (P 3pd 3K), Obert Nortjie 10 (2P), Adriaan Booysen 5 (P), Riaan van Zyl 5 (P), Johan Tromp 5 (P), Gerhard Thirion 5 (P), Ricardo Swartz 2 (pd) |
11 lipca 2021 16:00 GMT sędzia: Heykel Bahroun (Tunezja) | Wybrzeże Kości Słoniowej | 19:24 | Madagaskar | Stade Excellence Alassane Ouattara, Abidżan widzów: 1300 |
Punkty: Ezer Kosse 9 (3K), Paul Diallo Dit Peres 5 (P), Bakayoko Soualio 3 (K) | (9:14) Relacja Relacja | Punkty: Rasoloniaina Robel 14 (2P 2pd), Ratsimandresy Tahiana Ilda 5 (P), Rabemananjara Tinella 5 (P) |
Końcowa klasyfikacja grupy (do kolejnego etapu awansowały drużyny z miejsc pierwszego i drugiego)[6]:
- Namibia
- Wybrzeże Kości Słoniowej
- Madagaskar
Grupa B
Rozgrywki grupy B odbyły się w Nairobi w Kenii[8]. Już w pierwszym meczu doszło do sensacji: gospodarze turnieju, Kenia, o wiele wyżej notowani w światowym rankingu, ulegli Senegalowi 19:20[10]. Kenia wygrała jednak kolejne spotkanie z Zambią i wraz z Senegalem awansowała do kolejnej rundy[11].
Wyniki spotkań:
3 lipca 2021 16:00 EAT sędzia: Saudah Adiru | Kenia | 19:20 | Senegal | Nyayo National, Nairobi |
Punkty: Jone Kubu 14 (pd dg 3K), Darwin Mukidza 5 (P) Davis Chenge | (13:6) Relacja Relacja Relacja | Punkty: Mamadou Ndiaye 8 (pd 2K), Demba Kane 5 (P), Georges Pompidou 5 (P), Saibo Sakho 2 (pd) Georges Pompidou |
7 lipca 2021 15:00 EAT sędzia: Nicardor Pienaar (Namibia) | Senegal | 20:5 | Zambia | Nyayo National, Nairobi |
Punkty: Ndiaye Mamadou 15 (P 2pd 2K), Soumah Ousmane 5 (P) | (20:5) Relacja Relacja Relacja | Punkty: Philip Kamanga 5 (P) |
11 lipca 2021 16:00 EAT sędzia: Nicardor Pienaar (Namibia) | Kenia | 45:8 | Zambia | Nyayo National, Nairobi |
Punkty: Jone Kubu 18 (2P pd dg K), Dominic Coulson 7 (2pd K), Davis Chenge 5 (P), Brian Tanga 5 (P), Joshua Chisanga 5 (P), Geovrge Nyambua 5 (P) Joshua Chisanga | (32:3) Relacja Relacja Relacja | Punkty: Israel Kalumba 5 (P), Laston Mukosa 3 (K) Fine Chinkumbe |
Końcowa klasyfikacja grupy (do kolejnego etapu awansowały drużyny z miejsc pierwszego i drugiego)[6]:
- Senegal
- Kenia
- Zambia
Grupa C
Rozgrywki grupy C odbyły się w Kampali w Ugandzie[8].
Wyniki spotkań:
10 lipca 2021 15:00 EAT sędzia: Talend Gandiwa (Zimbabwe) | Uganda | 53:12 | Ghana | Kyadondo Rugby Grounds, Kampala |
Punkty: Adrian Kasito 10 (5pd), Solomon Okia 10 (2P), Desire Ayera 10 (2P), Faragi Odugo 5 (P), Brian Odongo 5 (P), Aaron Ofoywroth 5 (P), Ronald Kanyanya 5 (P), Ivan Magomu 3 (K) | (29:12) Relacja Relacja | Punkty: Myles Timothy Eli Scott 5 (P), Josiah Kweku Twum-Boafo 5 (P), Kofi Anafri Anoye Appiah 2 (pd) Gideon Klugey |
14 lipca 2021 15:00 EAT sędzia: Victor Ojuku (Kenia) | Algieria | 20:22 | Ghana | Kyadondo Rugby Grounds, Kampala |
Punkty: Maxim Meneghini 5 (P), Remi Kardon 5 (P), Benjamin Caminati 5 (P), Mathew Loree 5 (pd K) Yakine Djebbari, Benjamin Caminati | (20:3) Relacja Relacja | Punkty: Lesley Ansah 10 (2P), Josiah Twum-Boafo 3 (K), Kofi Appiah 2 (pd), karne przyłożenie – 7 Gideon Klugey |
18 lipca 2021 15:00 EAT sędzia: Victor Ojuku (Kenia) | Uganda | 16:22 | Algieria | Kyadondo Rugby Grounds, Kampala |
Punkty: Brian Odongo 5 (P), Adrian Kasito 5 (P), Ivan Magomu 3 (K), Maxwell Ebonga 3 (K) Asuman Mugerwa | (13:15) Relacja Relacja | Punkty: Mathieu Loree 7 (2pd K), Djamel Ouchene 5 (P), Nadir Megdoud 5 (P), Walid Batchali 5 (P) Nabil Djalout |
Końcowa klasyfikacja grupy (do kolejnego etapu awansowały drużyny z miejsc pierwszego i drugiego)[6]:
- Uganda
- Algieria
- Ghana
Grupa D
Rozgrywki grupy D planowano początkowo w Tunezji. Jednak w związku z pandemią kraj ten nie mógł zostać organizatorem turnieju[8][6]. W tej sytuacji przeniesiono go do Zimbabwe, a ponieważ reprezentacja Tunezji nie mogła udać się na turniej, zmieniono jego format na dwumecz dwóch drużyn (obie reprezentacje miały w tej sytuacji zapewniony awans do finału, a wynik dwumeczu decydował o rozstawieniu)[12][6].
Wyniki spotkań:
16 lipca 2021 15:00 CAT sędzia: Sylvain Mane | Zimbabwe | 101:3 | Burkina Faso | Old Georgians Stadium, Harare widzów: 0 |
Punkty: Keith Chiwara 23 (P 9pd), Shingirai Katsvere 10 (2P), Cleopas Kundiona 10 (2P), Matthew McNab 10 (2P), Dudlee White Sharpley 8 (4pd), Bisele Tshamala 5 (P), Sebastian Roche 5 (P), Marcus Nel 5 (P), Deanne Makoni 5 (P), Martin Mangongo 5 (P), Shayne Makombe 5 (P), Aiden Burnett 5 (P), Matthew Mandiona 5 (P) Tyran Fagan | (47:3) Relacja Relacja | Punkty: Kassoum Deme 3 (K) Moussa Zagre |
22 lipca 2021 15:00 CAT sędzia: Ignace Dri | Zimbabwe | 95:5 | Burkina Faso | Old Georgians Stadium, Harare |
Punkty: Dudlee White Sharpley 25 (11pd K), Brandon Mudzekenyedzi 20 (4P), Matthew McNab 15 (3P), Tonderai Chiwambutsa 10 (2P), Takudzwa Chiesa 5 (P), Aiden Burnett 5 (P), Sean Beevor 5 (P), Sebastian Roche 5 (P), Brendon Mandivenga 5 (P) | (41:0) Relacja Relacja | Punkty: Boubacar Franck Yamba 5 (P) |
Końcowa klasyfikacja grupy (do kolejnego etapu awansowały obie drużyny)[6]:
- Zimbabwe
- Burkina Faso
III etap - finały
We wrześniu 2021 podjęto decyzję, że finałowa faza Pucharu Afryki zostanie rozegrana w lipcu 2022 we Francji[13]. Turniej rozpoczął się 1 lipca i był rozgrywany w Marsylii oraz Aix-en-Provence[14]. W finale rozegranym 10 lipca Namibia pokonała Kenię[15].
Mecz o 5. miejsce | Mecze o miejsce 5-8 | Ćwierćifnały | Półfinały | Finał | ||||||||||||||
Namibia | 71 | |||||||||||||||||
Burkina Faso | 5 | |||||||||||||||||
Burkina Faso | 17 | Namibia | 34 | |||||||||||||||
Wybrzeże Kości Słoniowej | 38 | Zimbabwe | 19 | |||||||||||||||
Zimbabwe | 38 | |||||||||||||||||
Wybrzeże Kości Słoniowej | 11 | |||||||||||||||||
Wybrzeże Kości Słoniowej | 17 | Namibia | 36 | |||||||||||||||
Uganda | 18 | Kenia | 0 | |||||||||||||||
Senegal | 12 | |||||||||||||||||
Algieria | 35 | |||||||||||||||||
Mecz o 7. miejsce | Senegal | 29 | Kenia | 36 | Mecz o 3. miejsce | |||||||||||||
Uganda | 30 | Algieria | 33 | |||||||||||||||
Burkina Faso | 30 | Uganda | 7 | Zimbabwe | 12 | |||||||||||||
Senegal | 44 | Kenia | 42 | Algieria | 20 | |||||||||||||
Wyniki spotkań ćwierćfinałowych:
1 lipca 2022 18:00 sędzia: Sylvain Mane | Namibia | 71:5 | Burkina Faso | Stade Delort, Marsylia |
Punkty: T. Van Jaarsveld 15 (3P), C. Loubser 14 (7pd), L. Louis 10 (2P), J. Greyling 10 (2P), D. Rossouw 5 (P), J. Otto 5 (P), W. Conradie 5 (P), Danco Burger 5 (P), Pieter Steenkamp 2 (pd) | (24:0) Relacja | Punkty: K. Zebango 5 (P) S. Ouedraogo, N. Bance |
1 lipca 2022 21:00 sędzia: Vivien Praderie | Zimbabwe | 38:11 | Wybrzeże Kości Słoniowej | Stade Delort, Marsylia |
Punkty: K. Mudariki 11 (pd 3K), S. Makombe 10 (2P), M. McNab 5 (P), A. Burnett 5 (P), M. Mandioma 5 (P), T. Mafura 2 (pd) A. Burnett | (16:6) Relacja | Punkty: E. Kosse 6 (2K), A. Pilati 5 (P) M. Fofana, E. Kosse, D. Oulai, J. Gori E. Nzi |
2 lipca 2022 15:00 sędzia: Anthony Woodthorpe | Uganda | 7:42 | Kenia | Stade Maurice David, Aix-en-Provence |
Punkty: J. Ochen 5 (P), P. Wokorach 2 (pd) P. Ogena | (0:28) Relacja | Punkty: J. Okeyo 10 (2P), D. Kinyangi 10 (5pd), T. Ongera 5 (P), S. Asati 5 (P), B. Muteshi 5 (P), T. Akala 5 (P), J. Tavaga 2 (pd) |
2 lipca 2022 18:00 sędzia: Ludovic Cayre | Senegal | 12:35 | Algieria | Stade Maurice David, Aix-en-Provence |
Punkty: A. Folliot 12 (dg 3K) L. Sylla | (12:13) Relacja | Punkty: B. Caminati 10 (2pd 2K), T. Lacroix 5 (P), M. Boundjema 5 (P), N. Megdoud 5 (P), J. Caminati 3 (K) |
Wyniki spotkań półfinałowych o miejsca 1–4:
6 lipca 2022 18:00 sędzia: Ben Blain | Kenia | 36:33 | Algieria | Stade Delort, Marsylia |
Punkty: D. Kinyangi 11 (P 3pd), J. Okeyo 10 (2P), B. Adaka 5 (P), E. Sifuna 5 (P), J. Tavaga 5 (pd K) | Relacja | Punkty: I. Hamel 10 (2P), B. Caminati 6 (3pd), N. Megdoud 5 (P), M. Youcef 5 (P) |
6 lipca 2022 21:00 sędzia: Ludovic Cayre | Namibia | 34:19 | Zimbabwe | Stade Maurice David, Aix-en-Provence |
Punkty: C. Loubser 7 (2pd K), G. Mouton 5 (P), J. Venter 5 (P), J. Greyling 5 (P), W. Conradie 5 (P) C. Loubser | (14:5) Relacja | Punkty: C. Kundiona 5 (P), K. Kanenungo 5 (P), L. Larkan 5 (P), K. Mudariki 2 (pd), M. Nel 2 (pd) J. Fraser |
Wyniki spotkań półfinałowych o miejsca 5–8:
6 lipca 2022 15:00 sędzia: Nicardo Pienaar | Uganda | 30:29 | Senegal | Stade Delort, Marsylia |
Punkty: P. Wokorach 25 (2P 3pd 3K), J. Ochen 5 (P) E. Ecodu | Relacja | Punkty: A. Folliot 9 (3pd K), M. Samba 5 (P), A. Fofana 5 (P), M. N'Diaye 5 (P), K. Gassama 5 (P) |
6 lipca 2022 18:00 sędzia: Precious Pazani | Burkina Faso | 17:38 | Wybrzeże Kości Słoniowej | Stade Maurice David, Aix-en-Provence |
Punkty: N. Bance 5 (P), A. Deme 5 (P), J. Compaore 5 (P), K. Deme 2 (pd) M. Rabo | Relacja | Punkty: I. Martin 10 (2P), E. Kosse 8 (4pd), D. Kosse 5 (P), D. Oulai 5 (P), I. Coulibaly 5 (P), P. Diallo Dit Peres 0 () |
Mecz o siódme miejsce:
10 lipca 2022 13:00 sędzia: Nicardo Pienaar | Burkina Faso | 30:44 | Senegal | Stade Maurice David, Aix-en-Provence |
Punkty: K. Deme 15 (P 2pd 2K), C. Savadogo 5 (P), S. Bationo 5 (P), A. Deme 5 (P) N. Bance, F. Vaugnat | (15:15) Relacja | Punkty: A. Folliot 14 (4pd 2K), O. Soumah 10 (2P), K. Cisse 10 (2P), S. Sakho 5 (P), M. Sougoufara 5 (P) K. Cisse |
Mecz o piąte miejsce:
10 lipca 2022 15:00 sędzia: Victor Ojuku | Wybrzeże Kości Słoniowej | 17:18 | Uganda | Stade Maurice David, Aix-en-Provence |
Punkty: E. Kosse 7 (2pd K), H. Diarra 5 (P), P. Diallo Dit Peres 5 (P) | (7:8) Relacja | Punkty: S. Okia 5 (P), I. Magomu 5 (pd K), C. Wandera 5 (P), J. Aredo Jadwong 3 (dg) |
Mecz o trzecie miejsce:
10 lipca 2022 18:30 sędzia: Aymen Jriji | Zimbabwe | 12:20 | Algieria | Stade Maurice David, Aix-en-Provence |
Punkty: K. Mudariki 9 (3K), T. Mafura 3 (K) | (9:8) Relacja | Punkty: J. Caminati 9 (3K), M. Loree 6 (2K), J. Reynaud 5 (P) |
Finał:
10 lipca 2022 21:00 sędzia: Ludovic Cayre | Namibia | 36:0 | Kenia | Stade Maurice David, Aix-en-Provence |
Punkty: W. Conradie 15 (3P), C. Loubser 14 (pd 4K), J. Deysel 5 (P), Pieter Steenkamp 2 (pd), | (15:0) Relacja |
Inne informacje
W turnieju mogło wziąć udział więcej reprezentacji, jednak drużyny z Botswany, Rwandy, Mauritiusu i Eswatini odmówiły startu z powodu ograniczeń związanych z pandemią. Później z tego samego powodu wycofała się reprezentacja Tunezji. Oprócz Nigerii, wskutek zawieszenia w prawach członka federacji, w turnieju nie mogło wziąć udział Maroko[6].