Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce 2009 – bieg na 1500 m kobiet
Bieg na 1500 metrów kobiet – jedna z konkurencji biegowych biegowych rozgrywanych podczas lekkoatletycznych mistrzostw świata na Stadionie Olimpijskim w Berlinie.
Tytuł mistrzowski obroniła Maryam Yusuf Jamal.
Terminarz
Data | Godzina[1] | |
---|---|---|
18 sierpnia | 12:05 | Eliminacje |
21 sierpnia | 20:00 | Półfinały |
23 sierpnia | 17:00 | Finał |
Rekordy
Tabela prezentuje rekord świata, rekordy poszczególnych kontynentów, mistrzostw świata, a także najlepszy rezultat na świecie w sezonie 2009 przed rozpoczęciem mistrzostw.
Zawodniczka | Wynik | Miejsce | Data | |
---|---|---|---|---|
Rekord świata | Qu Yunxia | 3:50,46 | Pekin | (dts) | 11 września 1993
Listy światowe | Maryam Yusuf Jamal | 3:56,55 | Rzym | (dts) | 10 lipca 2009
Rekord mistrzostw świata | Tatjana Tomaszowa | 3:58,52 | Saint-Denis | (dts) | 31 sierpnia 2003
Rekord Afryki | Hassiba Boulmerka | 3:55,30 | Barcelona | (dts) | 8 sierpnia 1992
Rekord Azji | Qu Yunxia | 3:50,46 | Pekin | (dts) | 11 września 1993
Rekord Ameryki Północnej | Mary Slaney | 3:57,12 | Sztokholm | (dts) | 26 lipca 1983
Rekord Ameryki Południowej | Letitia Vriesde | 4:05,67 | Sztokholm | (dts) | 31 sierpnia 1991
Rekord Europy | Tatjana Kazankina | 3:52,47 | Zurych | (dts) | 13 sierpnia 1980
Rekord Australii i Oceanii | Sarah Jamieson | 4:00,93 | Sztokholm | (dts) | 25 lipca 2006
Wyniki
Eliminacje
Awans: Pierwszych sześć z każdego biegu (Q) i sześć z najlepszymi czasami wśród przegranych (q).
Źródło:[2]
Pozycja | Bieg | Zawodniczka | Państwo | Czas | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|
1. | 2 | Gelete Burka | Etiopia | 4:07,75 | Q |
2. | 2 | Natalia Rodríguez | Hiszpania | 4:07,84 | Q |
3. | 2 | Lisa Dobriskey | Wielka Brytania | 4:07,90 | Q |
4. | 2 | Natalja Jewdokimowa | Rosja | 4:08,06 | Q |
5. | 3 | Anna Alminowa | Rosja | 4:08,13 | Q |
2 | Anna Willard | Stany Zjednoczone | |||
7. | 3 | Nancy Lagat | Kenia | 4:08,16 | Q |
8. | 2 | Btissam Lakhouad | Maroko | 4:08,21 | Q |
9. | 3 | Kalkidan Gezahegne | Etiopia | 4:08,23 | Q |
Christin Wurth-Thomas | Stany Zjednoczone | ||||
11. | 2 | Mimi Belete | Bahrajn | 4:08,36 | q |
12. | 3 | Sylwia Ejdys | Polska | 4:08,59 | Q |
13. | 3 | Sonja Roman | Słowenia | 4:08,65 | Q |
14. | 1 | Maryam Yusuf Jamal | Bahrajn | 4:08,76 | Q |
15. | 1 | Nuria Fernández | Hiszpania | 4:08,79 | Q |
16. | 1 | Meskerem Assefa | Etiopia | 4:08,86 | Q |
Mariem Alaoui Selsouli | Maroko | ||||
18. | 1 | Iryna Liszczyńska | Ukraina | 4:08,95 | Q |
19. | 1 | Irina Krakoviak | Litwa | 4:08,96 | Q |
20. | 1 | Viola Kibiwot | Kenia | 4:09,18 | q |
21. | 3 | Anna Miszczenko | Ukraina | 4:09,26 | q |
22. | 1 | Lidia Chojecka | Polska | 4:09,38 | q |
23. | 2 | Nikki Hamblin | Nowa Zelandia | 4:09,60 | q |
24. | 3 | Iris Fuentes-Pila | Hiszpania | 4:09,71 | q |
25. | 1 | Oksana Zbrozhek | Rosja | 4:09,84 | |
26. | 1 | Charlene Thomas | Wielka Brytania | 4:09,91 | |
27. | 3 | Adrienne Herzog | Holandia | 4:10,10 | |
28. | 1 | Shannon Rowbury | Stany Zjednoczone | 4:10,30 | q |
29. | 3 | Siham Hilali | Maroko | 4:10,57 | |
30. | 2 | Hind Déhiba Chahyd | Francja | 4:11,41 | q |
31. | 3 | Deirdre Byrne | Irlandia | 4:12,19 | |
32. | 2 | Tamara Twerdostup | Ukraina | 4:13,36 | |
33. | 2 | Alemitu Bekele | Turcja | 4:13,69 | SB |
34. | 1 | Marina Munćan | Serbia | 4:15,18 | |
35. | 1 | Eliane Saholinirina | Madagaskar | 4:16,63 | |
36. | 2 | Susan Kuijken | Holandia | 4:18,10 | |
37. | 3 | Stephanie Twell | Wielka Brytania | 4:18,23 | |
38. | 2 | Irene Jelagat | Kenia | 4:27,36 | |
39. | 3 | Sladjana Pejovic | Czarnogóra | 4:28,67 | |
40. | 3 | Francine Nzilampa | Demokratyczna Republika Konga | 4:30,56 | |
41. | 2 | Aldy Villalobos | Nikaragua | 4:50,55 | |
42. | 1 | Eva Pereira | Republika Zielonego Przylądka | 5:04,95 |
Półfinały
Awans: Pierwszych pięć z każdego biegu (Q) i dwie z najlepszymi czasami wśród przegranych (q).
Źródło:[3]
Pozycja | Bieg | Zawodniczka | Państwo | Czas | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|
1. | 1 | Maryam Yusuf Jamal | Bahrajn | 4:03,64 | Q |
2. | 1 | Natalia Rodríguez | Hiszpania | 4:03,73 | Q, |
3. | 1 | Lisa Dobriskey | Wielka Brytania | 4:03,84 | Q |
4. | 1 | Christin Wurth-Thomas | Stany Zjednoczone | 4:04,16 | Q |
5. | 1 | Kalkidan Gezahegne | Etiopia | 4:04,75 | Q |
6. | 1 | Natalja Jewdokimowa | Rosja | 4:04,93 | q |
7. | 1 | Lidia Chojecka | Polska | 4:06,53 | q |
8. | 1 | Viola Kibiwot | Kenia | 4:06,88 | |
9. | 1 | Iris Fuentes-Pila | Hiszpania | 4:07,10 | |
10. | 1 | Sonja Roman | Słowenia | 4:07,10 | |
11. | 1 | Btissam Lakhouad | Maroko | 4:08,72 | |
12. | 2 | Gelete Burka | Etiopia | 4:10,19 | Q |
13. | 2 | Mariem Alaoui Selsouli | Maroko | 4:10,46 | Q |
14. | 2 | Anna Willard | Stany Zjednoczone | 4:10,47 | Q |
15. | 2 | Shannon Rowbury | Stany Zjednoczone | 4:10,51 | Q |
16. | 2 | Nuria Fernández | Hiszpania | 4:10,64 | Q |
17. | 2 | Nikki Hamblin | Nowa Zelandia | 4:10,96 | |
18. | 1 | Anna Miszczenko | Ukraina | 4:11,02 | |
19. | 2 | Nancy Lagat | Kenia | 4:11,10 | |
20. | 2 | Hind Déhiba Chahyd | Francja | 4:11,22 | |
21. | 2 | Sylwia Ejdys | Polska | 4:11,33 | |
22. | 1 | Irina Krakoviak | Litwa | 4:12,54 | |
23. | 2 | Anna Alminowa | Rosja | 4:12,55 | |
24. | 2 | Mimi Belete | Bahrajn | 4:13,30 | |
– | 2 | Meskerem Assefa | Etiopia | DNS | |
– | 2 | Iryna Liszczynśka | Ukraina | DNF |
Finał
Źródło:[4]
Pozycja | Zawodniczka | Państwo | Czas | Uwagi |
---|---|---|---|---|
Maryam Yusuf Jamal | Bahrajn | 4:03,74 | ||
Lisa Dobriskey | Wielka Brytania | 4:03,75 | ||
Shannon Rowbury | Stany Zjednoczone | 4:04,18 | ||
4. | Nuria Fernández | Hiszpania | 4:04,91 | |
5. | Christin Wurth-Thomas | Stany Zjednoczone | 4:05,21 | |
6. | Anna Willard | Stany Zjednoczone | 4:06,19 | |
7. | Lidia Chojecka | Polska | 4:07,17 | |
8. | Natalja Jewdokimowa | Rosja | 4:07,71 | |
9. | Kalkidan Gezahegne | Etiopia | 4:08,81 | |
10. | Gelete Burka | Etiopia | 4:11,21 | |
– | Natalia Rodríguez | Hiszpania | DSQ | |
– | Mariem Alaoui Selsouli | Maroko | DNS/DSQ |
Przypisy
🔥 Top keywords: Wikipedia:Strona głównaMistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2024Specjalna:SzukajWikipedia:O WikipediiMichał ProbierzMistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2020Kylian MbappéMistrzostwa Europy w piłce nożnejMistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2022Antoine GriezmannNicola ZalewskiMistrzostwa świata w piłce nożnej mężczyznReprezentacja Francji w piłce nożnej mężczyznDzień OjcaTaras RomanczukRomelu LukakuMistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2016Reprezentacja Polski w piłce nożnej mężczyznAdam BuksaZofia Noceti-KlepackaPolskaDidier DeschampsRobert LewandowskiMistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2026FentanylMistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2028N’Golo KantéOndrej DudaPałac Stolbergów we WrocławiuSłowacjaGheorghe HagiMistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2020/FinałCristiano RonaldoReprezentacja Rumunii w piłce nożnej mężczyznMistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2012Tadeusz GapińskiMistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2024 (eliminacje)Olivier GiroudDawid Podsiadło