Mistrzostwa Świata U-20 w Piłce Nożnej 2019
Mistrzostwa Świata do lat 20 w Piłce Nożnej 2019 – dwudziesty drugi turniej mistrzostw świata U-20 w piłce nożnej mężczyzn. Po raz pierwszy wydarzenie to rozgrywane było w Polsce. Rozpoczęło się 23 maja, a zakończyło 15 czerwca 2019 r.
2019 FIFA U-20 World Cup | |||
| |||
Szczegóły turnieju | |||
Gospodarz | |||
---|---|---|---|
Termin | 23 maja – 15 czerwca | ||
Liczba drużyn | 24 (z 6 konfederacji) | ||
Stadiony | 6 (w 6 miastach) | ||
Mistrz | |||
Statystyki turnieju | |||
Mecze | 52 | ||
Strzelone gole | 153 (2,94 na mecz) | ||
Frekwencja | 377 338 (7257 na mecz) | ||
Król strzelców | Erling Braut Håland (9 goli) |
Wybór gospodarza
Proces wyboru gospodarza Mistrzostw Świata 2019 U-20 i Mistrzostw Świata 2019 U-17 został rozpoczęty przez FIFA w czerwcu 2017 roku[1]. Federacje członkowskie FIFA mogły składać kandydatury na oba turnieje, lecz prawo ich zorganizowania mogły przypaść różnym państwom[2].
Kraje kandydujące
Dwa kraje zadeklarowały, że złożyły oficjalne kandydatury na organizację turnieju.
16 marca 2018 r. w Bogocie, w Kolumbii po spotkaniu rady, FIFA ogłosiła Polskę gospodarzem turnieju[5][6].
Zakwalifikowane zespoły
Do finałowego turnieju kwalifikowało się 24 drużyny. Oprócz Polski, która kwalifikowała się automatycznie jako gospodarz, 23 inne zespoły uzyskały kwalifikację poprzez sześć oddzielnych turniejów kontynentalnych.
Konfederacja | Turniej kwalifikacyjny | Reprezentacja | Ostatni występ w MŚ U-20 | Najlepszy wynik w MŚ U-20 |
---|---|---|---|---|
AFC (Azja) | Mistrzostwa Azji U-19 w piłce nożnej 2018 | Katar U-20 | 2015 | 2. miejsce (1981) |
Japonia U-20 | 2017 | 2. miejsce (1999) | ||
Korea Południowa U-20 | 2017 | 4. miejsce (1983) | ||
Arabia Saudyjska U-20 | 2017 | 1/8 finału (2011, 2017) | ||
CAF (Afryka) | Mistrzostwa Afryki U-20 w piłce nożnej 2019 | Senegal U-20 | 2017 | 4. miejsce (2015) |
Nigeria U-20 | 2015 | 2. miejsce (1989, 2005) | ||
Południowa Afryka U-20 | 2017 | 1/8 finału (2009) | ||
Mali U-20 | 2015 | 3. miejsce (1999, 2015) | ||
CONCACAF (Ameryka Centralna, Północna i Karaiby) | Mistrzostwa Ameryki Północnej U-20 w piłce nożnej 2019 | Honduras U-20 | 2017 | Faza grupowa (1977, 1995, 1999, 2005, 2009, 2015, 2017) |
Meksyk U-20 | 2017 | 2. miejsce (1977) | ||
Panama U-20 | 2015 | Faza grupowa (2003, 2005, 2007, 2011, 2015) | ||
Stany Zjednoczone U-20 | 2017 | 4. miejsce (1989) | ||
CONMEBOL (America Południowa) | Mistrzostwa Ameryki Południowej U-20 w piłce nożnej 2019 | Argentyna U-20 | 2017 | Mistrzostwo (1979, 1995, 1997, 2001, 2005, 2007) |
Urugwaj U-20 | 2017 | 2. miejsce (1997, 2013) | ||
Ekwador U-20 | 2017 | 1/8 finału (2001, 2011) | ||
Kolumbia U-20 | 2015 | 3. miejsce (2013) | ||
OFC (Oceania) | Mistrzostwa Oceanii U-19 w Piłce Nożnej 2018 | Nowa Zelandia U-20 | 2017 | 1/8 finału (2015, 2017) |
Tahiti U-20 | 2009 | Faza grupowa (2009) | ||
UEFA (Europa) | Gospodarz | Polska U-20 | 2007 | 3. miejsce (1983) |
Mistrzostwa Europy U-19 w Piłce Nożnej 2018 | Włochy U-20 | 2017 | 3. miejsce (2017) | |
Portugalia U-20 | 2017 | Mistrzostwo (1989, 1991) | ||
Ukraina U-20 | 2015 | 1/8 finału (2001, 2005, 2015) | ||
Francja U-20 | 2017 | Mistrzostwo (2013) | ||
Norwegia U-20 | 1993 | Faza grupowa (1989, 1993) |
Miasta i stadiony
Bydgoszcz, Gdynia, Łódź, Lublin, Bielsko-Biała i Tychy to szóstka miast wybrana na gospodarzy turnieju. Mecz otwarcia i finał odbyły się na stadionie Widzewa w Łodzi[7]. Przedstawiciele Polskiego Związku Piłki Nożnej deklarują chęć zorganizowania mistrzostw w 12 miastach[8]. 30 maja 2018 roku FIFA podjęła decyzję o odebraniu prawa organizacji Mistrzostw Lubinowi, ze względu na niewystarczającą bazę noclegową w mieście[9]. 14 września 2018 oficjalnie poinformowano, że szóstym miastem współorganizującym imprezę będzie Bielsko-Biała[10].
Bielsko-Biała | Bydgoszcz | Gdynia | |
---|---|---|---|
Stadion Miejski w Bielsku-Białej | Stadion im. Zdzisława Krzyszkowiaka | Stadion Miejski w Gdyni | |
Pojemność: 15 076 | Pojemność: 20 247 | Pojemność: 15 139 | |
Łódź | Lublin | Tychy | |
Stadion Widzewa Łódź | Arena Lublin | Stadion Miejski w Tychach | |
Pojemność: 18 008 | Pojemność: 15 500 | Pojemność: 15 300 | |
Sędziowie
Do prowadzenia meczów wyznaczono 21 trójek sędziowskich, sześciu sędziów rezerwowych oraz 20 wideo asystentów[11].
Konfederacja | Sędziowie | Asystenci | Rezerwowi sędziowie | Wideo asystenci |
---|---|---|---|---|
AFC | Ahmed Al-Kaf | Abu Bakar Al-Amri Rashid Al-Ghaithi | Ilgiz Tantashev | Ammar Al-Jeneibi Khamis Al-Marri Fu Ming |
Muhammad Bin Jahari | Min Klat Koh Abdul Hannan Hashim | |||
Adham Makhadmeh | Ahmad Al-Roralle Mohammad Al-Kalaf | |||
CAF | Mustapha Ghorbal | Mahmoud Ahmed Kamel Mokrane Gourari | Pacifique Ndabihawenimana | Bakary Gassama Gehad Grisha Bamlak Tessema Weyesa |
Magutte Ndiaye | Elvis Moupue Seydou Tiama | |||
Ndala Ngambo | Olivier Safari Soulaimane Amaldine | |||
CONCACAF | Ismail Elfath | Kyle Atkins Corey Parker | Ivan Barton | Adonai Escobedo Alan Kelly |
Fernando Guerrero Ramírez | Pablo Hermández José Martinez | |||
Héctor Martínez | Walter Lopez Helpys Feliz | |||
CONMEBOL | Raphael Claus | Carlos Astroza Christian Schiemann | Joel Alarcón | Julio Bascuñán Andrés Rojas Wilton Sampaio Jesús Valenzuela Gery Vargas |
Leodán González | Richrd Trinidad Martin Soppi | |||
Alexis Herrera | Jorge Urrego Tulio Moreno | |||
Fernando Rapallini | Diego Bonfa Gabriel Charde | |||
OFC | Abdelkader Zitouni | Folio Moeaki Bernard Mutukera | David Yareboinen | – |
UEFA | Benoît Bastien | Hicham Zakrani Frederic Haquette | Sandro Schärer | Artur Soares Dias Marco Guida Alejandro Hernández Hernández Juan Martínez Munuera Benoît Millot Paweł Raczkowski Pol van Boekel |
Jesus Gil Manzano | Angel Nevado Rodriguez Diego Barbero Sevilla | |||
Ivan Kružliak | Tomaš Somoláni Branislav Hancko | |||
Davide Massa | Filippo Meli Fabiano Preti | |||
Michael Oliver | Simon Bennett Stuart Burt | |||
Daniel Siebert | Jan Seidel Rafael Foltyn | |||
Slavko Vinčić | Tomaž Klančnik Andraž Kovačič |
Losowanie
Losowanie grup turnieju finałowego odbyło się 24 lutego 2019 w Gdyni. 24 drużyny podzielono na 4 koszyki na podstawie wyników z pięciu ostatnich Mistrzostw Świata do lat 20. Reprezentacje rozlosowano do sześciu grup po cztery drużyny. Zespoły z tych samych konfederacji nie mogły trafić do jednej grupy[12].
Koszyk 1 | Koszyk 2 | Koszyk 3 | Koszyk 4 |
---|---|---|---|
Polska U-20 (gr. A) | Mali U-20 | Arabia Saudyjska U-20 | Japonia U-20 |
Składy drużyn
Faza grupowa
Terminarz meczów został wydany 14 grudnia 2018 roku[13]. Czas rozpoczęcia meczu według czasu lokalnego CEST (UTC + 2).
- Legenda
Bezpośredni awans do fazy pucharowej. | |
Awans do fazy pucharowej, jako jedna z czterech najlepszych drużyn zajmujących trzecie miejsce w grupie. | |
Odpadnięcie z turnieju. |
Gdy drużyny mają tyle samo punktów, o kolejności w tabeli decyduje:
- różnica bramek;
- gole zdobyte;
- punkty zdobyte w meczach pomiędzy danymi drużynami;
- różnica bramek w meczach pomiędzy danymi drużynami;
- zdobyte bramki w meczach pomiędzy danymi drużynami;
- punkty fair play;
- losowanie miejsc przez komitet organizacyjny.
Grupa A
Zespół | Pkt | M | W | R | P | Br+ | Br- | +/- |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Senegal U-20 | 7 | 3 | 2 | 1 | 0 | 5 | 0 | +5 |
Kolumbia U-20 | 6 | 3 | 2 | 0 | 1 | 8 | 2 | +6 |
Polska U-20 | 4 | 3 | 1 | 1 | 1 | 5 | 2 | +3 |
Tahiti U-20 | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 14 | -14 |
23 maja 2019 18:00 | Tahiti U-20 | 0:3 (0:2) | Senegal U-20 1', 29', 50' Sagna | Arena Lublin, Lublin Widzów: 4 661 Sędzia: Muhammad Bin Jahari |
23 maja 2019 20:30 | Polska U-20 | 0:2 (0:1) | Kolumbia U-20 23' Angulo 90+3' Sandoval | Stadion Widzewa Łódź, Łódź Widzów: 17 463 Sędzia: Mustapha Ghorbal |
26 maja 2019 18:00 | Senegal U-20 | 2:0 (1:0) | Kolumbia U-20 | Arena Lublin, Lublin Widzów: 10 450 Sędzia: Michael Oliver |
26 maja 2019 20:30 | Polska U-20 | 5:0 (3:0) | Tahiti U-20 | Stadion Widzewa Łódź, Łódź Widzów: 15 894 Sędzia: Ahmed Al-Kaf |
29 maja 2019 20:30 | Kolumbia U-20 | 6:0 (4:0) | Tahiti U-20 | Arena Lublin, Lublin Widzów: 4 693 Sędzia: Daniel Siebert |
29 maja 2019 20:30 | Senegal U-20 | 0:0 | Polska U-20 | Stadion Widzewa Łódź, Łódź Widzów: 15 829 Sędzia: Raphael Claus |
Grupa B
Zespół | Pkt | M | W | R | P | Br+ | Br- | +/- |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Włochy U-20 | 7 | 3 | 2 | 1 | 0 | 3 | 1 | +2 |
Japonia U-20 | 5 | 3 | 1 | 2 | 0 | 4 | 1 | +3 |
Ekwador U-20 | 4 | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 0 |
Meksyk U-20 | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 6 | -5 |
23 maja 2019 18:00 | Meksyk U-20 Rosa 37' | 1:2 (1:1) | Włochy U-20 | Stadion Miejski w Gdyni, Gdynia Widzów: 7 893 Sędzia: Raphael Claus |
23 maja 2019 20:30 | Japonia U-20 Yamada 68' | 1:1 (0:1) | Ekwador U-20 | Stadion im. Zdzisława Krzyszkowiaka, Bydgoszcz Widzów: 3 018 Sędzia: Slavko Vinčić |
26 maja 2019 15:30 | Meksyk U-20 | 0:3 (0:1) | Japonia U-20 | Stadion Miejski w Gdyni, Gdynia Widzów: 4 930 Sędzia: Daniel Siebert |
26 maja 2019 18:00 | Ekwador U-20 | 0:1 (0:1) | Włochy U-20 | Stadion im. Zdzisława Krzyszkowiaka, Bydgoszcz Widzów: 6 717 Sędzia: Adham Makhadmeh |
29 maja 2019 18:00 | Ekwador U-20 | 1:0 (1:0) | Meksyk U-20 | Stadion Miejski w Gdyni, Gdynia Widzów: 4 208 Sędzia: Ivan Kruzliak |
29 maja 2019 18:00 | Włochy U-20 | 0:0 | Japonia U-20 | Stadion im. Zdzisława Krzyszkowiaka, Bydgoszcz Widzów: 6 702 Sędzia: Mustapha Ghorbal |
Grupa C
Zespół | Pkt | M | W | R | P | Br+ | Br- | +/- |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Urugwaj U-20 | 9 | 3 | 3 | 0 | 0 | 7 | 1 | +6 |
Nowa Zelandia U-20 | 6 | 3 | 2 | 0 | 1 | 7 | 2 | +5 |
Norwegia U-20 | 3 | 3 | 1 | 0 | 2 | 13 | 5 | +8 |
Honduras U-20 | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 19 | -19 |
24 maja 2019 18:00 | Honduras U-20 | 0:5 (0:3) | Nowa Zelandia U-20 | Arena Lublin, Lublin Widzów: 4 484 Sędzia: Alexis Herrera |
24 maja 2019 20:30 | Urugwaj U-20 | 3:1 (2:0) | Norwegia U-20 47' Borchgrevink | Stadion Widzewa Łódź, Łódź Widzów: 4 626 Sędzia: Ismail Elfath |
27 maja 2019 18:00 | Honduras U-20 | 0:2 (0:1) | Urugwaj U-20 41' Acevedo 90+1' Schiappacasse | Arena Lublin, Lublin Widzów: 6 173 Sędzia: Jesus Gil Manzano |
27 maja 2019 20:30 | Norwegia U-20 | 0:2 (0:0) | Nowa Zelandia U-20 | Stadion Widzewa Łódź, Łódź Widzów: 2 165 Sędzia: Ndala Ngambo |
30 maja 2019 18:00 | Nowa Zelandia U-20 | 0:2 (0:1) | Urugwaj U-20 40' Nunez 90+5' Rodriguez | Stadion Widzewa Łódź, Łódź Widzów: 4 385 Sędzia: Adham Makhadmeh |
30 maja 2019 18:00 | Norwegia U-20 | 12:0 (5:0) | Honduras U-20 | Arena Lublin, Lublin Widzów: 5 646 Sędzia: Muhammad Bin Jahari |
Grupa D
Zespół | Pkt | M | W | R | P | Br+ | Br- | +/- |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Ukraina U-20 | 7 | 3 | 2 | 1 | 0 | 4 | 2 | +2 |
Stany Zjednoczone U-20 | 6 | 3 | 2 | 0 | 1 | 4 | 2 | +2 |
Nigeria U-20 | 4 | 3 | 1 | 1 | 1 | 5 | 3 | +2 |
Katar U-20 | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 6 | -6 |
24 maja 2019 18:00 | Katar U-20 | 0:4 (0:2) | Nigeria U-20 12' Effiom 24' Offia 68' Dele-Bashiru 74' Salawudeen | Stadion Miejski w Tychach, Tychy Widzów: 3 010 Sędzia: Fernando Guerrero Ramírez |
24 maja 2019 20:30 | Ukraina U-20 | 2:1 (1:1) | Stany Zjednoczone U-20 32' Servania | Stadion Miejski w Bielsku-Białej, Bielsko-Biała Widzów: 4 310 Sędzia: Magutte Ndiaye |
27 maja 2019 18:00 | Katar U-20 | 0:1 (0:0) | Ukraina U-20 | Stadion Miejski w Tychach, Tychy Widzów: 3 513 Sędzia: Héctor Martínez |
27 maja 2019 20:30 | Stany Zjednoczone U-20 | 2:0 (1:0) | Nigeria U-20 | Stadion Miejski w Bielsku-Białej, Bielsko-Biała Widzów: 3 427 Sędzia: Benoît Bastien |
30 maja 2019 20:30 | Nigeria U-20 Tijani 51' | 1:1 (0:1) | Ukraina U-20 | Stadion Miejski w Bielsku-Białej, Bielsko-Biała Widzów: 3 143 Sędzia: Fernando Rapallini |
30 maja 2019 20:30 | Stany Zjednoczone U-20 | 1:0 (0:0) | Katar U-20 | Stadion Miejski w Tychach, Tychy Widzów: 3 651 Sędzia: Abdelkader Zitouni |
Grupa E
Zespół | Pkt | M | W | R | P | Br+ | Br- | +/- |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Francja U-20 | 9 | 3 | 3 | 0 | 0 | 7 | 2 | +5 |
Mali U-20 | 4 | 3 | 1 | 1 | 1 | 7 | 7 | 0 |
Panama U-20 | 4 | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 4 | -1 |
Arabia Saudyjska U-20 | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 4 | 8 | -4 |
25 maja 2019 18:00 | Francja U-20 | 2:0 (1:0) | Arabia Saudyjska U-20 | Stadion Miejski w Gdyni, Gdynia Widzów: 6 100 Sędzia: Fernando Rapallini |
25 maja 2019 18:00 | Panama U-20 Valanta 87' (k.) | 1:1 (0:1) | Mali U-20 39' Konté | Stadion im. Zdzisława Krzyszkowiaka, Bydgoszcz Widzów: 2 876 Sędzia: Davide Massa |
28 maja 2019 18:00 | Panama U-20 | 0:2 (0:1) | Francja U-20 44' Zagadou 52' Cuisance | Stadion im. Zdzisława Krzyszkowiaka, Bydgoszcz Widzów: 5 656 Sędzia: Leodán González |
28 maja 2019 20:30 | Arabia Saudyjska U-20 | 3:4 (2:1) | Mali U-20 | Stadion Miejski w Gdyni, Gdynia Widzów: 1 707 Sędzia: Slavko Vincic |
31 maja 2019 18:00 | Mali U-20 | 2:3 (1:1) | Francja U-20 | Stadion Miejski w Gdyni, Gdynia Widzów: 5 445 Sędzia: Héctor Martínez |
31 maja 2019 18:00 | Arabia Saudyjska U-20 Feras 53' | 1:2 (0:1) | Panama U-20 8' Morales 78' Valanta | Stadion im. Zdzisława Krzyszkowiaka, Bydgoszcz Widzów: 3 305 Sędzia: Ndala Ngambo |
Grupa F
Zespół | Pkt | M | W | R | P | Br+ | Br- | +/- |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Argentyna U-20 | 6 | 3 | 2 | 0 | 1 | 8 | 4 | +4 |
Korea Południowa U-20 | 6 | 3 | 2 | 0 | 1 | 3 | 2 | +1 |
Portugalia U-20 | 4 | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 3 | -1 |
Południowa Afryka U-20 | 1 | 3 | 0 | 1 | 2 | 3 | 7 | -4 |
25 maja 2019 15:30 | Portugalia U-20 | 1:0 (1:0) | Korea Południowa U-20 | Stadion Miejski w Bielsku-Białej, Bielsko-Biała Widzów: 6 344 Sędzia: Abdelkader Zitouni |
25 maja 2019 20:30 | Argentyna U-20 | 5:2 (1:1) | Południowa Afryka U-20 | Stadion Miejski w Tychach, Tychy Widzów: 8 351 Sędzia: Ivan Kružliak |
28 maja 2019 18:00 | Portugalia U-20 | 0:2 (0:1) | Argentyna U-20 33' Gaich 84' Perez | Stadion Miejski w Bielsku-Białej, Bielsko-Biała Widzów: 11 874 Sędzia: Ismail Elfath |
28 maja 2019 20:30 | Południowa Afryka U-20 | 0:1 (0:0) | Korea Południowa U-20 69' Hyun-woo | Stadion Miejski w Tychach, Tychy Widzów: 2 698 Sędzia: Fernando Guerrero Ramírez |
31 maja 2019 20:30 | Korea Południowa U-20 Se-hun 42' Young-wook 58' | 2:1 (1:0) | Argentyna U-20 89' Ferreira | Stadion Miejski w Tychach, Tychy Widzów: 10 129 Sędzia: Benoît Bastien |
31 maja 2019 20:30 | Południowa Afryka U-20 Monyane 52' (k.) | 1:1 (0:1) | Portugalia U-20 | Stadion Miejski w Bielsku-Białej, Bielsko-Biała Widzów: 7 429 Sędzia: Alexis Herrera |
Ranking drużyn z trzecich miejsc
Grupa | Zespół | Pkt | M | W | R | P | Br+ | Br− | +/− |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
A | Polska U-20 | 4 | 3 | 1 | 1 | 1 | 5 | 2 | +3 |
D | Nigeria U-20 | 4 | 3 | 1 | 1 | 1 | 5 | 3 | +2 |
B | Ekwador U-20 | 4 | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 0 |
E | Panama U-20 | 4 | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 4 | -1 |
F | Portugalia U-20 | 4 | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 3 | -1 |
C | Norwegia U-20 | 3 | 3 | 1 | 0 | 2 | 13 | 5 | +7 |
W 1/8 finału, gdzie awansują 4 najlepsze zespoły z 3. miejsc, kolejność meczów z tymi drużynami zależy od tego, z jakiej są grupy (kolorem żółtym zaznaczony wariant, który stał się faktem):
4 najlepsze zespoły z 3. miejsc | Rywal zwycięzcy grupy A | Rywal zwycięzcy grupy B | Rywal zwycięzcy grupy C | Rywal zwycięzcy grupy D |
---|---|---|---|---|
A B C D | 3. miejsce z grupy C | 3. miejsce z grupy D | 3. miejsce z grupy A | 3. miejsce z grupy B |
A B C E | 3. miejsce z grupy C | 3. miejsce z grupy A | 3. miejsce z grupy B | 3. miejsce z grupy E |
A B C F | 3. miejsce z grupy C | 3. miejsce z grupy A | 3. miejsce z grupy B | 3. miejsce z grupy F |
A B D E | 3. miejsce z grupy D | 3. miejsce z grupy A | 3. miejsce z grupy B | 3. miejsce z grupy E |
A B D F | 3. miejsce z grupy D | 3. miejsce z grupy A | 3. miejsce z grupy B | 3. miejsce z grupy F |
A B E F | 3. miejsce z grupy E | 3. miejsce z grupy A | 3. miejsce z grupy B | 3. miejsce z grupy F |
A C D E | 3. miejsce z grupy C | 3. miejsce z grupy D | 3. miejsce z grupy A | 3. miejsce z grupy E |
A C D F | 3. miejsce z grupy C | 3. miejsce z grupy D | 3. miejsce z grupy A | 3. miejsce z grupy F |
A C E F | 3. miejsce z grupy C | 3. miejsce z grupy A | 3. miejsce z grupy F | 3. miejsce z grupy E |
A D E F | 3. miejsce z grupy D | 3. miejsce z grupy A | 3. miejsce z grupy F | 3. miejsce z grupy E |
B C D E | 3. miejsce z grupy C | 3. miejsce z grupy D | 3. miejsce z grupy B | 3. miejsce z grupy E |
B C D F | 3. miejsce z grupy C | 3. miejsce z grupy D | 3. miejsce z grupy B | 3. miejsce z grupy F |
B C E F | 3. miejsce z grupy E | 3. miejsce z grupy C | 3. miejsce z grupy B | 3. miejsce z grupy F |
B D E F | 3. miejsce z grupy E | 3. miejsce z grupy D | 3. miejsce z grupy B | 3. miejsce z grupy F |
C D E F | 3. miejsce z grupy C | 3. miejsce z grupy D | 3. miejsce z grupy F | 3. miejsce z grupy E |
Faza pucharowa
W fazie pucharowej uczestniczyło 16 zespołów, które awansowały z fazy grupowej. Ta część rywalizacji składała się z czterech rund, w każdej rundzie odpadała połowa drużyn. Po wyłonieniu czterech najlepszych drużyn turnieju, rozegrane zostały półfinały. Przegrani tych spotkań rozegrały mecz o brązowy medal, zaś zwycięzcy o tytuł mistrzowski. W każdym ze spotkań fazy pucharowej mecz zakończony w regulaminowym czasie remisem musi być rozstrzygnięty poprzez trzydziestominutową dogrywkę. Jeżeli wynik nadal pozostanie nierozstrzygnięty, następuje seria rzutów karnych.
1/8 finału | Ćwierćfinały | Półfinały | Finał | |||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2 czerwca 2019 – Łódź | ||||||||||||||
Kolumbia U-20 | 1 (5) | |||||||||||||
7 czerwca 2019 – Łódź | ||||||||||||||
Nowa Zelandia U-20 | 1 (4) | |||||||||||||
Kolumbia U-20 | 0 | |||||||||||||
3 czerwca 2019 – Tychy | ||||||||||||||
Ukraina U-20 | 1 | |||||||||||||
Ukraina U-20 | 4 | |||||||||||||
11 czerwca 2019 – Gdynia | ||||||||||||||
Panama U-20 | 1 | |||||||||||||
Ukraina U-20 | 1 | |||||||||||||
2 czerwca 2019 – Gdynia | ||||||||||||||
Włochy U-20 | 0 | |||||||||||||
Włochy U-20 | 1 | |||||||||||||
7 czerwca 2019 – Tychy | ||||||||||||||
Polska U-20 | 0 | |||||||||||||
Włochy U-20 | 4 | |||||||||||||
4 czerwca 2019 – Bielsko-Biała | ||||||||||||||
Mali U-20 | 2 | |||||||||||||
Argentyna U-20 | 2 (4) | |||||||||||||
15 czerwca 2019 – Łódź | ||||||||||||||
Mali U-20 | 2 (5) | |||||||||||||
Ukraina U-20 | 3 | |||||||||||||
4 czerwca 2019 – Bydgoszcz | ||||||||||||||
Korea Południowa U-20 | 1 | |||||||||||||
Francja U-20 | 2 | |||||||||||||
8 czerwca 2019 – Gdynia | ||||||||||||||
Stany Zjednoczone U-20 | 3 | |||||||||||||
Stany Zjednoczone U-20 | 1 | |||||||||||||
3 czerwca 2019 – Lublin | ||||||||||||||
Ekwador U-20 | 2 | |||||||||||||
Urugwaj U-20 | 1 | |||||||||||||
11 czerwca 2019 – Lublin | ||||||||||||||
Ekwador U-20 | 3 | |||||||||||||
Ekwador U-20 | 0 | |||||||||||||
4 czerwca 2019 – Lublin | ||||||||||||||
Korea Południowa U-20 | 1 | Mecz o 3. miejsce | ||||||||||||
Japonia U-20 | 0 | |||||||||||||
8 czerwca 2019 – Bielsko-Biała | 14 czerwca 2019 – Gdynia | |||||||||||||
Korea Południowa U-20 | 1 | |||||||||||||
Korea Południowa U-20 | 3 (3) | Włochy U-20 | 0 | |||||||||||
3 czerwca 2019 – Łódź | ||||||||||||||
Senegal U-20 | 3 (2) | Ekwador U-20 | 1 | |||||||||||
Senegal U-20 | 2 | |||||||||||||
Nigeria U-20 | 1 | |||||||||||||
UWAGA: W nawiasach podane są wyniki po rzutach karnych.
1/8 finału
2 czerwca 2019 17:30 | Włochy U-20 | 1:0 (1:0) | Polska U-20 | Stadion Miejski w Gdyni, Gdynia Widzów: 10 232 Sędzia: Jesus Gil Manzano |
2 czerwca 2019 20:30 | Kolumbia U-20 Reyes 11' | 1:1 po dogrywce k. 5:4 (1:1, 1:1) | Nowa Zelandia U-20 | Stadion Widzewa Łódź, Łódź Widzów: 9 283 Sędzia: Ahmed Al-Kaf |
Rzuty karne | ||||
Brayan Vera Johan Carbonero Andres Perea Luis Sandoval Ivan Angulo Andres Balanta Carlos Cuesta | Sarpreet Singh Joe Bell Max Mata Gianni Stensness Callum Mccowatt Liberato Cacace Matthew Conroy |
3 czerwca 2019 17:30 | Urugwaj U-20 Araujo 11' | 1:3 (1:1) | Ekwador U-20 | Arena Lublin, Lublin Widzów: 10 562 Sędzia: Michael Oliver |
3 czerwca 2019 17:30 | Ukraina U-20 | 4:1 (3:0) | Panama U-20 | Stadion Miejski w Tychach, Tychy Widzów: 7 219 Sędzia: Leodán González |
3 czerwca 2019 20:30 | Senegal U-20 Sagna 36' Niane 45+3' | 2:1 (2:0) | Nigeria U-20 50' Makanjuola | Stadion Widzewa Łódź, Łódź Widzów: 6 854 Sędzia: Davide Massa |
4 czerwca 2019 17:30 | Japonia U-20 | 0:1 (0:0) | Korea Południowa U-20 84' Se-hun | Arena Lublin, Lublin Widzów: 10 021 Sędzia: Magutte Ndiaye |
4 czerwca 2019 17:30 | Francja U-20 | 2:3 (1:1) | Stany Zjednoczone U-20 | Stadion im. Zdzisława Krzyszkowiaka, Bydgoszcz Widzów: 8 469 Sędzia: Raphael Claus |
4 czerwca 2019 20:30 | Argentyna U-20 | 2:2 po dogrywce k. 4:5 (0:0, 1:1) | Mali U-20 67' Diaby 120+1' Konté | Stadion Miejski w Bielsku-Białej, Bielsko-Biała Widzów: 9 146 Sędzia: Fernando Guerrero Ramírez |
Rzuty karne | ||||
Nehuen Perez Tomas Chancalay Adolfo Gaich Santiago Sosa Fausto Vera | Hadji Drame Boubacar Traoré Sékou Koïta Abdoulaye Diaby Sambou Sissoko |
Ćwierćfinały
7 czerwca 2019 15:30 | Kolumbia U-20 | 0:1 (0:1) | Ukraina U-20 | Stadion Widzewa Łódź, Łódź Widzów: 8 443 Sędzia: Mustapha Ghorbal |
7 czerwca 2019 18:30 | Włochy U-20 | 4:2 (1:1) | Mali U-20 | Stadion Miejski w Tychach, Tychy Widzów: 11 567 Sędzia: Ismail Elfath |
8 czerwca 2019 17:30 | Stany Zjednoczone U-20 | 1:2 (1:2) | Ekwador U-20 | Stadion Miejski w Gdyni, Gdynia Widzów: 6 389 Sędzia: Benoît Bastien |
8 czerwca 2019 20:30 | Korea Południowa U-20 | 3:3 po dogrywce k. 3:2 (0:1, 2:2) | Senegal U-20 | Stadion Miejski w Bielsku-Białej, Bielsko-Biała Widzów: 10 627 Sędzia: Leodán González |
Rzuty karne | ||||
Kim Jung-min Cho Young-wook Won-Sang Eom Choi Jun Oh Se-hun | Mamadou Danfa Mamadou Mbow Amadou Ciss Amadou Ndiaye Cavin Diagne |
Półfinały
11 czerwca 2019 17:30 | Ukraina U-20 | 1:0 (0:0) | Włochy U-20 | Stadion Miejski w Gdyni, Gdynia Widzów: 7 776 Sędzia: Raphael Claus |
11 czerwca 2019 20:30 | Ekwador U-20 | 0:1 (0:1) | Korea Południowa U-20 39' Jun | Arena Lublin, Lublin Widzów: 12 614 Sędzia: Michael Oliver |
Mecz o 3. miejsce
14 czerwca 2019 20:30 | Włochy U-20 | 0:1 po dogrywce (0:0, 0:0) | Ekwador U-20 104' Mina | Stadion Miejski w Gdyni, Gdynia Widzów: 8 937 Sędzia: Jesus Gil Manzano |
Finał
15 czerwca 2019 18:00 | Ukraina U-20 | 3:1 (1:1) | Korea Południowa U-20 5' (k.) Kang-In | Stadion Widzewa Łódź, Łódź Widzów: 16 344 Sędzia: Ismail Elfath |
Strzelcy
Bramki z serii rzutów karnych nie są wliczane do klasyfikacji strzelców
9 goli
4 gole
- Amadou Sagna
- Sebastian Soto
- Danyło Sikan
- Andrea Pinamonti
3 gole
- Adolfo Gaich
- Amine Gouiri
- Cucho Hernández
- Sékou Koïta
- Ibrahima Niane
- Serhij Bułeca
- Denys Popow
2 gole
- Firas Al-Buraikan
- Ezequiel Barco
- Gonzalo Plata
- Mickaël Cuisance
- Taisei Miyashiro
- Luis Sinisterra
- Oh Se-Hun
- Lee Kang-In
- Cho Young-Wook
- Mohamed Camara
- Boubacar Konté
- Ben Waine
- Diego Valanta
- Dominik Steczyk
- Timothy Weah
- Władysław Supriaha
- Darwin Núñez
- Brian Rodríguez
- Davide Frattesi
1 gol
- Khalid Al-Ghannam
- Hassan Al-Tambakti
- Julián Álvarez
- Cristian Ferreira
- Nehuén Pérez
- Fausto Vera
- Alexander Alvarado
- Jose Cifuentes
- Jhon Espinoza
- Richard Mina
- Sergio Quintero
- Nabil Alioui
- Moussa Diaby
- Youssouf Fofana
- Dan-Axel Zagadou
- Kyōsuke Tagawa
- Kota Yamada
- Iván Angulo
- Deiber Caicedo
- Andrés Reyes
- Luis Sandoval
- Choi Jun
- Lee Ji-Sol
- Kim Hyun-Woo
- Abdoulaye Diaby
- Ousmane Diakite
- Ibrahima Koné
- Boubacar Traoré
- Roberto Carlos de la Rosa
- Tom Dele-Bashiru
- Maxwell Effiom
- Success Makanjuola
- Okechukwu Offia
- Aliu Salawudeen
- Muhamed Tijani
- Christian Borchgrevink
- Jens Hauge
- Eman Markovic
- Leo Skiri Østigård
- Matt Conroy
- Elijah Just
- Sarpreet Singh
- Gianni Stensness
- Axel McKenzie
- Ernesto Walker
- Jakub Bednarczyk
- Adrian Benedyczak
- Marcel Zylla
- Rafael Leão
- Francisco Trincão
- Lyle Foster
- James Monyane
- Keenan Phillips
- Amadou Ciss
- Cavin Diagné
- Dion Lopy
- Justin Rennicks
- Brandon Servania
- Heorhij Citaiszwili
- Nicolás Acevedo
- Ronald Araujo
- Francisco Ginella
- Nicolás Schiappacasse
- Luca Ranieri
Gole samobójcze
- Darwin Diego (dla Nowej Zelandii)
- Kyōsuke Tagawa (dla Ekwadoru)
- Abdoulaye Diaby (dla Argentyny)
- Ibrahima Koné (dla Włoch)
- John Kitolano (dla Nowej Zelandii)
Klasyfikacja końcowa
Jeśli po 120 minutach dogrywki mecz pozostanie nierozstrzygnięty wówczas do ogólnej punktacji zespołu odpadającego, jak i awansującego do dalszej fazy turnieju po rzutach karnych dolicza się jeden punkt, przyjmując że mecz zakończył się remisem.
Miejsce | Reprezentacja | Mecze | Punkty | Bramki +/- | Bramki zdobyte |
---|---|---|---|---|---|
1. | Ukraina U-20 | 7 | 19 | +9 | 13 |
2. | Korea Południowa U-20 | 7 | 13 | +1 | 9 |
3. | Ekwador U-20 | 7 | 13 | +3 | 8 |
4. | Włochy U-20 | 7 | 13 | +3 | 8 |
Wyeliminowane w ćwierćfinale | |||||
5. | Senegal U-20 | 5 | 11 | +6 | 10 |
6. | Stany Zjednoczone U-20 | 5 | 9 | +2 | 8 |
7. | Kolumbia U-20 | 5 | 7 | +5 | 9 |
8. | Mali U-20 | 5 | 5 | -2 | 11 |
Wyeliminowane w 1/8 finału | |||||
9. | Francja U-20 | 4 | 9 | +4 | 9 |
10. | Urugwaj U-20 | 4 | 9 | +4 | 8 |
11. | Nowa Zelandia U-20 | 4 | 7 | +5 | 8 |
12. | Argentyna U-20 | 4 | 7 | +4 | 10 |
13. | Japonia U-20 | 4 | 5 | +2 | 4 |
14. | Polska U-20 | 4 | 4 | +2 | 5 |
15. | Nigeria U-20 | 4 | 4 | +1 | 6 |
16. | Panama U-20 | 4 | 4 | -4 | 4 |
Wyeliminowane w fazie grupowej | |||||
17. | Portugalia U-20 | 3 | 4 | -1 | 2 |
18. | Norwegia U-20 | 3 | 3 | +8 | 13 |
19. | Południowa Afryka U-20 | 3 | 1 | -5 | 2 |
20. | Arabia Saudyjska U-20 | 3 | 0 | -4 | 4 |
21. | Meksyk U-20 | 3 | 0 | -5 | 1 |
22. | Katar U-20 | 3 | 0 | -6 | 0 |
23. | Tahiti U-20 | 3 | 0 | -14 | 0 |
24. | Honduras U-20 | 3 | 0 | -19 | 0 |
Przypisy
Linki zewnętrzne
- FIFA U-20 World Cup. fifa.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-09-06)]., FIFA.com