Maciej Sulęcki
Maciej Sulęcki (ur. 2 maja 1989 w Warszawie[2]) – polski bokser wagi średniej, który w 2019 roku walczył o tytuł WBO wagi średniej.
Pseudonim | Striczu[1] |
---|---|
Data i miejsce urodzenia | |
Obywatelstwo | |
Styl walki | praworęczny |
Debiut | 2010 |
Kategoria wagowa | |
Bilans walk zawodowych[a] | |
Liczba walk | 34 |
Zwycięstwa | 32 |
Przez nokauty | 12 |
Porażki | 2 |
Kariera bokserska
Amatorska
Zaczął boksować w wieku jedenastu lat. Wychowanek trenera Romana Misiewicza z Gwardii Warszawa jako amator stoczył 140 walk, z tego 110 wygrał. Trzykrotnie zdobył tytuł Mistrza Polski Juniorów oraz m.in. pas Rzeczypospolitej Polskiej[3].
Zawodowa
19 czerwca 2010 w „Hali Legionów” MOSiR-u w Kielcach Sulęcki współpromowany przez grupy Babilon Promotion i Gmitruk Team Sulęcki, w debiucie pokonał przed techniczny nokaut w pierwszej rundzie Adama Gawlika (0-9-0).
18 sierpnia 2010 w Międzyzdrojach wygrał przez jednogłośną decyzję sędziów 40:36, 40:36 i 40:36 z Łotyszem Andrejsem Loginowsem (4-4-1)[4].
25 czerwca 2011 w Ostrowcu Świętokrzyskim pokonał jednogłośnie na punkty 59:54, 60:53 i 60:54 Albańczyka Endrita Vukę (2-3-1).
Pierwszym poważnym sprawdzianem było starcie z byłym mistrzem wagi półśredniej Ukraińcem Jurijem Nużnienką (31-3-1), którego pokonał na punkty 59:55, 59:55, 59:55 w sześciu rundach (1 czerwca 2012 w Rzeszowie)[5].
23 lutego 2013 W Ergo Arenie w Gdańsku, zmierzył się z niepokonanym rodakiem Robertem Świerzbińskim (11-0-0). Po zaciętym pojedynku wygrał jednogłośnie na punkty 79:71, 79:71, 78:72. Świerzbiński był w tej walce dwukrotnie liczony przez sędziego[6].
29 czerwca 2013 w Amfiteatrze w Ostródzie po sześciu rundach pokonał jednogłośnie na punkty 60:54, 60:54 i 60:54 Daniela Urbańskiego (21-13-3)[7].
W pojedynku wieczoru gali „Ełk Boxing Night” 9 listopada 2013 pokonał na punkty (98:93, 99:91 i 98:92) Łukasza Wawrzyczka (18-1-2), zdobywając tytuł mistrza RP[8]. Była topierwsza walka pod okiem trenera Andrzeja Gmitruka.
1 marca 2014 w Hali OSiR-u w Suwałkach Sulęcki pokonał jednogłośnie na punkty 97.93, 98:94 i 97:93 reprezentanta Francji Howarda Cospolite (9-3-1)[9].
10 maja 2014 gali w Brodnicy pokonał jednogłośnie na punkty 100:90, 96:92 i 98:90 Francuza Nicolasa Diona (11-1-0), zdobywając pas międzynarodowego mistrza RP wagi super średniej[10].
8 listopada 2014 w Krakowie Sulęcki pokonał przed techniczny nokaut byłego mistrza Europy Grzegorza Proksę (29-3-0) w siódmej rundzie[11].
24 kwietnia 2015 w Chicago znokautował w drugiej rundzie Amerykanina Darryla Cunninghama (30-8, 11 KO)[12].
W lutym 2015 podpisał kontrakt z amerykańskim promotorem Alem Haymonem[13].
14 sierpnia 2015 na gali w Newark pokonał przez techniczny nokaut w pierwszej rundzie Kolumbijczyka Jose Miguela Rodrigueza Berrio (21-9, 13 KO)[14].
18 czerwca 2016 w Chicago pokonał przez techniczny nokaut w dziesiątej rundzie Amerykanina Hugo Centeno Jr (24-1, 12 KO)[15].
21 października 2017 roku na gali World Boxing Super Series w Prudential Centre w Newark pokonał jednogłośnie na punkty reprezentanta Niemiec, byłego mistrza świata amatorów Jacka Culcaya Ketha (22-2, 11 KO)[16].
28 kwietnia 2018 w walce wieczoru gali w Barclays Centre, Brooklynie zmierzył się z Danielem Jacobsem (34-2, 29 KO). Po interesujących dwunastu rundach werdyktem sędziów Amerykanin zwyciężył jednogłośnie na punkty 116-111, 117-110, 115-112.
15 marca 2019 w Filadelfii pokonał Amerykanina Gabriela Rosado (24-12-1, 14 KO) jednogłośną decyzją sędziów 95-91, 95-91, 95-93[17]. Zdobył pas WBO international.
29 czerwca 2019 w Providence przegrał jednogłośnie na punkty (107-120, 107-120, 107-120) walkę o mistrzostwo świata federacji WBO w wadze średniej z Demetriusem Andrade (28-0, 17 KO)[18].
29 sierpnia 2020 udanie powrócił na ring, pokonując podczas gali Knockout Boxing Night 12 w Suwałkach jednogłośnie na punkty Belga Sashę Yengoyana (44-8-1, 26 KO)[19].
W walce wieczoru gali Polish Rumble In The Empire State 2, która odbyła się 31 maja 2024 roku w Nowym Jorku zmierzył się z Rowdym Legend Montgomerym[20]. Zwyciężył jednogłośną decyzją sędziów[21].
Walka na zasadach niestandardowych
W listopadzie 2023 roku federacja Fame MMA znana z organizacji tzw. freak fightów, ogłosiła zakontraktowanie Sulęckiego na pojedynek z profesjonalnym zawodnikiem MMA, Normanem Parke'em. Starcie zawodników odbyło się na specjalnych zasadach, m.in co rundę, których zaplanowano aż 5 była zmiana formuły walki na przemian, pomiędzy boksem oraz K-1. Dodatkowo zawodnicy założyli rękawice do MMA. Gala Fame: Reborn odbyła się 9 grudnia 2023 w łódzkie Atlas Arenie[22]. Po pięciorundowej batalii uległ rywalowi niejednogłośną decyzją sędziów, którzy punktowali 48-47, 49-46 i 48-47 na korzyść Irlandczyka z Północy[23].
Lista walk zawodowych w boksie
Wynik | Rekord | Przeciwnik (bilans przed walką) | Rozstrzygnięcie | Runda, czas | Data | Miejsce | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Zwycięstwo | 32-2 | Rowdy Legend Montgomery (11-5-1) | UD | 10 | 31 maja 2024 | Melrose Ballroom, Queens, Stany Zjednoczone | |
Zwycięstwo | 31-2 | Angel Hernandez (19-22-1) | KO | 2 (8) | 9 czerwca 2023 | Turning Stone Resort & Casino, Verona | |
Zwycięstwo | 30-2 | Fouad El Massoudi (17-15-1) | UD | 8 | 17 grudnia 2021 | Wyszków, Hala WOSiR | |
Zwycięstwo | 29-2 | Sasha Yengoyan (44-8-1) | UD | 10 | 29 sierpnia 2020 | Suwałki, Suwałki Arena | |
Porażka | 28-2 | Demetrius Andrade (27-0) | UD | 12 | 29 czerwca 2019 | Dunkin Donuts, Rhode Island | Przegrał pojedynek o pas mistrza WBO w wadze średniej |
Zwycięstwo | 28-1 | Gabriel Rosado (24-11-1) | UD | 10 | 15 marca 2019 | Liacouras Center, Filadelfia | Zdobył wakujący pas międzynarodowego mistrza WBO w wadze średniej |
Zwycięstwo | 27-1 | Jean Michel Hamilcaro (26-10-3) | TKO | 2 (12) | 10 listopada 2018 | Arena Gliwice, Gliwice | |
Porażka | 26-1 | Daniel Jacobs (33-2) | UD | 12 | 28 kwietnia 2018 | Barclays Centre, Brooklyn, Nowy Jork | |
Zwycięstwo | 26-0 | Jack Culcay-Keth (22-2) | UD | 10 | 21 października 2017 | Prudential Center, Newark, New Jersey | |
Zwycięstwo | 25-0 | Damian Ezequiel Bonelli (23-1) | KO | 3 (10) 2:54 | 24 czerwca 2017 | Ergo Arena, Gdańsk/Sopot | |
Zwycięstwo | 24-0 | Michi Munoz (26-6) | KO | 3 (10) 2:03 | 8 kwietnia 2017 | Nosalowy Dwór, Zakopane | |
Zwycięstwo | 23-0 | Hugo Centeno jr. (24-0) | TKO | 10 (10) 1:06 | 18 czerwca 2016 | UIC Pavilion, Chicago, Illinois | |
Zwycięstwo | 22-0 | Derrick Findley (22-17-1) | TKO | 7 (8) 1:29 | 16 stycznia 2016 | Barclays Center, Brooklyn, Nowy Jork | |
Zwycięstwo | 21-0 | Jose Miguel Rodriguez Berrio (21-8) | TKO | 1 (8) 2:07 | 14 sierpnia 2015 | Prudential Center, Newark, New Jersey | |
Zwycięstwo | 20-0 | Darryl Cunningham (30-7-0) | KO | 2 (8) 2:59 | 24 kwietnia 2015 | UIC Pavilion, Chicago, Illinois | |
Zwycięstwo | 19-0 | Grzegorz Proksa (29-3) | TKO | 7 (10) 2:57 | 8 listopada 2014 | Kraków Arena, Kraków | |
Zwycięstwo | 18-0 | Nicolas Dion (11-1) | UD | 10 (10) | 10 maja 2014 | Hala OSiR, Brodnica | |
Zwycięstwo | 17-0 | Howard Cospolite (9-2-1) | UD | 10 (10) | 1 marca 2014 | Hala OSiR, Suwałki | |
Zwycięstwo | 16-0 | Łukasz Wawrzyczek (18-1-2) | UD | 10 (10) | 9 listopada 2013 | Ełk | |
Zwycięstwo | 15-0 | Daniel Urbański (21-12-3) | UD | 6 (6) | 29 czerwca 2013 | Amfiteatr, Ostróda | |
Zwycięstwo | 14-0 | Francis Tchoffo (10-8) | UD | 8 (8) | 10 maja 2013 | Urania Hall, Olsztyn | |
Zwycięstwo | 13-0 | Robert Świerzbiński (11-0) | UD | 8 (8) | 23 lutego 2013 | Ergo Arena, Gdańsk | |
Zwycięstwo | 12-0 | Andrejs Loginovs (11-21-1) | PTS | 6 (6) | 16 listopada 2012 | Hotel Trylogia, Klub Galop, Zielonka | |
Zwycięstwo | 11-0 | Dzianis Makar (3-8-1) | TKO | 5 (6) 2:26 | 27 października 2012 | Hala Sportowa, Częstochowa | |
Zwycięstwo | 10-0 | Jurij Nużnienko (31-2-1) | UD | 6 (6) | 1 czerwca 2012 | Hala na Podpromiu, Rzeszów | |
Zwycięstwo | 9-0 | Jetmir Kuçi (6-1) | UD | 6 (6) | 17 lutego 2012 | Urania Hall, Olsztyn | |
Zwycięstwo | 8-0 | Fehti Bentafna (11-4-4) | UD | 6 (6) | 26 listopada 2011 | Lodowisko MOSiR, Białystok | |
Zwycięstwo | 7-0 | Mika Joensuu (12-5) | UD | 6 (6) | 5 sierpnia 2011 | Hala Polonia, Częstochowa | |
Zwycięstwo | 6-0 | Endrit Vuka (2-2-1) | UD | 6 (6) | 25 czerwca 2011 | Hala sportowo-widowiskowa KSZO, Ostrowiec Świętokrzyski | |
Zwycięstwo | 5-0 | Dzianis Makar (1-1) | TKO | 5 (6) 2:44 | 11 marca 2011 | Urania Hall, Olsztyn | |
Zwycięstwo | 4-0 | Sergejs Savrinovics (7-15-2) | UD | 4 (4) | 12 listopada 2010 | Kopalnia Soli, Wieliczka | |
Zwycięstwo | 3-0 | Deniss Sirjatovs (4-16-1) | UD | 4 (4) | 17 września 2010 | Urania Hall, Olsztyn | |
Zwycięstwo | 2-0 | Andrejs Loginovs (4-3-1) | UD | 4 (4) | 18 sierpnia 2010 | Amfiteatr, Międzyzdroje | |
Zwycięstwo | 1-0 | Adam Gawlik (0-9) | TKO | 1 (4) 2:16 | 19 czerwca 2010 | MOSiR „Hala Legionów”, Kielce | Debiut zawodowy |
TKO – techniczny nokaut, KO – nokaut, UD – jednogłośna decyzja, SD – niejednogłośna decyzja, MD – decyzja większości, PTS – walka zakończona na punkty, DQ – dyskwalifikacja
Lista walk z zasadami niestandardowymi
Wynik | Bilans | Przeciwnik | Rozstrzygnięcie | Runda | Czas | Rozgrywki | Data | Miejsce | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Porażka | 0-1 | Norman Parke | Decyzja (niejednogłośna) | 5 | 3:00 | Fame: Reborn | 09.12.2023 | Łódź | Niestandardowe zasady: 5 mieszanych rund pomiędzy boksem oraz kickboxingiem (K-1). Limit umowny -80 kg. |