Lista amerykańskich senatorów ze stanu Kolorado
Lista amerykańskich senatorów ze stanu Kolorado – senatorzy wybrani ze stanu Kolorado.
Stan Kolorado został włączony do Unii 1 sierpnia 1876 roku. Posiada prawo do mandatów senatorskich 2. i 3. klasy. Do 8 kwietnia 1913 roku (ratyfikowania 17. poprawki do Konstytucji) senatorowie byli wybierani przez stanowy parlament. Od tego czasu wybierani są w wyborach powszechnych.
2. Klasa
Lp. | Imię i nazwisko | Od | Do | Partia | Kadencja | Uwagi | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Henry M. Teller | 15 listopada 1876 | 17 kwietnia 1882 | Partia Republikańska | 1 | Wybrany w 1876 | |
2 | Reelekcja w 1876 Zrezygnował w trakcie trwania kadencji, by objąć funkcję sekretarza zasobów wewnętrznych USA | ||||||
2 | George M. Chilcott | 17 kwietnia 1882 | 27 stycznia 1883 | Partia Republikańska | Mianowany do kontynuowania kadencji w 1882 Nie starał się o wybór na dokończenie kadencji w wyborach specjalnych w 1883 | ||
3 | Horace Tabor | 27 stycznia 1883 | 4 marca 1883 | Partia Republikańska | Wybrany do dokończenia kadencji w wyborach specjalnych w 1883 Nie starał się o wybór na pełną, 6-letnia kadencję w 1883 | ||
4 | Thomas M. Bowen | 4 marca 1883 | 4 marca 1889 | Partia Republikańska | 3 | Wybrany w 1882 lub 1883 | |
5 | Edward O. Wolcott | 4 marca 1889 | 4 marca 1901 | Partia Republikańska | 4 | Wybrany w 1889 | |
5 | Reelekcja w 1895 Przegrał wybory w 1901 | ||||||
6 | Thomas M. Patterson | 4 marca 1901 | 4 marca 1907 | Partia Demokratyczna | 6 | Wybrany w 1901 Nie starał się o reelekcję w 1906 | |
7 | Simon Guggenheim | 4 marca 1907 | 4 marca 1913 | Partia Republikańska | 7 | Wybrany w 1906 Nie starał się o reelekcję w 1912 | |
8 | John F. Shafroth | 4 marca 1913 | 4 marca 1919 | Partia Demokratyczna | 8 | Wybrany w 1912 Przegrał wybory w 1918 | |
9 | Lawrence C. Phipps | 4 marca 1919 | 4 marca 1931 | Partia Republikańska | 9 | Wybrany w 1918 | |
10 | Reelekcja w 1924 Nie starał się o reelekcję w 1930 | ||||||
10 | Edward P. Costigan | 4 marca 1931 | 4 marca 1937 | Partia Demokratyczna | 11 | Wybrany w 1930 Nie starał się o reelekcję w 1936 | |
11 | Edwin C. Johnson | 3 stycznia 1937 | 3 stycznia 1955 | Partia Demokratyczna | 12 | Wybrany w 1936 | |
13 | Wybrany w 1942 | ||||||
14 | Reelekcja w 1948 Nie starał się o reelekcję w 1954 | ||||||
12 | Gordon L. Allott | 3 stycznia 1955 | 3 stycznia 1973 | Partia Republikańska | 15 | Wybrany w 1954 | |
16 | Reelekcja w 1960 | ||||||
17 | Reelekcja w 1966 Przegrał wybory w 1972 | ||||||
13 | Floyd K. Haskell | 3 stycznia 1973 | 3 stycznia 1979 | Partia Demokratyczna | 18 | Wybrany w 1972 Przegrał wybory w 1978 | |
14 | William L. Armstrong | 3 stycznia 1979 | 3 stycznia 1991 | Partia Republikańska | 19 | Wybrany w 1978 | |
20 | Reelekcja w 1984 Nie starał się o reelekcję w 1990 | ||||||
15 | Hank Brown | 3 stycznia 1991 | 3 stycznia 1997 | Partia Republikańska | 21 | Wybrany w 1990 Nie starał się o reelekcję w 1996 | |
16 | Wayne Allard | 3 stycznia 1997 | 3 stycznia 2009 | Partia Republikańska | 22 | Wybrany w 1996 | |
23 | Reelekcja w 2002 Nie starał się o reelekcję w 2008 | ||||||
17 | Mark Udall | 3 stycznia 2009 | 3 stycznia 2015 | Partia Demokratyczna | 24 | Wybrany w 2008 Przegrał wybory w 2014 | |
18 | Cory Gardner | 3 stycznia 2015 | 3 stycznia 2021 | Partia Republikańska | 25 | Wybrany w 2014 Przegrał wybory w 2020 | |
19 | John Hickenlooper | 3 stycznia 2021 | nadal | Partia Demokratyczna | 26 | Wybrany w 2020 |
3. Klasa
Lp. | Imię i nazwisko | Od | Do | Partia | Kadencja | Uwagi | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Jerome B. Chaffee | 15 listopada 1876 | 4 marca 1879 | Partia Republikańska | 1 | Wybrany w 1876 Nie starał się o reelekcję w 1879 | |
2 | Nathaniel P. Hill | 4 marca 1879 | 4 marca 1885 | Partia Republikańska | 2 | Wybrany w 1879 Przegrał wybory w 1885 | |
3 | Henry M. Teller | 4 marca 1885 | 4 marca 1909 | Partia Republikańska (do 1903) | 3 | Wybrany w 1885 | |
4 | Reelekcja w 1891 | ||||||
5 | Reelekcja w 1897 | ||||||
Partia Demokratyczna (od 1903) | 6 | Reelekcja w 1903 Nie starał się o reelekcję w 1908 | |||||
4 | Charles J. Hughes Jr. | 4 marca 1909 | 11 stycznia 1911 | Partia Demokratyczna | 7 | Wybrany w 1908 Zmarł w trakcie pełnienia urzędu w 1911 | |
Wakat | 11 stycznia 1911 | 15 stycznia 1913 | 7 | ||||
5 | Charles S. Thomas | 15 stycznia 1913 | 4 marca 1921 | Partia Demokratyczna | 7 | Wybrany do dokończenia kadencji w wyborach specjalnych w 1912 | |
8 | Reelekcja w 1914 Przegrał wybory w 1920 | ||||||
6 | Samuel D. Nicholson | 4 marca 1921 | 24 marca 1923 | Partia Republikańska | 9 | Wybrany w 1920 Zmarł w trakcie pełnienia urzędu w 1923 | |
Wakat | 24 marca 1923 | 17 maja 1923 | 9 | ||||
7 | Alva B. Adams | 17 maja 1923 | 1 grudnia 1924 | Partia Demokratyczna | 9 | Mianowany do kontynuowania kadencji w 1923 Nie starał się o wybór w wyborach specjalnych w 1924 | |
8 | Rice W. Means | 1 grudnia 1924 | 4 marca 1927 | Partia Republikańska | 9 | Wybrany do dokończenia kadencji w wyborach specjalnych w 1924 Przegrał prawybory w 1926 | |
9 | Charles W. Waterman | 4 marca 1927 | 27 sierpnia 1932 | Partia Republikańska | 10 | Wybrany w 1926 Zmarł w trakcie pełnienia urzędu w 1932 | |
Wakat | 27 sierpnia 1932 | 26 września 1932 | 10 | ||||
10 | Walter Walker | 26 września 1932 | 6 grudnia 1932 | Partia Demokratyczna | 10 | Mianowany do kontynuowania kadencji w 1932 Przegrał w wyborach specjalnych o dokończenie kadencji w 1932 | |
11 | Karl C. Schuyler | 7 grudnia 1932 | 4 marca 1933 | Partia Republikańska | 10 | Wybrany do dokończenia kadencji w wyborach specjalnych w 1932 Przegrał wybory na pełną, 6-letnią kadencję w 1932 | |
12 | Alva B. Adams | 4 marca 1933 | 1 grudnia 1941 | Partia Demokratyczna | 11 | Wybrany w 1932 | |
12 | Reelekcja w 1938 Zmarł w trakcie pełnienia urzędu w 1941 | ||||||
Wakat | 1 grudnia 1941 | 20 grudnia 1941 | 12 | ||||
13 | Eugene Millikin | 20 grudnia 1941 | 3 stycznia 1957 | Partia Republikańska | 12 | Mianowany do kontynuowania kadencji w 1941 Wybrany do dokończenia kadencji w wyborach specjalnych w 1942 | |
13 | Reelekcja w 1944 | ||||||
14 | Reelekcja w 1950 Nie starał się o reelekcję w 1956 | ||||||
14 | John A. Carroll | 3 stycznia 1957 | 3 stycznia 1963 | Partia Demokratyczna | 14 | Wybrany w 1956 Przegrał wybory w 1962 | |
15 | Peter H. Dominick | 3 stycznia 1963 | 3 stycznia 1975 | Partia Republikańska | 15 | Wybrany w 1962 | |
16 | Reelekcja w 1968 Przegrał wybory w 1974 | ||||||
16 | Gary Hart | 3 stycznia 1975 | 3 stycznia 1987 | Partia Demokratyczna | 17 | Wybrany w 1974 | |
18 | Reelekcja w 1980 Nie starał się o reelekcję w 1986 | ||||||
17 | Tim Wirth | 3 stycznia 1987 | 3 stycznia 1993 | Partia Demokratyczna | 19 | Wybrany w 1986 Nie starał się o reelekcję w 1992 | |
18 | Ben Nighthorse Campbell | 3 stycznia 1993 | 3 stycznia 2005 | Partia Demokratyczna (do 3 marca 1995) Partia Republikańska | 21 | Wybrany w 1992 | |
22 | Reelekcja w 1998 Nie starał się o reelekcję w 2004 | ||||||
19 | Ken Salazar | 3 stycznia 2005 | 20 stycznia 2009 | Partia Demokratyczna | 23 | Wybrany w 2004 Zrezygnował w trakcie trwania kadencji, by objąć funkcję sekretarza zasobów wewnętrznych USA | |
20 | Michael Bennet | 21 stycznia 2009 | nadal | Partia Demokratyczna | Mianowany do dokończenia kadencji w 2009 | ||
24 | Wybrany na pełną, 6-letnią kadencję w 2010 | ||||||
25 | Reelekcja w 2016 | ||||||
26 | Reelekcja w 2022 |