Liga Mistrzów UEFA (2003/2004)
Liga Mistrzów UEFA 2003/2004 – 12. sezon Ligi Mistrzów UEFA, najbardziej prestiżowego turnieju w europejskiej klubowej piłce nożnej, rozgrywanego od 1992 roku (49. turniej ogólnie, wliczając Puchar Europy Mistrzów Klubowych).
UEFA Champions League | |||
| |||
Szczegóły turnieju | |||
Gospodarz | UEFA | ||
---|---|---|---|
Termin | 17 września 2003 - 26 maja 2004 | ||
Liczba drużyn | 32 | ||
Mistrz | FC Porto (2. tytuł) | ||
Statystyki turnieju | |||
Mecze | 125 | ||
Strzelone gole | 309 (2,47 na mecz) | ||
Król strzelców | Fernando Morientes |
Finał został rozegrany 28 maja 2004 na Arena AufSchalke w Gelsenkirchen
Rozgrywki składają się z 3 części:
- fazy kwalifikacyjnej,
- fazy grupowej,
- fazy pucharowej.
Faza kwalifikacyjna
I runda kwalifikacyjna
Drużyna 1 | Wynik dwumeczu | Drużyna 2 | Pierwszy mecz | Drugi mecz |
---|---|---|---|---|
Piunik Erywań | 2:1 | KR | 1:0 | 1:1 |
Sheriff Tyraspol | 2:1 | Flora Tallinn | 1:0 | 1:1 |
HB Tórshavn | 1:5 | FBK Kaunas | 0:1 | 1:4 |
BATE Borysów | 1:3 | Bohemian F.C. | 1:0 | 0:3 |
Wardar Skopje | 4:2 | Barry Town | 3:0 | 1:2 |
CS Grevenmacher | 0:2 | Leotar Trebinje | 0:0 | 0:2 |
Glentoran F.C. | 0:1 | HJK Helsinki | 0:0 | 0:1 |
Sliema Wanderers | 3:3 (b.wyj.) | Skonto Ryga | 2:0 | 1:3 |
Omonia Nikozja | 2:1 | Irtysz Pawłodar | 0:0 | 2:1 |
Dinamo Tbilisi | 3:3 (2:4 k.) | KF Tirana | 3:0 | 0:3 |
Po lewej gospodarz pierwszego meczu. |
II runda kwalifikacyjna
Drużyna 1 | Wynik dwumeczu | Drużyna 2 | Pierwszy mecz | Drugi mecz |
---|---|---|---|---|
Wisła Kraków | 7:4 | Omonia Nikozja | 5:2 | 2:2 |
MTK Hungária FC | 3:2 | HJK Helsinki | 3:1 | 0:1 |
Piunik Erywań | 0:3 | CSKA Sofia | 0:2 | 0:1 |
FBK Kaunas | 0:5 | Celtic | 0:4 | 0:1 |
Leotar Trebinje | 1:4 | Slavia Praga | 1:2 | 0:2 |
Sheriff Tyraspol | 0:2 | Szachtar Donieck | 0:0 | 0:2 |
MŠK Žilina | 2:1 | Maccabi Tel Awiw | 1:0 | 1:1 |
Bohemian F.C. | 0:5 | Rosenborg BK | 0:1 | 0:4 |
NK Maribor | 2:3 | Dinamo Zagrzeb | 1:1 | 1:2 |
CSKA Moskwa | 2:3 | Wardar Skopje | 1:2 | 1:1 |
Rapid Bukareszt | 2:3 | RSC Anderlecht | 0:0 | 2:3 |
Partizan Belgrad | 3:3 (b.wyj.) | Djurgårdens IF | 1:1 | 2:2 |
FC Kopenhaga | 10:1 | Sliema Wanderers | 4:1 | 6:0 |
KF Tirana | 2:7 | Grazer AK | 1:5 | 1:2 |
Po lewej gospodarz pierwszego meczu. |
III runda kwalifikacyjna
Drużyna 1 | Wynik dwumeczu | Drużyna 2 | Pierwszy mecz | Drugi mecz |
---|---|---|---|---|
RSC Anderlecht | 4:1 | Wisła Kraków | 3:1 | 1:0 |
Wardar Skopje | 4:5 | Sparta Praga | 2:3 | 2:2 |
MTK Hungária FC | 0:5 | Celtic | 0:4 | 0:1 |
Rangers | 3:2 | FC Kopenhaga | 1:1 | 2:1 |
Austria Wiedeń | 0:1 | Olympique Marsylia | 0:1 | 0:0 |
Club Brugge | 3:3 (4:2 k.) | Borussia Dortmund | 2:1 | 1:2 |
Szachtar Donieck | 2:3 | Lokomotiw Moskwa | 1:0 | 1:3 |
Lazio | 4:1 | SL Benfica | 3:1 | 1:0 |
Dynamo Kijów | 5:1 | Dinamo Zagrzeb | 3:1 | 2:0 |
Rosenborg BK | 0:1 | Deportivo La Coruña | 0:0 | 0:1 |
Grasshopper Club Zurych | 2:3 | AEK Ateny | 1:0 | 1:3 |
MŠK Žilina | 0:5 | Chelsea | 0:2 | 0:3 |
Celta Vigo | 3:2 | Slavia Praga | 3:0 | 0:2 |
Partizan Belgrad | 1:1 (4:3 k.) | Newcastle United | 0:1 | 1:0 |
Galatasaray SK | 6:0 | CSKA Sofia | 3:0 | 3:0 |
Grazer AK | 2:3 (dogr.) | Ajax | 1:1 | 1:2 |
Po lewej gospodarz pierwszego meczu. |
Faza grupowa
Do startu w fazie grupowej uprawnionych było 32 drużyny. Zespoły zostały podzielone na 8 grup po 4 drużyny każda.
Wszystkie zespoły zagrają ze sobą dwukrotnie – po 2 najlepsze z każdej grupy awansują do fazy pucharowej, drużyny z 3. miejsc otrzymają prawo gry w III rundzie Pucharu UEFA.
Zasady ustalania kolejności w tabeli:
- liczba zdobytych punktów w całej rundzie;
- liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich;
- różnica bramek w meczach bezpośrednich;
- różnica bramek w meczach bezpośrednich – podwójne liczenie bramek zdobytych na wyjeździe;
- różnica bramek w całej rundzie;
- liczba zdobytych bramek w całej rundzie;
- współczynnik drużyny z poprzednich 5 sezonów.
Awans do 1/8 finału
Przejście do III rundy Pucharu UEFA
Grupa A
Oznaczenia: (A) = awans do 1/8 finału Ligi Mistrzów; (PE) = przejście do III rundy Pucharu UEFA.
Zasady ustalania kolejności: patrz wyżej.
AND | BMU | CEL | LYO | |
---|---|---|---|---|
RSC Anderlecht | – | 1:1 | 1:0 | 1:0 |
Bayern Monachium | 1:0 | – | 2:1 | 1:2 |
Celtic | 3:1 | 0:0 | – | 2:0 |
Olympique Lyon | 1:0 | 1:1 | 3:2 | – |
Grupa B
Oznaczenia: (A) = awans do 1/8 finału Ligi Mistrzów; (PE) = przejście do III rundy Pucharu UEFA.
Zasady ustalania kolejności: patrz wyżej.
ARS | DKV | INT | LOK | |
---|---|---|---|---|
Arsenal | – | 1:0 | 0:3 | 2:0 |
Dynamo Kijów | 2:1 | – | 1:1 | 2:0 |
Inter Mediolan | 1:5 | 2:1 | – | 1:1 |
Lokomotiw Moskwa | 0:0 | 3:2 | 3:0 | – |
Grupa C
Oznaczenia: (A) = awans do 1/8 finału Ligi Mistrzów; (PE) = przejście do III rundy Pucharu UEFA.
Zasady ustalania kolejności: patrz wyżej.
AEK | DEP | ASM | PSV | |
---|---|---|---|---|
AEK Ateny | – | 1:1 | 0:0 | 0:1 |
Deportivo La Coruña | 3:0 | – | 1:0 | 2:0 |
AS Monaco | 4:0 | 8:3 | – | 1:1 |
PSV Eindhoven | 2:0 | 3:2 | 1:2 | – |
Grupa D
Oznaczenia: (A) = awans do 1/8 finału Ligi Mistrzów; (PE) = przejście do III rundy Pucharu UEFA.
Zasady ustalania kolejności: patrz wyżej.
GAL | JUV | OLY | RSO | |
---|---|---|---|---|
Galatasaray SK | – | 2:0 | 1:0 | 1:2 |
Juventus | 2:1 | – | 7:0 | 4:2 |
Olympiakos SFP | 3:0 | 1:2 | – | 2:2 |
Real Sociedad | 1:1 | 0:0 | 1:0 | – |
Grupa E
Oznaczenia: (A) = awans do 1/8 finału Ligi Mistrzów; (PE) = przejście do III rundy Pucharu UEFA.
Zasady ustalania kolejności: patrz wyżej.
MNU | PAO | RAN | STU | |
---|---|---|---|---|
Manchester United | – | 5:0 | 3:0 | 2:0 |
Panathinaikos AO | 0:1 | – | 1:1 | 1:3 |
Rangers | 0:1 | 1:3 | – | 2:1 |
VfB Stuttgart | 2:1 | 2:0 | 1:0 | – |
Grupa F
Oznaczenia: (A) = awans do 1/8 finału Ligi Mistrzów; (PE) = przejście do III rundy Pucharu UEFA.
Zasady ustalania kolejności: patrz wyżej.
OMA | PAR | POR | RMA | |
---|---|---|---|---|
Olympique Marsylia | – | 3:0 | 2:3 | 1:2 |
Partizan Belgrad | 1:1 | – | 1:1 | 0:0 |
FC Porto | 1:0 | 2:1 | – | 1:3 |
Real Madryt | 4:2 | 1:0 | 1:1 | – |
Grupa G
Oznaczenia: (A) = awans do 1/8 finału Ligi Mistrzów; (PE) = przejście do III rundy Pucharu UEFA.
Zasady ustalania kolejności: patrz wyżej.
BES | CHE | LAZ | SPA | |
---|---|---|---|---|
Beşiktaş JK | – | 0:2 | 0:2 | 1:0 |
Chelsea | 0:2 | – | 2:1 | 0:0 |
Lazio | 1:1 | 0:4 | – | 2:2 |
Sparta Praga | 2:1 | 0:1 | 1:0 | – |
Grupa H
Oznaczenia: (A) = awans do 1/8 finału Ligi Mistrzów; (PE) = przejście do III rundy Pucharu UEFA.
Zasady ustalania kolejności: patrz wyżej.
MIL | AJX | CEL | CLB | |
---|---|---|---|---|
Milan | – | 1:0 | 1:2 | 0:1 |
Ajax | 0:1 | – | 1:0 | 2:0 |
Celta Vigo | 0:0 | 3:2 | – | 1:1 |
Club Brugge | 0:1 | 2:1 | 1:1 | – |
Faza pucharowa
Do startu w fazie pucharowej uprawnionych było 16 drużyn – 8 zwycięzców fazy grupowej i 8 drużyn, które zajęły 2. miejsca w fazie grupowej.
W tej fazie do dalszych etapów turnieju przeszli zwycięzcy poszczególnych dwumeczów.
⅛ finału
Zwycięzcy fazy grupowej Ligi Mistrzów zostają rozlosowani przeciwko zespołom, które zajęły 2. miejsca w fazie grupowej. Drużyny z tych samych federacji oraz grup nie mogą zostać zestawione w 1 parze.
Drugie miejsca | |||
---|---|---|---|
Drużyna | Gr. | Drużyna | Gr. |
Bayern Monachium | A | VfB Stuttgart | E |
Lokomotiw Moskwa | B | FC Porto | F |
Deportivo La Coruña | C | Sparta Praga | G |
Real Sociedad | D | Celta Vigo | H |
Drużyna 1 | Wynik dwumeczu | Drużyna 2 | Pierwszy mecz | Drugi mecz |
---|---|---|---|---|
Lokomotiw Moskwa | 2:2 (b.wyj.) | AS Monaco | 2:1 | 0:1 |
Celta Vigo | 2:5 | Arsenal | 2:3 | 0:2 |
Bayern Monachium | 1:2 | Real Madryt | 1:1 | 0:1 |
Sparta Praga | 1:4 | Milan | 0:0 | 1:4 |
VfB Stuttgart | 0:1 | Chelsea | 0:1 | 0:0 |
FC Porto | 3:2 | Manchester United | 2:1 | 1:1 |
Real Sociedad | 0:2 | Olympique Lyon | 0:1 | 0:1 |
Deportivo La Coruña | 2:0 | Juventus | 1:0 | 1:0 |
Po lewej gospodarz pierwszego meczu. |
Ćwierćfinał
Od tej rundy pary zostały rozlosowane niezależnie od przynależności drużyn do poszczególnych federacji oraz pozycji zajętej w fazie grupowej.
Drużyna 1 | Wynik dwumeczu | Drużyna 2 | Pierwszy mecz | Drugi mecz |
---|---|---|---|---|
FC Porto | 4:2 | Olympique Lyon | 2:0 | 2:2 |
Milan | 4:5 | Deportivo La Coruña | 4:1 | 0:4 |
Real Madryt | 5:5 (b.wyj.) | AS Monaco | 4:2 | 1:3 |
Arsenal | 2:3 | Chelsea | 1:1 | 1:2 |
Po lewej gospodarz pierwszego meczu. |
Półfinał
Drużyna 1 | Wynik dwumeczu | Drużyna 2 | Pierwszy mecz | Drugi mecz |
---|---|---|---|---|
AS Monaco | 5:3 | Chelsea | 3:1 | 2:2 |
FC Porto | 1:0 | Deportivo La Coruña | 0:0 | 1:0 |
Po lewej gospodarz pierwszego meczu. |
20 kwietnia 2004 | AS Monaco | 3:1 | Chelsea | Stade Louis II, Monako | |
20:45 CET | Dado Pršo 17' Fernando Morientes 78' Shabani Nonda 83' | 1:1 Raport | 67' Hernán Crespo | Sędzia: Urs Meier | |
kartki: Hugo Ibarra 44' Akis Zikos 53' | kartki: 16' Mario Melchiot 53' Claude Makélélé 72' John Terry |
5 maja 2004 | Chelsea | 2:2 | AS Monaco | Stamford Bridge, Londyn | |
20:45 CET | Jesper Grønkjær 22' Frank Lampard 44' | 2:1 Raport | 45+2' Hugo Ibarra 60' Fernando Morientes | Sędzia: Anders Frisk | |
kartki: Jesper Grønkjær 45+3' Joe Cole 53' Glen Johnson 82' | kartki: 40' Patrice Evra 48' Lucas Bernardi 55' Jérôme Rothen |
21 kwietnia 2004 | FC Porto | 0:0 | Deportivo La Coruña | Estádio do Dragão, Porto | |
20:45 CET | 0:0 Raport | Sędzia: Markus Merk | |||
kartki: Carlos Alberto 23' Ricardo Carvalho 29' Marco Ferreira 90+4' | kartki: 29' Mauro Silva 87' Jorge Andrade |
4 maja 2004 | Deportivo La Coruña | 0:1 | FC Porto | Estadio Municipal de Riazor, A Coruña | |
20:45 CET | 0:0 Raport | 60' (k) Derlei | Sędzia: Pierluigi Collina | ||
kartki: Noureddine Naybet 11' 70' Diego Tristán 90' | kartki: 34' Carlos Alberto 80' Pedro Mendes |
Finał
Mecz finałowy został rozegrany 26 maja 2004 na stadionie Arena AufSchalke w Gelsenkirchen.
26 maja 2004 20:45 CET | AS Monaco | 0:3 0:1 | FC Porto | Arena AufSchalke, Gelsenkirchen Sędzia: Kim Milton Nielsen |
kartki: 29' Nuno Valente 40' Carlos Alberto 77' Jorge Costa |
FC PORTO
DRUGI TYTUŁ