Lekkoatletyka na Letniej Uniwersjadzie 1979
Lekkoatletyka na Letniej Uniwersjadzie 1979 – zawody lekkoatletyczne rozegrane na Estadio Olímpico Universitario w Meksyku we wrześniu 1979 roku. Reprezentanci Polski zdobyli pięć medali, w tym dwa złote[2].
Letnia Uniwersjada 1979 Meksyk | |||
| |||
Miejsce | |||
---|---|---|---|
Data | 8–13 września 1981 | ||
Liczba konkurencji | 34 | ||
Liczba zawodników | 640[1] |
Rezultaty
Mężczyźni
Konkurencja | Złoto | Rezultat | Srebro | Rezultat | Brąz | Rezultat |
Bieg na 100 m | Mike Roberson | 10,19 | Leszek Dunecki | 10,30 | Ainsley Bennett | 10,38 |
Bieg na 200 m | Pietro Mennea | 19,72 | Leszek Dunecki | 20,24 | Ainsley Bennett | 20,42 |
Bieg na 400 m | Harald Schmid | 44,98 | Franz-Peter Hofmeister | 45,12 | Walter McCoy | 45,90 |
Bieg na 800 m | Evans White | 1:48,87 | Garry Cook | 1:49,50 | Hans-Peter Ferner | 1:49,77 |
Bieg na 1500 m | Graham Williamson | 3:45,37 | Pierre Délèze | 3:45,8 | Richie Harris | 3:46,4 |
Bieg na 5000 m | Ilie Floroiu | 14:12,9 | José Gómez | 14:15,4 | Enrique Aquino | 14:18,0 |
Bieg na 10 000 m | Ilie Floroiu | 29:56,1 | Enrique Aquino | 30:16,4 | Samuel Nyariki | 30:49,1 |
Bieg na 110 m przez płotki | Andriej Prokofjew | 13,50 | Thomas Munkelt | 13,50 | Aleksandr Puczkow | 139,55 |
Bieg na 400 m przez płotki | Harry Schulting | 48,44 | Wasyl Archypenko | 48,60 | James Walker | 48,88 |
Bieg na 3000 m z przeszkodami | Paul Copu | 8:57,7 | Mariano Scartezzini | 8:58,1 | Michele Cina | 9:08,7 |
Sztafeta 4 × 100 m | Włochy Gian-Franco Lazzer Giovanni Grazioli Luciano Caravani Pietro Mennea[3][4] | 38,42 | Wybrzeże Kości Słoniowej Patrice Ouré Amadou Meïté Avognan Nogboun Georges Kablan Degnan[3][5] | 38,73 | Francja Jean Gracia Pierrick Thessard Gabriel Brothier Pascal Barré[6] | 39,07 |
Sztafeta 4 × 400 m | Stany Zjednoczone Fred Taylor Leslie Kerr Ronnie Harris Walter McCoy[7] | 3:00,98 | Holandia Hugo Pont Harry Schulting Marcel Klarenbeek Koen Gijsbers[8][7] | 3:03,18 | Włochy Flavio Borghi Alfonso Di Guida Stefano Malinverni Roberto Tozzi[9] | 3:03,80 |
Skok wzwyż | Gerd Nagel | 2,28 | Rolf Beilschmidt | 2,28 | Holger Marten | 2,26 |
Skok o tyczce | Władysław Kozakiewicz | 5,60 | Philippe Houvion | 5,60 | Patrick Abada | 5,55 |
Skok w dal | Wałerij Podłużnyj | 8,16 | Junichi Usui | 8,05 | LaMonte King | 7,99 |
Trójskok | Willie Banks | 17,23 | Jaak Uudmäe | 17,20 | Roberto Mazzucato | 16,87 |
Pchnięcie kulą | Udo Beyer | 20,49 | Reijo Ståhlberg | 19,96 | Nikołaj Christow | 19,60 |
Rzut dyskiem | Wolfgang Schmidt | 60,78 | Markku Tuokko | 59,82 | Antonín Wybraniec | 58,32 |
Rzut młotem | Klaus Ploghaus | 75,74 | Manfred Hüning | 75,68 | Jurij Siedych | 75,54 |
Rzut oszczepem | Helmut Schreiber | 88,68 | Arto Härkönen | 87,19 | Heino Puuste | 82,62 |
Dziesięciobój | Sepp Zeilbauer | 8203 pkt | Jürgen Hingsen | 8033 pkt | Heinz Antretter | 7868 pkt |
Kobiety
Konkurencja | Złoto | Rezultat | Srebro | Rezultat | Brąz | Rezultat |
Bieg na 100 m | Marlies Göhr | 11,00 | Kathy Smallwood | 11,27 | Beverley Goddard | 11,32 |
Bieg na 200 m | Marita Koch | 21,91 | Kathy Smallwood | 22,70 | Beverley Goddard | 22,76 |
Bieg na 400 m | Maria Kulczunowa | 50,35 | Rosalyn Bryant | 51,35 | Christina Brehmer | 51,59- |
Bieg na 800 m | Nadzieżda Muszta | 2:00,50 | Olga Dwirna | 2:00,77 | Fița Lovin | 2:00,81 |
Bieg na 1500 m | Natalia Mărășescu | 4:13,9 | Olga Dwirna | 4:14,5 | Walentina Iljinych | 4:14,6 |
Bieg na 100 m przez płotki | Lucyna Langer | 12,62 | Danuta Perka | 12,66 | Wiera Komisowa | 12,90 |
Sztafeta 4 × 100 m | ZSRR Wiera Komisowa Wiera Anisimowa Tetiana Proroczenko Olga Korotkowa[10] | 43,14 | Wielka Brytania Yvette Wray Kathy Smallwood Ruth Kennedy Beverley Goddard[11] | 43,26 | Francja Odile Madkaud Jacqueline Curtet Marie-Pierre Plilippe Chantal Réga[6] | 43,94 |
Skok wzwyż | Andrea Mátay | 1,94 | Ulrike Meyfarth | 1,92 | Sara Simeoni | 1,92 |
Skok w dal | Anita Stukāne | 6,80 | Jodi Anderson | 6,67 | Tetiana Skaczko | 6,57 |
Pchnięcie kulą | Ilona Slupianek | 20,48 | Helma Knorscheidt | 20,36 | Mihaela Loghin | 19,41 |
Rzut dyskiem | Swietłana Mielnikowa | 63,54 | Evelin Jahl | 63,00 | Florența Țacu | 59,28 |
Rzut oszczepem | Éva Ráduly-Zörgő | 67,20 | Iwanka Wanczewa | 63,40 | Mayra Vila | 60,98 |
Pięciobój | Jekatierina Smirnowa | 4497 pkt | Sylvia Barlag | 4306 pkt | Ina Losch | 4272 pkt |
Klasyfikacja medalowa
Klasyfikacja medalowa | |||||
---|---|---|---|---|---|
Miejsce | Kraj | Złoto | Srebro | Brąz | Razem |
1 | ZSRR | 8 | 4 | 6 | 18 |
2 | NRD | 5 | 4 | 1 | 10 |
3 | Rumunia | 5 | 0 | 4 | 8 |
4 | RFN | 4 | 4 | 4 | 12 |
5 | Stany Zjednoczone | 4 | 2 | 4 | 10 |
6 | Polska | 2 | 3 | 0 | 5 |
7 | Włochy | 2 | 1 | 4 | 7 |
8 | Wielka Brytania | 1 | 4 | 4 | 9 |
9 | Holandia | 1 | 2 | 0 | 3 |
10 | Austria | 1 | 0 | 0 | 1 |
Węgry | 1 | 0 | 0 | 1 | |
12 | Finlandia | 0 | 3 | 0 | 3 |
13 | Meksyk | 0 | 2 | 1 | 3 |
14 | Francja | 0 | 1 | 3 | 4 |
15 | Bułgaria | 0 | 1 | 1 | 2 |
16 | Japonia | 0 | 1 | 0 | 1 |
Szwajcaria | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Wybrzeże Kości Słoniowej | 0 | 1 | 0 | 1 | |
19 | Czechosłowacja | 0 | 0 | 1 | 1 |
Kenia | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Suma | 35 | 35 | 35 | 103 |
Przypisy
Bibliografia
- World Student Games (Universiade - Men) [online], gbrathletics [dostęp 2011-10-27] (ang.).
- World Student Games (Universiade - Women) [online], gbrathletics [dostęp 2011-10-27] (ang.).
🔥 Top keywords: Wikipedia:Strona głównaMistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2024Specjalna:SzukajWikipedia:O WikipediiMichał ProbierzMistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2020Kylian MbappéMistrzostwa Europy w piłce nożnejMistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2022Antoine GriezmannNicola ZalewskiMistrzostwa świata w piłce nożnej mężczyznReprezentacja Francji w piłce nożnej mężczyznDzień OjcaTaras RomanczukRomelu LukakuMistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2016Reprezentacja Polski w piłce nożnej mężczyznAdam BuksaZofia Noceti-KlepackaPolskaDidier DeschampsRobert LewandowskiMistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2026FentanylMistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2028N’Golo KantéOndrej DudaPałac Stolbergów we WrocławiuSłowacjaGheorghe HagiMistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2020/FinałCristiano RonaldoReprezentacja Rumunii w piłce nożnej mężczyznMistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2012Tadeusz GapińskiMistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2024 (eliminacje)Olivier GiroudDawid Podsiadło