Lekkoatletyka na Igrzyskach Wspólnoty Narodów 2010
Lekkoatletyka na Igrzyskach Wspólnoty Narodów 2010 – zawody lekkoatletyczne, które były rozgrywane na Jawaharlal Nehru Stadium w Nowym Delhi od 6 do 12 października. Poza głównym obiektem igrzysk na ulicach miasta, w rejonie Bramy Indii, 9 października odbył się chód sportowy, a 14 października została rozegrana rywalizacja w biegu maratońskim[1].
Zwycięzca jedynego finału pierwszego dnia zmagań lekkoatletów – Moses Kipsiro jest pierwszym reprezentantem Ugandy, który wywalczył złoty medal Igrzysk Wspólnoty Narodów, a jego rezultat w biegu na 5000 metrów (13:31,25) jest najlepszym wynikiem uzyskanym kiedykolwiek w Indiach[2].
Już po biegu zdyskwalifikowano za falstart zwyciężczynię biegu na 100 metrów – Australijkę Sally McLellan (11,28 s)[3][4][5][6]. Złoty medal przyznano drugiej na mecie Nigeryjce Oludamoli Osayomi, jednak u zawodniczki wykryto niedozwolony doping[7][8][9][10][11][12] i odebrano jej medal[13][14][15].
Już po zakończeniu zawodów ogłoszono, że niedozwolone środki wykryto także w organizmie nigeryjskiej biegaczki Folashade Abugan – została ona pozbawiona dwóch srebrnych medali (w biegu na 400 metrów oraz sztafecie 4 × 400 m)[16][17].
Nietypowy przebieg miał także finałowy bieg na 100 metrów mężczyzn – ówczesnemu wicemistrzowi Europy na tym dystansie, Markowi Lewis-Francisowi podczas startu odsunął się blok startowy. Brytyjczyk (mający we wszystkich czterech biegach reakcje startowe ok. 0,15 s) zdołał jednak wyprzedzić prawie wszystkich rywali i zdobyć srebrny medal[6].
Rezultaty
WR – rekord świata | CR – rekord igrzysk | NR – rekord kraju | AR – rekord kontynentu |
SB – najlepszy wynik w sezonie | WL – najlepszy tegoroczny wynik na listach światowych | PB – rekord życiowy |
Mężczyźni
Konkurencja: | 1. miejsce | Rezultat | 2. miejsce | Rezultat | 3. miejsce | Rezultat |
Bieg na 100 m | Lerone Clarke | 10,12 | Mark Lewis-Francis | 10,20 | Aaron Armstrong | 10,24 |
Bieg na 200 m | Leon Baptiste | 20,45 | Lansford Spence | 20,49 | Christian Malcolm | 20,52 |
Bieg na 400 m | Mark Mutai | 45,44 | Sean Wroe | 45,46 | Ramon Miller | 45,55 SB |
Bieg na 800 m | Boaz Kiplagat Lalang | 1:46,60 | Richard Kiplagat | 1:46,95 | Abraham Kiplagat | 1:47,37 |
Bieg na 1500 m | Silas Kiplagat | 3:41,78 | James Magut | 3:42,27 | Nick Willis | 3:42,38 |
Bieg na 5000 m[18] | Moses Kipsiro | 13:31,25 | Eliud Kipchoge | 13:31,32 | Mark Kosgey Kiptoo | 13:32,58 |
Bieg na 10 000 m | Moses Kipsiro | 27:57,39 | Daniel Salel | 27:57,57 | Joseph Birech | 27:58,58 PB |
Bieg na 110 m przez płotki | Andy Turner | 13,38 | William Sharman | 13,50 | Lawrence Clarke | 13,70 |
Bieg na 400 m przez płotki | David Greene | 48,52 | Louis Jacob van Zyl | 48,63 | Rhys Williams | 49,19 |
Bieg na 3000 m z przeszkodami | Richard Mateelong | 8:16,39 | Ezekiel Kemboi | 8:18,47 | Brimin Kipruto | 8:19,65 |
Sztafeta 4 × 100 m | Anglia Ryan Scott Leon Baptiste Marlon Devonish Mark Lewis-Francis | 38,74 | Jamajka Lerone Clarke Lansford Spence Rasheed Dwyer Remaldo Rose | 38,79 | Indie Rahamatulla Molla Suresh Sathya Shameer Naseema Manzile Md Abdul Najeeb Qureshi | 38,89 |
Sztafeta 4 × 400 m | Australia Joel Milburn Kevin Moore Brendan Cole Sean Wroe | 3:03,30 | Kenia Vincent Koskei Vincent Kiilo Anderson Mutegi Mark Mutai | 3:03,84 | Anglia Conrad Williams Nick Leavey Richard Yates Robert Tobin | 3:03,97 |
Chód na 20 km | Jared Tallent | 1:22:18 | Luke Adams | 1:22:41 | Harminder Singh | 1:23:27 |
Maraton | John Kelai | 2:14:35 | Michael Shelley | 2:15:28 | Amos Tirop Matui | 2:15:58 |
Skok w dal | Fabrice Lapierre | 8,30 | Greg Rutherford | 8,22 SB | Ignisious Gaisah | 8,12 SB |
Trójskok | Tosin Oke | 17,16 | Hugo Mamba | 17,14 NR | Renjith Maheshwary | 17,07 NR |
Skok wzwyż | Donald Thomas | 2,32 SB | Trevor Barry | 2,29 PB | Kabelo Kgosiemang | 2,26 =SB |
Skok o tyczce | Steve Hooker | 5,60 | Steven Lewis | 5,60 SB | Max Eaves | 5,40 PB |
Pchnięcie kulą | Dylan Armstrong | 21,02 CR | Dorian Scott | 20,19 | Dale Stevenson | 19,99 =PB |
Rzut dyskiem | Benn Harradine | 65,45 | Vikas Gowda | 63,69 SB | Carl Myerscough | 60,64 |
Rzut młotem | Chris Harmse | 73,15 | Alex Smith | 72,95 PB | Mike Floyd | 69,34 |
Rzut oszczepem | Jarrod Bannister | 81,71 | Stuart Farquhar | 78,15 | Kashinath Naik | 74,29 |
Dziesięciobój | Jamie Adjetey-Nelson | 8070 pkt. | Brent Newdick | 7899 pkt. | Martin Brockman | 7712 pkt. PB |
Kobiety
Konkurencja: | 1. miejsce | Rezultat | 2. miejsce | Rezultat | 3. miejsce | Rezultat |
Bieg na 100 m | Natasha Mayers | 11,37 | Katherine Endacott | 11,44 PB | Delphine Atangana | 11,48 |
Bieg na 200 m | Cydonie Mothersill | 22,89 | Abiodun Oyepitan | 23,26 | Adrienne Power | 23,52 |
Bieg na 400 m | Amantle Montsho | 50,10 CR | Aliann Pompey | 51,65 SB | Christine Amertil | 51,96 |
Bieg na 800 m | Nancy Langat | 2:00,01 | Nikki Hamblin | 2:00,05 | Diane Cummins | 2:00,13 |
Bieg na 1500 m | Nancy Langat | 4:05,26 CR | Nikki Hamblin | 4:05,97 | Stephanie Twell | 4:06,15 |
Bieg na 5000 m | Vivian Cheruiyot | 15:55,12 | Sylvia Jebiwott Kibet | 15:55,61 | Ines Chenonge | 16:02,47 |
Bieg na 10 000 m | Grace Momanyi | 32:34,11 | Doris Changeywo | 32:36,97 | Kavita Raut | 33:05,28 |
Bieg na 100 m przez płotki | Sally McLellan | 12,67 | Angela Whyte | 12,98 | Andrea Miller | 13,25 |
Bieg na 400 m przez płotki | Ajoke Odumosu | 55,28 | Eilidh Child | 55,62 | Nickiesha Wilson | 56,06 |
Bieg na 3000 m z przeszkodami | Milcah Chemos Cheywa | 9:40,96 | Mercy Njoroge | 9:41,54 | Gladys Kipkemoi | 9:52,51 |
Sztafeta 4 × 100 m | Anglia Katherine Endacott Montell Douglas Laura Turner Abiodun Oyepitan | 44,19 | Ghana Rosina Amenebede Elizabeth Amolofo Beatrice Gyaman Janet Amponsah | 45,24 | Indie Geetha Saati Srabani Nanda P. K. Priya Jyothi Hiriyur Manjunath | 45,25 |
Sztafeta 4 × 400 m | Indie Manjeet Kaur Sini Jose Ashwini Chidananda Akkunji Mandeep Kaur | 3:27,77 | Anglia Kelly Massey Vicki Barr Meghan Beesley Nadine Okyere | 3:29,51 | Kanada Amonn Nelson Adrienne Power Vicki Tolton Carline Muir | 3:30,20 |
Chód na 20 km | Johanna Jackson | 1:34:22 | Claire Tallent | 1:36:55 | Grace Njue | 1:37:49 |
Maraton | Irene Jerotich | 2:34:32 | Irene Mogake | 2:34:43 | Lisa Weightman | 2:35:25 |
Skok w dal | Alice Falaiye | 6,50 | Prajusha Maliakkal | 6,47 | Tabia Charles | 6,44 |
Trójskok | Trecia Smith | 14,19 SB | Ayanna Alexander | 13,91 SB | Tabia Charles | 13,84 |
Skok wzwyż | Nicole Forrester | 1,91 | Sheree Francis | 1,88 | Levern Spencer | 1,88 |
Skok o tyczce | Alana Boyd | 4,40 | Mariana Zachariadi | 4,40 | Kate Dennison Carly Dockendorf Kelsie Hendry | 4,25 |
Pchnięcie kulą | Valerie Vili | 20,47 | Cleopatra Borel-Brown | 19,03 | Margaret Satupai | 16,43 NR NUR NJR PB |
Rzut dyskiem | Krishna Poonia | 61,51 | Harwant Kaur | 60,16 | Seema Antil | 58,46 |
Rzut młotem | Sultana Frizell | 68,57 CR | Carys Parry | 64,93 SB | Zoe Derham | 64,04 |
Rzut oszczepem | Sunette Viljoen | 62,34 | Kimberley Mickle | 60,90 SB | Justine Robbeson | 60,03 |
Siedmiobój | Louise Hazel | 6156 pkt. PB | Jessica Zelinka | 6100 pkt. | Grace Clements | 5819 pkt. |
Rekordy
Podczas zawodów ustanowiono 32 krajowe rekordy w kategorii seniorów:
Mężczyźni
Zawodnik | Reprezentacja | Konkurencja | Rezultat |
---|---|---|---|
Abdul Najeeb Quereshi | Indie | bieg na 100 metrów | 10,30[19] |
Hassan Said | Malediwy | bieg na 200 metrów | 22,07 |
Hassan Said | Malediwy | bieg na 400 metrów | 48,56 |
Nelson Stone | Papua-Nowa Gwinea | bieg na 400 metrów | 46,70 |
Jon Rankin | Kajmany | bieg na 800 metrów | 1:51,35 |
Arnold Sorina | Vanuatu | bieg na 800 metrów | 1:51,13 |
Jon Rankin | Kajmany | bieg na 800 metrów | 1:51,10[20] |
Chaminda Indika Wijekoon | Sri Lanka | bieg na 1500 metrów | 3:40,78 |
Cleveland Forde | Gujana | bieg na 1500 metrów | 3:44,23 |
Jon Rankin | Kajmany | bieg na 1500 metrów | 3:46,12 |
Rahamatulla Molla Sathya Suresh Sameer Mon Abdul Najeeb Quereshi | Indie | sztafeta 4 × 100 metrów | 39,00 |
Roshand Cox Reonardy Harvey Delano Williams Darian Forbes | Turks i Caicos | sztafeta 4 × 100 metrów | 41,99 |
Rahamatulla Molla Sathya Suresh Sameer Mon Abdul Najeeb Quereshi | Indie | sztafeta 4 × 100 metrów | 38,89[21] |
William Woodcock | Seszele | skok wzwyż | 2,20 |
Hugo Mamba | Kamerun | trójskok | 17,14 |
Renjith Maheshwary | Indie | trójskok | 17,07 |
Adolphus Jones | Saint Kitts i Nevis | dziesięciobój | 7258 pkt |
Kobiety
Zawodnik | Reprezentacja | Konkurencja | Rezultat |
---|---|---|---|
Susan Tengatenga | Malawi | bieg na 100 metrów | 12,38 |
Toea Wisil | Papua-Nowa Gwinea | bieg na 200 metrów | 23,65 |
Susan Tengatenga | Malawi | bieg na 200 metrów | 25,36 |
Mirfath Mirfath | Malediwy | bieg na 400 metrów | 1:00,33 |
Salome Dell | Papua-Nowa Gwinea | bieg na 800 metrów | 2:03,53 |
Janet Achola | Uganda | bieg na 1500 metrów | 4:09,51 |
Sudha Singh | Indie | bieg na 3000 metrów z przeszkodami | 9:57,63 |
Katy Sealy | Belize | bieg na 100 metrów przez płotki | 16,40[22] |
Lydia Mushila Kgalalelo Sefou Oarabile Babolayi Amantle Montsho | Botswana | sztafeta 4 × 400 metrów | 3:36,01 |
Betty Barua Salome Dell Helen Philemon Toea Wisil | Papua-Nowa Gwinea | sztafeta 4 × 400 metrów | 3:40,40 |
Maliakhal Prajusha | Indie | trójskok | 13,72 |
Selloane Tsoaeli | Lesotho | skok wzwyż | 1,78[23] |
Selloane Tsoaeli | Lesotho | skok wzwyż | 1,78[24] |
Margaret Satupai | Samoa | pchnięcie kulą | 16,43 |
Linda Benin | Ghana | rzut młotem | 59,33 |
Przypisy
Bibliografia
- Mike Rowbottom , Kenya looking to dethrone England and Australia in Delhi – Commonwealth Games preview [online], iaaf.org [dostęp 2010-10-06] [zarchiwizowane z adresu 2012-08-01] (ang.).
- Mike Rowbottom , Kipsiro upsets Kipchoge – Commonwealth Games Day One [online], iaaf.org [dostęp 2010-10-07] [zarchiwizowane z adresu 2010-10-09] (ang.).
- Mike Rowbottom , Clarke and Oludamola take 100m crowns, Armstrong dominates Shot Put in Delhi – Commonwealth Games Day Two [online], iaaf.org [dostęp 2010-10-08] (ang.).
- Mike Rowbottom , Langat breaks Games 1500m record, Turner leads high hurdles sweep for England in Delhi – Commonwealth Games Day Three [online], iaaf.org [dostęp 2010-10-09] [zarchiwizowane z adresu 2011-08-19] (ang.).
- Mike Rowbottom , Two more gold for Kenya, Adams dominates Shot Put – Commonwealth Games Day Four [online], iaaf.org [dostęp 2010-10-10] [zarchiwizowane z adresu 2012-08-02] (ang.).
- Mike Rowbottom , Kenyan men sweep 800m, two medals for India in Delhi – Commonwealth Games, Day Five [online], iaaf.org [dostęp 2010-10-11] [zarchiwizowane z adresu 2012-08-02] (ang.).
- Mike Rowbottom , India sweeps women’s Discus Throw, Langat and Kipsiro complete doubles – Commonwealth Games Day Six [online], iaaf.org [dostęp 2010-10-12] [zarchiwizowane z adresu 2011-06-29] (ang.).
- Mike Rowbottom , Women’s relay team crowns Indian glory – Commonwealth Games, Day Seven [online], iaaf.org [dostęp 2010-10-13] [zarchiwizowane z adresu 2010-12-20] (ang.).
- Mike Rowbottom , Double marathon triumph for Kenya ends athletics programme at Commonwealth Games [online], iaaf.org [dostęp 2010-10-14] [zarchiwizowane z adresu 2012-08-04] (ang.).
- 2010 Commonwealth Games [online], rubaisport.com [dostęp 2010-10-06] [zarchiwizowane z adresu 2011-10-05] (ang.).
- 19th Commonwealth Games, Jawaharlal Nehru Sports Complex Delhi IND 6 – 14 October 2010 [online], tilastopaja.org [dostęp 2010-10-06] [zarchiwizowane z adresu 2016-03-03] (ang.).