EM i friidrett 1966
EM i friidrett 1966 ble arrangert i Budapest 30. august–4. september. Konkurransene ble arrangert på Népstadion.
EM i friidrett 1966 | |||
---|---|---|---|
Generell informasjon | |||
Idrettsgren | Friidrett | ||
Arrangør | Det europeiske friidrettsforbundet | ||
Vertsby | Budapest | ||
Vertsland | Ungarn | ||
Arena(er) | Népstadion | ||
Dato | 30. august–4. september 1966 | ||
Utgavenummer | 8 | ||
Deltakernasjoner | 30 | ||
Deltakere | 769 | ||
Øvelser | 36 | ||
Mesterskap | |||
Forrige – neste | |||
Beograd 1958 – Athen 1969 |
Friidrett | ||||
---|---|---|---|---|
Løpsøvelser | ||||
100 m | menn | kvinner | ||
200 m | menn | kvinner | ||
400 m | menn | kvinner | ||
800 m | menn | kvinner | ||
1500 m | menn | |||
5000 m | menn | |||
10 000 m | menn | |||
80 m hekk | kvinner | |||
110 m hekk | menn | |||
400 m hekk | menn | kvinner | ||
3000 m hinder | menn | |||
4×100 m stafett | menn | kvinner | ||
4×400 m stafett | menn | |||
Landeveisøvelser | ||||
Maraton | menn | |||
20 km kappgang | menn | |||
50 km kappgang | menn | |||
Tekniske øvelser | ||||
Lengdehopp | menn | kvinner | ||
Tresteg | menn | |||
Høydehopp | menn | kvinner | ||
Stavsprang | menn | |||
Kulestøt | menn | kvinner | ||
Diskoskast | menn | kvinner | ||
Spydkast | menn | kvinner | ||
Sleggekast | menn | |||
Sammensatte øvelser | ||||
Femkamp | kvinner | |||
Tikamp | menn |
Resultater
Menn
Løpsøvelser
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 meter detaljer | Wiesław Maniak Polen | 10,5 | Roger Bambuck Frankrike | 10,5 | Claude Piquemal Frankrike | 10,5 |
200 meter detaljer | Roger Bambuck Frankrike | 20,9 | Marian Dudziak Polen | 21,0 | Jean-Claude Nallet Frankrike | 21,0 |
400 meter | Stanisław Grędziński Polen | 46,0 | Andrzej Badeński Polen | 46,2 | Manfred Kinder Vest-Tyskland | 46,3 |
800 meter | Manfred Matuschewski DDR | 1.45,9 (MR) | Franz-Josef Kemper Vest-Tyskland | 1.46,0 | Bodo Tümmler Vest-Tyskland | 1.46,3 |
1500 meter | Bodo Tümmler Vest-Tyskland | 3.41,9 | Michel Jazy Frankrike | 3.42,2 | Harald Norpoth Vest-Tyskland | 3.42,4 |
5000 meter | Michel Jazy Frankrike | 13.42,8 (MR) | Harald Norpoth Vest-Tyskland | 13.44,0 | Bernd Dießner DDR | 13.47,8 |
10000 meter | Jürgen Haase DDR | 28.26,0 (MR) | Lájos Mecser Ungarn | 28.27,0 | Leonid Mikitenko Sovjetunionen | 28.32,2 |
Maraton | James Hogan Storbritannia | 2.20.05 | Aurèle Vandendriessche Belgia | 2.21.44 | Gyula Tóth Ungarn | 2.22.02 |
20 km kappgang | Dieter Lindner DDR | 1.29.25 | Vladimir Golubnitsjij Sovjetunionen | 1.30.06 | Nikolaj Smaga Sovjetunionen | 1.30.18 |
50 km kappgang | Abdon Pamich Italia | 4.18.42 | Gennadij Agapov Sovjetunionen | 4.20.01 | Aleksander Sjerbina Sovjetunionen | 4.20,47 |
110 meter hekk | Eddy Ottoz Italia | 13,7 | Hinrich John Vest-Tyskland | 14,0 | Marcel Duriez Frankrike | 14,0 |
400 meter hekk | Roberto Frinolli Italia | 49,8 | Gerd Loßdörfer Vest-Tyskland | 50,3 | Robert Poirier Frankrike | 50,5 |
3000 meter hinder | Viktor Kudinski Sovjetunionen | 8.26,6 (MR) | Anatolij Kurjan Sovjetunionen | 8.28,0 | Gaston Roelants Belgia | 8.28,0 |
4 x 100 meter stafett | Frankrike | 39,4 (MR) | Sovjetunionen | 39,8 | Vest-Tyskland
| 39,8 |
4 x 400 meter stafett | Polen | 3.04,5 (MR) | Vest-Tyskland | 3.04,8 | Øst-Tyskland
| 3.05,7 |
Tekniske øvelser
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Høyde | Jacques Madubost Frankrike | 2,12 | Robert Sainte-Rose Frankrike | 2,12 | Valerij Skvorsov Sovjetunionen | 2,09 |
Lengde | Lynn Davies Storbritannia | 7,98 | Igor Ter-Ovanesian Sovjetunionen | 7,88 | Jean Cochard Frankrike | 7,88 |
Stavsprang | Wolfgang Nordwig DDR | 5,10 (MR) | Christos Papanicolaou Hellas | 5,05 | Hervé d'Encausse Frankrike | 5,00 |
Tresteg | Georgi Stojkovski Bulgaria | 16,67 (MR) | Hans-Jürgen Rückborn DDR | 16,66 | Henrik Kalocsai Ungarn | 16,59 |
Spyd | Jānis Lūsis Sovjetunionen | 84,48 (MR) | Władysław Nikiciuk Polen | 81,76 | Gergely Kulcsár Ungarn | 80,54 |
Diskos | Detlef Thorith DDR | 57,42 (MR) | Hartmut Losch DDR | 57,34 | Lothar Milde DDR | 56,80 |
Kulestøt | Vilmos Varjú Ungarn | 19,43 (MR) | Nikolaj Karasov Sovjetunionen | 18,82 | Władysław Komar Polen | 18,68 |
Slegge | Romuald Klim Sovjetunionen | 70,02 (MR) | Gyula Zsivótzky Ungarn | 68,62 | Uwe Beyer Vest-Tyskland | 67,28 |
Tikamp | Werner von Moltke Vest-Tyskland | 7740 p. | Jörg Mattheis Vest-Tyskland | 7614 p. | Horst Beyer Vest-Tyskland | 7562 p. |
Kvinner
Løpsøvelser
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 meter detaljer | Ewa Kłobukowska Polen | 11,5 | Irena Kirszenstein Polen | 11,5 | Karin Frisch Vest-Tyskland | 11,8 |
200 meter detaljer | Irena Kirszenstein Polen | 23,1 (MR) | Ewa Kłobukowska Polen | 23,4 | Vera Popkova Sovjetunionen | 23,7 |
400 meter | Anna Chmelková Tsjekkoslovakia | 52,9 (MR) | Antónia Munkácsi Ungarn | 53,9 | Monique Noirot Frankrike | 54,0 |
800 meter | Vera Nikolić Jugoslavia | 2.02,8 | Zsuzsa Szabó Ungarn | 2.03,1 | Antje Gleichfeld Vest-Tyskland | 2.03,7 |
80 meter hekk | Karin Balzer DDR | 10,7 | Karin Frisch Vest-Tyskland | 10,7 | Elzbieta Bednarek Polen | 10,7 |
4 x 100 meter hekk | Polen | 44,4 (MR) | Vest-Tyskland
| 44,5 | Sovjetunionen | 44,6 |
Tekniske øvelser
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Høyde | Taisija Tsjentsjik Sovjetunionen | 1,75 | Ljudmila Komleva Sovjetunionen | 1,73 | Jarosława Bieda Polen | 1,71 |
Lengde | Irena Kirszenstein Polen | 6,55 (MR) | Diana Jorgova Bulgaria | 6,45 | Helga Hoffmann Vest-Tyskland | 6,38 |
Spyd detaljer | Marion Lüttge DDR | 58,74 (MR) | Mihaela Penes Romania | 56,94 | Valentina Popova Sovjetunionen | 56,70 |
Diskos | Christine Spielberg DDR | 57,76 (MR) | Liesel Westermann Vest-Tyskland | 57,38 | Anita Hentschel DDR | 56,80 |
Kulestøt | Nadezjda Tsjizjova Sovjetunionen | 17,22 | Margitta Gummel DDR | 17,05 | Marita Lange DDR | 16,96 |
Femkamp | Valentina Tikhomirova Sovjetunionen | 4787 p. | Heide Rosendahl Vest-Tyskland | 4765 p. | Ingeborg Exner DDR | 4713 p. |
Forkortelser
- MR: Mesterskapsrekord
Medaljestatistikk
* Vertsnasjon ( Ungarn)
Nr. | Land | Gull | Sølv | Bronse | Totalt |
---|---|---|---|---|---|
1 | Øst-Tyskland (GDR) | 8 | 3 | 6 | 17 |
2 | Polen (POL) | 7 | 5 | 3 | 15 |
3 | Sovjetunionen (URS) | 6 | 7 | 7 | 20 |
4 | Frankrike (FRA) | 4 | 3 | 7 | 14 |
5 | Italia (ITA) | 3 | 0 | 0 | 3 |
6 | Vest-Tyskland (FRG) | 2 | 10 | 9 | 21 |
7 | Storbritannia (GBR) | 2 | 0 | 0 | 2 |
8 | Ungarn (HUN)* | 1 | 4 | 3 | 8 |
9 | Bulgaria (BUL) | 1 | 1 | 0 | 2 |
10 | Jugoslavia (YUG) | 1 | 0 | 0 | 1 |
Tsjekkoslovakia (TCH) | 1 | 0 | 0 | 1 | |
12 | Belgia (BEL) | 0 | 1 | 1 | 2 |
13 | Hellas (GRE) | 0 | 1 | 0 | 1 |
Romania (ROU) | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Totalt (14 land) | 36 | 36 | 36 | 108 |
Kilder
- Resultater, kvinner GBR Athletics
- Resultater, menn GBR Athletics
🔥 Top keywords: Portal:ForsideOrderud-sakenKristin KirkemoVeronica OrderudEM i fotball 2024Per Kristian OrderudLars GrønnerødSpesial:SøkAnne Orderud PaustRomelu LukakuDag Erik PedersenKylian MbappéPer PaustEuropamesterskapet i fotball for mennTete LidbomDidier DeschampsFrankrikes herrelandslag i fotballAntoine GriezmannTore SandbergEM i fotball 2021SlovakiaRalf RangnickN’Golo KantéSankthansÅge HareideKristoffer LøkbergFil:Félix Romero Mengíbar.jpgFil:Mujinga Kambundji Birmingham 2018.jpgVerdensmesterskapet i fotball for mennBelgias herrelandslag i fotballMarko ArnautovićØsterrikes herrelandslag i fotballListe over europamestere i fotball for mennNorgeOlivier GiroudVM i fotball 2022Spesial:Siste endringerVM i fotball 2026Cristiano Ronaldo