Pasaules čempionāts starptautiskajā dambretē sievietēm
Pasaules čempionāts starptautiskajā dambretē sievietēm ir ikgadējas sacensības, kas notiek Pasaules dambretes federācijas (FMJD) paspārnē. Pirmais čempionāts notika 1973. gadā Amsterdamā, Nīderlandē. Tajā uzvarēja PSRS pārstāve Jeļena Mihailovska, kura uzvarēja piecas reizes pēc kārtas. Kopš 1981. gada čempionāts tiek rīkots reizi divos gados, un starplaikos čempione savu titulu aizstāv mačā.[1] Čempionāts notiek pēc apļveida sistēmas. Visvairāk titulu ir Latvijas dambretistei Zojai Golubevai — 15. Kopš 1999. gada pasaules čempionāti notiek ar saīsinātu spēles laiku — ātrspēles formātā, bet kopš 2013. gada ātrās dambretes formātā (rapidā). Pašreizējā pasaules čempione ir krieviete Matrjona Nogovicina (1. tituls).
Mačs par pasaules čempiones titulu
Pasaules čempionāts notiek reizi divos gados, nepāra gados. Mačs par pasaules čempiones titulu notiek nākamā (pāra) gadā pēc pasaules čempionāta. Ja titula īpašniece paliek nemainīga, tad mačā piedalās čempione un otro vietu ieguvušā sportiste. Ja titula īpašniece ir mainījusies, tad mačā piedalās jaunā un bijusī pasaules čempione.[2]
Klasiskā dambrete
Gads | Norises vieta | Zelts | Sudrabs | Bronza | Sacensību formats |
---|---|---|---|---|---|
1973 | Amsterdama | Jeļena Mihailovska | Tatjana Stepanova | Raimonda Barasa | turnīrs |
1974 | Amsterdama | Jeļena Mihailovska | Iraida Spaska | Barbara Grāsa | turnīrs |
1975 | Amsterdama | Jeļena Mihailovska | Ļubova Travina | Barbara Grāsa | turnīrs |
1976 | Amsterdama | Jeļena Mihailovska | Ļubova Travina Barbara Grāsa | ------ | turnīrs |
1977 | Amsterdama | Jeļena Mihailovska | Ludmila Sohņenko | Barbara Grāsa | turnīrs |
1979 | Snēka | Ludmila Sohņenko | Jeļena Altšula | Petra Polmane | turnīrs + mačs Ludmila Sohņenko — Jeļena Altšula (+2=2—2) |
1980 | Delīra | Jeļena Altšula | Ludmila Sohņenko | Jeļena Mihailovska | turnīrs |
1981 | Rīga | Olga Levina | Irina Paškeviča | Ludmila Sohņenko | turnīrs |
1982 | Maskava | Jeļena Altšula | mačs ar Olga Levina (+3=8—1) | ||
1983 | Sandomeža | Jeļena Altšula | Olga Levina | Živile Sakalauskaite | turnīrs |
1984 | Tallina | Jeļena Altšula | mačs ar Olgu Levinu (+3=6—0) | ||
1985 | Kannas | Jeļena Altšula | Živile Ringelene | Zoja Sadovska | turnīrs + mačs par tiesībām kļūt par pretendenti Zoja Sadovska — Živile Ringelene (+2=4—0) |
1986 | Minska | Zoja Sadovska | mačs ar Jeļenu Altšulu (+3=9—0) | ||
1987 | Minska | Olga Levina | Jeļena Altšula | Kārena van Lita | turnīrs |
1988 | Jalta | Zoja Sadovska | mačs ar Olgu Levinu (+3=7—0) | ||
1989 | Rosmalena | Olga Levina | Zoja Sadovska Jeļena Altšula | ------ | turnīrs; Olga Levina ieguva 22 punktus no 22 |
1990 | Picunda | Zoja Sadovska | mačs ar Olga Levina (+4=5—0) | ||
1991 | Minska | Zoja Golubeva | Ņina Jankovska | Kārena van Lita | turnīrs + mačs par tiesībām kļūt par pretendenti Ņina Jankovska — Kārena van Lita (+1=4—0) |
1992 | Kijiva | Zoja Golubeva | mačs ar Ņinu Jankovsku (+4=5—0) | ||
1993 | Brunsuma | Olga Levina | Jeļena Čitaikina Olga Kamišļejeva | ------ | turnīrs |
1994 | Zoja Golubeva | mačs nenotika, tituls piešķirts | |||
1995 | Bamako | Zoja Golubeva | Kārena van Lita | Jūlija Makarenkova | turnīrs |
1996 | Vūgta | Zoja Golubeva | mačs ar Kārenu van Litu (+2—1) | ||
1997 | Miņska Mazovecka | Zoja Golubeva | Olga Kamišļejeva Eva Minkina | ------ | turnīrs + mačs par tiesībām kļūt par pretendenti Eva Minkina — Olga Kamišļejeva (+2=4—0) |
1999 | Jakutska | Zoja Golubeva | Ņina Hūkmane | Tatjana Teterina | turnīrs + mačs Zoja Golubeva-Ņina Hūkmane-Tatjana Teterina (5:4:3) |
2000 | Zitfena | Zoja Golubeva | mačs ar Ņina Hūkmane (+3—0) | ||
2001 | Velp | Tamāra Tansikužina | Olga Baltaži | Laima Pakuckiene | turnīrs |
2002 | Rīga Ufa | Tamāra Tansikužina | mačs ar Zoju Golubevu (+2—1) | ||
2003 | Zautelande | Olga Kamišļejeva | Zoja Golubeva | Olga Baltaži | turnīrs |
2004 | Ufa | Tamāra Tansikužina | mačs ar Olga Kamišļejeva (+2—1) | ||
2005 | Latroniko | Darja Tkačenko | Irina Paškeviča | Ņina Hūkmane | turnīrs |
2006 | Jakutska Kijiva | Darja Tkačenko | mačs ar Tamāru Tansikužinu (+2—1) | ||
2007 | Jakutska | Tamāra Tansikužina | Darja Tkačenko | Marfa Ņikitina | turnīrs |
2008 | Kamjanske Ufa | Darja Tkačenko | mačs ar Tamāra Tansikužina (+3—0) | ||
2010 | Ufa | Zoja Golubeva | Ņina Hūkmane | Matrjona Nogovicina | turnīrs |
2011 | Kamjanske | Darja Tkačenko | mačs ar Zoja Golubeva (+2—1) | ||
2011 | Rivne | Tamāra Tansikužina | Matrjona Nogovicina | Viktorija Motričko | turnīrs |
2013 | Ulanbatora | Zoja Golubeva | Darja Tkačenko | Tamāra Tansikužina | turnīrs |
2015 | Zerenda | Zoja Golubeva | mačs ar Tamāru Tansikužinu (8:3:4:0—4:5:2:4) | ||
2015 | Uhaņa | Zoja Golubeva | Natālija Sadovska | Olga Kamišļejeva | turnīrs |
2016[3] | Karpača | Natālija Sadovska | mačs ar Olgu Kamišļejevu (atteicās Zoja Golubeva) | ||
2017[3] | Tallina | Zoja Golubeva | Olga Fedoroviča | Aigula Idrisova | turnīrs |
2018[4] | Rīga | Natālija Sadovska | mačs ar Zoju Golubevu | ||
2019[5] | Jakutska | Tamāra Tansikužina | Aigula Idrisova | Darja Fedoroviča | turnīrs |
2021[6] | Varšava | FMJD Tamāra Tansikužina | mačs ar Natālija Sadovska | ||
2021[7] | Tallina | RDF Matrjona Nogovicina | RDF Tamāra Tansikužina | Viktorija Motričko | turnīrs |
Ātrā dambrete (Rapids)
Gads | Norises vieta | Zelts | Sudrabs | Bronza |
---|---|---|---|---|
2012 | Lille | Ņina Hūkmane | Viktorija Motričko | Aianika Kychkina |
2013 | Ulanbatora | Darja Tkačenko | Viktorija Motričko | Natālija Sadovska |
2015[8] | Izmira | Matrjona Nogovicina | Tamāra Tansikužina | Olga Fedoroviča |
2016[9] | Izmira | Matrjona Nogovicina | Aigula Idrisova | Tamāra Tansikužina |
2017[10] | Izmira | Tamāra Tansikužina | Olga Baltaži | Aigula Idrisova |
2018[11] | Izmira | Matrjona Nogovicina | Viktorija Motričko | Zoja Golubeva |
2019[12] | Beilena | Tamāra Tansikužina | Munkhtuya Nasanbayar | Darja Tkačenko |
2020[13] | Antalja | Aigula Idrisova | Tamāra Tansikužina | Christina Osipova |
2021[14] | Julineka | Natālija Sadovska | FMJD Darja Tkačenko | RDF Tamāra Tansikužina |
Ātrspēle
Gads | Norises vieta | Zelts | Sudrabs | Bronza |
---|---|---|---|---|
1999 | Roterdama | Zoja Golubeva | Tamāra Tansikužina | Olga Baltaži |
2001 | Velpa | Ņina Hūkmane | Olga Kamišļejeva | Tamāra Tansikužina |
2007 | Jakutska | Darja Tkačenko | Jeļena Miļšina | Matrjona Nogovicina |
2009 | Berlīne | Zoja Golubeva | Ņina Hūkmane | Oļesja Abduļina |
2011 | Ufa | Zoja Golubeva | Darja Tkačenko | Ņina Hūkmane |
2012 | Lille | Aigula Idrisova | Matrjona Nogovicina | Olga Baltaži |
2013 | Ulanbatora | Matrjona Nogovicina | Viktorija Motričko | Darja Tkačenko |
2015[15] | Izmira | Olga Baltaži | Tamāra Tansikužina | FMJD Darja Tkačenko |
2016[16] | Izmira | Aigula Idrisova | Tamāra Tansikužina | Matrjona Nogovicina |
2017[17] | Izmira | Matrjona Nogovicina | Olga Fedoroviča | Tamāra Tansikužina |
2018[18] | Izmira | Darja Fedoroviča | Tamāra Tansikužina | Viktorija Motričko |
2019[19] | Rīga | Agata Parahina | Nika Leopoldova | Viktorija Motričko |
2020[20] | Antalja | Aļija Aminova | Matrjona Nogovicina | Aigula Idrisova |
2021[21] | Julineka | RDF Aigula Idrisova | RDF Tamāra Tansikužina | Marija Česnokova |
Skatīt arī
Atsauces
Ārējās saites
- Results in database KNDB
- World Championships Women 1973-2011 Arhivēts 2016. gada 4. martā, Wayback Machine vietnē.
- World Championships Blitz[novecojusi saite]