წელი | ქვეყანა |
---|
1928 | აშშ (მექანიკური ტელემაუწყებლობა) [1] |
1929 | გაერთიანებული სამეფო (მექანიკური) [2] გერმანია (მექანიკური) [3] |
1931 | საფრანგეთი (მექანიკური) კანადა (მხოლოდ კვებეკში) სსრკ (მექანიკური) |
1935 | გერმანია (კინო-სატელევიზიო სისტემა); ნახევრად-ელექტრონული) მექსიკა (ექსპერიმენტული) |
1936 | გაერთიანებული სამეფო (ელექტრონული - BBC One) გერმანია (ელექტრონული ტელევიზია - Deutscher Fernseh Rundfunk) აშშ (ელექტრონული; ექსპერიმენტული და არაკომერციული 1941 წლიდან - National Broadcasting Company) [4] |
1937 | თავისუფალი ქალაქი დანციგი (ელექტრონული) საფრანგეთი (ელექტრონული - TF1) [5] Poland (მექანიკური) [6] |
1938 | სსრკ (ელექტრონული) |
1939 | იაპონია (ელექტრონული) [7] იტალია (ელექტრონული) [8] პოლონეთი (ელექტრონული - TVP1) [6] |
1942 | ოკუპირებული საფრანგეთი |
1944 | საფრანგეთი (ხელმეორედ) |
1945 | სსრკ (ხელმეორედ) [9] |
1946 | გაერთიანებული სამეფო (ხელმეორედ) [10] მექსიკა - XE1GC [11] ფილიპინები (ექსპერიმენტული) |
1948 | ჩეხოსლოვაკია (ექსპერიმენტული) [12] ჩილე (ექსპერიმენტული) ნიდერლანდი (ექსპერიმენტული) |
1950 | კუბა ბრაზილია - Rede Tupi შვეიცარია - Schweizer Fernsehen დასავლეთი გერმანია (ექსპერიმენტული) |
1951 | არგენტინა - Canal 7 დანია - DR1 [13] ნიდერლანდი - Nederland 1 იაპონია (ხელმეორედ - NHK) |
1952 | კანადა - CBC ჩილე (1956 წლიდან) დომინიკელთა რესპუბლიკა დასავლეთი გერმანია - ARD აღმოსავლეთი გერმანია (ექსპერიმენტული) პოლონეთი (ხელმეორედ) ტაილანდი (ექსპერიმენტული) გაერთიანებული სამეფო ( შოტლანდია) ვენესუელა |
1953 | აშშ ( ალასკა) ბელგია - VRT [14] ჩეხოსლოვაკია ფილიპინები (ABS-ის მეშვეობით, დღეს ABS-CBN) გაერთიანებული სამეფო ( ჩრდილოეთი ირლანდია) |
1954 | კოლუმბია აშშ ( ჰავაი) იტალია მაროკო პუერტო-რიკო მონაკო ნორვეგია (ექსპერიმენტული) |
1955 | ფინეთი30 გვატემალა ლუქსემბურგი რუმინეთი (ექსპერიმენტული) |
1956 | ავსტრალია ალჟირი ავსტრია კვიპროსი აღმოსავლეთი გერმანია (სრული) გუამი ერაყი ნიკარაგუა რუმინეთი სამხრეთი კორეა საქართველოს სსრ (1991 წლიდან საქართველო) ესპანეთი ფილიპინები პანამა პორტუგალია (ესპერიმენტული) შვედეთი ურუგვაი იუგოსლავია აზერბაიჯანი |
1957 | ჩილე (სრული) ფინეთი ჰონგ-კონგი [15] უნგრეთი ქუვეითი ლიტვის სსრ (1990 წლიდან ლიტვა ) [16] |
1958 | ბერმუდა ჩინეთი მოლდოვა სალვადორი ირანი პერუ |
1959 | ბულგარეთი ეკვადორი ჰაიტი ჰონდურასი ინდოეთი ლიბანი ნიგერია რიუკიუს კუნძულები[17] |
1960 | კოსტა-რიკა ალბანეთი ნიდერლანდის ანტილები ახალი ზელანდია სამხრეთი როდეზია გაერთიანებული არაბული რესპუბლიკა (ეგვიპტე და სირია) ნორვეგია (სრული) |
1961 | ირლანდია [18] ჩრდილოეთი როდეზია აშშ-ის ვირჯინის კუნძულები |
1962 | კოტ-დ’ივუარი კონგოს რესპუბლიკა კენია მალტა [19] ინდონეზია სიერა-ლეონე ჩინეთის რესპუბლიკა [20] ტრინიდადი და ტობაგო გიბრალტარი[21] სუდანი |
1963 | ბოლივია ჩრდილოეთი კორეა საფრანგეთის პოლინეზია გაბონი მალაიზია სინგაპური იამაიკა უგანდა ზემო ვოლტა |
1964 | ამერიკის სამოა ბარბადოსი აღმოსავლეთი პაკისტანი ეთიოპია გვადელუპა ლიბერია მარტინიკა მავრიკი ჩრდილოეთი იემენი დასავლეთი პაკისტანი რეიუნიონი სურინამი გაერთიანებული სამეფო ( უელსი) [22] |
1965 | განა ახალი კალედონია პარაგვაი სენეგალი |
1966 | კამბოჯა კონგო-კინშასა საბერძნეთი ტუნისი ისლანდია ისრაელი სამხრეთი ვიეტნამი |
1967 | ჯიბუტი საფრანგეთის გვიანა [[სურათი:{{{flag alias-1949}}}|22x20px|border|მონღოლეთის დროშა]] მონღოლეთი სენ-პიერი და მიკელონი მადაგასკარი სენტ-ლუსია, ტაილანდი (TBC) |
1968 | თურქეთი იორდანია ეკვატორული გვინეა ლიბია |
1969 | წყნარი ოკეანის კუნძულების სამეურვეო ტერიტორია არაბთა გაერთიანებული საამიროები ბოსნიისა და ჰერცეგოვინას სოციალისტური რესპუბლიკა |
1970 | კატარი ჩრდილოეთი ვიეტნამი |
1972 | სენტ-ქრისტოფერი-ნევისი-ანგილია |
1973 | ბაჰრეინი ნიგერია ტანზანია ტოგო ბრიტანეთის ვირჯინის კუნძულები |
1974 | ავღანეთი ცენტრალური აფრიკის რესპუბლიკა გრენადა ომანი |
1975 | ანგოლა დომინიკა ბრუნეი ტუვალუ სამხრეთი იემენი უოლისი და ფუტუნა |
1976 | სამხრეთ აფრიკის რესპუბლიკა |
1977 | ბაჰამის კუნძულები [23] გვინეა არმოსავლეთ ტიმორი |
1978 | ბენინი ლიხტენშტაინი ლესოთო მალდივის რესპუბლიკა ესვატინი |
1979 | მიანმარი[24] მალი მოზამბიკი შრი-ლანკა სომალი ზამბია |
1980 | სენტ-ვინსენტი და გრენადინები |
1981 | ბელიზი მაკაო სამხრეთ-დასავლეთ აფრიკა |
1982 | მავრიტანია[25] |
1983 | ანდორა ანტიგუა და ბარბუდა კამბოჯა (ხელმეორედ) კამერუნი ნეპალი სეიშელის კუნძულები ვატიკანი [26] ლაოსი[27] |
1984 | ბურუნდი კაბო-ვერდე ჩადი კომორის კუნძულების კავშირი ფარერის კუნძულები |
1986 | მაიოტა ნიუე პაპუა-ახალი გვინეა |
1989 | კუკის კუნძულები სან-მარინო სამოა |
1991 | კაიმანის კუნძულები ფოლკლენდის კუნძულები[28] ფიჯი[29] გაიანა ნაურუ სან-ტომე და პრინსიპი |
1992 | ბოტსვანა სოლომონის კუნძულები ვანუატუ |
1993 | ერიტრეა რუანდა |
1995 | გამბია გვინეა-ბისაუ კირიბატი წმინდა ელენე, ამაღლება და ტრისტანი-და-კუნია ტერქსისა და კაიკოსის კუნძულები |
1996 | მალავი გრენლანდია პალაუ |
1999 | ბუტანი[30] |
2000 | ტონგა |
2007 | ალანდის კუნძულები[31] |
2008 | ლიხტენშტაინი |