Avrupa 23 Yaş Altı Atletizm Şampiyonası
Araçlar
Genel
Yazdır/dışa aktar
Diğer projelerde
Avrupa 23 Yaş Altı Atletizm Şampiyonası, Avrupa Atletizm Birliği (EAA) tarafından organize edilen ve 23 yaşın altındaki Avrupalı atletler için iki yılda bir yapılan atletizm yarışmasıdır. Organizasyon ilk olarak 1997'de düzenlendi ve 1992 ve 1994'te düzenlenen "A" ve "B" düzey liglere sahip iki yılda bir gerçekleşen Avrupa 23 Yaş Altı Atletizm Kupası'nın yerini almıştır.[1]
Yıl | Şehir | Ülke | Tarih | Stadyum | |
---|---|---|---|---|---|
1 | 1997 | Turku | Finlandiya | 10 – 13 Temmuz | Paavo Nurmi Stadyumu |
2 | 1999 | Göteborg | İsveç | 29 Temmuz – 1 Ağustos | Ullevi Stadyumu |
3 | 2001 | Amsterdam | Hollanda | 12 – 15 Temmuz | Amsterdam Olimpiyat Stadyumu |
4 | 2003 | Bydgoszcz | Polonya | 17 – 20 Temmuz | Zdzisław Krzyszkowiak Stadyumu |
5 | 2005 | Erfurt | Almanya | 14 – 17 Temmuz | Steigerwaldstadion |
6 | 2007 | Debrecen | Macaristan | 12 – 15 Temmuz | Gyulai István Atletizm Stadyumu |
7 | 2009 | Kaunas | Litvanya | 16 – 19 Temmuz | Darius ve Girėnas Stadyumu |
8 | 2011 | Ostrava | Çek Cumhuriyeti | 14 – 17 Temmuz | Městský Stadion |
9 | 2013 | Tampere | Finlandiya | 11 – 14 Temmuz | Ratina Stadyumu |
10 | 2015 | Tallinn | Estonya | 9 – 12 Temmuz | Kadriorg Stadyumu |
11 | 2017 | Bydgoszcz | Polonya | 13 – 16 Temmuz | Zdzisław Krzyszkowiak Stadyumu |
Yarışma | Rekor | Atlet | Ülke | Tarih | Şampiyona | Yer | Kyn. |
---|---|---|---|---|---|---|---|
100 m | 10.10 | Simeon Williamson | Büyük Britanya | 13 Temmuz 2007 | 2007 | Debrecen, Macaristan | |
200 m | 20.34 | Chris Lambert | Büyük Britanya | 20 Temmuz 2003 | 2003 | Bydgoszcz, Polonya | |
400 m | 45.04 | Leslie Djhone | Fransa | 19 Temmuz 2003 | 2003 | Bydgoszcz, Polonya | |
800 m | 1:45.21 | Nils Schumann | Almanya | 1 Ağustos 1999 | 1999 | Göteborg, İsveç | |
1500 m | 3:38.94 | Wolfram Müller | Almanya | 14 Temmuz 2001 | 2001 | Amsterdam, Hollanda | |
5000 m | 13:20.16 | Ali Kaya | Türkiye | 11 Temmuz 2015 | 2015 | Tallinn, Estonya | [2] |
10.000 m | 27:53.38 | Ali Kaya | Türkiye | 9 Temmuz 2015 | 2015 | Tallinn, Estonya | [3] |
110 engelli | 13.23 | Ladji Doucoure | Fransa | 20 Temmuz 2003 | 2003 | Bydgoszcz, Polonya | |
400 m engelli | 48.45 | Marek Plawgo | Polonya | 19 Temmuz 2003 | 2003 | Bydgoszcz, Polonya | |
3000 m su engelli | 8:25.86 | Martin Pröll | Avusturya | 19 Temmuz 2003 | 2003 | Bydgoszcz, Polonya | |
Yüksek atlama | 2.36 m | Aleksander Waleriańczyk | Polonya | 20 Temmuz 2003 | 2003 | Bydgoszcz, Polonya | |
Sırıkla atlama | 5.93 m | Romain Mesnil | Fransa | 1 Ağustos 1999 | 1999 | Göteborg, İsveç | |
Uzun atlama | 8.37 m (+1.1 m/s) | Eusebio Cáceres | İspanya | 12 Temmuz 2013 | 2013 | Tampere, Finlandiya | [4] |
Üç adım atlama | 17.72 m (+1.3 m/s) | Sheryf El-Sheryf | Ukrayna | 17 Temmuz 2011 | 2011 | Ostrava, Çekya | [5] |
Gülle atma | 20.45 m | David Storl | Almanya | 14 Temmuz 2011 | 2011 | Ostrava, Çekya | [6] |
Disk atma | 64.50 | Robert Harting | Almanya | 16 Temmuz 2005 | 2005 | Erfurt, Almanya | |
Çekiç atma | 80.88 m | Nicolas Figere | Fransa | 15 Temmuz 2001 | 2001 | Amsterdam, Hollanda | |
Cirit atma | 84.57 m | Ari Mannio | Finlandiya | 18 Temmuz 2009 | 2009 | Kaunas, Litvanya | |
Dekatlon | 8492 puan | Andrei Krauchanka | Belarus | 13 Temmuz 2007 | 2007 | Debrecen, Macaristan | |
(100 m), (uzun atlama), (gülle atma), (yüksek atlama), (400 m) / (110 m engelli), (disk atma), (sırıkla atlama), (cirit atma), (1500 m) | |||||||
20 km yürüyüş | 1:19:58 | Aigars Fadejevs | Letonya | 10 Temmuz 1997 | 1997 | Turku, Finlandiya | |
4x100 m bayrak yarışı | 38.77 | Deji Tobais Daniel Talbot Dannish Walker-Khan Adam Gemili | Büyük Britanya | 14 Temmuz 2013 | 2013 | Tampere, Finlandiya | [7] |
4 x 400 m bayrak yarışı | 3:02.13 | Maksim Dyldin Denis Alekseyev Artem Sergeyenkov Anton Kokorin | Rusya | 15 Temmuz 2007 | 2007 | Debrecen, Macaristan |
Yarışma | Rekor | Atlet | Ülke | Tarih | Şampiyona | Yer | Ref |
---|---|---|---|---|---|---|---|
100 m | 11.03 | Maria Karastamáti | Yunanistan | 16 Temmuz 2005 | 2005 | Erfurt, Almanya | |
200 m | 22.57 | Hana Benesova | Çekya | 13 Temmuz 1997 | 1997 | Turku, Finlandiya | |
400 m | 50.72 | Olga Zaytseva | Rusya | 16 Temmuz 2005 | 2005 | Erfurt, Almanya | |
800 m | 1:58.94 | Yelena Kofanova | Rusya | 18 Temmuz 2009 | 2009 | Kaunas, Litvanya | |
1500 m | 4:04.77 | Amela Terzić | Sırbistan | 12 Temmuz 2015 | 2015 | Tallinn, Estonya | [8] |
5000 m | 15:16.79 | Elvan Abeylegesse | Türkiye | 20 Temmuz 2003 | 2003 | Bydgoszcz, Polonya | |
10.000 m | 32:18.05 | Layesh Abdullayeva | Azerbaycan | 15 Temmuz 2011 | 2011 | Ostrava, Çekya | [9] |
100 m engelli | 12.71 (-0.2 m/s) | Noemi Zbären | İsviçre | 11 Temmuz 2015 | 2015 | Tallinn, Estonya | [10] |
400 m engelli | 54.50 | Angela Morosanu | Romanya | 14 Temmuz 2007 | 2007 | Debrecen, Macaristan | |
3000 m su engelli | 9:36.14 | Tugba Güvenç | Türkiye | 11 Temmuz 2015 | 2015 | Tallinn, Estonya | [11] |
Yüksek atlama | 1.98 m | Svetlana Lapina | Rusya | 1 Ağustos 1999 | 1999 | Göteborg, İsveç | |
Esthera Petre | Romanya | 16 Temmuz 2011 | 2011 | Ostrava, Çekya | [12] | ||
Alessia Trost | İtalya | 13 Temmuz 2013 | 2013 | Tampere, Finlandiya | [13] | ||
Sırıkla atlama | 4.70 m | Angelina Zhuk-Krasnova | Rusya | 13 Temmuz 2013 | 2013 | Tampere, Finlandiya | [14] |
Uzun atlama | 7.05 m | Darya Klishina | Rusya | 17 Temmuz 2011 | 2011 | Ostrava, Çekya | [15] |
Üç adım atlama | 14.70 m | Cristina Nicolau | Romanya | 1 Ağustos 1999 | 1999 | Göteborg, İsveç | |
Gülle atma | 19.73 m | Nadezhda Ostapchuk | Belarus | 12 Temmuz 2001 | 2001 | Amsterdam, Hollanda | |
Disk atma | 64.40 m | Kateryna Karsak | Ukrayna | 13 Temmuz 2007 | 2007 | Debrecen, Macaristan | |
Çekiç atma | 72.98 m | Alexandra Tavernier | Fransa | 10 Temmuz 2015 | 2015 | Tallinn, Estonya | [16] |
Cirit atma | 65.60 m | Christin Hussong | Almanya | 11 Temmuz 2015 | 2015 | Tallinn, Estonya | [17] |
Heptatlon | 6396 puan | Aiga Grabuste | Letonya | 19 Temmuz 2009 | 2009 | Kaunas, Litvanya | |
(100 m engelli), (yüksek atlama), (gülle atma), (200 m) / (uzun atlama), (cirit atma), (800 m) | |||||||
20 km yürüyüş | 1:27:17 | Mariya Ponomaryova | Rusya | 10 Temmuz 2015 | 2015 | Tallinn, Estonya | [18] |
4x100 m bayrak yarışı | 43.29 | Luise Hollender Leena Günther Tatjana Pinto Katharina Grompe | Almanya | 14 Temmuz 2013 | 2013 | Tampere, Finlandiya | [19] |
4 x 400 m bayrak yarışı | 3:26.58 | Olga Shulikova Ksenia Zadorina Yelena Novikova Lyudmila Litvinova | Rusya | 15 Temmuz 2007 | 2007 | Debrecen, Macaristan |
Sıra | Ülke | Altın | Gümüş | Bronz | Toplam |
---|---|---|---|---|---|
1 | Rusya | 85 | 70 | 53 | 208 |
2 | Büyük Britanya | 49 | 40 | 31 | 120 |
3 | Almanya | 47 | 66 | 60 | 173 |
4 | Polonya | 38 | 34 | 35 | 107 |
5 | Fransa | 32 | 23 | 33 | 88 |
6 | Ukrayna | 17 | 37 | 25 | 79 |
7 | İspanya | 17 | 19 | 21 | 57 |
8 | Belarus | 17 | 17 | 18 | 52 |
9 | Romanya | 17 | 14 | 12 | 43 |
10 | İtalya | 14 | 12 | 25 | 51 |
11 | Yunanistan | 11 | 4 | 7 | 22 |
12 | Türkiye | 10 | 7 | 3 | 20 |
13 | Macaristan | 9 | 8 | 10 | 27 |
14 | İsveç | 9 | 7 | 10 | 26 |
15 | Hollanda | 8 | 8 | 10 | 26 |
16 | Finlandiya | 7 | 13 | 17 | 37 |
17 | Letonya | 7 | 3 | 7 | 17 |
18 | Norveç | 6 | 2 | 3 | 11 |
19 | Çekya | 5 | 15 | 12 | 32 |
20 | Litvanya | 4 | 2 | 4 | 10 |
21 | Bulgaristan | 3 | 3 | 1 | 7 |
22 | Sırbistan | 3 | 1 | 5 | 9 |
23 | Belçika | 2 | 6 | 7 | 15 |
24 | Portekiz | 2 | 4 | 5 | 11 |
25 | Estonya | 2 | 3 | 3 | 8 |
25 | Slovenya | 2 | 3 | 3 | 8 |
27 | Hırvatistan | 2 | 2 | 3 | 7 |
28 | Yugoslavia | 2 | 2 | 1 | 5 |
29 | Slovakya | 2 | 1 | 2 | 5 |
30 | Azerbaycan | 2 | 1 | 0 | 3 |
31 | Avusturya | 2 | 0 | 3 | 5 |
32 | Danimarka | 1 | 3 | 2 | 6 |
32 | İsviçre | 1 | 3 | 2 | 6 |
34 | İzlanda | 1 | 0 | 0 | 1 |
34 | Moldova | 1 | 0 | 0 | 1 |
36 | İrlanda | 0 | 2 | 4 | 6 |
37 | İsrail | 0 | 1 | 0 | 1 |
37 | Lüksemburg | 0 | 1 | 0 | 1 |
39 | Bosna-Hersek | 0 | 0 | 1 | 1 |
39 | Kıbrıs Cumhuriyeti | 0 | 0 | 1 | 1 |
39 | Gürcistan | 0 | 0 | 1 | 1 |
39 | Karadağ | 0 | 0 | 1 | 1 |
39 | Toplam | 436 | 437 | 440 | 1313 |
Yıl | Klasman | Şehir | Ülke | Tarih | Kazanan | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Erkekler | Kadınlar | ||||||
1 | 1992 | A | Gateshead | Büyük Britanya | 18-19 Temmuz | Almanya | Büyük Britanya |
B | Villeneuve-d'Ascq | Fransa | Çekoslovakya | Fransa | |||
2 | 1994 | A | Ostrava | Çekya | 30-31 Temmuz | Almanya | Rusya |
B | Lillehammer | Norveç | Polonya | Ukrayna |
Avrupa Atletizm Birliği (EAA) Şampiyonaları | |
---|---|
Açık | |
Salon | |
U-23 (Ümitler) | |
U-20 (Gençler) | |
U-18 (Yıldızlar) |
|
Kros |
|
Atletizm rekorları | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Dünya rekorları · Dünya gençler rekorları · Dünya yıldızlar dereceleri · Dünya master rekorları · IPC dünya rekorları | |||||||
| |||||||
10-saniye engeli · Atletizmde rekorlarının gelişimi · Ulusal atletizm rekorları |