From Wikipedia, the free encyclopedia
2002 TV Guide NZ Television Awards Awarded for Excellence in New Zealand television Sponsored by TV Guide Date 29 June 2002 Location Auckland Country New Zealand Presented by New Zealand Academy of Film and Television Arts
The 2002 TV Guide NZ Television Awards were staged on Saturday 29 June 2002 in Auckland, New Zealand. Honouring excellence in New Zealand television for the previous year, the awards were sponsored by New Zealand TV Guide magazine, the final year of its eight-year period as a naming-rights sponsor of the awards. As there had been no awards in 2001, the 2002 awards also covered the 2001 awards period. The awards ceremony was not broadcast on television.[1] [2]
Nominees and winners Awards were given in 37 categories, including two people's choice awards – Best New Programme and Best Presenter.[3] [4] [5]
Best Children's Programme
Coke Smokefree Rockquest , Richard Hansen (Screentime-Communicado)Best Documentary
1951 , John Bates (Bates Productions)Big , Philippa Mossman (Greenstone Pictures)Numero Bruno , Nicola Saker (La Hood Productions)Best Drama Programme
Fish Skin Suit , Larry Parr & Julian Arahanga (Kahukura Productions)Clare , Dave Gibson (Gibson Group)Staunch , William Grieve & Keith Hunter (Hunter Productions)Best Drama Series or Serial
Best Entertainment Programme
What Now? 20th Anniversary Special , Tony Palmer (TVNZ)2001 Montana Wearable Art Awards , Ron Pledger (TVNZ)Pacifica Beats 2000, Greg Mayor (TVNZ)Best Entertainment Series
Best Documentary Series
Captain's Log , Gresham Bradley & John A. Givins (Livingstone Productions)The Big Art Trip , Janice Finn (Screentime-Communicado)Pioneer House , Miranda Grace (Touchdown Television)Best Factual Series
Country Calendar , Frank Torley /Country Calendar Production Team (TVNZ)Babies, Bettina Hollings & Bronwen Stewart (Imagination Television)It's Your Money , Derek Stuart (Touchdown Television)Best Lifestyle Series
Travel.co.nz , Tash Christie (Screentime-Communicado)Mitre 10 DIY Rescue , Julie Christie (Touchdown Television)Taste New Zealand , Leonie Mansor & Chris Wright (TVNZ)Best Comedy Programme
Spin Doctors , Tony Holden (Comedia Pictures) An Audience with the King , Mike King & Eric Derks (At Least Ya Havin' A Go)Willy Nilly , Judith Trye & John Gilbert (Big House)Xena: Warrior Princess "Lyre Lyre Hearts on Fire", Chloe Smith & Robert Tapert (Pacific Renaissance Pictures)Best Sports Programme
Fight For Life , John McDonald (TV3)Shell Helix Motorsport – V8 Supercars Pukekohe , David Turner & Stephen Coates (TVNZ – One Sports)Fisher & Paykel Series Netball NZ vs Australia , Stephen Coates (TVNZ – One Sports)Best Maori Programme
Whanau , Tumanako Productions & Greenstone Pictures Someone Else's Child , Rhonda Kite (Kiwa Productions)The Truth About Maori , Rhonda Kite (Kiwa Productions)Best Maori Language Programme
He Tohunga Whakairo , Toby Mills for Tawera Productions & Moana Maniapoto for Black Pearl Productions)Ahorangi 2000 , Derek Wooster (TVNZ)Ahorangi Ruamano , Maria Amoamo & Paora Maxwell (Te Aratai Productions)Best Actress
Mamaengaroa Kerr-Bell, Staunch (Hunter Productions) Best Actor
Tamati Te Nohotu, Staunch (Hunter Productions) Best Supporting Actress
Best Supporting Actor
Best Juvenile Actor/Actress
Rose McIver , Xena: Warrior Princess – Little Problems (Pacific Renaissance Pictures)Rachel Batty, Fish Skin Suit (Kahukura Productions) Luke Tarei, Fish Skin Suit (Kahukura Productions) Best Entertainment/Comedy Performance
Best Script Drama Programme
Toa Fraser & Keith Hunter, Staunch (Hunter Productions) Best Script, Drama Series
Gavin Strawhan, Mercy Peak (South Pacific Pictures) Best Script, Comedy
Best Director, Drama
Keith Hunter, Staunch (Hunter Productions) Geoff Cawthorn, Mercy Peak (South Pacific Pictures) Yvonne MacKay, Clare (Gibson Group) Best Director, Comedy
Mike Smith, Willy Nilly (Big House) Jason Gunn , jessie.com (Whitebait Productions)Tony Holden, Spin Doctors (Comedia Pictures) Best Director, Documentary
John Bates, 1951 (Bates Productions) Steve La Hood, Numero Bruno (La Hood Productions) Fiona Samuel , Virginity (Murmur Films)Best Director, Factual/Entertainment Programme
Bryan Bruce , Wild About New Zealand (Red Sky)Nigel Carpenter, Big Comedy Gala (Phoenix Television) Mike Ritchie, What Now? 20th Anniversary Special (TVNZ) Best Camera, Drama
James Cowley, Fish Skin Suit (Kahukura Productions) Best Camera, Non-Drama
Peter Young, Country Calendar (TVNZ) Swami Hansa, Kiwi Buddha (Spacific Films) Steven Orsbourn, Tuaman – Destiny in My Hands (Oxygen Productions) Best Editing, Drama
Tim Woodhouse, Staunch (Hunter Productions) Allanah Milne, Mercy Peak (South Pacific Pictures) Paul Sutorius, Clare (Gibson Group) Best Editing, Non-Drama
Peter Roberts, God, Sreenu and Me (MF Films) Geoff Conway, Numero Bruno (La Hood Productions) Ollie Tira'a, Polyfest 2001 (Front of the Box Productions) Best Original Music
Carl Doy, Buzz and Poppy (Huhu Enterprises) Joel Haines, Mercy Peak (South Pacific Pictures) Joost Langeveld & Victoria Kelly, Being Eve (South Pacific Pictures) Best Contribution to a Soundtrack
Suite 16, Carl Smith, Being Eve (South Pacific Pictures) Chris Burt, Cleopatra 2525 "Pod Whisperer" (Pacific Renaissance Pictures) Suite 16, Neil Newcombe, Carl Smith and Travis Hefferen, Mercy Peak (South Pacific Pictures) Best Production Design
Best Costume Design
Janet Dunn, Clare (Gibson Group) Jane Holland, Cleopatra 2525 "Run Cleo Run" (Pacific Renaissance Pictures) Jane Holland, Jack of All Trades "It's A Mad, Mad, Mad, Opera" (Pacific Renaissance Pictures) Best Contribution to Design
Zane Holmes, Being Eve (South Pacific Pictures) Larry Justice, Street Legal (ScreenWorks) George Port, Cleopatra 2525 "Pod Whisperer" (Pacific Renaissance Pictures) People's choice Best Presenter
Judy Bailey , One Network News John Campbell , TV3 News Mike Hosking , Breakfast News Maggie Barry , Maggie's Garden Show Stacey Daniels , Mai Time Peter Elliot , Captain's Log Jason Fa'afoi, What Now Mikey Havoc , Havoc Luxury Suites & Conference Facility Kate Hawkesby , Breakfast Carol Hirschfeld , 3 News Paul Holmes , Holmes Richard Long , One Network News Peta Mathias , Taste NZ Alison Mau , Home Front Carolyn Robinson, 3 News Best New Programme (people's choice)
Mitre 10 DIY Rescue , Julie Christie (Touchdown Television)Mercy Peak , John Laing (South Pacific Pictures)Travel.co.nz , Tash Christie (Screentime Communicado)Babies (Imagination Television)Being Eve (South Pacific Pictures)Captain's Log (Livingstone Productions)Havoc Luxury Suites & Conference Facility (TVNZ)Mercury Lane (Greenstone Productions)Mo Show (Level One)The Panel (Screentime-Communicado)Pioneer House (Touchdown Television)Quest For Success (Jump Productions)Spin Doctors (Comedia Pictures)The Weakest Link (Touchdown Television)Willy Nilly (Big House)References External links