Օսկարի 84-րդ մրցանակաբաշխություն
Այս հոդվածն աղբյուրների կարիք ունի։ Դուք կարող եք բարելավել հոդվածը՝ գտնելով բերված տեղեկությունների հաստատումը վստահելի աղբյուրներում և ավելացնելով դրանց հղումները հոդվածին։ Անհիմն հղումները ենթակա են հեռացման։ |
Ամերիկյան կինոակադեմիայի «Օսկարի» 84-րդ մրցանակաբաշխությունը կայացավ 2012 թվականի փետրվարի 26-ին Կոդակի սրահում, Հոլիվուդում, Կալիֆոռնիա։ Դերասան Բիլլի Քրիստալը ներկայացրեց արարողությունը։ 84-րդ Օսկարի լավագույն ֆիլմ է ճանաչվել «Արտիստը» ֆիլմը։
«Օսկարի» 84-րդ մրցանակաբաշխությունը | ||||
---|---|---|---|---|
Ամսաթիվ | 2012 թ. փետրվարի 26 | |||
Անցկացման վայրը | «Կոդակ» թատրոն, Լոս Անջելես | |||
Հեռուստալիք | ABC | |||
Հաղորդավարող(ներ) | Բիլլի Քրիստալ | |||
|
ԱՄՆ-ում մրցանակաբաշխությունը հեռարձակում էր ABC հեռուստաալիքը, իսկ Հայաստանում՝ «Արմենիա» հեռուստաալիքը։
Պատվավոր «Օսկար»
Կինոարվեստում խոշոր ներդրման համար
- Ջեյմս Էրլ Ջոնս (դերասան)
- Դիկ Սմիթ (դիմահարդար, ժամանակակից դիմահարդարման հիմնադիրը)
- Օպրա Ուինֆրի (հեռուստավարող)
Հետաքրքիր փաստեր
- «Արտիստը» ֆիլմը առաջին համր ֆիլմն է՝ առաջադրված «Օսկար»-ի լավագույն ֆիլմ անվանակարգում 1927 թվականից ի վեր։ Այն նաև դարձել է առաջին ֆրանսիական ֆիլմը, որը ստացել է «Օսկար» լավագույն ֆիլմ անվանակարգում։
- Քրիստոֆեր Պլամմերը դարձել է ամենատարեց օսկարակիրը։
- Գարի Օլդմենը առաջադրվել էր առաջին անգամ։
- Ի սկզբանե նախատեսված էր որ շոուն պետք է վարի Էդի Մերֆին սակայն հետո հաղորդավար ընտրվեց Բիլլի Քրիստալը։
Հաղթողների և առաջադրվողների ցուցակը
Մրցանակների քանակը / ընդհանուր նոմինացիաների քանակը
- 5/11 «Հյուգո»
- 5/10 «Արտիստը»
- 0/6 «Մարդ, որը փոխեց ամեն ինչ» և «Մարտական ձի»
- 1/5 «Վիշապի դաջվածքով աղջիկը» և «Հետնորդները»
- 1/4 «Սպասուհի» և «Կեսգիշերը Փարիզում»
- 2/2 «Երկաթե տիկինը»
Անվանակարգ | Նոմինացիաներ և հաղթանակներ |
---|---|
Լավագույն ֆիլմ Մրցանակը հանձնում էր Թոմ Քրուզը | • «Արտիստը» - Թոմ Լանգման |
• «Մարտական ձի» - Սթիվեն Սփիլբերգ, Քեթրին Քենեդի | |
• «Մարդ, որը փոխեց ամեն ինչ» - Մայքլ դե Լուկա, Ռեյչել Խոռովիթս, Բրեդ Փիթ | |
• «Հետնորդները» - Ջիմ Բյորկ, Ջիմ Թեյլոր, Ալեքսանդր Փեյն | |
• «Կենաց ծառը» - Դեյվիդ Գարդներ, Սառա Գրին, Գրանտ Հիլ, Բիլ Պոլադ | |
• «Կեսգիշերը Փարիզում» - Լետի Առոնսոն, Ստիվեն Տենեբաում | |
• «Սպասուհի» - Բրյունսոն Գրին, Քրիս Քոլամբուս, Մայքլ Բարնատան | |
• «Հյուգո» - Գրեմ Քինգ, Մարտին Սկորսեզե | |
• «Ահավոր բարձր և անսահման մոտիկ» - Սկոթ Ռուդին | |
Լավագույն ռեժիսոր Մրցանակը հանձնում էր Մայքլ Դուգլասը | • Միշել Խազանավիչուս - «Արտիստը» |
• Ալեքսանդր Փեյն - «Հետնորդները» | |
• Վուդի Ալեն - «Կեսգիշերը Փարիզում» | |
• Մարտին Սկորսեզե - «Հյուգո» | |
• Թերենս Մալիք - «Կենաց ծառը» | |
Լավագույն դերասան Մրցանակը հանձնում էր Նատալի Փորտմանը | • Ժան Դյուժարդեն - «Արտիստը» |
• Դեմիան Բիշիր - «Ավելի լավ կյանք» | |
• Ջորջ Կլունի - «Հետնորդները» | |
• Գարի Օլդմեն - «Դարբին, դերձակ, զինվոր, լրտես» | |
• Բրեդ Փիթ - «Մարդ, որը փոխեց ամեն ինչ» | |
Լավագույն դերասանուհի Մրցանակը հանձնում էր Քոլին Ֆերթը | • Մերիլ Սթրիփ - «Երկաթե տիկինը» |
• Գլեն Քլոուզ - «Ալբերտ Նոբս» | |
• Վիոլա Դևիս - «Սպասուհի» | |
• Ռունի Մառա - «Վիշապի դաջվածքով աղջիկը» | |
• Միշել Ուիլյամս - «Իմ շաբաթը Մերիլինի հետ» | |
Երկրորդ պլանի լավագույն դերասան Մրցանակը հանձնում էր Մելիսա Լեոն | • Քրիստոֆեր Պլամմեր - «Սկսնակները» |
• Քեննեթ Բրանա - «Իմ շաբաթը Մերիլինի հետ» | |
• Ջոննա Հիլլ - «Մարդ, որը փոխեց ամեն ինչ» | |
• Նիք Նոլթի - «Մարտիկ» | |
• Մաքս ֆոն Սյուդով - «Ահավոր բարձր և անսահման մոտիկ» | |
Երկրորդ պլանի լավագույն դերասանուհի Մրցանակը հանձնում էր Քրիստիան Բեյլը | • Օկտավիա Սպենսեր - «Սպասուհի» |
• Բերենիս Բեժո - «Արտիստը» | |
• Ջեսիկա Չեսթեին - «Սպասուհի» | |
• Մելիսա Մաքքարթի - «Հարսնաքույրերը» | |
• Ջանեթ Մաքթիր - «Ալբերտ Նոբս» | |
Լավագույն օրիգինալ սցենար Մրցանակը հանձնում էր Անջելինա Ջոլին | • «Կեսգիշերը Փարիզում» - Վուդի Ալեն |
• «Արտիստը» - Միշել Խազանավիչուս | |
• «Հարսնաքույրերը» - Էննի Մումոլո, Քրիստեն Ուիգ | |
• «Մարժաի մասին պահանջը» - Ջեյ սի Չենդեր | |
• «Նադեր և Սիմին. Ամուսնալուծություն» - Ասղար Ֆարհադ | |
Լավագույն ադապտացված սցենար Մրցանակը հանձնում էր Անջելինա Ջոլին | • «Հետնորդները» - Ալեքսանդր Փեյն, Նեթ Ֆեքսոն, Ջիմ Ռաշ |
• «Դարբին, դերձակ, զինվոր, լրտես» - Բրիջեթ Օքոնոր, Պիտեր Ստրոհան | |
• «Հյուգո» - Ջոն Լոգան | |
• «Մարտի կեսերը» - Ջորջ Կլունի, Գրանտ Հեսլով, Բո Ուիլլիմոն | |
• «Մարդ, որը փոխեց ամեն ինչ» - Ստիվեն Զալյան, Աարոն Սորկին, Ստեն Չերվին | |
Լավագույն անիմացիոն լիամետրաժ ֆիլմ Մրցանակը հանձնում էր Կրիս Ռոք | • «Ռանգո» - Գոռ Վերբինսկի |
• «Կատուն Փարիզում» - Ալեն Գանյոլ, Ժան-Լու Ֆելիսիոլի | |
• «Չիկոն և Ռիտան» - Ֆեռնանդո Տրուեբա, Խավիեր Մարիսկալ | |
• «Քունգ ֆու պանդա 2» - Ջենիֆեր Յուհ Նելսոն | |
• «Կոշկավոր կատուն» - Քրիս Միլլեր | |
Լավագույն օտարալեզու ֆիլմ Մրցանակը հանձնում էր Սանդրա Բուլոկ | • Իրան «Նադերի և Սիմինի ամուսնալուծությունը» - Ասղար Ֆարհադի |
• Բելգիա «Ցլագլուխը» - Մայքլ Ռոսկամ | |
• Իսրայել «Ծանոթագրություն» - Յոզեֆ Սեդար | |
• Լեհաստան «Խավարի մեջ» - Ագնեշկա Հոլլանդ | |
• Կանադա «Պարոն Լազար» - Ֆիլիպ Ֆալարդո | |
Լավագույն երաժշտություն Մրցանակը հանձնում էին Օուեն Ուիլսոնը և Պենելոպե Կրուսը | • «Արտիստը» - Լյուդովիգ Բուրս |
• «Դարբին, դերձակ, զինվոր, լրտես» - Ալբերտո Իգլեսիաս | |
• «Հյուգո» - Հովարդ Շոր | |
• «Տինտինի արկածները։ «Միայեղջուրի» գաղտնիքը» - Ջոն Ուիլյամս | |
• «Մարտական ձի» - Ջոն Ուիլյամս | |
Լավագույն երգ Մրցանակը հանձնում էին Ուիլ Ֆերելը և Զակ Գալիֆիանակիսը | • «Man or Muppet» - «Մափթները» - երաժշտությունը և բառերը Բրեթ Մաքկենզի |
• «Real in Rio» - «Ռիո» - Սեռխիո Մենդես, Կառլինոս Բրաուն (երաժշտությունը), Սիդա Գարրետ (բառերը) | |
Լավագույն օպերատորական գործ Մրցանակը հանձնում էր Թոմ Հենքսը | • «Հյուգո» - Ռոբերտ Ռիչերդսոն |
• «Արտիստը» - Գիյոմ Շիֆման | |
• «Վիշապի դաջվածքով աղջիկը» - Ջեֆ Կրոնենվետ | |
• «Կենաց ծառը» - Էմանուել Լուբեցկի | |
• «Մարտական ձի» - Յանուշ Կամինսկի | |
Լավագույն վիզուալ էֆեկտներ Մրցանակը հանձնում էին Բեն Սթիլերը և Էմմա Սթոունը | • «Հյուգո» - Ռոբերտ Լեգատո, Ջոս Ուիլյամս, Բեն Գրոսսման, Ալեքս Հենինգս |
• «Հարի Փոթերը և Մահվան Պարգևները՝ մաս 2» - Թիմ Բյորկ, Դեյվիդ Վիկերի, Գռեգ Բատլեր, Ջոն Ռիչերդսոն | |
• «Կենդանի պողպատ» - Էրիկ Նեշ, Ջոն Ռոզենգրանտ, Դեննի Գորդան Թեյլոր, Սվեն Գիլբերտ | |
• «Կապիկների մոլորակի ապստամբությունը» - Ջո Լետտերի, Դեն Լեմոն, Քրիստոֆեռ Ուայթ, Դենիել Բարրետ | |
• «Տրանսֆորմերներ 3։ Լուսնի մութ կողմը» - Սկոտ Ֆառառ, Սկոտ Բենցա, Մեթյու Բատլեր, Ջոն Ֆրեյզեր | |
Լավագույն բեմադրող նկարիչ Մրցանակը հանձնում էր Թոմ Հենքսը | • «Հյուգո» - Դանթե Ֆերրետի, Ֆրանչեսկո Լո Սկյավա |
• «Արտիստը» - Լոուրենս Բեննետ, Ռոբերտ Գուլդ | |
• «Հարի Փոթերը և Մահվան Պարգևները՝ մաս 2» - Ստյուարտ Քրեյգ, Սթեֆանի Մակմիլան | |
• «Կեսգիշերը Փարիզում» - Էնն Սեյբել, Հելեն Դյուբրեյ | |
• «Մարտական ձի» - Ռիկ Կառտեր, Լի Սանդալես | |
Լավագույն հանդերձանքի դիզայն Մրցանակը հանձնում էին Ջենիֆեր Լոպեզը և Քեմերոն Դիազը | • «Արտիստը» - Մարկ Բրիդջես |
• «Անանունը» - Լիզի Կրիստալ | |
• «Հյուգո» - Սենդի Պաուել | |
• «Ջեն Էյր» - Մայքլ Օկոնոր | |
• «Մենք» - Արիան Ֆիլիպս | |
Լավագույն մոնտաժ Մրցանակը հանձնում էին Թինա Ֆեյը և Բրենդլի Քուփերը | • «Վիշապի դաջվածքով աղջիկը» - Անգուս Ուոլ, Քիրք Բակստեր |
• «Արտիստը» - Էնն-Սոֆի Բիոն, Միշել Խազանավիչուս | |
• «Հետնորդները» - Քևին Տենտ | |
• «Հյուգո» - Թելմա Շունմեյքեր | |
• «Մարդ, որը փոխեց ամեն ինչ» - Քրիստոֆեր Թելեֆսեն | |
Լավագույն դիմահարդարում Մրցանակը հանձնում էին Ջենիֆեր Լոպեզը և Քեմերոն Դիազը | • «Երկաթե տիկինը» - Մարկ Կուլիր, Ջ. Ռոյ Հելլանդ |
• «Ալբերտ Նոբս» - Մառտիալ Կոռնեվիլ, Լին Ջոնսոն, Մետյու Մանգալ | |
• «Հարի Փոթերը և Մահվան Պարգևները՝ մաս 2» - Նիկ Դադմեն, Ամանդա Նայթ, Լիզա Տոմբլին | |
Լավագույն հնչունավորում Մրցանակը հանձնում էին Թինա Ֆեյը և Բրենդլի Քուփերը | • «Հյուգո» - Թոմ Ֆլեյման, Ջոն Միդջլի |
• «Վիշապի դաջվածքով աղջիկը» - Դեյվիդ Պարկեր, Մայքլ Սեմանիկ, Ռեն Կլայս, Բո Պերսոն | |
• «Մարդ, որը փոխեց ամեն ինչ» - Դեբ Էդեր, Ռոն Բոշար, Դեյվիդ Ջիամարկո, Էդ Նովիկ | |
• «Տրանսֆորմերներ 3։ Լուսնի մութ կողմը» - Գրեգ Ռասսել, Գերի Սամերս, Ջեֆրի Հաբուշ, Պիտեր Դևլին | |
• «Մարտական ձի» - Գերի Ռիդսթրոմ, Էնդի Նելսոն, Թոմ Ջոնսոն, Ստյուարտ Ուիլսոն | |
Լավագույն ձայնային մոնտաժ Մրցանակը հանձնում էին Թինա Ֆեյը և Բրենդլի Քուփերը | • «Հյուգո» - Ֆիլիո Ստոկտոն, Յուջին Ջիրտի |
• «Դրայվ» - Լոն Բենդեր, Վիկտոր Ռեյ Էնիս | |
• «Վիշապի դաջվածքով աղջիկը» - Ռեն Կլայս | |
• «Տրանսֆորմերներ 3։ Լուսնի մութ կողմը» - Էտան Վան դեր Ռին, Էրիկ Աադալ | |
• «Մարտական ձի» - Գերի Ռիդսթրոմ, Ռիչարդ Գիմնս | |
Լավագույն վավերագրական լիամետրաժ ֆիլմ Մրցանակը հանձնում էր «Հարսնաքույրերը» ֆիլմի դերասանակն անձնակազմը | • «Անհաղթները» - Տ. Ջ. Մարտին, Դենիել Լինդսեյ, Ռիչ Միդդլմաս |
• «Պինա» - Վիմ Վենդերս, Ժան-Պյերո Ռինգել | |
• «Դեպի դժոխք և ետ» - Դենֆունգ Դենիս, Մայք Լերներ | |
• «Եթե ծառը ընկնի» - Մարշալ Կարրի, Սեմ Կուլման | |
• «Կորցված դրախտ 3» - Ջո Բերլինգեր, Բրյուս Սինոֆսկի | |
Լավագույն վավերագրական կարճամետրաժ ֆիլմ Մրցանակը հանձնում էր «Հարսնաքույրերը» ֆիլմի դերասանակն անձնակազմը | • «Փրկելով դեմքերը» - Շարմին Օբեյդ-Չինոյ, Դենիել Յունգե |
• «Բիրմինգեմյան սափրիչը» - Ռոբին Ֆրայդեյ, Գեյլ Դոլժին | |
• «Աստվածը — մեծ Էլվիսն է» - Ռեբեկա Կամիսա, Ջուլի Անդերսոն | |
• «Պատահար նոր Բաղդադում» - Ջեյմս Սպայոն | |
• «Ցունամին և բալենու ծաղիկը» - Լյուսի Ուոկեր, Կիռա Կարստենսեն | |
Լավագույն անիմացիոն կարճամետրաժ ֆիլմ Մրցանակը հանձնում էր «Հարսնաքույրերը» ֆիլմի դերասանակն անձնակազմը | • «Պարոն Լեսմորի կախարդական թռչող գրքերը» - Ուիլյամ Ջոյս, Բրենդոն Օլդենբուրգ |
• «Կիրակի» - Պատրիկ Դոյոն | |
• «Լուսին» - Էնրիկո Կասառոսո | |
• «Առավոտյան զբոսանք» - Գրանտ Օռչարդ, Սյու Գոֆֆե | |
• «Վայրի կյանք» - Ուենդի Տիլբի, Ամանդա Ֆորբիս | |
Լավագույն գեղարվեստական կարճամետրաժ ֆիլմ «Հարսնաքույրերը» ֆիլմի դերասանակն անձնակազմը | • «Ափ» - Տերի Ջորջ, Օռլա Ջորջ |
• «Պենտեկոստ» - Պիտեր Մակդոնալդ, Էյմիր Օքեյն | |
• «Ռադջա» - Մաքս Զալ, Ստեֆան Ջիռեն | |
• «Ճանապարհորդություն դեպի երեկվա օր» - Էնդրյու Բոուլեր, Ջիջի Կոզի | |
• «Ատլանտիկայի մյուս կողմը» - Գալվար ուիտցո |
Վիքիպահեստ նախագծում կարող եք այս նյութի վերաբերյալ հավելյալ պատկերազարդում գտնել Օսկարի 84-րդ մրցանակաբաշխություն կատեգորիայում։ |
🔥 Top keywords: Գլխավոր էջԲյուրականի աստղադիտարանՍպասարկող:ՈրոնելՀայաստանի գետերի ցանկՀիդրա (կենդանի)ՄակաբուծությունՊալադիումՋերմաստիճանային ինվերսիաԱրյան շրջանառությունՍպիտակուցներԻդիոադապտացիաՊարույր ՍևակՋուրՕվկիանոսային հոսանքներԼուսային տարիՋոուի ԱնսաԷրիթրոցիտներԱրփի լճի ջրամբարՖոտոսինթեզՖուտբոլի Եվրոպայի առաջնություն 2024ԵրկրակեղևԿատեգորիա:Վիքիպեդիա:Վիքիդատայի հայերեն չթարգմանված տարրեր պարունակող հոդվածներԻրանՁկներՍեռական հարաբերությունՋրծաղիկՀրաբխային ապարՓոփոխականություն (կենսաբանություն)ՀայաստանԿաթնասուններՍունկԵրիկամԷկոլոգիական գործոններՍուրբ Հովհաննես մատուռ (Հարթագյուղ)Սահմանադրական միապետությունԹելոֆազՎարդավառՌիբոսոմԴանիա