התחנה המרכזית של נתניה
התחנה המרכזית של נתניה היא מסוף האוטובוסים המרכזי של העיר נתניה. שוכנת במרכז החלק המערבי של העיר, סמוך לרחוב הרצל בקרן הרחובות אחד העם ואלון צבי.
התחנה מכיוון שדרות בנימין בעיצוב הישן שלה | |
תקופת הפעילות | 1963–הווה (כ־61 שנים) |
---|---|
מיקום | נתניה |
אתרים סמוכים | קניון השרון, בית משפט השלום |
שירות אוטובוסים | לכל רחבי הארץ |
קואורדינטות | 32°19′37″N 34°51′29″E / 32.326959°N 34.858139°E |
מבנה התחנה
מבנה התחנה המרכזית כולל חנויות ומשרדי חברת אגד תעבורה וחברת קווים. רציפי התחנה שוכנים לאורך עמדות חניה אלכסוניות ומקורות. התחנה הוקמה ביוזמת חברת אגד ונפתחה ב-8 במרץ 1963. התחנה הוחזקה בידי חברת נצבא ("נכסי צאן ברזל אגד"), שבשנת 2002 נמכרה לאיש העסקים קובי מימון. מימון תכנן להקים קניון בשטח התחנה, בהשקעה צפויה של כ-100 מיליון דולר[1]. התוכנית לא יצאה לפועל במקום זאת בשנים 2009–2010 שופצה התחנה, רחבת הרציפים רוצפה בשיש והונחו ברציפים לוחות זכוכית המוליכים על מנת להוות גורם מבודד מהרעש שבחניית האוטובוסים.במקביל נבנה מבנה משרדים חדש בן שתי קומות כשבקומתו הראשונה ישנה עמדת הנפקת לכרטיסים חכמים מסוג רב קו.
לפני חנוכת התחנה במיקומה הנוכחי, שכנה התחנה המרכזית של נתניה בכיכר ציון שבעיר.
שירותי התחנה
תחנת האוטובוס המרכזית של נתניה היא תחנת האוטובוסים הגדולה והחשובה בצפון ומרכז השרון. בתחנה עוברים מדי יום אלפי נוסעים במאות אוטובוסים, הן בקווים העירוניים בתוך העיר והן בקווים הבינעירוניים. עם זאת, מיקום התחנה הסמוך לרחוב הרצל הראשי מעכב קווים העוברים בה כתחנת ביניים, ועל כן קווים העוברים בכביש החוף אינם נכנסים לתחנה, אלא עוצרים במחלף נתניה.
קווים עירוניים
קווי האוטובוס הפנימיים בנתניה מופעלים על ידי חברת אקסטרה תחבורה ציבורית.
- מקרא סימנים:
- ♿ - אוטובוס עירוני נגיש
- 🔄 - קו סיבובי (מעגלי)
- ⬅️ - קו חד כיווני
קו | מפעילה | מסלול | רציף | הערות נוספות |
---|---|---|---|---|
1א | אקסטרה | ת. מרכזית - צפון מזרח העיר - פרדס הגדוד | שד' בנימין | ♿🔄 |
10/10א | ת. מרכזית - נאות הרצל | שד' בנימין | ♿🔄 | |
12 | ת. מרכזית-אזור תעשייה ישן | 6 | ♿בוקר בלבד. | |
16 | ת. מרכזית - מרכז העיר דרום - צפון מערב מרכז העיר - קריית צאנז - פרדס הגדוד - כוכב הצפון - נאות הרצל - רמת אפרים - ת. רכבת נתניה | רח' אלון צבי +שד' בנימין | ♿ | |
32/32א | רכבת נתניה - תחנה מרכזית - מרכז העיר- גלי ים - אזורים - אגמים- אירוסים -קריית נורדאו - נאות גולדה - אזור תעשייה חדש - תחנת הרכבת ספיר | רח' אלון צבי וב32א שד' בנימין | ♿ קו 32א הוא כיוונו ההפוך של 32 | |
61 | ת. מרכזית - אזור תעשייה ישן - נאות גנים - עמליה - קריית השרון - אזור תעשייה חדש- תחנת הרכבת ספיר- אזור תעשייה חדש- עיר ימים- פולג- עיר ימים- החוף הירוק | 5 | ♿ | |
63/63א | תחנת הרכבת ספיר-אזור תעשייה חדש-קריית נורדאו- אגמים- נאות שקד - רמת ידין - כוכב הים - נוף הטיילת - רמת חן מרכז העיר -ת. מרכזית-שדרות ויצמן- קריית צאנז-עין התכלת-מסוף עין התכלת | שד' בנימין | ♿ קו 63א הוא כיוונו ההפוך של 63 | |
66 | תחנת הרכבת ספיר-אזור תעשייה חדש-שדרות בן צבי-מרכז העיר-ת. מרכזית-שדרות ויצמן-נחום סוקולוב- נאות הרצל | שד' בנימין | ♿ | |
67 | סינמה סיטי - אזור תעשייה חדש -תחנת הרכבת ספיר -אזור תעשייה חדש -קריית נורדאו - שדרות בן צבי - אזורים - גלי ים - מרכז העיר - ת. מרכזית - רחוב הרצל - תחנת הרכבת נתניה | שד' בנימין | ♿ | |
68 | ת. מרכזית -רמת אפרים - בן ציון - שדרות בן צבי - דורה - אזורים - שדרות בן צבי - אזור התעשייה חדש - תחנת רכבת ספיר | רח' אלון צבי | ♿ | |
70 | נאות הרצל - שד' ויצמן - שדרות בנימין - שדרות בן צבי - לבון - עיר ימים- פולג- עיר ימים - קריית נורדאו - אגמים- נאות שקד - רמת ידין - כוכב הים - נוף הטיילת - רמת חן מרכז העיר- ת. מרכזית - שדרות ויצמן - נאות הרצל | שד' בנימין | ♿🔄 | |
70א | נאות הרצל - שד' ויצמן - שדרות בנימין - שדרות בן צבי - לבון -עיר ימים- פולג- עיר ימים - נאות גולדה - קריית נורדאו - אגמים- נאות שקד - רמת ידין - כוכב הים - נוף הטיילת - רמת חן - מרכז העיר -ת. מרכזית -שדרות ויצמן- נאות הרצל | שד' בנימין | ♿🔄 בוקר בלבד . | |
71/71א | ת. רכבת ספיר - אזור תעשייה חדש - גבעת האירוסים - אגמים - נאות שקד - רמת ידין - כוכב הים - נוף הטיילת - רמת חן - מרכז העיר דרום - רמת אפרים - ת. מרכזית נתניה - רחוב הרצל - ת. רכבת נתניה | שד' בנימין | ♿ קו 71א הוא כיוונו ההפוך של 71 | |
143 | עין שריד-עין ורד-תל מונד-לב השרון-אבן יהודה-כפר נטר-איזור התעשייה חדש -לבון - שדרות בן צבי - שדרות בנימין - תחנה מרכזית | תחנה אחרונה | ♿ בוקר בלבד | |
148 | נאות הרצל - שד' ויצמן - שדרות בנימין - שדרות בן צבי - לבון - אזור תעשייה חדש - כפר נטר - אבן יהודה - תל יצחק - בית יהושע - כפר נטר - איזור התעשייה חדש - לבון - שדרות בן צבי - שדרות בנימין - תחנה מרכזית | תחנה אחרונה | ♿ 🔄 | |
149 | קדימה צורן - אבן יהודה - כפר נטר - איזור התעשייה חדש - לבון - שדרות בן צבי - שדרות בנימין - תחנה מרכזית - שדרות ויצמן- נאות הרצל | שד' בנימין | ♿ בוקר בלבד |
קווים אזוריים ובינעירוניים
קישורים חיצוניים
- אלי אלון, סיפורה של התחנה המרכזית בנתניה, באתר News1 מחלקה ראשונה, 17 באפריל 2019