División de Honra B de Rugby 2018-2019
A tempada 2018-2019 da División de Honra B é a vixésimo primeira edición da segunda división do rugby en España. Organizada pola Federación Española de Rugby, é por quinto ano seguido o único nivel intermedio entre a máxima competición nacional, a División de Honra, e as diversas ligas rexionais de cada federación autonómica.
Formato de competición
A liga regular está composta por 22 xornadas, nas que cada equipo xoga contra tódolos rivais do seu grupo dúas veces, unha como anfitrión e outra como visitante. Ó remate da tempada regular levarase a cabo a fase de ascenso, na que terán dereito a competir oito equipos: os dous primeiros equipos de cada grupo e os dous terceiros que teñan máis puntos na liga. A fase de ascenso consiste en eliminatorias directas con encontros de ida e volta (cuartos de final, semifinais e final). O gañador da final será o único equipo que acade o ascenso directo, mentres que o outro equipo finalista aínda terá a oportunidade de ascender nunha eliminatoria de promoción na que se enfrontará ó penúltimo equipo da máxima categoría.
Fase de liga regular
- Grupo A
- Artigo principal: División de Honra B de Rugby 2018-2019.
POSTO | EQUIPO | PUNTOS | XOG | GAÑ | EMP | PER | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1º. | CUARTOS DE FINAL | Ourense | 5 | 1 | 1 | 0 | 0 |
2º. | CUARTOS DE FINAL | Eibar | 5 | 1 | 1 | 0 | 0 |
3º. | PERMANENCIA | Getxo | 4 | 1 | 1 | 0 | 0 |
4º. | PERMANENCIA | Uribealdea | 4 | 1 | 1 | 0 | 0 |
5º. | PERMANENCIA | CRAT | 4 | 1 | 1 | 0 | 0 |
6º. | PERMANENCIA | VRAC B | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
7º. | PERMANENCIA | El Salvador B | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
8º. | PERMANENCIA | Bera Bera | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 |
9º. | PERMANENCIA | Zarautz | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 |
10º. | PERMANENCIA | Santander | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 |
11º. | PROMOCIÓN | Durango | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 |
12º. | DESCENSO | Vigo | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 |
- Grupo B
- Artigo principal: División de Honra B de Rugby 2018-2019.
POSTO | EQUIPO | PUNTOS | XOG | GAÑ | EMP | PER | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1º. | CUARTOS DE FINAL | Fénix | 5 | 1 | 1 | 0 | 0 |
2º. | CUARTOS DE FINAL | Les Abelles | 5 | 1 | 1 | 0 | 0 |
3º. | CUARTOS DE FINAL | Valencia | 5 | 1 | 1 | 0 | 0 |
4º. | PERMANENCIA | Babarians | 5 | 1 | 1 | 0 | 0 |
5º. | PERMANENCIA | CAU Valencia | 4 | 1 | 1 | 0 | 0 |
6º. | PERMANENCIA | L'Hospitalet | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 |
7º. | PERMANENCIA | Poble Nou | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 |
8º. | PERMANENCIA | Sant Cugat | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
9º. | PERMANENCIA | Santboiana B | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
10º. | PERMANENCIA | Tatami | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 |
11º. | PROMOCIÓN | BUC | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 |
12º. | DESCENSO | Montcada | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 |
- Grupo C
- Artigo principal: División de Honra B de Rugby 2018-2019.
POSTO | EQUIPO | PUNTOS | XOG | GAÑ | EMP | PER | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1º. | CUARTOS DE FINAL | Ciencias | 5 | 1 | 1 | 0 | 0 |
2º. | CUARTOS DE FINAL | Industriales | 5 | 1 | 1 | 0 | 0 |
3º. | CUARTOS DE FINAL | Liceo Francés | 5 | 1 | 1 | 0 | 0 |
4º. | PERMANENCIA | Arquitectura | 5 | 1 | 1 | 0 | 0 |
5º. | PERMANENCIA | Jaén | 5 | 1 | 1 | 0 | 0 |
6º. | PERMANENCIA | Marbella | 5 | 1 | 1 | 0 | 0 |
7º. | PERMANENCIA | Cisneros B | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 |
8º. | PERMANENCIA | Almería | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 |
9º. | PERMANENCIA | Alcobendas B | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 |
10º. | PERMANENCIA | Olímpico | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 |
11º. | PROMOCIÓN | CRC | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 |
12º. | DESCENSO | Cáceres | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 |
Véxase tamén
Ligazóns externas
Outros artigos
- División de Honra de Rugby 2018-2019 (primeira división)