Copa do Mundo de Rugby 2023
Ferramentas
Xeral
Imprimir/exportar
Noutros proxectos
Nome oficial | 2023 Rugby World Cup Coupe du Monde de rugby 2023 |
---|---|
Tipo | Copa do Mundo de Rugby |
Deporte | rugby a 15 |
Organizador | World Rugby Federação Francesa de Rugby (pt) |
Número de participantes | 20 |
Participantes | |
Selección de rugby de Suráfrica, Inglaterra, Selección de rugby de Nova Zelandia, Gales, Selección de rugby de Australia, Francia, Selección de rugby de Xapón, Irlanda, Selección de rugby de Arxentina, Selección de rugby de Fidxi, Italia, Escocia, Selección de rugby de Namibia, Selección de rugby de Uruguai, Selección de rugby de Xeorxia, Selección de rugby de Romanía, Selección de rugby de Samoa e Selección de rugby de Chile | |
Localización e Datas | |
Localización | Francia 47°N 2°L / 47, 22°L / 47, 2 |
Intervalo de tempo | 8 de setembro de 2023 – 28 de outubro de 2023 |
Número de edición | 10 |
Competición | |
Primeiro posto | Selección de rugby de Suráfrica (4º) |
Datos estatísticos | |
Partidos | 48 |
Número de espectadores | 2.437.208 |
Outro | |
Páxina web oficial | rugbyworldcup.com… |
← 2019 |
A Copa do Mundo de Rugby 2023 foi a 10ª edición da Copa do Mundo de Rugby, torneo internacional de rugby union que se disputa cada catro anos. O campionato tivo lugar entre o 8 de setembro e o 28 de outubro de 2023.
O país anfitrión foi Francia, e os encontros disputáronse en nove estadios das cidades de París, Marsella, Lión, Lille, Bordeos, Tolosa, Niza, Nantes e Saint-Étienne. O Stade de France acolleu o encontro inaugural e a final. A selección de Suráfrica foi a vencedora, despois de derrotar na final a Nova Zelandia.
O 15 de novembro de 2017 anunciouse a elección da candidatura de Francia como país organizador do torneo, superando as candidaturas de Suráfrica e Irlanda. A lista das sedes escollidas confórmana nove cidades:
París | Marsella | Lión | Lille |
---|---|---|---|
Stade de France | Stade Vélodrome | OL Stadium | Stade Pierre-Mauroy |
Capacidade: 80 023 | Capacidade: 67 847 | Capacidade: 58 883 | Capacidade: 50 096 |
Bordeos | |||
Stade de Bordeaux | |||
Capacidade: 42 115 | |||
Saint-Étienne | Niza | Nantes | Tolosa |
Stade Geoffroy-Guichard | Stade de Nice | Stade de la Beaujoire | Stadium de Toulouse |
Capacidade: 41 965 | Capacidade: 35 983 | Capacidade: 35 520 | Capacidade: 33 150 |
1º e 2º. Clasificados para os cuartos de final. Estarán na Copa do Mundo de Rugby 2027.
3º. Eliminados. Estarán na Copa do Mundo de Rugby 2027.
4º e 5º. Eliminados.
Pos. | Selección | Encontros | Ensaios a prol | Tantos | Puntos bonus | Puntos | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Xog. | Gañ. | Emp. | Per. | a prol | en contra | Dif. | |||||
1 | Francia | 4 | 4 | 0 | 0 | 27 | 210 | 32 | +178 | 2 | 18 |
2 | Nova Zelandia | 4 | 3 | 0 | 1 | 38 | 253 | 47 | +206 | 3 | 15 |
3 | Italia | 4 | 2 | 0 | 2 | 15 | 114 | 181 | -67 | 2 | 10 |
4 | Uruguai | 4 | 1 | 0 | 3 | 9 | 65 | 164 | -99 | 1 | 5 |
5 | Namibia | 4 | 0 | 0 | 4 | 3 | 37 | 255 | -218 | 0 | 0 |
8 de setembro de 2023 | Francia | 27 - 13 | Nova Zelandia | París |
9 de setembro de 2023 | Italia | 52 - 8 | Namibia | Saint-Étienne |
14 de setembro de 2023 | Francia | 27 - 12 | Uruguai | Lille |
15 de setembro de 2023 | Nova Zelandia | 71 - 3 | Namibia | Tolosa |
20 de setembro de 2023 | Italia | 38 - 17 | Uruguai | Niza |
21 de setembro de 2023 | Francia | 96 - 0 | Namibia | Marsella |
27 de setembro de 2023 | Uruguai | 36 - 26 | Namibia | Lión |
29 de setembro de 2023 | Nova Zelandia | 96 - 17 | Italia | Lión |
5 de outubro de 2023 | Nova Zelandia | 73 - 0 | Uruguai | Lión |
6 de outubro de 2023 | Francia | 60 - 7 | Italia | Lión |
Pos. | Selección | Encontros | Ensaios a prol | Tantos | Puntos bonus | Puntos | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Xog. | Gañ. | Emp. | Per. | a prol | en contra | Dif. | |||||
1 | Irlanda | 4 | 4 | 0 | 0 | 27 | 190 | 46 | +144 | 3 | 19 |
2 | Suráfrica | 4 | 3 | 0 | 1 | 22 | 151 | 34 | +117 | 3 | 15 |
3 | Escocia | 4 | 2 | 0 | 2 | 21 | 146 | 71 | +75 | 2 | 10 |
4 | Tonga | 4 | 1 | 0 | 3 | 13 | 96 | 177 | -81 | 1 | 5 |
5 | Romanía | 4 | 0 | 0 | 4 | 4 | 32 | 287 | -255 | 0 | 0 |
9 de setembro de 2023 | Irlanda | 82 - 8 | Romanía | Bordeos |
10 de setembro de 2023 | Suráfrica | 18 - 3 | Escocia | Marsella |
16 de setembro de 2023 | Irlanda | 59 - 16 | Tonga | Nantes |
17 de setembro de 2023 | Suráfrica | 76 - 0 | Romanía | Bordeos |
23 de setembro de 2023 | Suráfrica | 8 - 13 | Irlanda | París |
24 de setembro de 2023 | Escocia | 45 - 17 | Tonga | Niza |
30 de setembro de 2023 | Escocia | 84 - 0 | Romanía | Lille |
1 de outubro de 2023 | Suráfrica | 49 - 18 | Tonga | Marsella |
7 de outubro de 2023 | Irlanda | 36 - 14 | Escocia | París |
8 de outubro de 2023 | Tonga | 45 - 24 | Romanía | Lille |
Pos. | Selección | Encontros | Ensaios a prol | Tantos | Puntos bonus | Puntos | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Xog. | Gañ. | Emp. | Per. | a prol | en contra | Dif. | |||||
1 | Gales | 4 | 4 | 0 | 0 | 17 | 143 | 59 | +84 | 3 | 19 |
2 | Fidxi | 4 | 2 | 0 | 2 | 9 | 88 | 83 | +5 | 3 | 11 |
3 | Australia | 4 | 2 | 0 | 2 | 11 | 90 | 91 | -1 | 3 | 11 |
4 | Portugal | 4 | 1 | 1 | 2 | 8 | 64 | 103 | -39 | 0 | 6 |
5 | Xeorxia | 4 | 0 | 1 | 3 | 7 | 64 | 113 | -49 | 1 | 3 |
9 de setembro de 2023 | Australia | 35 - 15 | Xeorxia | París |
10 de setembro de 2023 | Gales | 32 - 26 | Fidxi | Bordeos |
16 de setembro de 2023 | Gales | 28 - 8 | Portugal | Niza |
17 de setembro de 2023 | Australia | 15 - 22 | Fidxi | Saint-Étienne |
23 de setembro de 2023 | Xeorxia | 18 - 18 | Portugal | Tolosa |
24 de setembro de 2023 | Gales | 40 - 6 | Australia | Lión |
30 de setembro de 2023 | Fidxi | 17 - 12 | Xeorxia | Bordeos |
1 de outubro de 2023 | Australia | 34 - 14 | Portugal | Saint-Étienne |
7 de outubro de 2023 | Gales | 43 - 19 | Xeorxia | Nantes |
8 de outubro de 2023 | Fidxi | 23 - 24 | Portugal | Tolosa |
Pos. | Selección | Encontros | Ensaios a prol | Tantos | Puntos bonus | Puntos | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Xog. | Gañ. | Emp. | Per. | a prol | en contra | Dif. | |||||
1 | Inglaterra | 4 | 4 | 0 | 0 | 17 | 150 | 39 | +111 | 2 | 18 |
2 | Arxentina | 4 | 3 | 0 | 1 | 15 | 127 | 69 | +58 | 2 | 14 |
3 | Xapón | 4 | 2 | 0 | 2 | 12 | 109 | 104 | +5 | 1 | 9 |
4 | Samoa | 4 | 1 | 0 | 3 | 11 | 92 | 75 | +17 | 3 | 7 |
5 | Chile | 4 | 0 | 0 | 4 | 4 | 27 | 215 | -188 | 0 | 0 |
9 de setembro de 2023 | Inglaterra | 27 - 10 | Arxentina | Marsella |
10 de setembro de 2023 | Xapón | 42 - 12 | Chile | Tolosa |
16 de setembro de 2023 | Samoa | 43 - 10 | Chile | Bordeos |
17 de setembro de 2023 | Inglaterra | 34 - 12 | Xapón | Niza |
22 de setembro de 2023 | Arxentina | 19 - 10 | Samoa | Saint-Étienne |
23 de setembro de 2023 | Inglaterra | 71 - 0 | Chile | Lille |
28 de setembro de 2023 | Xapón | 28 - 22 | Samoa | Tolosa |
30 de septembro de 2023 | Arxentina | 59 - 5 | Chile | Nantes |
7 de outubro de 2023 | Inglaterra | 18 - 17 | Samoa | Lille |
8 de outubro de 2023 | Xapón | 27 - 39 | Arxentina | Nantes |
Finalizada a fase de grupos os dous primeiros equipos de cada grupo pasaron aos cuartos de final do torneo, que consistiron en partidos eliminatorios. Os equipos gañadores dos partidos de cuartos de final pasaron ás semifinais, e os equipos que perderan os partidos de cuartos de final quedaron eliminados do Mundial.
Os partidos de semifinais tamén consistiron en partidos eliminatorios. Os gañadores dos partidos de semifinais clasificáronse para a final da Copa do Mundo, e os perdedores das semifinais disputaron a final polo terceiro e cuarto posto.
Durante a fase final do torneo, se os equipos rematan empatados á finalización do partido, o gañador determínase mediante os seguintes criterios secuenciais:
Cuartos de final | Semifinais | Final | ||||||||
14 de outubro, Marsella | ||||||||||
Gales | 17 | |||||||||
20 de outubro, París | ||||||||||
Arxentina | 29 | |||||||||
Arxentina | 6 | |||||||||
14 de outubro, París | ||||||||||
Nova Zelandia | 44 | |||||||||
Irlanda | 24 | |||||||||
28 de outubro, París | ||||||||||
Nova Zelandia | 28 | |||||||||
Nova Zelandia | 11 | |||||||||
15 de outubro, Marsella | ||||||||||
Suráfrica | 12 | |||||||||
Inglaterra | 30 | |||||||||
21 de outubro, París | ||||||||||
Fidxi | 24 | |||||||||
Inglaterra | 15 | |||||||||
15 de outubro, París | ||||||||||
Suráfrica | 16 | Terceiro posto | ||||||||
Francia | 28 | |||||||||
27 de outubro, París | ||||||||||
Suráfrica | 29 | |||||||||
Arxentina | 23 | |||||||||
Inglaterra | 26 | |||||||||
28 de outubro de 2023 21:00h |
Nova Zelandia | 11 - 12 | Suráfrica |
---|---|---|
Ens: Beauden Barrett Pen: Richie Mo'unga (2) | Pen: Handré Pollard (4) |
All Blacks | Springboks |
|
|
Posto | Nome | Ensaios |
---|---|---|
1 | Will Jordan | 8 |
2 | Damian Penaud | 6 |
3 | Henry Arundell | 5 |
- | Bundee Aki | 5 |
- | Leicester Fainga'anuku | 5 |
- | Damian McKenzie | 5 |
- | Darcy Graham | 5 |
- | Louis Rees-Zammit | 5 |