Pyöräsuunnistuksen Euroopan-mestaruuskilpailut
Pyöräsuunnistuksen Euroopan-mestaruuskilpailut järjestettiin ensimmäisen kerran vuonna 2006, minkä jälkeen ne järjestettiin vuosittain vuoteen 2009 asti ja siitä lähtien kahden vuoden välein. Euroopan-mestaruuksista kilpaillaan viidellä eri matkalla: pitkällä matkalla, keskimatkalla, sprintissä ja sprinttiviestissä sekä viestissä. Viestissä pyöräsuunnistetaan kolmen hengen joukkuein ja sprinttiviestissä kahden hengen sekajoukkuein. Sprinttiviesti tuli kisaohjelmaan vuonna 2013.
Kilpailupaikkakunnat
Vuosi | Päivät | Paikka |
---|---|---|
2006 | 30. elokuuta – 3. syyskuuta | Varsova, Puola |
2007 | 4.–10. kesäkuuta | Castelfiorentino, Italia |
2008 | 22.–27. syyskuuta | Nida, Liettua |
2009 | 22.–28. kesäkuuta | Hillerød, Tanska |
2011 | 17.–25. syyskuuta | Leningradin alue, Venäjä |
2013 | 15.–23. kesäkuuta | Zamość, Puola |
2015 | 8.–14. kesäkuuta | Idanha-a-Nova, Portugali |
Pitkä matka
Miehet
Vuosi | Kultaa | Hopeaa | Pronssia |
---|---|---|---|
2006 | Mika Tervala | Beat Oklé | Rémy Jabas |
2007 | Mika Tervala | Jaroslav Rygl | Jérémie Gillmann |
2008 | Lasse Brun Pedersen | Anton Foliforov | Ruslan Gritsan |
2009 | Lasse Brun Pedersen | Erik Skovgaard Knudsen | Juho Saarinen |
2011 | Erik Skovgaard Knudsen | František Bogar | Marek Pospíšek |
2013 | Jussi Laurila | Valeri Gluhov | Jiří Hradil |
2015 | Anton Foliforov | Jussi Laurila | Baptiste Fuchs |
Naiset
Vuosi | Kultaa | Hopeaa | Pronssia |
---|---|---|---|
2006 | Michaela Gigon | Christine Schaffner | Maija Lång |
2007 | Päivi Tommola | Ksenija Tšernyh | Christine Schaffner |
2008 | Ramunė Arlauskienė | Karolina Mickevičiute | Michaela Gigon |
2009 | Nadija Mikrjukova | Sonja Zinkl | Michaela Gigon |
2011 | Marika Hara | Ingrid Stengård | Rikke Kornvig |
2013 | Cecilia Thomasson | Camilla Søgaard | Maja Rothweiler |
2015 | Emily Benham | Gaëlle Barlet | Hana Garde |
Keskimatka
Miehet
Vuosi | Kultaa | Hopeaa | Pronssia |
---|---|---|---|
2006 | Matti Keskinarkaus | Mika Tervala | Tuomo Tompuri |
2007 | Mika Tervala | Matti Keskinarkaus | Jan Svoboda |
2008 | Lasse Brun Pedersen | Tõnis Erm | Viktor Kortšagin |
2009 | Erik Skovgaard Knudsen | Tobias Breitschädel Lasse Brun Pedersen | – |
2011 | Erik Skovgaard Knudsen | Samuli Saarela | Beat Schaffner |
2013 | Valeri Gluhov | Pekka Niemi | Jiří Hradil |
2015 | Anton Foliforov | Yoann Garde | Valeri Gluhov |
Naiset
Vuosi | Kultaa | Hopeaa | Pronssia |
---|---|---|---|
2006 | Christine Schaffner | Anna Ustinova | Ksenija Tšernyh |
2007 | Päivi Tommola | Christine Schaffner | Ksenija Tšernyh |
2008 | Ingrid Stengård | Michaela Gigon | Christine Schaffner |
2009 | Rikke Kornvig | Ingrid Stengård | Michaela Gigon |
2011 | Ingrid Stengård | Marika Hara | Susanna Laurila |
2013 | Emily Benham | Cecilia Thomasson | Ingrid Stengård |
2015 | Gaëlle Barlet | Cecilia Thomasson | Marika Hara |
Sprintti
Miehet
Vuosi | Kultaa | Hopeaa | Pronssia |
---|---|---|---|
2006* | Beat Schaffner | Anton Foliforov | Matti Keskinarkaus |
2007* | Lasse Brun Pedersen | Andreas Rief | Jaroslav Rygl |
2008 | Tobias Breitschädel | Tõnis Erm | Ruslan Gritsan |
2009 | Ruslan Gritsan | Radek Laciga | Erik Skovgaard Knudsen |
2011 | Erik Skovgaard Knudsen | Jiří Hradil | Jussi Laurila |
2013 | Jussi Laurila | Ruslan Gritsan | Juuso Jutila |
2015 | Lauri Malsroos | Valeri Gluhov | Ruslan Gritsan |
Naiset
Vuosi | Kultaa | Hopeaa | Pronssia |
---|---|---|---|
2006* | Christine Schaffner | Anna Sheldon | Nadija Mikrjukova |
2007* | Ksenija Tšernyh | Anna Ustinova | Anna Füzy |
2008 | Ingrid Stengård | Ramunė Arlauskienė | Marika Hara |
2009 | Michaela Gigon | Line Pedersen | Hana La Carbonara |
2011 | Marika Hara | Gaëlle Barlet | Anna Kamińska |
2013 | Marika Hara | Ursina Jäggi | Ingrid Stengård |
2015 | Martina Tichovská | Emily Benham | Marika Hara |
* epävirallisia kilpailuja.
Viesti
Miehet
Vuosi | Kultaa | Hopeaa | Pronssia |
---|---|---|---|
2006 | Suomi Matti Keskinarkaus Tuomo Tompuri Mika Tervala | Ranska Stéphane Toussaint Matthieu Barthélémy Jérémie Gillmann | Tšekki Ctibor Podrábský Jaroslav Rygl Lubomír Tomeček |
2007 | Sveitsi Beat Schaffner Simon Seger Beat Oklé | Tšekki Martin Ševčík Jaroslav Rygl Lubomír Tomeček | Ranska Stéphane Toussaint Matthieu Barthélémy Jérémie Gillmann |
2008 | Tanska Allan Treschow Jensen Erik Skovgaard Knudsen Lasse Brun Pedersen | Sveitsi Beat Schaffner Simon Seger Beat Oklé | Tšekki Radek Laciga Jiří Hradil Jan Lauerman |
2009 | Tanska Allan Treschow Jensen Claus Stallknecht Bjarke Refslund | Viro Lauri Malsroos Margus Hallik Tõnis Erm | Venäjä Viktor Kortšagin Ruslan Gritsan Anton Foliforov |
2011 | Tšekki Radek Laciga Marek Pospíšek Jiří Hradil | Venäjä Valeri Gluhov Ruslan Gritsan Anton Foliforov | Itävalta Andreas Rief Bernhard Schachinger Tobias Breitschädel |
2013 | Suomi Pekka Niemi Samuli Saarela Jussi Laurila | Venäjä Valeri Gluhov Ruslan Gritsan Anton Foliforov | Tšekki Martin Ševčík Jan Svoboda Vojtěch Stránský |
2015 | Tšekki Martin Ševčík Jiří Hradil Vojtěch Stránský | Ranska Yoann Garde Baptiste Fuchs Cédric Beill | Venäjä Ruslan Gritsan Anton Foliforov Valeri Gluhov |
Naiset
Vuosi | Kultaa | Hopeaa | Pronssia |
---|---|---|---|
2006 | Suomi Ingrid Stengård Päivi Tommola Maija Lång | Venäjä Nadija Mikrjukova Anna Ustinova Ksenija Tšernyh | Tšekki Markéta Jakoubová Michaela Lacigová Hana La Carbonara |
2007 | Ranska Caroline Finance Madeleine Kammerer Aurélie Ballot | Suomi Ingrid Stengård Taija Jäppinen Päivi Tommola | Itävalta Nicole Senft Elisabeth Hohenwarter Michaela Gigon |
2008 | Suomi Kirsi Korhonen Marika Hara Ingrid Stengård | Liettua Vaida Reinartaitė Ramunė Arlauskienė Karolina Mickevičiute | Itävalta Elisabeth Hohenwarter Sonja Zinkl Michaela Gigon |
2009 | Suomi Tarja Vesanto Marika Hara Ingrid Stengård | Itävalta Elisabeth Hohenwarter Sonja Zinkl Michaela Gigon | Tanska Nina Hoffmann Line Pedersen Rikke Kornvig |
2011 | Tšekki Barbora Chudíková Martina Tichovská Renata Paulíčková | Venäjä Svetlana Poverina Olga Vinogradova Ksenija Tšernyh | Sveitsi Maja Rothweiler Ursina Jäggi Christine Schaffner-Räber |
2013 | Suomi Ingrid Stengård Marika Hara Susanna Laurila | Venäjä Svetlana Poverina Olga Vinogradova Ksenija Tšernyh | Slovakia Daniela Trnovcová Natália Tyszová Stanislava Fajtová |
2015 | Tšekki Renata Paulíčková Marie Březinová Martina Tichovská | Ranska Nicole Hueber Hana Garde Gaëlle Barlet | Tanska Nina Hoffmann Cæcilie Rueløkke Christoffersen Camilla Søgaard |
Sprinttiviesti
Vuosi | Kultaa | Hopeaa | Pronssia |
---|---|---|---|
2013 | Suomi Marika Hara Jussi Laurila | Venäjä Svetlana Poverina Ruslan Gritsan | Sveitsi Ursina Jäggi Christian Wüthrich |
2015 | Ranska Gaëlle Barlet Baptiste Fuchs | Tšekki Martina Tichovská Jiří Hradil | Suomi Marika Hara Jussi Laurila |
Lähteet
🔥 Top keywords: Wikipedia:EtusivuToiminnot:HakuAnders AdlercreutzJalkapallon Euroopan-mestaruuskilpailutPahan väriIda PaulJalkapallon Euroopan-mestaruuskilpailut 2024Kylian MbappéMichel PlatiniLuettelo Suomen kaupungeistaRomelu LukakuMichael PenttiläJuhannusJalkapallon maailmanmestaruuskilpailutToiminnot:Tuoreet muutoksetJalkapallon Euroopan-mestaruuskilpailut 2020AdlercreutzJarno SaarinenRuud GullitKipparikvartetti (elokuva)SuomiRanskan jalkapallomaajoukkueLuettelo hätäkeskuksen tehtäväluokistaIsänpäiväAntoine GriezmannKipparikvartettiSalatut elämät – 26. esityskausi (2023–2024)IlonBelgian jalkapallomaajoukkueBelgiaAntti KaikkonenErkka V. LehtolaRitva OksanenRomaniaCasino Royale (vuoden 1967 elokuva)Marianne MiettinenJalkapallon maailmanmestaruuskilpailut 2022IslantiLiisa Tuomi