Ammunnan maailmanmestaruuskilpailut 1998
Kansainvälisen ampumaurheiluliiton (ISSF) 47. maailmanmestaruuskilpailut järjestettiin 14.7.-28.7.1998 Espanjan Barcelonassa, mutta 300 m lajit järjestettiin Zaragozassa.
Barcelona
Pistooli
Miehet
Kilpailija | Tulos | Joukkue | Tulos | ||
---|---|---|---|---|---|
10 m ilmapistooli | |||||
Wang Yifu | Kiina | 685.3 (586+99.3) | Kiina | 1743 | |
Igor Basinski | Valko-Venäjä | 684.4 (585+99.4) | Venäjä | 1742 | |
Kanstantsin Lukašyk | Valko-Venäjä | 684.4 (584+100.4) | Valko-Venäjä | 1740 | |
25 m isopistooli | |||||
Byung Taek Park | Korea | 588 | Korea | 1751 | |
Pål Hembre | Norja | 588 | Venäjä | 1747 | |
Giovanni Bossi | Itävalta | 588 | Valko-Venäjä | 1739 | |
25 m olympiapistooli | |||||
Ralf Schumann | Saksa | 696.9 (595+101.9) | Saksa | 1763 | |
Daniel Leonhard | Saksa | 692.4 (590+102.4) | Kiina | 1750 | |
Iulian Raicea | Romania | 691.4 (590+101.4) | Japani | 1746 | |
25 m vakiopistooli | |||||
Mihail Nestrujev | Venäjä | 580 | Kiina | 1709 | |
Pål Hembre | Norja | 580 | Norja | 1703 | |
Jin Yongde | Kiina | 574 | Itävalta | 1700 | |
50 m pistooli | |||||
Franck Dumoulin | Ranska | 673.4 (577+96.4) | Kiina | 1684 | |
Hans-Jürgen Bauer-Neumaier | Saksa | 666.7 (567+99.7) | Venäjä | 1675 | |
Igor Basinski | Valko-Venäjä | 662.7 (570+92.7) | Valko-Venäjä | 1672 |
Naiset
Kilpailija | Tulos | Joukkue | Tulos | ||
---|---|---|---|---|---|
10 m ilmapistooli | |||||
Munkhbayar Dorjsuren | Mongolia | 484.1 (387+97.1) | Venäjä | 1145 | |
Yōko Inada | Japani | 484.0 (383+101.0) | Kiina | 1141 | |
Lalita Jauhleuskaja | Valko-Venäjä | 482.4 (384+98.4) | Saksa | 1138 | |
25 m urheilupistooli | |||||
Cai Yeqing | Kiina | 687.3 (590+97.3) | Kiina | 1737 | |
İradə Aşumova | Azerbaidžan | 683.5 (583+100.5) | Korea | 1737 | |
Marina Logvinenko | Venäjä | 683.0 (584+99.0) | Mongolia | 1732 |
Pojat
Kilpailija | Tulos | Joukkue | Tulos | ||
---|---|---|---|---|---|
10 m ilmapistooli | |||||
Teemu Tiainen | Suomi | 576 | Saksa | 1711 | |
Sven Hartmann | Saksa | 574 | Italia | 1703 | |
Srdan Gavrilovic | Jugoslavian liittotasavalta | 574 | Sveitsi | 1701 | |
25 m olympiapistooli | |||||
Jorge Llames | Espanja | 577 | Saksa | 1720 | |
Tim Damerau | Saksa | 576 | Ranska | 1702 | |
Mario Spangenberg | Saksa | 576 | Espanja | 1689 | |
25 m urheilupistooli | |||||
Pavol Kopp | Slovakia | 579 | Venäjä | 1708 | |
Dmitri Sadejev | Viro | 578 | Italia | 1707 | |
Andrei Katardjnov | Venäjä | 576 | Venezuela | 1706 | |
25 m vakiopistooli | |||||
Manuel Guevara Jr. | Venezuela | 563 | Venezuela | 1672 | |
Gregory Fouet | Ranska | 560 | Venäjä | 1662 | |
Rinat Išbajev | Venäjä | 558 | Ranska | 1637 | |
50 m pistooli | |||||
Andrija Zlatić | Jugoslavian liittotasavalta | 554 | Puola | 1621 | |
Peter Kanotškin | Venäjä | 547 | Venäjä | 1612 | |
Pavol Kopp | Slovakia | 547 | Italia | 1608 |
Tytöt
Kilpailija | Tulos | Joukkue | Tulos | ||
---|---|---|---|---|---|
10 m ilmapistooli | |||||
Viktorija Tšaika | Valko-Venäjä | 382 | Unkari | 1127 | |
Annemarie Forder | Australia | 380 | Valko-Venäjä | 1118 | |
Anne-Marie Descamps | Ranska | 379 | Saksa | 1109 | |
25 m urheilupistooli | |||||
Vlatka Pervan | Kroatia | 568 | Puola | 1682 | |
Anne-Marie Descamps | Ranska | 568 | Valko-Venäjä | 1678 | |
Lauren Santibanez | Yhdysvallat | 567 | Saksa | 1665 |
Kivääri
Miehet
Miesten maailmanmestaruudet 300 m kivääreissä ratkaistiin Zaragozassa.
Kilpailija | Tulos | Joukkue | Tulos | ||
---|---|---|---|---|---|
10 m ilmakivääri | |||||
Artjom Hadžibekov | Venäjä | 696.5 (594+102.5) | Venäjä | 1773 | |
Jozef Gönci | Slovakia | 695.9 (595+100.9) | Korea | 1770 | |
Kean Bae Chae | Korea | 695.1 (592+103.1) | Slovakia | 1769 | |
50 m pienoiskivääri, makuu | |||||
Thomas Tamas | Yhdysvallat | 701.9 (600+101.9) | Yhdysvallat | 1781 | |
Juha Hirvi | Suomi | 701.6 (598+103.6) | Slovakia | 1780 | |
Sergei Kovalenko | Venäjä | 701.4 (598+103.4) | Italia | 1775 | |
50 m pienoiskivääri, 3 asentoinen | |||||
Jozef Gönci | Slovakia | 1271.6 (1177+94.6) | Ukraina | 3478 | |
Pascal Bessy | Ranska | 1267.7 (1172+95.7) | Ranska | 3475 | |
Rajmond Debevec | Slovenia | 1267.6 (1167+100.6) | Venäjä | 3475 |
Naiset
Kilpailija | Tulos | Joukkue | Tulos | ||
---|---|---|---|---|---|
10 m ilmakivääri | |||||
Sonja Pfeilschifter | Saksa | 499.4 (397+102.4) | Saksa | 1180 | |
Renata Mauer | Puola | 498.1 (396+102.1) | Kiina | 1178 | |
Jung Mi Kim | Korea | 497.6 (395+102.6) | Espanja | 1178 | |
50 m pienoiskivääri, makuu | |||||
Marina Bobkova | Venäjä | 597 | Venäjä | 1771 | |
Wang Xian | Kiina | 596 | Kiina | 1771 | |
Elizabeth Bourland | Yhdysvallat | 595 | Ukraina | 1769 | |
50 m pienoiskivääri, 3 asentoinen | |||||
Sonja Pfeilschifter | Saksa | 682.7 (584+98.7) | Kiina | 1754 | |
Wang Xian | Kiina | 679.3 (582+97.3) | Yhdysvallat | 1751 | |
Nonka Matova | Bulgaria | 679.2 (585+94.2) | Bulgaria | 1736 |
Pojat
Kilpailija | Tulos | Joukkue | Tulos | ||
---|---|---|---|---|---|
10 m ilmakivääri | |||||
Peter Thorsen | Tanska | 589 | Tanska | 1754 | |
Daniel Castro | Espanja | 589 | Saksa | 1752 | |
Sjarhei Bildzjuk | Valko-Venäjä | 589 | Valko-Venäjä | 1749 | |
50 m pienoiskivääri, makuu | |||||
Jonathan Hammond | Yhdistynyt kuningaskunta | 596 | Unkari | 1763 | |
Thomas Holmlund | Ruotsi | 595 | Tanska | 1755 | |
Matthew Emmons | Yhdysvallat | 593 | Yhdysvallat | 1754 | |
50 m pienoiskivääri, 3 asentoinen | |||||
Anton Katz | Israel | 1160 | Yhdysvallat | 3439 | |
Mario Knoegler | Itävalta | 1157 | Jugoslavian liittotasavalta | 3428 | |
Valerian Sauveplane | Ranska | 1155 | Sveitsi | 3404 |
Tytöt
Kilpailija | Tulos | Joukkue | Tulos | ||
---|---|---|---|---|---|
10 m ilmakivääri | |||||
Rebecca Frank | Saksa | 397 | Saksa | 1184 | |
Karin Schade | Saksa | 396 | Valko-Venäjä | 1164 | |
Myriam Duperron | Ranska | 392 | Venäjä | 1161 | |
50 m pienoiskivääri, makuu | |||||
Rebecca Frank | Saksa | 590 | Saksa | 1756 | |
April Shea | Yhdysvallat | 589 | Venäjä | 1756 | |
Viivi Villa | Suomi | 587 | Yhdysvallat | 1756 | |
50 m pienoiskivääri, 3 asentoinen | |||||
Karin Schade | Saksa | 573 | Saksa | 1708 | |
Martina Prekel | Saksa | 573 | Yhdysvallat | 1700 | |
Tamara Simkova | Tšekki | 573 | Tšekki | 1697 |
Haulikko
Miehet
Kilpailija | Tulos | Joukkue | Tulos | ||
---|---|---|---|---|---|
Skeet | |||||
Abdullah Alrashidi | Kuwait | 148 (123+25) | Suomi | 361 | |
Nikolai Tjoplj | Venäjä | 147 (123+24) | Tšekki | 359 | |
James Graves | Yhdysvallat | 146 (121+25) | Venäjä | 359 | |
Trap | |||||
Giovanni Pellielo | Italia | 149 (124+25) | Italia | 363 | |
Lance Bade | Yhdysvallat | 149 (125+24) | Yhdysvallat | 358 | |
Marco Venturini | Italia | 146 (122+24) | Portugali | 357 | |
Kaksoistrap | |||||
Michael Diamond | Australia | 192 (147+45) | Australia | 425 | |
Russell Mark | Australia | 190 (142+48) | Italia | 418 | |
Richard Faulds | Yhdistynyt kuningaskunta | 189 (145+44) | Kiina | 411 |
Naiset
Kilpailija | Tulos | Joukkue | Tulos | ||
---|---|---|---|---|---|
Skeet | |||||
Diána Igaly | Unkari | 96 (72+24) | Kiina | 213 | |
Zhang Shan | Kiina | 96 (72+24) | Venäjä | 206 | |
Andrea Stranovska | Slovakia | 95 (71+24) | Italia | 199 | |
Trap | |||||
Satu Pusila | Suomi | 94 (70+24) | Kiina | 210 | |
Susanne Kiermayer | Saksa | 91 (70+21) | Yhdysvallat | 199 | |
Guo Hua | Kiina | 91 (70+21) | Saksa | 198 | |
Kaksoistrap | |||||
Deborah Gelisio | Italia | 144 (109+35) | Yhdysvallat | 317 | |
Kimberly Rhode | Yhdysvallat | 141 (110+31) | Kiina | 311 | |
Cindy Gentry | Yhdysvallat | 141 (107+34) | Korea | 308 |
Pojat
Kilpailija | Tulos | Joukkue | Tulos | ||
---|---|---|---|---|---|
Skeet | |||||
Drew Harvey | Yhdistynyt kuningaskunta | 121 | Kypros | 347 | |
Andrzej Glyda | Puola | 120 | Italia | 339 | |
Michalis Karavolias | Kypros | 118 | Espanja | 336 | |
Trap | |||||
Raul Formoso | Espanja | 117 | Espanja | 348 | |
Mariano Guarnieri | Argentiina | 117 | Kroatia | 340 | |
Manuel Murcia | Espanja | 117 | Italia | 339 | |
Kaksoistrap | |||||
Marco Innocenti | Italia | 142 | Italia | 406 | |
Roland Gerebics | Unkari | 141 | Yhdysvallat | 390 | |
Stefano Narducci | Italia | 139 | Australia | 383 |
Riistamaali
Miehet
Kilpailija | Tulos | Joukkue | Tulos | ||
---|---|---|---|---|---|
10 m olympiakivääri | |||||
Niu Zhiyuan | Kiina | 678.8 (579+99.8) | Suomi | 1720 | |
Adam Saathoff | Yhdysvallat | 677.9 (577+100.9) | Saksa | 1716 | |
Igor Kolesov | Venäjä | 676.4 (579+97.4) | Venäjä | 1712 | |
10 m olympiakivääri, sekajuoksut | |||||
Niu Zhiyuan | Kiina | 390 | Tšekki | 1154 | |
Miroslav Lizal | Tšekki | 388 | Kiina | 1143 | |
Juri Jurasov | Ukraina | 386 | Suomi | 1141 |
Naiset
Kilpailija | Tulos | Joukkue | Tulos | ||
---|---|---|---|---|---|
10 m olympiakivääri | |||||
Natalja Kovalenko | Kazakstan | 376 | Kiina | 1119 | |
Xu Xing | Kiina | 376 | Saksa | 1094 | |
Wang Xia | Kiina | 375 | Venäjä | 1090 |
Pojat
Kilpailija | Tulos | Joukkue | Tulos | ||
---|---|---|---|---|---|
10 m olympiakivääri | |||||
Wang Dengjie | Kiina | 579 | Ukraina | 1682 | |
Wang Yi | Kiina | 574 | Valko-Venäjä | 1677 | |
Oleksandr Zinenko | Ukraina | 565 | Venäjä | 1670 | |
10 m olympiakivääri, sekajuoksut | |||||
Aleksander Blinov | Venäjä | 384 | Venäjä | 1124 | |
Wang Yi | Kiina | 381 | Valko-Venäjä | 1113 | |
Emil Andersson | Ruotsi | 380 | Ukraina | 1104 |
Tytöt
Kilpailija | Tulos | Joukkue | Tulos | ||
---|---|---|---|---|---|
10 m liikkuvamaali | |||||
Audrey Soquet | Ranska | 367 | Valko-Venäjä | 1050 | |
Volha Markava | Valko-Venäjä | 364 | Puola | 1048 | |
Olga Hertel | Puola | 364 | Venäjä | 1026 |
Zaragoza
Miesten maailmanmestaruudet 300 m kivääreissä ratkaistiin Zaragozassa.
Kilpailija | Tulos | Joukkue | Tulos | ||
---|---|---|---|---|---|
300 m kivääri, makuu | |||||
Bengt Andersson | Ruotsi | 598 | Ruotsi | 1772 | |
Tapio Säynevirta | Suomi | 597 | Norja | 1768 | |
Glenn Dubis | Yhdysvallat | 597 | Ranska | 1767 | |
300 m kivääri, 3 asentoinen | |||||
Jean-Pierre Amat | Ranska | 1162 | Yhdysvallat | 3476 | |
Pascal Bessy | Ranska | 1161 | Norja | 3474 | |
Glenn Dubis | Yhdysvallat | 1157 | Ranska | 3468 | |
300 m vakiokivääri, 3 asentoinen | |||||
Espen Berg-Knutsen | Norja | 578 | Yhdysvallat | 1698 | |
Rudolf Krenn | Saksa | 577 | Sveitsi | 1689 | |
Stephen Goff | Yhdysvallat | 576 | Suomi | 1682 |
Mitalitaulukko
Maa | Yhteensä | ||||
---|---|---|---|---|---|
1. | Kiina | 13 | 12 | 4 | 29 |
2. | Saksa | 13 | 11 | 4 | 28 |
3. | Venäjä | 9 | 9 | 12 | 30 |
4. | Yhdysvallat | 6 | 9 | 10 | 25 |
5. | Italia | 5 | 4 | 6 | 15 |
6. | Suomi | 4 | 2 | 3 | 9 |
7. | Espanja | 3 | 1 | 4 | 8 |
8. | Unkari | 3 | 1 | 0 | 4 |
9. | Valko-Venäjä | 2 | 7 | 8 | 17 |
10. | Ranska | 2 | 6 | 7 | 15 |
11. | Puola | 2 | 3 | 1 | 6 |
12. | Korea | 2 | 2 | 3 | 7 |
Slovakia | 2 | 2 | 3 | 7 | |
14. | Australia | 2 | 2 | 1 | 5 |
15. | Ruotsi | 2 | 1 | 1 | 4 |
16. | Yhdistynyt kuningaskunta | 2 | 0 | 1 | 3 |
17. | Tanska | 2 | 1 | 0 | 3 |
18. | Ukraina | 2 | 0 | 4 | 6 |
19. | Venezuela | 2 | 0 | 1 | 3 |
20. | Norja | 1 | 5 | 0 | 6 |
21. | Tšekki | 1 | 2 | 2 | 5 |
22. | Jugoslavian liittotasavalta | 1 | 1 | 1 | 3 |
23. | Kroatia | 1 | 1 | 0 | 2 |
24. | Kazakstan | 1 | 0 | 1 | 2 |
Kypros | 1 | 0 | 1 | 2 | |
Mongolia | 1 | 0 | 1 | 2 | |
27. | Israel | 1 | 0 | 0 | 1 |
Kuwait | 1 | 0 | 0 | 1 | |
29. | Itävalta | 0 | 1 | 2 | 3 |
Sveitsi | 0 | 1 | 2 | 3 | |
31. | Japani | 0 | 1 | 1 | 2 |
32. | Argentiina | 0 | 1 | 0 | 1 |
Azerbaidžan | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Viro | 0 | 1 | 0 | 1 | |
35. | Bulgaria | 0 | 0 | 2 | 2 |
36. | Portugali | 0 | 0 | 1 | 1 |
Romania | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Slovenia | 0 | 0 | 1 | 1 |
Uudet ennätykset
Laji | Ennätys | Kilpailija | Päivä | ||
---|---|---|---|---|---|
Naisten 10 m olympiakivääri | ME | 376 | Natalja Kovalenko Xu Xing | Kazakstan Kiina | 1998 |
JME | 1119 | Xu Xing Wang Xia Liu Miao | Kiina | 1998 | |
Tyttöjen 10 m olympiakivääri | JME | 1050 | Volha Markava Natallja Zakalodnaja Svetlana Klištšenkova | Valko-Venäjä | 1998 |
Miesten 10 m olympiakivääri, sekajuoksut | ME (sivuava) | 390 | Niu Zhiyuan | Kiina | 1998 |
JME | 1154 | Miroslav Lizal Luboš Račanský Miroslav Janus | Tšekki | 1998 | |
Tyttöjen 10 m ilmakivääri | JME | 1184 | Rebecca Frank Karin Schade Cordula Wilsch | Saksa | 1998 |
Naisten skeet | FME | 96 | Diána Igaly Zhang Shan | Unkari Kiina | 1998 |
JME | 213 | Liao Haiyan Zhang Shan Chen Zhenru | Kiina | 1998 | |
Naisten 50 m pienoiskivääri, makuu | ME | 597 | Marina Bobkova | Venäjä | 19.7.1998 |
Miesten kaksoistrap | ME | 147 | Michael Diamond | Australia | 19.7.1998 |
Miesten trap | ME (sivuava) | 125 | Lance Bade | Yhdysvallat | 23.7.1998 |
Naisten trap | JME | 210 | Chen Li Guo Hua Gao E. | Kiina | 23.7.1998 |
Naisten 50 m pienosikivääri, 3 asentoinen | JME | 1754 | Shan Hong Wang Xian Xu Yimin | Kiina | 24.7.1998 |
Miesten 50 m pienoiskivääri, makuu | ME (sivuava) | 600 | Thomas Tamas | Yhdysvallat | 29.7.1998 |
ME=Maailmanennätys, JME=Joukkue maailmanennätys, FME=Finaali maailmanennätys |
Lähteet
- ISSF:n tietokanta (Arkistoitu – Internet Archive)
1897 •1898 •1899 •1900 •1901 •1902 •1903 •1904 •1905 •1906 •1907 •1908 •1909 •1910 •1911 •1912 •1913 •1914 •1921 •1922 •1923 •1924 •1925 •1927 •1928 •1929 •1930 •1931 •1933 •1935 •1937 •1939 •1947 •1949 •1952 •1954 •1958 •1962 •1966 •1970 •1974 •1978 •1982 •1986 •1990 •1994 •1998 •2002 •2006 •2010 •2014 | |
Haulikkolajit | 1930 •(1932) •1933 •1934 •1935 •1936 •1938 •1939 •1950 •1959 •1961 •1965 •1967 •1969 •1971 •1973 •1975 •1977 •1979 •1981 •1983 •1985 •1987 •1989 •1991 •1993 •1995 •1997 •1999 •2001 •2003 •2005 •2007 •2009 •2011 |
---|---|
Riistamaalilajit | |
Ilma-aseet | 1979 •1981 •1983 •1985 •1987 •1989 •1991 |