Teams
Regular season
Final standings Note: DIV = Division; GP = Games played; W = Wins; L = Losses; T = Ties; OTL = Overtime losses; GF = Goals for; GA = Goals against; PTS = Points; x = clinched playoff berth; y = clinched division title; z = clinched conference title
Eastern conference
Western conference
Scoring leaders
Playoffs
Conference quarterfinals
Eastern conference Ottawa (1) vs. Mississauga (8) Date Away Home March 21 Mississauga 3 4 Ottawa OT March 23 Mississauga 3 8 Ottawa March 24 Ottawa 7 4 Mississauga March 25 Ottawa 4 5 Mississauga OT March 29 Mississauga 3 6 Ottawa Ottawa wins series 4–1
Brampton (2) vs. Barrie (7) Date Away Home March 20 Barrie 2 3 Brampton OT March 22 Brampton 2 4 Barrie March 23 Barrie 4 5 Brampton March 25 Brampton 1 0 Barrie March 27 Barrie 3 1 Brampton March 29 Brampton 2 1 Barrie Brampton wins series 4–2
Peterborough (3) vs. Oshawa (6) Date Away Home March 20 Oshawa 3 2 Peterborough OT March 21 Peterborough 6 5 Oshawa OT March 24 Oshawa 4 5 Peterborough OT March 25 Peterborough 0 3 Oshawa March 27 Oshawa 2 5 Peterborough March 31 Peterborough 1 3 Oshawa April 1 Oshawa 4 3 Peterborough OT Oshawa wins series 4–3
Toronto (4) vs. Belleville (5) Date Away Home March 23 Belleville 4 6 Toronto March 24 Toronto 1 4 Belleville March 27 Belleville 3 6 Toronto March 28 Toronto 2 4 Belleville March 30 Belleville 2 6 Toronto March 31 Toronto 1 6 Belleville April 1 Belleville 1 3 Toronto Toronto wins series 4–3
Western conference Kitchener (1) vs. Sault Ste. Marie (8) Date Away Home March 21 Sault Ste. Marie 0 3 Kitchener March 22 Sault Ste. Marie 0 4 Kitchener March 25 Kitchener 2 1 Sault Ste. Marie March 26 Kitchener 4 2 Sault Ste. Marie Kitchener wins series 4–0
Plymouth (2) vs. Owen Sound (7) Date Away Home March 22 Owen Sound 3 6 Plymouth March 23 Plymouth 6 3 Owen Sound March 25 Owen Sound 4 6 Plymouth March 27 Plymouth 5 2 Owen Sound Plymouth wins series 4–0
Sarnia (3) vs. Guelph (6) Date Away Home March 21 Guelph 5 2 Sarnia March 23 Sarnia 5 7 Guelph March 26 Guelph 0 1 Sarnia March 28 Sarnia 1 6 Guelph March 29 Guelph 0 3 Sarnia March 31 Sarnia 1 9 Guelph Guelph wins series 4–2
Windsor (4) vs. London (5) Date Away Home March 20 London 3 2 Windsor March 21 Windsor 4 1 London March 23 London 6 7 Windsor OT March 26 Windsor 1 2 London March 28 London 5 3 Windsor March 31 Windsor 3 2 London April 1 London 7 4 Windsor London wins series 4–3
Conference semifinals Eastern conference Ottawa (1) vs. Oshawa (6) Date Away Home April 4 Ottawa 2 3 Oshawa April 6 Oshawa 3 4 Ottawa April 7 Oshawa 1 8 Ottawa April 9 Ottawa 5 7 Oshawa April 11 Oshawa 1 7 Ottawa April 13 Ottawa 6 0 Oshawa Ottawa wins series 4–2
Brampton (2) vs. Toronto (4) Date Away Home April 4 Toronto 0 7 Brampton April 6 Brampton 1 4 Toronto April 8 Toronto 4 3 Brampton OT April 10 Brampton 1 4 Toronto April 11 Toronto 6 3 Brampton Toronto wins series 4–1
Western conference Kitchener (1) vs. Guelph (6) Date Away Home April 4 Guelph 3 4 Kitchener April 6 Kitchener 6 2 Guelph April 8 Guelph 5 4 Kitchener April 10 Kitchener 4 1 Guelph April 11 Guelph 4 5 Kitchener OT Kitchener wins series 4–1
Plymouth (2) vs. London (5) Date Away Home April 5 London 3 2 Plymouth April 6 Plymouth 2 1 London April 8 London 4 3 Plymouth April 9 Plymouth 3 2 London OT April 11 London 3 6 Plymouth April 12 Plymouth 1 5 London April 14 London 2 4 Plymouth Plymouth wins series 4–3
Conference finals Eastern conference Western conference Ottawa (1) vs. Toronto (4) Date Away Home April 18 Toronto 3 0 Ottawa April 20 Ottawa 1 2 Toronto April 22 Toronto 0 6 Ottawa April 24 Ottawa 4 2 Toronto April 25 Toronto 6 2 Ottawa April 27 Ottawa 3 2 Toronto OT April 28 Toronto 2 5 Ottawa Ottawa wins series 4–3
Kitchener (1) vs. Plymouth (2) Date Away Home April 16 Plymouth 3 1 Kitchener April 18 Kitchener 6 1 Plymouth April 20 Plymouth 2 3 Kitchener April 22 Kitchener 2 3 Plymouth April 24 Plymouth 2 1 Kitchener OT April 26 Kitchener 7 4 Plymouth April 28 Plymouth 1 3 Kitchener Kitchener wins series 4–3
J. Ross Robertson Cup finals Kitchener (1) vs. Ottawa (1) Date Away Home May 2 Ottawa 3 2 Kitchener OT May 4 Kitchener 4 3 Ottawa OT May 6 Ottawa 1 4 Kitchener May 8 Kitchener 4 3 Ottawa OT May 10 Ottawa 1 4 Kitchener Kitchener wins series 4–1
J. Ross Robertson Cup Champions Roster 2002-03 Kitchener Rangers[1] Goaltenders 33 – Carlo DiRienzo 40 – Scott Dickie Defencemen
Wingers
Centres
All-Star teams
First team Corey Locke , Centre, Ottawa 67's Cody McCormick , Left Wing, Belleville Bulls Matt Foy , Right Wing, Ottawa 67's Brendan Bell , Defence, Ottawa 67's Lukas Krajicek , Defence, Peterborough Petes Andy Chiodo , Goaltender, Toronto St. Michael's Majors Brian Kilrea , Coach, Ottawa 67's
Second team Eric Staal , Centre, Peterborough Petes Brandon Nolan , Left Wing, Oshawa Generals Chad LaRose , Right Wing, Plymouth Whalers Steve Eminger , Defence, Kitchener Rangers Carlo Colaiacovo , Defence, Erie Otters Chris Houle, Goaltender, London Knights Jim Hulton , Coach, Belleville Bulls
Third team Matt Stajan , Centre, Belleville Bulls Kris Newbury , Left Wing, Sarnia Sting Dustin Brown , Right Wing, Guelph Storm Trevor Daley , Defence, Sault Ste. Marie Greyhounds Tim Gleason , Defence, Windsor Spitfires Michael Mole, Goaltender, Belleville Bulls Peter DeBoer , Coach, Kitchener Rangers
Awards J. Ross Robertson Cup :Kitchener Rangers Hamilton Spectator Trophy :Kitchener Rangers Bobby Orr Trophy :Ottawa 67's Wayne Gretzky Trophy :Kitchener Rangers Leyden Trophy :Ottawa 67's Emms Trophy :Brampton Battalion Holody Trophy :Kitchener Rangers Bumbacco Trophy :Plymouth Whalers Red Tilson Trophy :Corey Locke , Ottawa 67's Eddie Powers Memorial Trophy :Corey Locke , Ottawa 67's Matt Leyden Trophy :Brian Kilrea , Ottawa 67's Jim Mahon Memorial Trophy :Matt Foy , Ottawa 67's Max Kaminsky Trophy :Brendan Bell , Ottawa 67's OHL Goaltender of the Year :Andy Chiodo , Toronto St. Michael's Majors Jack Ferguson Award :Patrick McNeill , Saginaw Spirit Dave Pinkney Trophy :Paul Drew and Jeff Weber, Plymouth Whalers OHL Executive of the Year :Steve Bienkowski, Kitchener Rangers Bill Long Award :Norm Bryan, Peterborough Petes Emms Family Award :Rob Schremp , Mississauga IceDogs F.W. 'Dinty' Moore Trophy :Ryan Munce , Sarnia Sting OHL Humanitarian of the Year :Michael Mole, Belleville Bulls William Hanley Trophy :Kyle Wellwood , Windsor Spitfires Leo Lalonde Memorial Trophy :Chad Larose , Plymouth Whalers Bobby Smith Trophy :Dustin Brown , Guelph Storm Tim Adams Memorial Trophy :Jhase Sniderman, Toronto Young Nats Wayne Gretzky 99 Award :Derek Roy , Kitchener Rangers
2003 OHL Priority Selection On May 3, 2003, the OHL conducted the 2003 Ontario Hockey League Priority Selection. The Saginaw Spirit held the first overall pick in the draft, and selected Patrick McNeill from the Strathroy Rockets. McNeill was awarded the Jack Ferguson Award , awarded to the top pick in the draft.
Below are the players who were selected in the first round of the 2003 Ontario Hockey League Priority Selection. [2]
# Player Nationality OHL Team Hometown Minor Team 1 Patrick McNeill (D ) CanadaSaginaw Spirit Strathroy, Ontario Strathroy Rockets 2 Marc Staal (D ) CanadaSudbury Wolves Thunder Bay, Ontario Thunder Bay Kings 3 Tony Rizzi (RW ) CanadaKingston Frontenacs Kingston, Ontario Wellington Dukes 4 Ryan O'Marra (C ) CanadaErie Otters Mississauga, Ontario Mississauga Senators 5 Cody Bass (C ) CanadaMississauga IceDogs Guelph, Ontario Guelph Hurricanes 6 Chris Lawrence (RW ) CanadaSault Ste. Marie Greyhounds Toronto, Ontario Toronto Marlboros 7 Bobby Ryan (LW ) United StatesOwen Sound Attack Collingswood, New Jersey Detroit Honeybaked 8 Ryan Parent (D ) CanadaGuelph Storm Sioux Lookout, Ontario Waterloo Siskins 9 Steve Spade (D ) United StatesBarrie Colts Rochester, New York Georgetown Raiders 10 Tom Mannino (D ) United StatesLondon Knights Farmington Hills, Michigan Leamington Flyers 11 Justin Wallingford (D ) CanadaOshawa Generals Hamilton, Ontario Hamilton Jr. Bulldogs 12 Mike Roelofsen (C ) CanadaBelleville Bulls Chatham, Ontario Dresden Kings 13 Cal Clutterbuck (RW ) CanadaToronto St. Michael's Majors Welland, Ontario Welland Jr. Canadians 14 Daniel Ryder (C ) CanadaPeterborough Petes St. John's, Newfoundland Tri-Pen Ospreys 15 Philip Oreskovic (D ) CanadaBrampton Battalion Brampton, Ontario Toronto Nationals 16 Steve Downie (RW ) CanadaWindsor Spitfires Queensville, Ontario Aurora Tigers 17 Trevor Solomon (D ) CanadaSarnia Sting Garden River, Ontario Sault Ste. Marie North Stars 18 Michael Lombardi (LW ) CanadaPlymouth Whalers Richmond Hill, Ontario Vaughan Kings 19 Elgin Reid (D ) CanadaOttawa 67's Milton, Ontario Leamington Flyers 20 Devereaux Heshmatpour (D ) CanadaKitchener Rangers North York, Ontario Vaughan Vipers
2003 CHL Import Draft On June 26, 2003, the Canadian Hockey League conducted the 2003 CHL Import Draft, in which teams in all three CHL leagues participate in. The Owen Sound Attack held the first pick in the draft by a team in the OHL, and selected Štefan Ružička from Slovakia with their selection.
Below are the players who were selected in the first round by Ontario Hockey League teams in the 2003 CHL Import Draft. [3]
# Player Nationality OHL Team Hometown Minor Team 3 Štefan Ružička (LW ) SlovakiaOwen Sound Attack Nitra , Slovakia Nitra Jr. 6 Patrick Ehelechner (G ) GermanySudbury Wolves Rosenheim , Germany Hannover Scorpions 9 Václav Meidl (C ) Czech RepublicPlymouth Whalers Havířov , Czech Republic Havířov Jr. 12 Ilya Yakolev (C ) RussiaErie Otters Chelyabinsk , Russia Chelyabinsk Traktor-2 15 Ivan Khomutov (C /LW ) RussiaLondon Knights Saratov , Russia Moscow HC CSKA 18 Martin Tůma (D ) Czech RepublicSault Ste. Marie Greyhounds Most , Czech Republic Litvínov Chemopetrol Jr. 21 Michal Pešek (LW Czech RepublicToronto St. Michael's Majors Prague , Czech Republic Sparta Prague Jr. 24 Andy Reiss (D ) GermanyOshawa Generals Hannover , Germany Hannover Scorpions 27 Lukáš Bolf (D ) Czech RepublicBarrie Colts Vrchlabí , Czech Republic Sparta Prague Jr. 30 Vadim Karaga (LW ) BelarusLondon Knights Novopolotsk , Belarus Novopolotsk Polimir 33 David Halasz (D ) SlovakiaOttawa 67's Kosice , Slovakia Kosice Jr. 36 Milan Hluchý (C /LW ) Czech RepublicBelleville Bulls Rakovník , Czech Republic Kladno Jr. 39 Igor Mirnov (RW ) RussiaToronto St. Michael's Majors Chita , Russia Moscow Dynamo 42 Martin Lučka (D ) Czech RepublicPeterborough Petes Zlín , Czech Republic Zlín Jr. 45 Stefan Blaho (RW ) SlovakiaSudbury Wolves Trenčín , Slovakia Trenčín Jr. 48 Vasili Sysa (D ) RussiaWindsor Spitfires Chelyabinsk , Russia Ufa Salavat Yulayev-2 50 Boris Valábik (D ) SlovakiaKitchener Rangers Nitra , Slovakia Nitra Jr. 52 Vojtěch Kloz (D ) Czech RepublicKingston Frontenacs Karlovy Vary , Czech Republic Chicago Steel 54 Miloš Schejbal (LW ) Czech RepublicKingston Frontenacs Soběslav , Czech Republic Sparta Prague Jr. 56 Jakub Čech (G ) Czech RepublicSault Ste. Marie Greyhounds Olomouc , Czech Republic Havířov
See also
References