The 1955 season was the 50th season of competitive football in Norway.
Season | 1955 | |
---|---|---|
Men's football | ||
Hovedserien | Larvik Turn | |
Landsdelsserien | Rapid (Group East/South) Frigg (Group East/North) Jerv (Group South/West A1) Bryne (Group South/West A2) Varegg (Group South/West B) Kristiansund (Group Møre) Kvik (Group Trøndelag) | |
NM | Skeid | |
Hovedserien 1954/55
Group A
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Fredrikstad | 14 | 7 | 5 | 2 | 43 | 24 | +19 | 19 | Qualification for the championship final |
2 | Viking | 14 | 6 | 3 | 5 | 23 | 24 | −1 | 15 | |
3 | Odd | 14 | 6 | 3 | 5 | 20 | 25 | −5 | 15 | |
4 | Vålerengen | 14 | 4 | 6 | 4 | 22 | 21 | +1 | 14 | |
5 | Brann | 14 | 5 | 4 | 5 | 23 | 24 | −1 | 14 | |
6 | Lillestrøm | 14 | 6 | 2 | 6 | 27 | 30 | −3 | 14 | |
7 | Fram Larvik (R) | 14 | 6 | 1 | 7 | 21 | 24 | −3 | 13 | Relegation |
8 | Sparta (R) | 14 | 1 | 6 | 7 | 21 | 28 | −7 | 8 |
Group B
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Larvik Turn (C) | 14 | 10 | 1 | 3 | 40 | 16 | +24 | 21 | Qualification for the championship final |
2 | Skeid | 14 | 9 | 1 | 4 | 34 | 22 | +12 | 19 | |
3 | Sandefjord BK | 14 | 8 | 3 | 3 | 26 | 23 | +3 | 19 | |
4 | Asker | 14 | 7 | 2 | 5 | 27 | 20 | +7 | 16 | |
5 | Sarpsborg FK | 14 | 5 | 4 | 5 | 27 | 33 | −6 | 14 | |
6 | Ranheim | 14 | 4 | 2 | 8 | 20 | 29 | −9 | 10 | |
7 | Strømmen (R) | 14 | 2 | 3 | 9 | 22 | 27 | −5 | 7 | Relegation |
8 | Freidig (R) | 14 | 2 | 2 | 10 | 13 | 39 | −26 | 6 |
Championship final
June 5: Larvik Turn - Fredrikstad 4-2
Landsdelsserien 1954/55
Group Østland/Søndre
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Promotion or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Rapid | 14 | 8 | 3 | 3 | 27 | 20 | +7 | 19 | Promoted |
2 | Snøgg | 14 | 6 | 5 | 3 | 27 | 19 | +8 | 17 | |
3 | Moss | 14 | 6 | 3 | 5 | 36 | 22 | +14 | 15 | |
4 | Pors | 14 | 5 | 5 | 4 | 28 | 27 | +1 | 15 | |
5 | Ørn | 14 | 6 | 2 | 6 | 27 | 29 | −2 | 14 | |
6 | Eik | 14 | 4 | 5 | 5 | 28 | 28 | 0 | 13 | Relegated |
7 | Askim | 14 | 3 | 4 | 7 | 16 | 31 | −15 | 10 | Relegated |
8 | Tønsberg Turn | 14 | 3 | 3 | 8 | 16 | 29 | −13 | 9 |
Source: [citation needed]
Group Østland/Nordre
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Promotion or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Frigg | 14 | 10 | 3 | 1 | 33 | 12 | +21 | 23 | Promoted |
2 | Kapp | 14 | 7 | 3 | 4 | 34 | 28 | +6 | 17 | |
3 | Raufoss | 14 | 7 | 1 | 6 | 25 | 20 | +5 | 15 | |
4 | Lyn | 14 | 5 | 5 | 4 | 20 | 20 | 0 | 15 | |
5 | Vestfossen | 14 | 6 | 2 | 6 | 21 | 27 | −6 | 14 | |
6 | Gjøvik/Lyn | 14 | 5 | 2 | 7 | 16 | 22 | −6 | 12 | |
7 | Hamarkameratene | 14 | 4 | 2 | 8 | 17 | 24 | −7 | 10 | Relegated |
8 | Geithus | 14 | 2 | 2 | 10 | 18 | 31 | −13 | 6 |
Source: [citation needed]
Group Sørland/Vestland, A1
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Jerv | 12 | 9 | 0 | 3 | 39 | 18 | +21 | 18 | Play-off |
2 | Start | 12 | 8 | 1 | 3 | 36 | 19 | +17 | 17 | |
3 | Flekkefjord | 12 | 7 | 2 | 3 | 30 | 18 | +12 | 16 | |
4 | Donn | 12 | 7 | 0 | 5 | 30 | 21 | +9 | 14 | |
5 | Sørfjell | 12 | 5 | 2 | 5 | 16 | 29 | −13 | 12 | |
6 | Grane (Arendal) | 12 | 1 | 2 | 9 | 14 | 28 | −14 | 4 | |
7 | AIK Lund | 12 | 1 | 1 | 10 | 11 | 43 | −32 | 3 | Relegated |
Source: [citation needed]
Group Sørland/Vestland, A2
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Bryne | 14 | 10 | 1 | 3 | 41 | 18 | +23 | 21 | Play-off |
2 | Ulf | 14 | 7 | 4 | 3 | 23 | 18 | +5 | 18 | |
3 | Vard | 14 | 5 | 3 | 6 | 27 | 21 | +6 | 13 | |
4 | Stavanger IF | 14 | 6 | 1 | 7 | 27 | 26 | +1 | 13 |
Source: [citation needed]
5. Djerv 1919 14 6 1 7 21-27 13
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
6 | Vidar | 14 | 5 | 2 | 7 | 24 | 35 | −11 | 12 | |
7 | Ålgård | 14 | 5 | 1 | 8 | 27 | 32 | −5 | 11 | Relegated |
8 | Nærbø | 14 | 4 | 3 | 7 | 25 | 38 | −13 | 11 |
Source: [citation needed]
Group Sørland/Vestland, B
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Varegg | 12 | 5 | 5 | 2 | 25 | 13 | +12 | 15 | Play-off |
2 | Baune | 12 | 4 | 4 | 4 | 20 | 18 | +2 | 12 | |
3 | Årstad | 12 | 6 | 0 | 6 | 20 | 19 | +1 | 12 | |
4 | Djerv | 12 | 5 | 2 | 5 | 23 | 25 | −2 | 12 | |
5 | Os | 12 | 3 | 5 | 4 | 29 | 32 | −3 | 11 | |
6 | Nymark | 12 | 4 | 3 | 5 | 19 | 23 | −4 | 11 | |
7 | Nordnes | 12 | 5 | 1 | 6 | 16 | 22 | −6 | 11 |
Source: [citation needed]
Group Møre
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Kristiansund | 14 | 10 | 2 | 2 | 35 | 15 | +20 | 22 | Play-off |
2 | Hødd | 14 | 8 | 3 | 3 | 33 | 19 | +14 | 19 | |
3 | Aalesund | 14 | 5 | 4 | 5 | 25 | 24 | +1 | 14 | |
4 | Langevåg | 14 | 5 | 4 | 5 | 25 | 30 | −5 | 14 | |
5 | Molde | 14 | 4 | 5 | 5 | 26 | 18 | +8 | 13 | |
6 | Clausenengen | 14 | 5 | 3 | 6 | 25 | 25 | 0 | 13 | |
7 | Rollon | 14 | 5 | 1 | 8 | 20 | 37 | −17 | 11 | Relegated |
8 | Sykkylven | 14 | 2 | 2 | 10 | 20 | 41 | −21 | 6 |
Source: [citation needed]
Group Trøndelag
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Kvik (Tr.heim) | 14 | 10 | 2 | 2 | 31 | 11 | +20 | 22 | Play-off |
2 | Sverre | 14 | 8 | 0 | 6 | 40 | 25 | +15 | 16 | |
3 | Brage | 14 | 6 | 3 | 5 | 37 | 28 | +9 | 15 | |
4 | Falken | 14 | 6 | 2 | 6 | 22 | 29 | −7 | 14 | |
5 | Rosenborg | 14 | 6 | 1 | 7 | 28 | 24 | +4 | 13 | |
6 | Steinkjer | 14 | 5 | 2 | 7 | 33 | 38 | −5 | 12 | |
7 | Verdal | 14 | 5 | 2 | 7 | 19 | 26 | −7 | 12 | Relegated |
8 | Neset | 14 | 3 | 2 | 9 | 16 | 45 | −29 | 8 |
Source: [citation needed]
Play-off Sørland/Vestland
Jerv - Bryne 2-2 (extra time)Bryne - Jerv 2-1Bryne - Varegg 2-3
Varegg promoted.
Play-off Møre/Trøndelag
Kvik - Kristiansund 4-0Kristiansund - Kvik 2-1 (agg. 2-5)
Kvik (Trondheim) promoted.
First Division 1954/55
District I
1. Greåker (Promoted)2. Selbak3. Lisleby4. Tune5. Torp6. Hafslund7. Mysen8. Tistedalen
District II, Group A
1. Drafn (Play-off)2. Mjøndalen3. Spartacus4. Solberg5. Grüner6. Jevnaker7. Stabæk8. Hard
District II, Group B
1. Aurskog (Play-off)2. Sagene3. Aasen4. Sandaker5. Steinberg6. Grue7. Drammens BK8. Birkebeineren
District III
1. Hamar IL (Play-off)2. Vang3. Gjøvik SK4. Fremad5. Mesna6. Vardal7. Brumunddal8. Storhamar
District IV, Group A
1. Sem (Play-off)2. Borg3. Storm4. Brevik5. Kragerø6. Holmestrand7. Borre8. Stag
District IV, Group B
1. Herkules (Play-off)2. Skiens BK3. Urædd4. Ulefoss5. Drangedal6. Rjukan7. Fossum (Skien)8. Sp.klubben 31
District V, Group A1 (Aust-Agder)
1. Nedenes (Play-off)2. Rygene3. Risør4. Arendals BK5. TraumaLillesand (withdrew)
District V, Group A2 (Vest-Agder)
1. Vigør (Play-off)2. Mandalskam.3. Vindbjart4. Farsund5. Torridal6. Lyngdal
District V, group B1 (Rogaland)
1. Varhaug (Promoted)2. Jarl3. Klepp4. Vaulen5. Egersund6. Ganddal
District V, Group B2 (Rogaland)
1. Kopervik (Promoted)2. Buøy3. Torvastad4. Haugar5. Randaberg6. Sauda
District VI, Group A (Bergen)
1. Fjellkameratene (Play-off)2. Sandviken3. Trane4. Hardy5. Laksevåg6. Minde7. Bergens-Sparta
District VI, Group B (Midthordland)
1. Fana (Play-off)2. Voss3. Erdal4. Ålvik5. Fyllingen6. Florvåg7. Eidsvåg (Åsane)
District VII, Group A (Sunnmøre)
1. Herd (Play-off)2. Ørsta3. Aksla4. Volda5. Skarbøvik6. Hovdebygda7. Spjelkavik8. Stranda
District VII, Group B (Romsdal)
1. Træff (Play-off)2. Isfjorden3. Kleive4. Eide5. Åndalsnes6. Olymp7. Frode
District VII, Group C (Nordmøre)
1. Braatt (Play-off)2. Halsa3. Dahle4. Enge5. Sunndal6. Goma7. Nordlandet8. Averøykam.
District VIII, Group A1 (Sør-Trøndelag)
1. Hommelvik (Play-off)2. Heimdal3. Flå4. Steinar5. Leik6. Børsa
District VIII, Group A2 (Sør-Trøndelag)
1. Troll (Play-off)2. Løkken3. Orkanger4. Svorkmo5. Rindal6. Dalguten
District VIII, Group B (Trondheim og omegn)
1. Wing (Play-off)2. National3. Tryggkameratene4. Trond5. Ørn (Trondheim)6. Nidar7. NTHINidelv withdrew
District VIII, Group C (Fosen)
1. Opphaug (Play-off)2. Stadsbygd3. Beian4. Rissa5. UthaugLensvik disqualified
District VIII, Group D (Nord-Trøndelag/Namdal)
1. Stjørdal (Play-off)2. Malm3. Nessegutten4. Namsos5. Blink6. Varden (Meråker)7. Skogn8. Bangsund
District IX
1. Bodø/Glimt2. Brønnøysund3. Saltdalkam.4. Mo5. Grand6. Stålkameratene
District X (Unofficial)
1. Harstad2. Narvik/Nor3. Tromsø4. Mjølner5. Finnsnes
Play-off District II/III
Drafn - Aurskog 2-2Aurskog - Hamar 1-2Hamar - Drafn 1-1
Table
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Promotion |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Hamar IL | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | 2 | +1 | 3 | Promoted |
2 | Drafn | 2 | 0 | 2 | 0 | 3 | 3 | 0 | 2 | |
3 | Aurskog | 2 | 0 | 1 | 1 | 3 | 4 | −1 | 1 |
Source: [citation needed]
Championship District II
Aurskog - Drafn 3-2
Play-off District IV
Herkules - Sem 1-0Sem - Herkules 0-1 (agg. 0-2)
Herkules promoted
Play-off District V
Vigør - Nedenes 1-2Nedenes - Vigør 3-1 (agg. 5-2)
Nedenes promoted.
Championship District V
Varhaug - Kopervik 2-2Kopervik - Varhaug 0-2 (agg. 2-4)Nedenes - Varhaug 0-5
Play-off District VI
Fana - Fjellkameratene 4-1Fjellkameratene - Fana 1-3
Fana promoted
Play-off District VII
Træff - Braatt 5-2Herd - Træff 0-2Braatt - Herd 4-2
Table
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Promotion |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Træff | 2 | 2 | 0 | 0 | 7 | 2 | +5 | 4 | Promoted |
2 | Braatt | 2 | 1 | 0 | 1 | 6 | 7 | −1 | 2 | |
3 | Herd | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 6 | −4 | 0 |
Source: [citation needed]
Play-off District VIII
Hommelvik - Stjørdal 1-2Stjørdal - Wing 1-2Wing - Hommelvik 1-0
Table
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Promotion |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Wing | 2 | 2 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 4 | Promoted |
2 | Stjørdal | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 3 | 0 | 2 | |
3 | Hommelvik | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 3 | −2 | 0 |
Source: [citation needed]
4. Opphaug withdrew
Relegation play-off District IV
Holmestrand-Rjukan 1-3
Holmestrand relegated
Norwegian Cup
Final
Skeid | 5–0 | Lillestrøm |
---|---|---|
Hennum 1', 15' Farem 50', 76', 84' | Report |
Northern Norwegian Cup
Final
National team
Date | Venue | Opponent | Res.* | Comp. | Norwegian goalscorers |
---|---|---|---|---|---|
May 8 | Oslo | Hungary | 0 - 5 | F | |
May 25 | Bislett Stadion, Oslo | Republic of Ireland | 1 - 3 | F | Arne Kotte |
June 12 | Oslo | Romania | 0 - 1 | F | |
August 14 | Helsinki | Finland | 3 - 1 | F | Harry Kure, Harald Hennum (2) |
September 11 | Oslo | Denmark | 1 - 1 | F | |
September 25 | Stockholm | Sweden | 1 - 1 | F | Arne Kotte |
November 6 | Amsterdam | Netherlands | 0 - 3 | F | |
November 16 | Karlsruhe | West Germany | 0 - 2 | F |
Note: Norway's goals first
Explanation:
- F = Friendly
🔥 Top keywords: Main PageSpecial:SearchPage 3Wikipedia:Featured picturesHouse of the DragonUEFA Euro 2024Bryson DeChambeauJuneteenthInside Out 2Eid al-AdhaCleopatraDeaths in 2024Merrily We Roll Along (musical)Jonathan GroffJude Bellingham.xxx77th Tony AwardsBridgertonGary PlauchéKylian MbappéDaniel RadcliffeUEFA European Championship2024 ICC Men's T20 World CupUnit 731The Boys (TV series)Rory McIlroyN'Golo KantéUEFA Euro 2020YouTubeRomelu LukakuOpinion polling for the 2024 United Kingdom general electionThe Boys season 4Romania national football teamNicola CoughlanStereophonic (play)Gene WilderErin DarkeAntoine GriezmannProject 2025