Ξιφασκία – Ξίφος μονομαχίας ερασιτεχνών και διδασκάλων στους Αγώνες της 2ης Ολυμπιάδας | |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() Ο χρυσός Ολυμπιονίκης του αγωνίσματος Α. Ρ. Αγιά | |||||||||||||
Ημερομηνία | 15 Ιουνίου 1900 (1900-06-15) | ||||||||||||
Συμμετοχές | 8 από 2 χώρες | ||||||||||||
Ολυμπιονίκες | |||||||||||||
|
Το ξίφος μονομαχίας ερασιτεχνών και διδασκάλων ήταν ένα από τα επτά αγωνίσματα στο πρόγραμμα της ξιφασκίας στους Θερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες του 1900. Στους αγώνες που διεξήχθησαν στις 15 Ιουνίου 1900, έλαβαν μέρος συνολικά οκτώ ξιφομάχοι ένας εξ αυτών ήταν Κουβανός και οι υπόλοιποι επτά ήταν όλοι Γάλλοι.
Στο αγώνισμα ξιφασκίας ερασιτεχνών και διδασκάλων συμμετείχαν οι καλύτεροι ερασιτέχνες ξιφομάχοι εναντίον των καλύτερων διδασκάλων. Σε αυτό το ανοιχτό αγώνισμα προκρίθηκαν για να ανταγωνιστούν οι τέσσερις κορυφαίοι ξιφομάχοι στο καθένα από τα άλλα δύο αγωνίσματα ξίφους μονομαχίας. Το αγώνισμα αποτελούνταν από ένα μόνο τουρνουά με αγώνες της μιας επαφής.
Ο Γάλλος διδάσκαλος Άλμπερτ Ρόμπερτ Αγιά πήρε την πρώτη θέση πετυχαίνοντας 7 νίκες, στη δεύτερη θέση ακολούθησε ο Κουβανός ερασιτέχνης Ραμόν Φονστ με 6 νίκες και στην τρίτη ο Γάλλος ερασιτέχνης Λεόν Σε με 4 νίκες.[1]
Κατάταξη | Ξιφομάχος | Νίκες | Ήττες | Κατηγορία |
---|---|---|---|---|
1 | ![]() | 7 | 0 | Διδάσκαλος |
2 | ![]() | 6 | 1 | Ερασιτέχνης |
3 | ![]() | 4 | 3 | Ερασιτέχνης |
4 | ![]() | 3 | 4 | Ερασιτέχνης |
5–8 | ![]() | 2 | 5 | Διδάσκαλος |
![]() | 2 | 5 | Διδάσκαλος | |
![]() | 2 | 5 | Διδάσκαλος | |
![]() | 2 | 5 | Ερασιτέχνης |