Ευρωμπάσκετ 2013
Το Ευρωμπάσκετ του 2013 ήταν η 38η διοργάνωση του πανευρωπαϊκού πρωταθλήματος μπάσκετ υπό την αιγίδα της FIBA Europe. Διεξήχθη στη Σλοβενία στο διάστημα 4-22 Σεπτεμβρίου και έλαβαν μέρος συνολικά 24 εθνικές ομάδες. Νικήτρια του τελικού αναδείχθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία της διοργάνωσης η Γαλλία, νικώντας στο τελικό τη Λιθουανία με σκορ 80-66.[1] Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Ισπανία επικρατώντας στον μικρό τελικό (3ης θέσης) της Κροατίας με σκορ 92-66.
Πληροφορίες διοργάνωσης | |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Διοργανώτρια | Σλοβενία | ||||||||||||
Ημερομηνίες | 4–22 Σεπτεμβρίου 2013 | ||||||||||||
Ομάδες | 24 | ||||||||||||
Στάδια | 5 (σε 4 διοργανώτριες πόλεις) | ||||||||||||
Πρώτη θέση | Γαλλία (1ος τίτλος) | ||||||||||||
Επίσημη ιστοσελίδα | |||||||||||||
Στατιστικά διοργάνωσης | |||||||||||||
| |||||||||||||
< 2011 2015 > |
Τόπος Διεξαγωγής - Στάδια
Οι αγώνες έγιναν σε 4 πόλεις: Λιουμπλιάνα, Κόπερ, Τσέλιε και Γιεσένιτσε.
Συμμετοχές
Διοργάνωση | Ημερομηνία | Θέσεις | Προκρίθηκαν |
---|---|---|---|
Διοργανώτρια χώρα | 05 Δεκεμβρίου 2010 | 1 | Σλοβενία |
Συμμετέχοντες στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2012 και στο προ-ολυμπιακό τουρνουά | 28 Ιουλίου – 12 Αυγούστου 2012 | 7 | Γαλλία Μ.Βρετανία Ελλάδα Λιθουανία ΠΓΔΜ Ρωσία Ισπανία |
Προκρίθηκαν μέσω του Προκριματικού Γύρου για το Ευρωμπάσκετ 2013 | 17 Αυγούστου – 11 Σεπτεμβρίου 2012 | 16 | Βέλγιο Βοσνία και Ερζεγοβίνη Κροατία Τσεχία Φινλανδία Γεωργία Γερμανία Ισραήλ Ιταλία Λετονία Μαυροβούνιο Πολωνία Σερβία Σουηδία Τουρκία Ουκρανία |
1ος Γύρος
Όμιλος Α
Προκρίνονται στον δεύτερο γύρο | |
Αποκλεισμός |
Ομάδα | Αγ. | Ν. | H. | Π.Υ. | Π.Κ. | Διαφ. | Βαθ. |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1. Γαλλία | 5 | 4 | 1 | 403 | 344 | +59 | 9 |
2. Ουκρανία | 5 | 4 | 1 | 378 | 352 | +28 | 9 |
3. Βέλγιο | 5 | 2 | 3 | 344 | 370 | -26 | 7 |
4. Μεγάλη Βρετανία | 5 | 2 | 3 | 360 | 396 | -36 | 7 |
5. Γερμανία | 5 | 2 | 3 | 390 | 396 | -6 | 7 |
6. Ισραήλ | 5 | 1 | 4 | 364 | 380 | -16 | 6 |
Όμιλος Β
Ομάδα | Αγ. | Ν. | H. | Π.Υ. | Π.Κ. | Διαφ. | Βαθ. |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1. Σερβία | 5 | 3 | 2 | 371 | 366 | +5 | 8 |
2. Λετονία | 5 | 3 | 2 | 365 | 360 | +5 | 8 |
3. Λιθουανία | 5 | 3 | 2 | 347 | 337 | +10 | 8 |
4. Βοσνία και Ερζεγ. | 5 | 3 | 2 | 358 | 359 | -1 | 8 |
5. Μαυροβούνιο | 5 | 2 | 3 | 356 | 369 | -6 | 7 |
6. Βόρεια Μακεδονία | 5 | 1 | 4 | 356 | 369 | -13 | 6 |
Όμιλος Γ
Ομάδα | Αγ. | Ν. | H. | Π.Υ. | Π.Κ. | Διαφ. | Βαθ. |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1. Ισπανία | 5 | 4 | 1 | 369 | 269 | +100 | 9 |
2. Κροατία | 5 | 4 | 1 | 337 | 341 | -4 | 9 |
3. Σλοβενία | 5 | 3 | 2 | 347 | 344 | +3 | 8 |
4. Τσεχία | 5 | 2 | 3 | 316 | 339 | -23 | 7 |
5. Γεωργία | 5 | 1 | 4 | 366 | 394 | -28 | 6 |
6. Πολωνία | 5 | 1 | 4 | 329 | 377 | -48 | 6 |
Όμιλος Δ
Ομάδα | Αγ. | Ν. | H. | Π.Υ. | Π.Κ. | Διαφ. | Βαθ. |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1. Ιταλία | 5 | 5 | 0 | 391 | 339 | +52 | 10 |
2. Φινλανδία | 5 | 4 | 1 | 358 | 337 | +21 | 9 |
3. Ελλάδα | 5 | 3 | 2 | 392 | 350 | +42 | 8 |
4. Σουηδία | 5 | 1 | 4 | 345 | 391 | -46 | 6 |
5. Τουρκία | 5 | 1 | 4 | 355 | 398 | -43 | 6 |
6. Ρωσία | 5 | 1 | 4 | 374 | 400 | -26 | 6 |
2ος Προκριματικός γύρος
(Οι ομάδες μεταφέρουν και τα μεταξύ τους αποτελέσματα του 1ου γύρου)
Όμιλος Ε
Προκρίνονται στους προημιτελικούς | |
Αποκλεισμός |
Ομάδα | Αγ. | Ν. | H. | Π.Υ. | Π.Κ. | Διαφ. | Βαθ. |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1. Σερβία | 5 | 4 | 1 | 371 | 343 | +28 | 9 |
2. Λιθουανία | 5 | 4 | 1 | 355 | 314 | +41 | 9 |
3. Γαλλία | 5 | 3 | 2 | 388 | 380 | +8 | 8 |
4. Ουκρανία | 5 | 2 | 3 | 325 | 364 | -39 | 7 |
5. Βέλγιο | 5 | 1 | 4 | 318 | 358 | +40 | 6 |
6. Λετονία | 5 | 1 | 4 | 362 | 360 | +2 | 6 |
Όμιλος ΣΤ
Ομάδα | Αγ. | Ν. | H. | Π.Υ. | Π.Κ. | Διαφ. | Βαθ. |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1. Κροατία | 5 | 4 | 1 | 372 | 361 | +11 | 9 |
2. Σλοβενία | 5 | 3 | 2 | 385 | 379 | +6 | 8 |
3. Ιταλία | 5 | 3 | 2 | 374 | 357 | +17 | 8 |
4. Ισπανία | 5 | 2 | 3 | 375 | 339 | +36 | 7 |
5. Φινλανδία | 5 | 2 | 3 | 341 | 385 | -44 | 7 |
6. Ελλάδα | 5 | 1 | 4 | 381 | 407 | -26 | 6 |
Τελική φάση
Προημιτελικοί | Ημιτελικοί | Τελικός | ||||||||
18 Σεπτεμβρίου 2013 | ||||||||||
Σερβία | 60 | |||||||||
20 Σεπτεμβρίου 2013 | ||||||||||
Ισπανία | 90 | |||||||||
Ισπανία | 72 | |||||||||
18 Σεπτεμβρίου 2013 | ||||||||||
Γαλλία | 75 (παρ.) | |||||||||
Σλοβενία | 62 | |||||||||
22 Σεπτεμβρίου 2013 | ||||||||||
Γαλλία | 72 | |||||||||
Γαλλία | 80 | |||||||||
19 Σεπτεμβρίου 2013 | ||||||||||
Λιθουανία | 66 | |||||||||
Λιθουανία | 81 | |||||||||
20 Σεπτεμβρίου 2013 | ||||||||||
Ιταλία | 77 | |||||||||
Λιθουανία | 77 | Τρίτη θέση | ||||||||
19 Σεπτεμβρίου 2013 | ||||||||||
Κροατία | 62 | |||||||||
Ουκρανία | 72 | Ισπανία | 92 | |||||||
Κροατία | 84 | Κροατία | 66 | |||||||
22 Σεπτεμβρίου 2013 | ||||||||||
- Θέσεις 5 ως 8
Θέσεις 5-8 | 5η Θέση | ||||||
19 Σεπτεμβρίου 2013 | |||||||
Σερβία | 74 | ||||||
Σλοβενία | 92 | ||||||
21 Σεπτεμβρίου 2013 | |||||||
Σλοβενία | 69 | ||||||
Ουκρανία | 63 | ||||||
20 Σεπτεμβρίου 2013 | |||||||
Ουκρανία | 66 | ||||||
Ιταλία | 58 |
Τελική Κατάταξη
Κατ. | Ομάδα | Ν-Η |
---|---|---|
Γαλλία | 8-3 | |
Λιθουανία | 8-3 | |
Ισπανία | 7-4 | |
4 | Κροατία | 8-3 |
5 | Σλοβενία | 7–4 |
6 | Ουκρανία | 6–5 |
7 | Σερβία | 6-5 |
8 | Ιταλία | 6-5 |
9 | Φινλανδία | 5–3 |
Βέλγιο | 3–5 | |
11 | Ελλάδα | 4–4 |
Λετονία | 4–4 | |
13 | Βοσνία και Ερζεγοβίνη | 3–2 |
Τσεχία | 2–3 | |
Ηνωμένο Βασίλειο | 2–3 | |
Σουηδία | 1–4 | |
17 | Γερμανία | 2–3 |
Μαυροβούνιο | 2–3 | |
Γεωργία | 1–4 | |
Τουρκία | 1–4 | |
21 | Βόρεια Μακεδονία | 1–4 |
Ισραήλ | 1–4 | |
Ρωσία | 1–4 | |
Πολωνία | 1–4 |
Παραπομπές
Δείτε επίσης
Εξωτερικοί σύνδεσμοι
- Η επίσημη ιστοσελίδα του Ευρωμπάσκετ 2013 (αγγλικά)
- Η επίσημη ιστοσελίδα της FIBA Europe (αγγλικά)
🔥 Top keywords: Πύλη:ΚύριαΕυρωπαϊκό Πρωτάθλημα ποδοσφαίρουΕιδικό:ΑναζήτησηΜιχάλης ΔημητρακόπουλοςΕυρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ποδοσφαίρου 2024Σερζ ΙμπάκαΘανάσης ΠαπακωνσταντίνουΣεβίτσεΛορένζο ΜπράουνΆμλετΑλέξης ΚούγιαςΠαναθηναϊκός (καλαθοσφαίριση ανδρών)ΣλοβακίαΝηλ ΆρμστρονγκΚιλιάν ΕμπαπέΠρωτάθλημα Ελλάδας καλαθοσφαίρισης ανδρώνΚώστας ΣλούκαςΕυρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ποδοσφαίρου 2020Ιβάν ΓιοβάνοβιτςΝατάσα ΓιάμαληΔημήτρης ΣταρόβαςΕυρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ποδοσφαίρου 2004Τζεφ ΜπέζοςΕυρωλίγκα ανδρώνΠαλαιών Πατρών Γερμανός Γ΄Ρόμελου ΛουκάκουΕλλάδαΕθνική Γαλλίας (ποδόσφαιρο ανδρών)Λένα ΜαντάΔημήτρης ΓιαννακόπουλοςΟλυμπιακός Σ.Φ.Π. (καλαθοσφαίριση ανδρών)Τα Μυαλά που Κουβαλάς 2Παγκόσμιο Κύπελλο ΠοδοσφαίρουΠαγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου 2026Πρωτάθλημα Ελλάδας χειροσφαίρισης ανδρώνΟλυμπιακός Σ.Φ.Π. (ποδόσφαιρο)Ν'Γκολό ΚαντέΕθνική Ελλάδας (ποδόσφαιρο ανδρών)Ορθογραφία της Γαλλικής γλώσσας