UEFA Europa League 2015-16
UEFA Europa League 2015-16 var den 45. udgave af den næsthøjst rangerende europæiske klubturnering i fodbold, den syvende udgave siden relanceringen af turneringen til UEFA Europa League fra UEFA Cup.
UEFA Europa League 2015–2016 | |
---|---|
Turneringsdetaljer | |
Dato(er) | 30. juni 2015 – 27. august 2015 (kvalifikation) 17. september 2015 - 18. maj 2016 (turnering) |
Antal hold | 48+8 i selve turneringen 158+33 (totalt) (fra 54 forbund) |
Endelige placeringer | |
Vinder | Sevilla FC |
Andenplads | Liverpool F.C. |
Turneringsstatistik | |
Antal kampe | 205 |
Antal scoringer | 536 (2.61 pr. kamp) |
Tilskuere | 4.487.160 (21.889 pr. kamp) |
Topscorer(e) | Aritz Aduriz (10 mål) |
Finalen bliver spillet på St. Jakob-Park i Basel, Schweiz.[1]
Runder og lodtrækningsdatoer
Alle lodtrækninger fandt sted i UEFA’s hovedkvarter i Nyon, Schweiz, med mindre andet er angivet.[2][3]
Fase | Runde | Lodtrækningsdato | Første kamp | Anden kamp |
---|---|---|---|---|
Kvalifikation | Første kvalifikationsrunde | 22. juni 2015 | 2. juli 2015 | 9. juli 2015 |
Anden kvalifikationsrunde | 16. juli 2015 | 23. juli 2015 | ||
Tredje kvalifikationsrunde | 17. juli 2015 | 30. juli 2015 | 6 August 2015 | |
Playoff | Playoffrunde | 7. august 2015 | 20. august 2015 | 27. august 2015 |
Gruppespil | Kampdag 1 | 28. august 2015 (Monaco) | 17. september 2015 | |
Kampdag 2 | 1. oktober 2015 | |||
Kampdag 3 | 22. oktober 2015 | |||
Kampdag 4 | 5. november 2015 | |||
Kampdag 5 | 26. november 2015 | |||
Kampdag 6 | 10. december 2015 | |||
Knockout phase | Sekstendelsfinaler | 14. december 2015 | 18. februar 2016 | 25. februar 2016 |
Ottendedelsfinaler | 26. februar 2016 | 10. marts 2016 | 17. marts 2016 | |
Kvartfinaler | 18. marts 2016 | 7. april 2016 | 14. april 2016 | |
Semifinaler | 15. april 2016 | 28. april 2016 | 5. maj 2016 | |
Finale | 18. maj 2016 på St. Jakob-Park, Basel |
Kvalifikation
Første kvalifikationsrunde
Første runde blev spillet den 1. og 3. juli, mens returkampene blev spillet den 8. 10. og 11. juli 2014.[4][5][6]
Hold 1 | Samlet | Hold 2 | 1. kamp | 2. kamp |
---|---|---|---|---|
2–3 | ||||
0–3 | ||||
2–0 | ||||
2–2 (u) | ||||
3–3 (u) | ||||
4–2 | ||||
2–3 | ||||
1–5 | ||||
1–1 (u) | ||||
4–0[A] | ||||
1–5 | ||||
4–3 | ||||
1–1 (u) | ||||
0–2 | ||||
0–2 | ||||
5–4[A] | ||||
11–0 | ||||
1–3 | ||||
4–1 | ||||
2–7 | ||||
1–5 | ||||
3–2 | ||||
1–2 | ||||
0–3 | ||||
3–7 | ||||
1–3[A] | ||||
1–4 | ||||
1–2 | ||||
0–4 | ||||
0–4 | ||||
0–3 | ||||
0–1 | ||||
1–2 | ||||
0–9 | ||||
3–2 | ||||
2–3 | ||||
2–5 | ||||
7–1 | ||||
1–1 (u) | ||||
2–6 | ||||
2–2 (u) | ||||
0–1 | ||||
1–7 | ||||
4–1[A] | ||||
1–4 | ||||
1–10 | ||||
3–1 | ||||
3–5 | ||||
4–2 | ||||
0–9 |
- Noter
Anden kvalifikationsrunde
De første kampe blev spillet den 17. juli, mens returkampene blev spillet den 22. og 24. juli 2014.
Hold 1 | Samlet | Hold 2 | 1. kamp | 2. kamp |
---|---|---|---|---|
4–3 | ||||
2–7 | ||||
6–1 | ||||
0–3 | ||||
5–1 | ||||
0–1 | ||||
0–4 | ||||
4–0 | ||||
4–0 | ||||
3–6 | ||||
1–4 | ||||
2–3 | ||||
4–2 | ||||
4–1 | ||||
0–1 | ||||
1–2 | ||||
1–2 | ||||
0–3 | ||||
3–1 | ||||
9–2 | ||||
0–1 | ||||
2–2 (u) | ||||
1–5 | ||||
2–5 | ||||
1–1 (5–3 p) | ||||
4–0 | ||||
4–6 | ||||
3–4 | ||||
0–1 | ||||
5–2 | ||||
5–1 | ||||
0–2 | ||||
4–11 |
Tredje kvalifikationsrunde
De første kampe blev spillet 28. og 29. juli, mens returkampene blev spillet den 4. og 5. august 2015.
Hold 1 | Samlet | Hold 2 | 1. kamp | 2. kamp |
---|---|---|---|---|
1–2 | ||||
3–2 | ||||
3–3 (u) | ||||
4–1 | ||||
4–0 | ||||
2–1 | ||||
2–4 | ||||
3–6 | ||||
3–3 (u) | ||||
2–2 (u) | ||||
2–1 | ||||
2–4 | ||||
0–4 | ||||
0–5 | ||||
3–4 | ||||
2–3 | ||||
5–0 | ||||
5–1 | ||||
1–2[B] | ||||
0–6 | ||||
1–4 | ||||
3–1 | ||||
3–4 | ||||
2–0 | ||||
2–1 | ||||
2–2 (u) | ||||
6–2 | ||||
4–0 | ||||
5–3 |
- Noter
Play-off
De første kampe blev spillet den 18. og 19. august, mens returkampene blev spillet den 25. og 26. august 2015.
Hold 1 | Samlet | Hold 2 | 1. kamp | 2. kamp |
---|---|---|---|---|
0–1 | ||||
3–3 (u) | ||||
1–3 | ||||
2–4 | ||||
5–0 | ||||
1–2 | ||||
1–0[D] | ||||
0–4 | ||||
3–3 (u) | ||||
6–1 | ||||
2–2 (u) | ||||
4–0 | ||||
2–2 (3–2 p) | ||||
1–2 | ||||
2–0 | ||||
0–4 | ||||
1–2 | ||||
3–4 | ||||
5–11 | ||||
5–1 | ||||
6–4[D] |
- Noter
Gruppespillet
Lodtrækningne til gruppespillet blev afholdt i Monaco den 28. august 2015.[9][10] De 48 hold blev fordelt i tolv grupper med fire hold, med den restriktion, at hold fra samme forening ikke kunne blive trukket til at spille imod hinanden. Holdene blev seedet i fire hold baseret på UEFA's klubkoefficienter.[11][12][13]
I hver gruppe spiller holdene imod hverandre hjemme-og-ude i round-robin format. Gruppevinderne og nummer to kvalificerer sig til play-off fasen med 32 hold, og dertil kommer de otte hold med en tredieplads-placering fra gruppespillet. Kampdagene er 17. september, 1. oktober, 22. oktober, 5. november, 26. november og 10. december 2015.
I alt 24 nationale fodboldforbund vil være repræsenteret i gruppespillet. Augsburg, Belenenses, Gabala, Groningen, Midtjylland, Monaco, Sion og Skënderbeu Korçë vil få deres debut-kampe i gruppespillet (Monaco har dog spillet i UEFA Cup gruppespillet). Skënderbeu Korçë er det første hold fra Albanien, der spiller i et gruppespil fra en af EUFA's konkurrencer.[14]
Tiebreakers |
---|
Holdene er placeret i følge points (3 point for at vinde, 1 point for uafgjort, 0 point for en tabt kamp). |
Gruppe A
Pos | Hold | K | V | U | T | M+ | M- | MF | P | Kvalifikation | MOL | FEN | AJX | CEL | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Molde | 6 | 3 | 2 | 1 | 10 | 7 | +3 | 11 | Avancerer til slutspillet | — | 0–2 | 1–1 | 3–1 | |
2 | Fenerbahçe | 6 | 2 | 3 | 1 | 7 | 6 | +1 | 9 | 1–3 | — | 1–0 | 1–1 | ||
3 | Ajax | 6 | 1 | 4 | 1 | 6 | 6 | 0 | 7 | 1–1 | 0–0 | — | 2–2 | ||
4 | Celtic | 6 | 0 | 3 | 3 | 8 | 12 | −4 | 3 | 1–2 | 2–2 | 1–2 | — |
Gruppe B
Pos | Hold | K | V | U | T | M+ | M- | MF | P | Kvalifikation | LIV | SIO | RUB | BOR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Liverpool | 6 | 2 | 4 | 0 | 6 | 4 | +2 | 10 | Avancerer til slutspillet | — | 1–1 | 1–1 | 2–1 | |
2 | Sion | 6 | 2 | 3 | 1 | 5 | 5 | 0 | 9 | 0–0 | — | 2–1 | 1–1 | ||
3 | Rubin Kazan | 6 | 1 | 3 | 2 | 6 | 6 | 0 | 6 | 0–1 | 2–0 | — | 0–0 | ||
4 | Bordeaux | 6 | 0 | 4 | 2 | 5 | 7 | −2 | 4 | 1–1 | 0–1 | 2–2 | — |
Gruppe C
Pos | Hold | K | V | U | T | M+ | M- | MF | P | Kvalifikation | KRA | DOR | PAO | GAB | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Krasnodar | 6 | 4 | 1 | 1 | 9 | 4 | +5 | 13 | Avancerer til slutspillet | — | 1–0 | 2–1 | 2–1 | |
2 | Borussia Dortmund | 6 | 3 | 1 | 2 | 10 | 5 | +5 | 10 | 2–1 | — | 0–1 | 4–0 | ||
3 | PAOK | 6 | 1 | 4 | 1 | 3 | 3 | 0 | 7 | 0–0 | 1–1 | — | 0–0 | ||
4 | Gabala | 6 | 0 | 2 | 4 | 2 | 12 | −10 | 2 | 0–3 | 1–3 | 0–0 | — |
Gruppe D
Pos | Hold | K | V | U | T | M+ | M- | MF | P | Kvalifikation | NAP | MID | CLU | LEG | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Napoli | 6 | 6 | 0 | 0 | 22 | 3 | +19 | 18 | Avancerer til slutspillet | — | 5–0 | 5–0 | 5–2 | |
2 | FC Midtjylland | 6 | 2 | 1 | 3 | 6 | 12 | −6 | 7 | 1–4 | — | 1–1 | 1–0 | ||
3 | Club Brügge | 6 | 1 | 2 | 3 | 4 | 11 | −7 | 5 | 0–1 | 1–3 | — | 1–0 | ||
4 | Legia Warszawa | 6 | 1 | 1 | 4 | 4 | 10 | −6 | 4 | 0–2 | 1–0 | 1–1 | — |
Gruppe E
Pos | Hold | K | V | U | T | M+ | M- | MF | P | Kvalifikation | RWI | VIL | VPL | DMI | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Rapid Wien | 6 | 5 | 0 | 1 | 10 | 6 | +4 | 15 | Avancerer til slutspillet | — | 2–1 | 3–2 | 2–1 | |
2 | Villarreal | 6 | 4 | 1 | 1 | 12 | 6 | +6 | 13 | 1–0 | — | 1–0 | 4–0 | ||
3 | Viktoria Plzeň | 6 | 1 | 1 | 4 | 8 | 10 | −2 | 4 | 1–2 | 3–3 | — | 2–0 | ||
4 | Dinamo Minsk | 6 | 1 | 0 | 5 | 3 | 11 | −8 | 3 | 0–1 | 1–2 | 1–0 | — |
Gruppe F
Pos | Hold | K | V | U | T | M+ | M- | MF | P | Kvalifikation | BRA | MAR | SLO | GRO | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Braga | 6 | 4 | 1 | 1 | 7 | 4 | +3 | 13 | Avancerer til slutspillet | — | 3–2 | 2–1 | 1–0 | |
2 | Marseille | 6 | 4 | 0 | 2 | 12 | 7 | +5 | 12 | 1–0 | — | 0–1 | 2–1 | ||
3 | Slovan Liberec | 6 | 2 | 1 | 3 | 6 | 8 | −2 | 7 | 0–1 | 2–4 | — | 1–1 | ||
4 | Groningen | 6 | 0 | 2 | 4 | 2 | 8 | −6 | 2 | 0–0 | 0–3 | 0–1 | — |
Gruppe G
Pos | Hold | K | V | U | T | M+ | M- | MF | P | Kvalifikation | LAZ | STE | DNI | ROS | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Lazio | 6 | 4 | 2 | 0 | 13 | 6 | +7 | 14 | Avancerer til slutspillet | — | 3–2 | 3–1 | 3–1 | |
2 | Saint-Étienne | 6 | 2 | 3 | 1 | 10 | 7 | +3 | 9 | 1–1 | — | 3–0 | 2–2 | ||
3 | Dnipro Dnipropetrovsk | 6 | 2 | 1 | 3 | 6 | 8 | −2 | 7 | 1–1 | 0–1 | — | 3–0 | ||
4 | Rosenborg | 6 | 0 | 2 | 4 | 4 | 12 | −8 | 2 | 0–2 | 1–1 | 0–1 | — |
Gruppe H
Pos | Hold | K | V | U | T | M+ | M- | MF | P | Kvalifikation | LOK | SCP | BES | SKE | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Lokomotiv Moskva | 6 | 3 | 2 | 1 | 12 | 7 | +5 | 11 | Avancerer til slutspillet | — | 2–4 | 1–1 | 2–0 | |
2 | Sporting CP | 6 | 3 | 1 | 2 | 14 | 11 | +3 | 10 | 1–3 | — | 3–1 | 5–1 | ||
3 | Beşiktaş | 6 | 2 | 3 | 1 | 7 | 6 | +1 | 9 | 1–1 | 1–1 | — | 2–0 | ||
4 | Skënderbeu Korçë | 6 | 1 | 0 | 5 | 4 | 13 | −9 | 3 | 0–3 | 3–0 | 0–1 | — |
Gruppe I
Pos | Hold | K | V | U | T | M+ | M- | MF | P | Kvalifikation | BAS | FIO | LPO | BEL | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Basel | 6 | 4 | 1 | 1 | 10 | 5 | +5 | 13 | Avancerer til slutspillet | — | 2–2 | 2–0 | 1–2 | |
2 | Fiorentina | 6 | 3 | 1 | 2 | 11 | 6 | +5 | 10 | 1–2 | — | 1–2 | 1–0 | ||
3 | Lech Poznań | 6 | 1 | 2 | 3 | 2 | 6 | −4 | 5 | 0–1 | 0–2 | — | 0–0 | ||
4 | Belenenses | 6 | 1 | 2 | 3 | 2 | 8 | −6 | 5 | 0–2 | 0–4 | 0–0 | — |
Gruppe J
Pos | Hold | K | V | U | T | M+ | M- | MF | P | Kvalifikation | TOT | AND | MON | QAR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Tottenham Hotspur | 6 | 4 | 1 | 1 | 12 | 6 | +6 | 13 | Avancerer til slutspillet | — | 2–1 | 4–1 | 3–1 | |
2 | Anderlecht | 6 | 3 | 1 | 2 | 8 | 6 | +2 | 10 | 2–1 | — | 1–1 | 2–1 | ||
3 | Monaco | 6 | 1 | 3 | 2 | 5 | 9 | −4 | 6 | 1–1 | 0–2 | — | 1–0 | ||
4 | Qarabağ | 6 | 1 | 1 | 4 | 4 | 8 | −4 | 4 | 0–1 | 1–0 | 1–1 | — |
Gruppe K
Pos | Hold | K | V | U | T | M+ | M- | MF | P | Kvalifikation | S04 | SPA | AST | APO | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Schalke 04 | 6 | 4 | 2 | 0 | 15 | 3 | +12 | 14 | Avancerer til slutspillet | — | 2–2 | 4–0 | 1–0 | |
2 | Sparta Prag | 6 | 3 | 3 | 0 | 10 | 5 | +5 | 12 | 1–1 | — | 1–0 | 2–0 | ||
3 | Asteras Tripoli | 6 | 1 | 1 | 4 | 4 | 12 | −8 | 4 | 0–4 | 1–1 | — | 2–0 | ||
4 | APOEL | 6 | 1 | 0 | 5 | 3 | 12 | −9 | 3 | 0–3 | 1–3 | 2–1 | — |
Gruppe L
Pos | Hold | K | V | U | T | M+ | M- | MF | P | Kvalifikation | ATH | AUG | PAR | AZ | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Athletic Bilbao | 6 | 4 | 1 | 1 | 16 | 8 | +8 | 13 | Avancerer til slutspillet | — | 3–1 | 5–1 | 2–2 | |
2 | Augsburg | 6 | 3 | 0 | 3 | 12 | 11 | +1 | 9 | 2–3 | — | 1–3 | 4–1 | ||
3 | Partizan | 6 | 3 | 0 | 3 | 10 | 14 | −4 | 9 | 0–2 | 1–3 | — | 3–2 | ||
4 | AZ | 6 | 1 | 1 | 4 | 8 | 13 | −5 | 4 | 2–1 | 0–1 | 1–2 | — |
Slutspil
Sekstendelsfinaler | Ottendedelsfinaler | Kvartfinaler | Semifinaler | ||||||||||||||||||||
Villarreal | 1 | 1 | 2 | ||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Napoli | 0 | 1 | 1 | Villarreal | 2 | 0 | 2 | ||||||||||||||||
Sporting CP | 0 | 1 | 1 | Bayer Leverkusen | 0 | 0 | 0 | ||||||||||||||||
Bayer Leverkusen | 1 | 3 | 4 | Villarreal | 2 | 4 | 6 | ||||||||||||||||
Sparta Prague | 1 | 3 | 4 | Sparta Prague | 1 | 2 | 3 | ||||||||||||||||
Krasnodar | 0 | 0 | 0 | Sparta Prague | 1 | 3 | 4 | ||||||||||||||||
Galatasaray | 1 | 1 | 2 | Lazio | 1 | 0 | 1 | ||||||||||||||||
Lazio | 1 | 3 | 4 | Villarreal | 1 | 0 | 1 | ||||||||||||||||
Borussia Dortmund | 2 | 1 | 3 | Liverpool | 0 | 3 | 3 | ||||||||||||||||
Porto | 0 | 0 | 0 | Borussia Dortmund | 3 | 2 | 5 | ||||||||||||||||
Fiorentina | 1 | 0 | 1 | Tottenham Hotspur | 0 | 1 | 1 | ||||||||||||||||
Tottenham Hotspur | 1 | 3 | 4 | Borussia Dortmund | 1 | 3 | 4 | ||||||||||||||||
Augsburg | 0 | 0 | 0 | Liverpool | 1 | 4 | 5 | Finalen | |||||||||||||||
Liverpool | 0 | 1 | 1 | Liverpool | 2 | 1 | 3 | ||||||||||||||||
Midtjylland | 2 | 1 | 3 | Manchester United | 0 | 1 | 1 | ||||||||||||||||
Manchester United | 1 | 5 | 6 | Liverpool | 1 | ||||||||||||||||||
Fenerbahçe | 2 | 1 | 3 | Sevilla | 3 | ||||||||||||||||||
Lokomotiv Moskva | 0 | 1 | 1 | Fenerbahçe | 1 | 1 | 2 | ||||||||||||||||
Sion | 1 | 2 | 3 | Braga | 0 | 4 | 4 | ||||||||||||||||
Braga | Braga | 1 | 0 | 1 | |||||||||||||||||||
Shakhtar Donetsk | Shakhtar Donetsk | 2 | 4 | 6 | |||||||||||||||||||
Schalke 04 | Shakhtar Donetsk | 3 | 1 | 4 | |||||||||||||||||||
Anderlecht (forl) | Anderlecht | 1 | 0 | 1 | |||||||||||||||||||
Olympiakos | Shakhtar Donetsk | 2 | 1 | 3 | |||||||||||||||||||
Marseille | Sevilla | 2 | 3 | 5 | |||||||||||||||||||
Athletic Bilbao | Athletic Bilbao (u) | 1 | 1 | 2 | |||||||||||||||||||
Valencia | Valencia | 0 | 2 | 2 | |||||||||||||||||||
Rapid Wien | Athletic Bilbao | 1 | 2 | 3 (4) | |||||||||||||||||||
Saint-Étienne | Sevilla (pen.) | 2 | 1 | 3 (5) | |||||||||||||||||||
Basel (u) | Basel | 0 | 0 | 0 | |||||||||||||||||||
Sevilla | Sevilla | 0 | 3 | 3 | |||||||||||||||||||
Molde |
Sekstendedelsfinaler
Sammendrag
Hold 1 | Samlet | Hold 2 | 1. kamp | 2. kamp |
---|---|---|---|---|
Valencia | 10–0 | Rapid Wien | 6–0 | 4–0 |
Fiorentina | 1–4 | Tottenham Hotspur | 1–1 | 0–3 |
Borussia Dortmund | 3–0 | Porto | 2–0 | 1–0 |
Fenerbahçe | 3–1 | Lokomotiv Moskva | 2–0 | 1–1 |
Anderlecht | 3–1 | Olympiakos | 1–0 | 2–1 (efs) |
Midtjylland | 3–6 | Manchester United | 2–1 | 1–5 |
Augsburg | 0–1 | Liverpool | 0–0 | 0–1 |
Sparta Prag | 4–0 | Krasnodar | 1–0 | 3–0 |
Galatasaray | 2–4 | Lazio | 1–1 | 1–3 |
Sion | 3–4 | Braga | 1–2 | 2–2 |
Shakhtar Donetsk | 3–0 | Schalke 04 | 0–0 | 3–0 |
Marseille | 1–2 | Athletic Bilbao | 0–1 | 1–1 |
Sevilla | 3–1 | Molde | 3–0 | 0–1 |
Sporting CP | 1–4 | Bayer Leverkusen | 0–1 | 1–3 |
Villarreal | 2–1 | Napoli | 1–0 | 1–1 |
Saint-Étienne | 4–4 (u) | Basel | 3–2 | 1–2 |
Kampe
16. februar 2016 18:00 |
Fenerbahçe | 2–0 | Lokomotiv Moskva |
---|---|---|
Souza 18', 72' | Rapport |
25. februar 2016 17:00 |
Lokomotiv Moskva | 1–1 | Fenerbahçe |
---|---|---|
Samedov 45' | Rapport | Topal 83' |
Fenerbahçe vandt 3–1 sammenlagt.
18. februar 2016 19:00 |
Fiorentina | 1–1 | Tottenham Hotspur |
---|---|---|
Bernardeschi 59' | Rapport | Chadli 37' (str.) |
25. februar 2016 21:05 |
Tottenham Hotspur | 3–0 | Fiorentina |
---|---|---|
Mason 25' Lamela 63' Gonzalo 81' (sm.) | Rapport |
Tottenham Hotspur vandt 4–1 sammenlagt.
18. februar 2016 19:00 |
Borussia Dortmund | 2–0 | Porto |
---|---|---|
Piszczek 6' Reus 71' | Rapport |
25. februar 2016 21:05 |
Porto | 0–1 | Borussia Dortmund |
---|---|---|
Rapport | Casillas 23' (sm.) |
Borussia Dortmund vandt 3–0 sammenlagt.
18. februar 2016 19:00 |
Anderlecht | 1–0 | Olympiakos |
---|---|---|
Mbodji 67' | Rapport |
25. februar 2016 21:05 |
Olympiakos | 1–2 | Anderlecht |
---|---|---|
Fortounis 29' (str.) | Rapport | Acheampong 102', 111' |
Anderlecht vandt 3–1 sammenlagt.
18. februar 2016 19:00 |
Midtjylland | 2–1 | Manchester United |
---|---|---|
Sisto 44' Onuachu 77' | Rapport | Depay 37' |
25. februar 2016 21:05 |
Manchester United | 5–1 | Midtjylland |
---|---|---|
Bodurov 32' (sm.) Rashford 64', 75' Herrera 88' (str.) Depay 90' | Rapport | Sisto 28' |
Manchester United vandt 6–3 sammenlagt.
18. februar 2016 19:00 |
Sevilla | 3–0 | Molde |
---|---|---|
Llorente 35', 49' Gameiro 72' | Rapport |
25. februar 2016 21:05 |
Molde | 1–0 | Sevilla |
---|---|---|
E. Hestad 43' | Rapport |
Sevilla vandt 3–1 sammenlagt.
18. februar 2016 19:00 |
Villarreal | 1–0 | Napoli |
---|---|---|
Suárez 82' | Rapport |
25. februar 2016 21:05 |
Napoli | 1–1 | Villarreal |
---|---|---|
Hamšík 17' | Rapport | Pina 59' |
Villarreal vandt 2–1 sammenlagt.
18. februar 2016 19:00 |
Saint-Étienne | 3–2 | Basel |
---|---|---|
Sall 9' Monnet-Paquet 39' Bahebeck 77' | Rapport | Samuel 44' Janko 56' (str.) |
Stade Geoffroy-Guichard, Saint-Étienne Tilskuere: 27,013[29] Dommer: Anastasios Sidiropoulos (Grækenlands) |
25. februar 2016 21:05 |
Basel | 2–1 | Saint-Étienne |
---|---|---|
Zuffi 15', 90+2' | Rapport | Sall 90' |
4–4 sammenlagt. Basel vandt på reglen om mål på udebane.
18. februar 2016 21:05 |
Valencia | 6–0 | Rapid Wien |
---|---|---|
Mina 4', 25' Parejo 10' Negredo 29' Gomes 35' Rodrigo 89' | Rapport |
25. februar 2016 19:00 |
Rapid Wien | 0–4 | Valencia |
---|---|---|
Rapport | Rodrigo 59' Feghouli 64' Piatti 72' Vezo 88' |
Valencia vandt 10–0 sammenlagt.
18. februar 2016 21:05 |
Augsburg | 0–0 | Liverpool |
---|---|---|
Rapport |
25. februar 2016 19:00 |
Liverpool | 1–0 | Augsburg |
---|---|---|
Milner 5' (str.) | Rapport |
Liverpool vandt 1–0 sammenlagt.
18. februar 2016 21:05 |
Sparta Prag | 1–0 | Krasnodar |
---|---|---|
Juliš 64' | Rapport |
25. februar 2016 19:00 |
Krasnodar | 0–3 | Sparta Prag |
---|---|---|
Rapport | Mareček 51' Frýdek 57' Fatai 70' |
Sparta Prag vandt 4–0 sammenlagt.
18. februar 2016 21:05 |
Galatasaray | 1–1 | Lazio |
---|---|---|
Sarıoğlu 12' | Rapport | Milinković-Savić 21' |
25. februar 2016 19:00 |
Lazio | 3–1 | Galatasaray |
---|---|---|
Parolo 59' Anderson 61' Klose 72' | Rapport | Öztekin 62' |
Lazio vandt 4–2 sammenlagt.
18. februar 2016 21:05 |
Sion | 1–2 | Braga |
---|---|---|
Konaté 53' | Rapport | Stojiljković 13' Rafa 61' |
24. februar 2016 18:00 |
Braga | 2–2 | Sion |
---|---|---|
Josué 27' (str.) Stojiljković 48' | Rapport | Gekas 16', 29' |
Braga vandt 4–3 sammenlagt.
18. februar 2016 21:05 |
Shakhtar Donetsk | 0–0 | Schalke 04 |
---|---|---|
Rapport |
25. februar 2016 19:00 |
Schalke 04 | 0–3 | Shakhtar Donetsk |
---|---|---|
Rapport | Marlos 27' Ferreyra 63' Kovalenko 77' |
Shakhtar Donetsk vandt 3–0 sammenlagt.
18. februar 2016 21:05 |
Marseille | 0–1 | Athletic Bilbao |
---|---|---|
Rapport | Aduriz 54' |
25. februar 2016 19:00 |
Athletic Bilbao | 1–1 | Marseille |
---|---|---|
Merino 81' | Rapport | Batshuayi 40' |
Athletic Bilbao vandt 2–1 sammenlagt.
18. februar 2016 21:05 |
Sporting CP | 0–1 | Bayer Leverkusen |
---|---|---|
Rapport | Bellarabi 26' |
25. februar 2016 19:00 |
Bayer Leverkusen | 3–1 | Sporting CP |
---|---|---|
Bellarabi 30', 65' Çalhanoğlu 87' | Rapport | João Mário 38' |
Bayer Leverkusen vandt 4–1 sammenlagt.
- Noter
Ottendedelsfinaler
Hold 1 | Samlet | Hold 2 | 1. kamp | 2. kamp |
---|---|---|---|---|
Shakhtar Donetsk | 4–1 | Anderlecht | 3–1 | 1–0 |
Basel | 0–3 | Sevilla | 0–0 | 0–3 |
Villarreal | 2–0 | Bayer Leverkusen | 2–0 | 0–0 |
Athletic Bilbao | 2–2 (u) | Valencia | 1–0 | 1–2 |
Liverpool | 3–1 | Manchester United | 2–0 | 1–1 |
AC Sparta Prag | 4–1 | Lazio | 1–1 | 3–0 |
Borussia Dortmund | 5–1 | Tottenham Hotspur | 3–0 | 2–1 |
Fenerbahçe | 2–4 | Braga | 1–0 | 1–4 |
Kvartfinaler
Hold 1 | Samlet | Hold 2 | 1. kamp | 2. kamp |
---|---|---|---|---|
Braga | 1–6 | Shakhtar Donetsk | 1–2 | 0–4 |
Villarreal | 6–3 | Sparta Prag | 2–1 | 4–2 |
Athletic Bilbao | 3–3 (4–5 p) | Sevilla | 1–2 | 2–1 (efs) |
Borussia Dortmund | 4–5 | Liverpool | 1–1 | 3–4 |
Semifinaler
Hold 1 | Samlet | Hold 2 | 1. kamp | 2. kamp |
---|---|---|---|---|
Shakhtar Donetsk | 3–5 | Sevilla | 2–2 | 1–3 |
Villarreal | 1–3 | Liverpool | 1–0 | 0–3 |
Finalen
Finalen blev spillet den 18. maj 2016 på St. Jakob-Park i Basel, Schweiz.