UEFA Europa League 2014-15
UEFA Europa League 2014-15 var den 44. udgave af den næsthøjst rangerende europæiske klubturnering i fodbold, den sjette udgave siden relanceringen af turneringen til UEFA Europa League fra UEFA Cup.
UEFA Europa League 2014–2015 | |
---|---|
Turneringsdetaljer | |
Dato(er) | 1. juli 2014 – 28. august 2014kvalifikation 18. september 2014 - 27. maj 2015 (turnering) |
Antal hold | 48+8 i selve turneringen 158+33 (totalt) (fra 54 forbund) |
Endelige placeringer | |
Vinder | Sevilla (4. titel) |
Andenplads | Dnipro Dnipropetrovsk |
Turneringsstatistik | |
Antal kampe | 205 |
Antal scoringer | 548 (2.67 pr. kamp) |
Tilskuere | 4.066.128 (19.835 pr. kamp) |
Topscorer(e) | Alan Romelu Lukaku (8 mål hver) |
Finalen blev spillet på Stadion Narodowy i Warszawa, Polen.[1]
Kvalifikation
I kvalifikationsrunderne og playoffen blev holdene delt ind I seeded og useedede hold, baseret på deres UEFA klubkoefficienter fra 2014,[2][3][4] og trukket ind i knald-eller-fald-kampe. Hold fra samme land kunne ikke spille mod hinanden.
Første kvalifikationsrunde
Lodtrækning til første og anden kvalifikationsrunde blev foretaget den 23. juni 2014.[5] De første kampe blev spillet 1. og 3. juli, mens returkampene blev spillet 8., 10. og 11. juli 2014.
Hold 1 | Samlet | Hold 2 | 1. kamp | 2. kamp |
---|---|---|---|---|
4–4 (u) | ||||
3–6 | ||||
2–9 | ||||
4–0[A] | ||||
0–9[A] | ||||
1–4 | ||||
1–6 | ||||
0–5 | ||||
6–2 | ||||
4–0 | ||||
0–3 | ||||
0–5 | ||||
1–0 | ||||
1–5 | ||||
3–1 | ||||
6–0 | ||||
1–0[A] | ||||
2–3 | ||||
2–3 | ||||
1–6 | ||||
2–2 (2–3 s) | ||||
2–3 | ||||
2–3 | ||||
2–3 | ||||
2–3 | ||||
6–0 | ||||
9–0 | ||||
8–0 | ||||
1–13 | ||||
5–2 | ||||
8–0 | ||||
1–5 | ||||
1–0 | ||||
6–2 | ||||
4–4 (u) | ||||
0–4 | ||||
3–2 | ||||
2–0 | ||||
2–3[A] |
- Noter
Anden kvalifikationsrunde
Den første kamp blev spillet den 17. juli og returkamp blev spillet den 22. og 24. juli 2014.
Hold 1 | Samlet | Hold 2 | 1. kamp | 2. kamp |
---|---|---|---|---|
1–3 | ||||
5–2 | ||||
1–3 | ||||
3–0 | ||||
1–3 | ||||
2–1[C] | ||||
0–4[B] | ||||
2–1 | ||||
5–1 | ||||
2–5 | ||||
1–0 | ||||
4–5 | ||||
0–3[B] | ||||
5–1[B] | ||||
2–1 | ||||
0–0 (1–4 s) | ||||
3–2 | ||||
1–2 | ||||
3–1 | ||||
0–2 | ||||
6–1 | ||||
2–2 (4–5 s) | ||||
1–5 | ||||
4–3 | ||||
0–3 | ||||
3–2 | ||||
5–2 | ||||
0–9 | ||||
1–1 (u) | ||||
1–6 | ||||
3–2 | ||||
3–1[C] | ||||
4–3 | ||||
2–3 | ||||
2–3 | ||||
3–5[B] | ||||
2–3[B] | ||||
1–2 | ||||
1–1 (4–3 s) |
- Noter
Tredje kvalifikationsrunde
Lodtrækningen til tredje kvalifikationsrunde blev foretaget den 18. juli 2014.[7] Første kamp blev spillet den 31. juli og returkampen den 7. august 2014.
Hold 1 | Samlet | Hold 2 | 1. kamp | 2. kamp |
---|---|---|---|---|
1–1 (u) | ||||
2–0[D] | ||||
2–3 | ||||
2–3 | ||||
1–8 | ||||
2–6 | ||||
1–2 | ||||
4–0 | ||||
0–7[D] | ||||
4–2 | ||||
1–0 | ||||
3–2 | ||||
4–3 | ||||
5–2 | ||||
4–1 | ||||
4–7 | ||||
2–2 (u) | ||||
6–2 | ||||
2–2 (u) | ||||
3–2 | ||||
3–0 | ||||
5–3 | ||||
5–2 | ||||
1–9 | ||||
3–0 | ||||
3–2 | ||||
0–1 | ||||
5–0 | ||||
4–5 |
- Noter
Play-off
Lodtrækningen til playoffen blev foretaget den 8. August 2014.[8] Den første kamp blev spillet den 20. og 21. august, og returkampen blev spillet den 28. august 2014.
Hold 1 | Samlet | Hold 2 | 1. kamp | 2. kamp |
---|---|---|---|---|
2–10 | ||||
5–2 | ||||
0–7 | ||||
3–1 | ||||
2–4 | ||||
2–4 | ||||
3–3 (u) | ||||
1–5 | ||||
2–1 | ||||
5–2 | ||||
1–1 (u) | ||||
2–5 | ||||
5–4 | ||||
2–0 | ||||
1–4 | ||||
0–1 | ||||
4–3[E] | ||||
0–3 | ||||
2–2 (u) | ||||
2–2 (u) | ||||
5–3[E] | ||||
0–1 | ||||
2–2 (u) | ||||
3–0 | ||||
1–1 (3–4 s) | ||||
0–9 | ||||
6–2 | ||||
4–5[E] | ||||
1–3 | ||||
1–3 | ||||
4–0 |
- Noter
Gruppespil
Gruppe A
Pos | Hold | K | V | U | T | M+ | M- | MF | P | Kvalifikation | MÖN | VIL | ZÜR | APO | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Borussia Mönchengladbach | 6 | 3 | 3 | 0 | 14 | 4 | +10 | 12 | Avancerer til slutspil | — | 1–1 | 3–0 | 5–0 | |
2 | Villarreal | 6 | 3 | 2 | 1 | 15 | 7 | +8 | 11 | 2–2 | — | 4–1 | 4–0 | ||
3 | Zürich | 6 | 2 | 1 | 3 | 10 | 14 | −4 | 7 | 1–1 | 3–2 | — | 3–1 | ||
4 | Apollon Limassol | 6 | 1 | 0 | 5 | 4 | 18 | −14 | 3 | 0–2 | 0–2 | 3–2 | — |
Gruppe B
Pos | Hold | K | V | U | T | M+ | M- | MF | P | Kvalifikation | BRU | TOR | HJK | FCK | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Club Brugge | 6 | 3 | 3 | 0 | 10 | 2 | +8 | 12 | Avancerer til slutspil | — | 0–0 | 2–1 | 1–1 | |
2 | Torino | 6 | 3 | 2 | 1 | 9 | 3 | +6 | 11 | 0–0 | — | 2–0 | 1–0 | ||
3 | HJK | 6 | 2 | 0 | 4 | 5 | 11 | −6 | 6 | 0–3 | 2–1 | — | 2–1 | ||
4 | F.C. København | 6 | 1 | 1 | 4 | 5 | 13 | −8 | 4 | 0–4 | 1–5 | 2–0 | — |
Gruppe C
Pos | Hold | K | V | U | T | M+ | M- | MF | P | Kvalifikation | BEŞ | TOT | ATR | PAR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Beşiktaş | 6 | 3 | 3 | 0 | 11 | 5 | +6 | 12 | Avancerer til slutspil | — | 1–0 | 1–1 | 2–1 | |
2 | Tottenham Hotspur | 6 | 3 | 2 | 1 | 9 | 4 | +5 | 11 | 1–1 | — | 5–1 | 1–0 | ||
3 | Asteras Tripoli | 6 | 1 | 3 | 2 | 7 | 10 | −3 | 6 | 2–2 | 1–2 | — | 2–0 | ||
4 | Partizan | 6 | 0 | 2 | 4 | 1 | 9 | −8 | 2 | 0–4 | 0–0 | 0–0 | — |
Gruppe D
Red Bull Salzburgs 21 mål satte en ny Europa League rekord i gruppespillet. [9]
Pos | Hold | K | V | U | T | M+ | M- | MF | P | Kvalifikation | SAL | CEL | ZAG | AGI | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Red Bull Salzburg | 6 | 5 | 1 | 0 | 21 | 8 | +13 | 16 | Avancerer til slutspil | — | 2–2 | 4–2 | 5–1 | |
2 | Celtic | 6 | 2 | 2 | 2 | 10 | 11 | −1 | 8 | 1–3 | — | 1–0 | 2–1 | ||
3 | Dinamo Zagreb | 6 | 2 | 0 | 4 | 12 | 15 | −3 | 6 | 1–5 | 4–3 | — | 5–1 | ||
4 | Astra Giurgiu | 6 | 1 | 1 | 4 | 6 | 15 | −9 | 4 | 1–2 | 1–1 | 1–0 | — |
Gruppe E
Pos | Hold | K | V | U | T | M+ | M- | MF | P | Kvalifikation | DMO | PSV | EST | PAN | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Dynamo Moskva | 6 | 6 | 0 | 0 | 9 | 3 | +6 | 18 | Avancerer til slutspil | — | 1–0 | 1–0 | 2–1 | |
2 | PSV Eindhoven | 6 | 2 | 2 | 2 | 8 | 8 | 0 | 8 | 0–1 | — | 1–0 | 1–1 | ||
3 | Estoril | 6 | 1 | 2 | 3 | 7 | 8 | −1 | 5 | 1–2 | 3–3 | — | 2–0 | ||
4 | Panathinaikos | 6 | 0 | 2 | 4 | 6 | 11 | −5 | 2 | 1–2 | 2–3 | 1–1 | — |
Gruppe F
Pos | Hold | K | V | U | T | M+ | M- | MF | P | Kvalifikation | INT | DNI | QAR | SÉ | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Internazionale | 6 | 3 | 3 | 0 | 6 | 2 | +4 | 12 | Avancerer til slutspil | — | 2–1 | 2–0 | 0–0 | |
2 | Dnipro Dnipropetrovsk | 6 | 2 | 1 | 3 | 4 | 5 | −1 | 7 | 0–1 | — | 0–1 | 1–0 | ||
3 | Qarabağ | 6 | 1 | 3 | 2 | 3 | 5 | −2 | 6 | 0–0 | 1–2 | — | 0–0 | ||
4 | Saint-Étienne | 6 | 0 | 5 | 1 | 2 | 3 | −1 | 5 | 1–1 | 0–0 | 1–1 | — |
Gruppe G
Pos | Hold | K | V | U | T | M+ | M- | MF | P | Kvalifikation | FEY | SEV | RIJ | STA | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Feyenoord | 6 | 4 | 0 | 2 | 10 | 6 | +4 | 12 | Avancerer til slutspil | — | 2–0 | 2–0 | 2–1 | |
2 | Sevilla | 6 | 3 | 2 | 1 | 8 | 5 | +3 | 11 | 2–0 | — | 1–0 | 3–1 | ||
3 | Rijeka | 6 | 2 | 1 | 3 | 7 | 8 | −1 | 7 | 3–1 | 2–2 | — | 2–0 | ||
4 | Standard Liège | 6 | 1 | 1 | 4 | 4 | 10 | −6 | 4 | 0–3 | 0–0 | 2–0 | — |
Gruppe H
Pos | Hold | K | V | U | T | M+ | M- | MF | P | Kvalifikation | EVE | WOL | KRA | LIL | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Everton | 6 | 3 | 2 | 1 | 10 | 3 | +7 | 11 | Avancerer til slutspil | — | 4–1 | 0–1 | 3–0 | |
2 | Wolfsburg | 6 | 3 | 1 | 2 | 14 | 10 | +4 | 10 | 0–2 | — | 5–1 | 1–1 | ||
3 | Krasnodar | 6 | 1 | 3 | 2 | 7 | 12 | −5 | 6 | 1–1 | 2–4 | — | 1–1 | ||
4 | Lille | 6 | 0 | 4 | 2 | 3 | 9 | −6 | 4 | 0–0 | 0–3 | 1–1 | — |
Gruppe I
Pos | Hold | K | V | U | T | M+ | M- | MF | P | Kvalifikation | NAP | YB | SPA | SLO | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Napoli | 6 | 4 | 1 | 1 | 11 | 3 | +8 | 13 | Avancerer til slutspil | — | 3–0 | 3–1 | 3–0 | |
2 | Young Boys | 6 | 4 | 0 | 2 | 13 | 7 | +6 | 12 | 2–0 | — | 2–0 | 5–0 | ||
3 | Sparta Prag | 6 | 3 | 1 | 2 | 11 | 6 | +5 | 10 | 0–0 | 3–1 | — | 4–0 | ||
4 | Slovan Bratislava | 6 | 0 | 0 | 6 | 1 | 20 | −19 | 0 | 0–2 | 1–3 | 0–3 | — |
Gruppe J
Pos | Hold | K | V | U | T | M+ | M- | MF | P | Kvalifikation | DYK | AaB | STE | RIO | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Dynamo Kyiv | 6 | 5 | 0 | 1 | 12 | 4 | +8 | 15 | Avancerer til slutspil | — | 2–0 | 3–1 | 2–0 | |
2 | AaB | 6 | 3 | 0 | 3 | 5 | 10 | −5 | 9 | 3–0 | — | 1–0 | 1–0 | ||
3 | Steaua București | 6 | 2 | 1 | 3 | 11 | 9 | +2 | 7 | 0–2 | 6–0 | — | 2–1 | ||
4 | Rio Ave | 6 | 1 | 1 | 4 | 5 | 10 | −5 | 4 | 0–3 | 2–0 | 2–2 | — |
Gruppe K
Pos | Hold | K | V | U | T | M+ | M- | MF | P | Kvalifikation | FIO | GUI | PAO | DMI | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Fiorentina | 6 | 4 | 1 | 1 | 11 | 4 | +7 | 13 | Avancerer til slutspil | — | 3–0 | 1–1 | 1–2 | |
2 | Guingamp | 6 | 3 | 1 | 2 | 7 | 6 | +1 | 10 | 1–2 | — | 2–0 | 2–0 | ||
3 | PAOK | 6 | 2 | 1 | 3 | 10 | 7 | +3 | 7 | 0–1 | 1–2 | — | 6–1 | ||
4 | Dinamo Minsk | 6 | 1 | 1 | 4 | 3 | 14 | −11 | 4 | 0–3 | 0–0 | 0–2 | — |
Gruppe L
Pos | Hold | K | V | U | T | M+ | M- | MF | P | Kvalifikation | LEG | TRA | LOK | MET | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Legia Warszawa | 6 | 5 | 0 | 1 | 7 | 2 | +5 | 15 | Avancerer til slutspil | — | 2–0 | 1–0 | 2–1 | |
2 | Trabzonspor | 6 | 3 | 1 | 2 | 8 | 6 | +2 | 10 | 0–1 | — | 2–0 | 3–1 | ||
3 | Lokeren | 6 | 3 | 1 | 2 | 4 | 4 | 0 | 10 | 1–0 | 1–1 | — | 1–0 | ||
4 | Metalist Kharkiv | 6 | 0 | 0 | 6 | 3 | 10 | −7 | 0 | 0–1 | 1–2 | 0–1 | — |
Slutspil
Overblik
Sekstendelsfinaler
Lodtrækningen til første runde fandt sted den 15. december 2014.[10] Den første kamp blev spillet den 19. februar og returkampen blev spillet den 26. februar 2015.
Hold 1 | Samlet | Hold 2 | 1. kamp | 2. kamp |
---|---|---|---|---|
2–7 | ||||
5–4 | ||||
4–2 | ||||
2–0 | ||||
4–0 | ||||
1–6 | ||||
1–3 | ||||
4–2 | ||||
0–5 | ||||
3–4 | ||||
5–2 | ||||
3–2 | ||||
0–4 | ||||
1–1 (4–5 s) | ||||
1–3 | ||||
3–4 |
Ottendedelsfinaler
Lodtrækningen til ottendedelsfinalerne fandt sted den 27. februar 2015.[11] Den første kamp blev spillet den 12. marts, og returkampen den 19. marts 2015.
Hold 1 | Samlet | Hold 2 | 1. kamp | 2. kamp |
---|---|---|---|---|
4–6 | ||||
2–2 (u) | ||||
2–1 | ||||
5–2 | ||||
2–5 | ||||
3–1 | ||||
5–2 | ||||
4–1 |
Kvartfinaler
Lodtrækningen til kvartfinalerne blev foretaget den 20. marts 2015.[12] Den første kamp blev spillet den 16. april, og returkampen blev spillet den 23. april 2015.
Hold 1 | Samlet | Hold 2 | 1. kamp | 2. kamp |
---|---|---|---|---|
4–3 | ||||
0–1[F] | ||||
1–3 | ||||
3–6 |
- Noter
Semifinaler
Lodtrækningen til semifinalerne og finalen (for at finde “hjemmeholdet”), blev foretaget den 24. april 2015.[13] Den første kamp blev spillet den 7. maj, og returkampen blev spillet den 14. maj 2015.
Hold 1 | Samlet | Hold 2 | 1. kamp | 2. kamp |
---|---|---|---|---|
1–2 | ||||
5–0 |
Finale
Dnipro Dnipropetrovsk | 2–3 | Sevilla |
---|---|---|
Kalinić 7' Rotan 44' | Rapport | Krychowiak 28' Bacca 31', 73' |