Skydning under sommer-OL 2012
Skydning under sommer-OL 2012 fandt sted på Royal Artillery Barracks i Woolwich fra 28. juli til 6. august 2012. Der blev skudt i femten øvelser, ni for mænd og seks for kvinder.
Medaljer samlet
Skydning under sommer-OL 2012 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Plass | Land | Guld | Sølv | Bronze | totalt |
1. | Sydkorea | 3 | 2 | 0 | 5 |
2. | USA | 3 | 0 | 1 | 4 |
3. | Italien | 2 | 3 | 0 | 5 |
4. | Folkerepublikken Kina | 2 | 2 | 3 | 7 |
5. | Kroatien | 1 | 0 | 0 | 1 |
5. | Cuba | 1 | 0 | 0 | 1 |
5. | Hviderusland | 1 | 0 | 0 | 1 |
5. | Storbritannien | 1 | 0 | 0 | 1 |
5. | Rumænien | 1 | 0 | 0 | 1 |
10. | Frankrig | 0 | 1 | 1 | 2 |
10. | Slovakiet | 0 | 1 | 1 | 2 |
10. | Serbien | 0 | 1 | 1 | 2 |
10. | Indien | 0 | 1 | 1 | 2 |
14. | Belgien | 0 | 1 | 0 | 1 |
14. | Sverige | 0 | 1 | 0 | 1 |
14. | Danmark | 0 | 1 | 0 | 1 |
14. | Polen | 0 | 1 | 0 | 1 |
18. | Ukraine | 0 | 0 | 2 | 2 |
19. | Kuwait | 0 | 0 | 1 | 1 |
19. | Tjekkiet | 0 | 0 | 1 | 1 |
19. | Slovenien | 0 | 0 | 1 | 1 |
19. | Rusland | 0 | 0 | 1 | 1 |
19. | Indien | 0 | 0 | 1 | 1 |
19. | Qatar | 0 | 0 | 1 | 1 |
Total | 15 | 15 | 15 | 45 |
Medaljer
Mænd
Øvelse: | Guld: | Sølv: | Bronze: |
10 m luftpistol | Jin Jong-oh KOR | Luca Tesconi ITA | Andrija Zlatić SRB |
25 m Silhuetpistol | Leuris Pupo CUB | Vijay Kumar IND | Ding Feng CHN |
50 m pistol | Jin Jong-oh KOR | Choi Young-Rae KOR | Wang Zhiwei CHN |
10 m luftriffel | Alin Moldoveanu ROU | Niccolo Campriani ITA | Gagan Narang IND |
50 m riffel, liggende | Sergej Martinov BLR | Lionel Cox BEL | Rajmond Debevec SLO |
50 m riffel, helmatch | Niccolo Campriani ITA | Kim Jong-Hyun KOR | Matthew Emmons USA |
Trap | Giovanni Cernogoraz CRO | Massimo Fabbrizi ITA | Fehaid Aldeehani KUW |
Dobbelt trap | Peter Wilson GBR | Håkan Dahlby SWE | Vasily Mosin RUS |
Skeet | Vincent Hancock USA | Anders Golding DEN | Nasser Al-Attiyah QAT |
Kvinder
Øvelse: | Guld: | Sølv: | Bronze: |
10 m luftpistol | Guo Wenjun Kina | Céline Goberville Frankrig | Olena Kostevytsj Ukraine |
10 m luftriffel | Yi Siling Kina | Sylwia Bogacka POL | Yu Dan Kina |
25 m pistol | Kim Jang-Mi KOR | Chen Ying Kina | Olena Kostevytsj UKR |
50 m riffel, helmatch | Jamie Lynn Gray USA | Ivana Maksimović SRB | Adéla Sýkorová CZE |
Trap | Jessica Rossi ITA | Zuzana Štefečeková SVK | Delphine Reau FRA |
Skeet | Kim Rhode USA | Wei Ning CHN | Danka Barteková SVK |
🔥 Top keywords: ForsideHelle Sara PetersSpeciel:SøgningEM i fodbold (mænd)Kasper HjulmandArnela MuminovićKylian MbappéSpeciel:Seneste ændringerAntoine GriezmannMartin BrygmannMikael JalvingParadise Hotel (Danmark, sæson 8)Maurits KjærgaardRomelu LukakuElisabeth WæverSlovenienVM i fodbold (mænd)Europamesterskabet i fodbold 2024 (mænd)Tour de France 2023Morten HjulmandSlovakietDanmarks fodboldlandsholdViggo MortensenChristian EriksenJosefine HøghDanmarkEuropamesterskabet i fodbold 2020 (mænd)Carsten EskelundJens Stryger LarsenFemern Bælt-forbindelsenThomas GravesenOkapiClaes AntonsenFlemming PovlsenPhilip Patrick WesthLudvig von KahlenMetallicaFrankrigs fodboldlandsholdRalf Rangnick